Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitare salarii compensatorii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


impozitare salarii compensatorii


31 replies to this topic

#21 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 05 April 2009 - 03:02 PM

Dragi colegi,
Ca sa evitam discutiile in contradictoriu, va rog sa faceti distinctie intre SALARII compensatorii (pe care le plasteste firma, la incetarea contractului, din care se retin CAS, CASS si impozit) si PLATILE compensatorii (pe care le plateste AOFM, cate 3/6/9 salarii, scutite de impozit etc). Daca faceti asa, va fi mai simplu.



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2009 - 12:42 PM

ai dreptate, Irina :biggrin: , insa daca citesti mai toate posturile vei vedea ca la salariile compensatorii se refera subiectul acestui topic, nu la platile in somaj.




#23 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 04 May 2009 - 09:49 AM

Referitor la platile compensatorii la concedierile din motive ce nu tin de persoana salariatului (altele decat OUG98/1999) am primit raspuns de la finante. Sumele se includ in salarii si se platesc toate darile in afara de somaj. Este de fapt cum am presupus undeva mai sus. Actele normative (in afara de somaj) nefiind suficient de clare nimeni nu-si asuma riscul de a da raspuns gresit (mai bine luam decat sa dam).
"Astfel, in opinia noastra, deoarece cazul prezentat in adresa dumneavoastra nu intra sub incidenta prevederilor OUG 98/1999 privind protectia sociala a persoanelor ale caror contracte individuale de munca vor fi desfacute ca urmare a concedierilor colective, compensatiile banesti acordate persoanelor disponibilizate potrivit dispozitiilor prevazute in contractul colectiv de munca se impoziteaza conform art. 57 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
De asemenea, pentru aceste sume se vireaza contributiile obligatorii, cu exceptia contributiilor la bugetul asigurarilor pentru somaj care nu se datoreaza, in conformitate cu prevederile art. 14 alineatul 2 litera e) din HG 174/2002 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 si in conformitate cu prevederile art. 26 respectiv 27 alin.1 din Legea nr.76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca."
Oricum la sfirsitul raspunsului se mentioneaza "Aceasta adresa nu este act administrativ de autoritate in sensul art. 1 din Legea nr. 554/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, si nu este opozabila tertilor".
Si pentru moderatorii forumului: Abia am regasit acest topic , l-ati mutat de la Salarii (apropo linkul cu mutatul din salarii nu mai e valabil, poate ar fi bine sa-l actualizati) la Legislatie apoi parca altundeva si in sfirsit la Codul muncii (de ce aici chiar ca nu inteleg deorece intrebarea cu platile compensatorii si calculul retinerilor referitor cu acestea, este clar topic de Salarii, nu era vorba de teoria cand si de ce se dau acestea ci efectiv de un calcul salarial)



#24 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2009 - 10:17 AM

Iar mie cei de la sanatate mi-au raspuns ca nu se retine contributia angajatului. Raspunsul pentru contributia angajatorului era cam neclar. Urmeaza sa le dau un replay si sa le cer un raspuns mai clar si asupra acestui aspect.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#25 mari_marildo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 August 2009 - 12:12 PM

Pentru cine nu este inca lamurit cu ce se datoreaza de catre angajat si angajator la momentul desfacerii CIM datorita disponibilizarii
individuale, o sa postez mai tarziu concret ceva detalii deoarece am un caz in familie pe care il voi studia.



#26 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 04 August 2009 - 09:57 AM

Vezi postareabeatrice1971, la May 4 2009, 11:17 AM, a spus:

Iar mie cei de la sanatate mi-au raspuns ca nu se retine contributia angajatului. Raspunsul pentru contributia angajatorului era cam neclar. Urmeaza sa le dau un replay si sa le cer un raspuns mai clar si asupra acestui aspect.
Teoretic asa ar fi daca citim art.257 din Legea 95/2006 , nu se retine contributia salariatului.
TotalSal - un program complet de salarii!



#27 mara.s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 August 2009 - 03:13 PM

Avand in vedere precizarile Codului fiscal art 55 (4) j) ,,nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit .......

j) sumele reprezentând plățile compensatorii, calculate pe baza salariilor medii nete pe unitate, primite de persoanele ale căror contracte individuale de muncă au fost desfăcute ca urmare a concedierilor colective, precum și sumele reprezentând plățile compensatorii, calculate pe baza salariului mediu net pe economie, primite de personalul civil din sectorul de apărare națională, ordine publică și siguranță națională la încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu, ca urmare a nevoilor de reducere și de restructurare, acordate potrivit legii;

precum si precizarile Normei metodologice de aplicare a Codului fiscal si anume :

,,art 73. Fac exceptie veniturile care sunt expres mentionate ca fiind neimpozabile, in limitele si in conditiile prevazute la art. 55 alin (4) din Codul Fiscal . ...
art 106.Venitul brut lunar din salarii reprezinta totalitatea veniturilor intr-o luna conform art. 55 alin (1)-(3) din Codul Fiscal de o persoana fizica, pe fiecare loc de realizare, indiferent de denumirea acestora sau forma sub care sunt acordate.,,

intrebare :

Potrivit art 73 si 106 din NM de aplicare a Codului fiscal , veniturile in limitele precizate de art 55 (4) Cod fiscal sunt neimpozabile si nu sunt cuprinse in venitul brut.
,,Neimpozabil in limita si in conditiile prevazute de art 55 (4) din Cod fiscal respectiv limita ,,salariul mediu net pe unitate,, nu se aplica si in cazul platilor compensatorii acordate la nivelul unui salariu de baza, in conditiile concedierii colective determinate de reorganizare?



#28 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 21 August 2009 - 12:09 PM

Vezi postareacostin_mentor, la Aug 4 2009, 09:57 AM, a spus:

Vezi postareabeatrice1971, la May 4 2009, 11:17 AM, a spus:

Iar mie cei de la sanatate mi-au raspuns ca nu se retine contributia angajatului. Raspunsul pentru contributia angajatorului era cam neclar. Urmeaza sa le dau un replay si sa le cer un raspuns mai clar si asupra acestui aspect.
Teoretic asa ar fi daca citim art.257 din Legea 95/2006 , nu se retine contributia salariatului.
Mai citez odata raspunsul de la finante :

"Astfel, in opinia noastra, deoarece cazul prezentat in adresa dumneavoastra nu intra sub incidenta prevederilor OUG 98/1999 privind protectia sociala a persoanelor ale caror contracte individuale de munca vor fi desfacute ca urmare a concedierilor colective, compensatiile banesti acordate persoanelor disponibilizate potrivit dispozitiilor prevazute in contractul colectiv de munca se impoziteaza conform art. 57 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
De asemenea, pentru aceste sume se vireaza contributiile obligatorii, cu exceptia contributiilor la bugetul asigurarilor pentru somaj care nu se datoreaza, in conformitate cu prevederile art. 14 alineatul 2 litera e) din HG 174/2002 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 si in conformitate cu prevederile art. 26 respectiv 27 alin.1 din Legea nr.76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca."

In principiu finantele publice sunt cele care verifica daca un angajator a calculat si a facut sau nu bine platile. Am scris si undeva la inceput : cand am incercat sa ma informez la CAS ei m-au trimis la finante, cei de la sanatate la inceput au zis ca nu trebuie retinut dar ulterior au revenit si au corectat ca doar in cazul disponibilizarilor conform OUG 98/99 nu se retine sanatatea.

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 21 August 2009 - 12:10 PM




#29 MISU2009

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 August 2009 - 02:52 PM

Buna ziua! As dori sa stiu daca salariu acordat cf. art. 78(1) din C.C.M. la nivel national, unui salariat concediat cf. art. 65 "a" din Codul Muncii, este impozabil. Astept raspunsul cu nerabdare! Va multumesc!



#30 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 31 August 2009 - 03:43 PM

Vezi postareaMISU2009, la Aug 24 2009, 02:52 PM, a spus:

Buna ziua! As dori sa stiu daca salariu acordat cf. art. 78(1) din C.C.M. la nivel national, unui salariat concediat cf. art. 65 "a" din Codul Muncii, este impozabil. Astept raspunsul cu nerabdare! Va multumesc!
Daca se citesc postarile de mai sus rezulta clar raspunsul. Daca salariatul este concediat cu "Art. 65. Concedierea pentru motive obiective" si i se acorda salariul conform "ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi" i se retine totul (inclusiv impozitul) in afara somajului.

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 31 August 2009 - 03:44 PM




#31 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 September 2009 - 05:54 PM

Vezi postareaMISU2009, la Aug 24 2009, 03:52 PM, a spus:

Buna ziua! As dori sa stiu daca salariu acordat cf. art. 78(1) din C.C.M. la nivel national, unui salariat concediat cf. art. 65 "a" din Codul Muncii, este impozabil. Astept raspunsul cu nerabdare! Va multumesc!
Conform Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National salariatii ale caror contracte de munca inceteaza pentru motive ce nu tin de persoana lor beneficiaza de plati compensatorii in valoare de cel putin un salariu brut lunar.
Compensatiile banesti individuale acordate din fondul de salarii a angajatorului sunt considerate drept venituri asimilate salariilor si sunt venituri impozabile.
Norme Codul fiscal
68. Veniturile din salarii sau asimilate salariilor cuprind totalitatea sumelor incasate ca urmare a unei relatii contractuale de munca, precum si orice sume de natura salariala primite in baza unor legi speciale, indiferent de perioada la care se refera, si care sunt realizate din:
l) compensatii banesti individuale, acordate persoanelor disponibilizate prin concedieri colective, din fondul de salarii, potrivit dispozitiilor prevazute in contractul de munca;



#32 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 15 September 2009 - 11:26 AM

Nu vreau sa contrazic pe nimeni, fiecare in definitiv face cum crede .
Raman la parerea ca somajul nu trebuie platit : in conformitate cu prevederile art. 14 alineatul 2 litera e) din HG 174/2002 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 si in conformitate cu prevederile art. 26 respectiv 27 alin.1 din Legea nr.76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 21 September 2009 - 03:22 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL