Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ORDONANTA 34 / 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


ORDONANTA 34 / 2009


508 replies to this topic

#21 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2009 - 05:19 PM

Vezi postareaDIANA CICERO, la Apr 4 2009, 10:18 PM, a spus:

ar fi aberant ca la noi sa se aprobe asa ceva, dar daca DA, jur ca dau in judecata statul roman la Curtea Europeana, pentru ca imi imi interzice indiret sa-mi castig existenta...si sper sa se stranga fooooarte multi cei care se vor alatura acestei cauze
poate ca ar fi timpul unei "revolutii fiscale"...este un topic pe forum, parca suna asa: "Opriti haosul din legislatia romaneasca", dar la cum suntem noi, romanii, nu stiu cati dintre noi am sustine cauza...de fapt orice cauza intemeiata.
Madalina



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2009 - 07:44 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Apr 5 2009, 02:57 PM, a spus:

dar daca o societate nu are activitate-cifra de afaceri in anul respectiv tot va trebuii sa plateasca ?
oare ?
numai daca firma are activ suspendata oficial inseamna ca ea nu desfasoara activitate deloc si abia atunci cred ca nu se aplica 6500 anual.

altfel, eu zic ca se plateste fiindca :
venituri = 0
avem de plata 0.5 x 0 = 0, dar nu mai putin de 6500 anual, adica avem de plata 1625 lei. :sad:

nasol e ca incadrarea in activitatile prevazute e dupa CAEN si mi-e teama sa nu fie singura "masura" cu care se apreciaza activitatea firmei. logic ar fi sa nu ...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 05 April 2009 - 07:45 PM




#23 issis4ever

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 05 April 2009 - 08:02 PM

atentie! conf cap II alin 3) pct t) ,toate cheltuielile facute in legatura cu autoturismele unei firme(achizitie,piese schimb,service,combustibil etc) sunt nedeductibile la calculul impozitului pe profit! iar tva-ul aferent este nedeductibil!ce vor face firmele de distributie care au flote de autoturisme pt agentii de vanzari?



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2009 - 08:06 PM

revin :
vedeti ca mai e un articol nasol si despre per. tva - trimestriala sau lunara, adica despre cum trecem la lunara (de la trim.) daca achiz. intracomunitar un vehicul motorizat :smile:

si inca ceva : deductibilitaea aceea de 30% de la art. 18, pct. 9, lit (11) e numai pt leasing operational ??
(11) Se limiteaza dreptul de deducere al taxei la 30% pentru cheltuielile cu serviciile legate de vehiculele rutiere motorizate prevazute la alin.(6), cu caracteristicile prevazute la alin.(8), inclusiv cheltuielile de modificare, reparare sau întretinere, chiria sau rata de leasing operational, astfel cum este definit la pct. 8 alin.(1) al art.7.
iar art. 7 zice un r****, adica
" Art. 7. - În cazul în care creditele bugetare aferente titlului 56 „Proiecte cu finantare din fonduri externe nerambursabile postaderare” din bugetul Ministerului Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale sunt insuficiente, Guvernul, la propunerea Ministerului Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale si Ministerului Finantelor Publice, va aproba finantarea temporara, din veniturile obtinute din privatizare înregistrate în contul curent general al Trezoreriei Statului, a proiectelor din cadrul Politici Comune Agricole si de Pescuit. "
ca eu nu mai inteleg nimic, m-am zapacit de tot ...

(12) În cazul contractelor de leasing operational sau a oricaror alte contracte de inchiriere sau de punere la dispozitia persoanei impozabile a unui vehicul rutier motorizat, în derulare la data de 1 mai 2009, se aplica prevederile alin. (11) pentru ratele de leasing sau chiria, a caror exigibilitate intervine dupa data de 1 mai 2009 inclusiv.”.... adica si comodatele pe auto !!!

Vezi postareaissis4ever, la Apr 5 2009, 09:02 PM, a spus:

atentie! conf cap II alin 3) pct t) ,toate cheltuielile facute in legatura cu autoturismele unei firme(achizitie,piese schimb,service,combustibil etc) sunt nedeductibile la calculul impozitului pe profit! iar tva-ul aferent este nedeductibil!ce vor face firmele de distributie care au flote de autoturisme pt agentii de vanzari?
exact asta comentau si la bizbazar (cu Moise Guran), vineri ... :sad:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 05 April 2009 - 08:19 PM




#25 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 April 2009 - 07:45 AM

Citeaza

cipx2: Oops, din 2010 microintreprinderile vor trece la 16% impozit pe profit, de aceea nu mai apare nimic pt. anul 2010 si urmatorii. Uitasem ....

Care microintreprinderi ? Pai pana in 2010 nu va mai exista niciuna...plus ca toate intrep.mici, care de bine de rau aduceau venituri la buget si asigurau locuri de munca, cu acest sistem de impozitare vor fi efectiv ingropate. Nu se gandesc idiotii, scuze, dar nu pot considera ca oamenii normali si inteligenti ar putea scoate asemenea legi pe piata, ca pe langa faptul ca incalca principiile economiei de piata, vor ajunge in situatia in care "putinii" care vor ramane nu vor mai putea face fata obligatiilor bugetare ? Mi-e sila efectiv... si din pacate, asa cum spunea si Madalina, la cum suntem noi romanii...slabe sperante sa ne unim si sa nu acceptam efectiv, prin toate mijloace legale de protest, aberatiile care ni se baga fortat pe gat.

Dana




#26 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2009 - 02:47 PM

Ati vazut petitia? Semnati daca doriti, sa incercam macar, sa nu se aprobe ordonanta in aceasta forma aberanta si nimicitoare.

http://www.petitieon...-p48923053.html



#27 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 April 2009 - 04:02 PM

Vezi postareacriseta, la Apr 6 2009, 03:47 PM, a spus:

Ati vazut petitia? Semnati daca doriti, sa incercam macar, sa nu se aprobe ordonanta in aceasta forma aberanta si nimicitoare.

http://www.petitieon...-p48923053.html

Referitor la Tva pt masini. Data fiind situatia ma intreb in cazul in care vand un autoturism mai colectez TVA? Sper ca nu, avand in vedere ca daca cumpar nu deduc TVA.



#28 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 06 April 2009 - 04:07 PM

Pe controversatul subiect legat de impozitul forfetar, a fost propusa impozitarea in functie de cifra de afaceri a firmelor.

In ceea ce priveste taxarea intreprinderilor mici si mijlocii, Ministerul Finantelor va analiza posibilitatea aplicarii impozitului forfetar in functie de cifra de afaceri. "De exemplu, va fi stabilit un cuantum de 500 de euro pentru a cifra de afaceri de pana la 15.000 de euro.


Cei care au o cifra de afaceri cuprinsa intre 15.000 si 30.000 de euro ar putea plati 1.000 de euro anual, iar pentru o cifra de afaceri intre 30.000 si 100.000 euro, impozitul ar putea fi 1.500 de euro.


Pentru o cifra de afaceri cuprinsa intre 1 milion si 30 de milioane de euro, impozitul ar putea fi de 10.000 de euro la stat, iar pentru 30 milioane euro, plata s-ar ridica la 15.000 euro.", Vasile Zaborila, secretar confederal al BNS. El sustine ca impozitul va fi aplicat tuturor firmelor, indiferent daca au pierderi sau nu.



#29 kissily

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 06 April 2009 - 04:27 PM

Propun ca toti proprietarii de microintreprinderi sa se uneasca si sa nu plateasca nimeni acest impozit in cazul in care aproba legea!

m-am saturat de toate ineptiile astora, ar trebui sa iesim in strada sa ne cerem drepturile.... ca angajatii la "stat" imediat fac greva in cazul in care nu mai primesc prime... de ce sa tacem si sa inghitim prostiile lor?



#30 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2009 - 04:34 PM

Oare dupa aceste aberatii de impozite, vor renunta la spaga si amenda controalele ?
Sau chiar or avea degand sa declare tara falimentara, datorita inchiderii firmelor care nu vor mai putea supravietui.



#31 Cezar CVRS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 April 2009 - 07:00 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Apr 6 2009, 04:34 PM, a spus:

Oare dupa aceste aberatii de impozite, vor renunta la spaga si amenda controalele ?
Sau chiar or avea degand sa declare tara falimentara, datorita inchiderii firmelor care nu vor mai putea supravietui.

Oameni buni, voi nu ati auzit de penalitati de intarziere la plata impozitului pe profit?

Eu asa fac in fiecare an, imi platesc primul trimestru, apoi la sfarsit de an regularizez si-mi platesc tot impozitul + cei 0,1% pe zi de intarziere. Rezultatul este ca platesc mult mai putin (virtual vorbiind, pentru ca cei 0,1% sutn oricum de plata) si-mi pastrez cash-ul tot anul.

Nu stiu, dar cred ca ar fi bine sa faceti un mic calcul si sa vedeti daca nu este mai bine sa pierdeti 300,00 RON sau chiar 500,00 si sa nu platiti cei 6.500,00 RON pe care-i cer cei de la finante...

Am fost tot timpul un anti-anarhist dar cand statul depaseste masura :lostit (13): , folositi legile impotriva lui !

By the way... daca aveti de cerut din cei 6.500,00 RON inapoi, cunoasteti foarte bine politica statului nu? Vrei bani? hai sa-ti facem un control inainte si sa vedem daca-ti mai dam !!!



#32 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 07 April 2009 - 10:52 AM

Ati auzit cumva ca aseara la TV au anuntat ca in urma discutiilor cu patronatele s-a schimbat obligatia de plata de 65.000 lei/an ? Eu nu am vazut, dar am auzit astazi discutii...Stie cineva ceva ? Si daca s-a schimbat, CUM s-a schimbat ?
Multumim Robertantal !

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 07 April 2009 - 10:53 AM

Dana




#33 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 07 April 2009 - 10:58 AM

e batie de joc
cum adica cheltuielile cu intretinerile si reparatiile si chiar combustibilul autoturismelor sa nu fie deductibile?
astia chaiar au prostit la cap?
traim intr-o lume confuza



#34 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 07 April 2009 - 11:15 AM

http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry198706
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#35 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 April 2009 - 03:07 PM

noutati din presa, sa fie adevarat?
http://www.realitatea.net/firmele-care-au-...uro_490997.html



#36 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 07 April 2009 - 03:13 PM

Vezi postareamadalinab, la Apr 7 2009, 03:49 PM, a spus:

Am semnat si eu.
Dar de ce considerati ca doar microintreprinderile pot fi afectate?! Cele platitoare de impozit pe profit ce au?...si-apoi ganditi-va bine: din 2010 vor fi cam toate imp/profit...
* sau nu este vorba de micro in sensul imp/venit?!


Este vorba de mai multi contribuabili. Cel putin asa rezulta din art. 19 din fisierul atasat, prin care se doreste inlocuirea art.18 din codul fiscal . Adica:
a)Tranzactii imobiliare
b)Activitati de inchiriere si leasing
c)Activitati de investigatii si protectie
d)Comert cu ridicata si cu amanuntul, intretinerea si repararea autovehiculelor si motocicletelor
e)Comert cu ridicata, cu exceptia comertului cu autovehicule si motociclete
f)Comert cu amanuntul, cu exceptia autovehiculelor si motocicletelor
g)Hoteluri si alte facilitati de cazare
h)Restaurante si alte activitati de servicii de alimentatie
i)Activitati de servicii in tehnologia informatiei
j)Activitati de servicii informatice
k)Activitati juridice si de contabilitate
l)Industria alimentara
m)Fabricarea bauturilor
n)Activitati ale directiilor (centralelor), birourilor administrative centralizate; activitati de manahement si de consultanta in management
o)Activitati de arhitectura si inginerie; activitati de testari si analiza tehnica
p)Activitati ale agentiilor turistice si a tur-operatorilor; alte servicii de rezervare si asistenta turistica
r)Activitati de secretariat , servicii suport si alte activitati de servicii prestate in principal intrprinderilor
s)Activitati sportive, recreative si distractive
t)Transporturi rutiere
u)Alte activitati si servicii.

Fisiere atasate


vioreld



#37 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 07 April 2009 - 03:16 PM

http://www.newz.ro/stire/82997/noua-politi...iintezi%21.html

cam despre asta este vorba:

Oamenii de afaceri, prezenti ieri la negocierile de la Finante, au insistat ca procentul sa fie inlocuit cu o suma fixa, iar impozitul sa fie perceput de la toate firmele mici si mijlocii, indiferent de domeniu sau daca inregistreaza sau nu pierderi. 'Vrem sa fie un impozit unitar. Am cerut plata unor sume fixe din cifra de afaceri. Astfel, pentru firmele cu cifre de afaceri de pana la 12.000 de euro, impozitul sa fie 500 de euro, iar pentru societatile cu cifre de afaceri intre 1 si 5 milioane de euro, impozitul sa fie de circa 2.500 de euro', ne-a declarat ieri Cristian Parvan, secretarul general al Asociatiei Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR), la finalul negocierilor cu ministerul de resort.(sursa: Gardianul| Astazi)

tot oamenii de afaceri (adica patronii sau "colaboratorii" nostrii) cer si sustin impozitarea in acest fel:
...Reprezentantii MFP, contactati telefonic de Avocatnet.ro, au declarat ca proiectul de OUG va fi discutat cu partenerii sociali, insa nu au vrut sa precizeze si termenul pana la care masurile propuse vor intra in dezbaterea Guvernului, pentru a fi adoptate. (sursa: Avocatnet.ro, 2009-04-06 14:44 )

sau:
'Masura se aplica si pentru microintreprinderi si nu tine cont de domeniul de activitate', a subliniat Coraci, citat de Mediafax. Guvernul a motivat ca se merge pe ideea introducerii impozitului forfetar, deoarece aproape 40% dintre societatile inregistrate declara pierderi, in conditiile unei cifre de afaceri ridicate, iar statul nu trebuie sa permita firmelor un comportament de tip 'free rider', in care acestea obtin un beneficiu fara plata.(sursa: Gardianul| Astazi)

acestia sunt oare partenerii (nostrii) sociali? aceiasi cu oamenii de afaceri? raspuns: DA.

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 07 April 2009 - 03:20 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#38 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 April 2009 - 03:26 PM

Firmele mari vor zugruma firmele mici, care nu vor avea venituri sa se sustina si sa plateasca impozitele, „Libertate dar nu pentru catei”-cum bine spunea cineva. Patronatele nu vor sustine probabil nici o revendicare, singura sansa este ca CE sa nu aprobe cererea formulata de Guvern de a limita si a anula deducerile de TVA acordate firmelor, si micile negocieri in privinta CA si a limitei minime valorice pentru impozitul pe profit. Va ramane in picioare impozitul cel mai mare Despre scutirea de impozit pe profit pentru impozitul reinvestit nu se mai aude nimic. Halal iesire din criza.



#39 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 07 April 2009 - 03:45 PM

deci:

CA pana la 12.000 euro/an = impozit 500 euro
CA 12.001 - 50.000 = 1000 euro
CA 50.001 - 100.000 = 1500 euro
CA 100.001 - 1.000.000 = 2000 euro
CA 1.000.001 - 5.000.000 = 2500 euro
CA 5.000.001 - 30.000.000 = 5000 euro

dupa cum puteti vedea, majoritatea firmelor mici si micute, vor disparea automat. Mi se pare un non-sens ceea ce se propune, deoarece, in conditii normale de dezvoltare economica, acest aspect nu face decat sa intareasca orice tip de activitate, deci sa o dezvolte. Insa in situatie de criza economica, lucrurile se schimba radical

de exemplu: am o firma de prestari care anul trecut a realizat o cifra de afaceri de 16.000 lei. impozitul l-am platit in conditii de micro (insa nu e foarte relevant). ideea e ca eu, ca sa pot beneficia de un castig cel putin egal cu cel realizat anul trecut, trebuie sa-mi maresc CA cel putin pana la 50000 euro ceea ce inseamna fie sa cresc preturile fie sa imi gasesc mai multi clienti. Nici una nici alta nu sunt posibile in conditiile in care in acest moment majoritea firmelor isi reduc volumul de activitate si fac reduceri masive la cheltuieli. Aceasta este realitatea. In acest context, cum putem noi sa mai supravietuim cand practic suntem obligati si indemnati ca cel mai bine e sa ne afundam?
Un scenariu posibil: impozitul nu creste progresiv cu cresterea CA. O CA mare presupune activitate in plina desfasurare, un portofoliu de clienti destul de bun (egal sau in crestere), caz in care sunt favorizate activitatile extrem de "profitabile". Prin urmare, este posibil sa asistam in cel mai scurt timp posibil, la o crestere excesiva a criminalitati si infractionalitatii economice, situatie in care sa-si gasesca drumul numai afacerile "profitabile" si avantajoase numai pentru unii. Este numai una din multele metodele de coercitie pentru cei mai multi dintre noi. Iar efectele se vor resimti pe termen foarte lung. De asemenea este si o forma de legitimare (intrare in legalitate) a situatiei economice prin care trecem: legitimitatea crizei sau adancirea ei cu "scop" justificat.


p.s. poate ar trebui unite cele 2 topicuri

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 07 April 2009 - 03:54 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#40 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2009 - 03:52 PM

si mie mi se pare aberant sa se schimbe regimul de impozitare in cursul anului !!!!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL