Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Excrocheria si nesimtirea "cnas" - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Excrocheria si nesimtirea "cnas"


7 replies to this topic

#1 alex_antony

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 May 2009 - 03:47 PM

Sal,

Poate s-a mai aflat cineva in situatia aceasta. Am primit de la "CNAS" o decizie prin care trebuie sa platesc o contributie de ex: 300Lei pe anul 2007 plus penalizare la numarul de 760 de zile adica aprox 530lei.
Nu pot sa inteleg, si daca este posibil ca sa iti trimita singura si unica instintare de plata a unei contributii dup 760 de zile??? de la data scadenta, si cu penalizare. Adica in toti acesti 2ani ce au facut? au dormit. Numai in Romania este posibil asa ceva.

Nu am nimic in potriva sumei pe care o am restanta., Dar nu inteleg de ce sau trezit tocamai acum? 2ani de zile ce au facut?.
A mai fost cineva in aceasta situatie? se poate contesta cava? (nu este vorba de valoarea banilor ci de gestul de a cere aceste sume dupa ce au dormit 2ani de zile ca sa aplice o majorare.

Cu respect,



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2009 - 04:13 PM

Penalitatile nu pot fi mai mari decat debitul in relatiile comerciale, verifica daca se apolica si pentru debite fiscale.

Dragos



#3 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 06 May 2009 - 06:39 PM

Vezi postareanegocont, la May 6 2009, 05:13 PM, a spus:

Penalitatile nu pot fi mai mari decat debitul in relatiile comerciale, verifica daca se apolica si pentru debite fiscale.


Si eu stiam la fel. Si din cate stiu eu e regula general valabila.

In alta ordine de idei, nu imi mai apare butonul de REPLY pe forum.



#4 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 07 May 2009 - 09:34 AM

Vezi postareanegocont, la May 6 2009, 05:13 PM, a spus:

Penalitatile nu pot fi mai mari decat debitul in relatiile comerciale

Nu este valabil si in cazul datoriilor fiscale, la bugetul de stat si bugetele/fondurile speciale nu exista limitare in acest sens (penalitatile pot ajunge si la ...de n ori debitul datorat).

Ca, deh, ei sunt mai cu mot ! :sad:



#5 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 10 May 2009 - 04:27 PM

Vezi postareaalex_antony, la May 6 2009, 03:47 PM, a spus:

Sal,

Poate s-a mai aflat cineva in situatia aceasta. Am primit de la "CNAS" o decizie prin care trebuie sa platesc o contributie de ex: 300Lei pe anul 2007 plus penalizare la numarul de 760 de zile adica aprox 530lei.
Nu pot sa inteleg, si daca este posibil ca sa iti trimita singura si unica instintare de plata a unei contributii dup 760 de zile??? de la data scadenta, si cu penalizare. Adica in toti acesti 2ani ce au facut? au dormit. Numai in Romania este posibil asa ceva.

Nu am nimic in potriva sumei pe care o am restanta., Dar nu inteleg de ce sau trezit tocamai acum? 2ani de zile ce au facut?.
A mai fost cineva in aceasta situatie? se poate contesta cava? (nu este vorba de valoarea banilor ci de gestul de a cere aceste sume dupa ce au dormit 2ani de zile ca sa aplice o majorare.

Cu respect,

Iti zic eu. Cineva a facut un update la vreun soft si s-au cam rearanjat bazele de date si interogarile. Asa se face ca dintr-o data apari cu datorii de 2 ani. Mi s-a intamplat si mie cand eram in Romania. Daca mergi cu dovezile se rezolva.



#6 lumisulea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 May 2009 - 08:39 AM

Vezi postareaalex_antony, la May 6 2009, 04:47 PM, a spus:

Sal,

Poate s-a mai aflat cineva in situatia aceasta. Am primit de la "CNAS" o decizie prin care trebuie sa platesc o contributie de ex: 300Lei pe anul 2007 plus penalizare la numarul de 760 de zile adica aprox 530lei.
Nu pot sa inteleg, si daca este posibil ca sa iti trimita singura si unica instintare de plata a unei contributii dup 760 de zile??? de la data scadenta, si cu penalizare. Adica in toti acesti 2ani ce au facut? au dormit. Numai in Romania este posibil asa ceva.

Nu am nimic in potriva sumei pe care o am restanta., Dar nu inteleg de ce sau trezit tocamai acum? 2ani de zile ce au facut?.
A mai fost cineva in aceasta situatie? se poate contesta cava? (nu este vorba de valoarea banilor ci de gestul de a cere aceste sume dupa ce au dormit 2ani de zile ca sa aplice o majorare.

Cu respect,
datoriile fiscale ( parca si cele comerciale ) se prescriu dupa 3 ani .De aia s-a trimis deciazia - pentru a intrerupe prescrierea . Oricum, agentul economic are obligatia de a achita datoriile Plus penalitatile aferente ( in cazul in care plateste cu intarziere) - trebuie sa-si caluculeze singur si sa plateasca penalitatile respective. Cred ca decizia aia este titlu executoriu- adica in baza acelei decizii pot fi blocate conturile .
:sad: :smile:



#7 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 11 May 2009 - 11:00 AM

Vezi postareaalex_antony, la May 6 2009, 04:47 PM, a spus:

Sal,

datoriile fiscale ( parca si cele comerciale ) se prescriu dupa 3 ani .De aia s-a trimis deciazia - pentru a intrerupe prescrierea . Oricum, agentul economic are obligatia de a achita datoriile Plus penalitatile aferente ( in cazul in care plateste cu intarziere) - trebuie sa-si caluculeze singur si sa plateasca penalitatile respective. Cred ca decizia aia este titlu executoriu- adica in baza acelei decizii pot fi blocate conturile .
:sad: :smile:

Adica dupa 3 ani nu mai sunt obligat sa platesc?

La Sanatate imi cere sa fac dovada platii pe ultimii 5 ani. Eu am PFA din 2006 si nu am platit nimic pana acum. Am fost la Casa de Asig de Sanatate si mi-au facut calculul de la inceput (+penalizari). Mai mult, au cerut si copie dupa cartea de munca sa dovedesc ca am platit si in 2004 si 2005. Oare de ce?

Aceasta postare a fost editata de Cornny: 11 May 2009 - 11:01 AM




#8 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2009 - 11:13 AM

ARTICOLUL 91
Obiectul, termenul și momentul de la care începe să curgă termenul
de prescripție a dreptului de stabilire a obligațiilor fiscale
(1) Dreptul organului fiscal de a stabili obligații fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepția cazului în care legea dispune altfel.
(2) Termenul de prescripție a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanța fiscală potrivit art. 23, dacă legea nu dispune altfel.
(3) Dreptul de a stabili obligații fiscale se prescrie în termen de 10 ani în cazul în care acestea rezultă din săvârșirea unei fapte prevăzute de legea penală.
(4) Termenul prevăzut la alin. (3) curge de la data săvârșirii faptei ce constituie infracțiune sancționată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă.
Codul de Procedura Fiscala
Dragos






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL