Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ORDONANTA 34 / 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


ORDONANTA 34 / 2009


508 replies to this topic

#181 cornel bors

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 16 April 2009 - 11:35 AM

dar am inteles ca nu este aplicabila pt ca sunt dati in judecata si pana la terminarea procesului ........ :sad:



#182 melisch

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 April 2009 - 12:13 PM

La mine suntem 5 angajați firmă de comerț materiale de construcții, dar mai nou suntem antreprenori pentru anumite lucrări, administratorul este singurul care negociază cu clienții și furnizorii practic pe de o parte este și un agent de vânzări. El este ajutat de un băiat, care se ocupă de logistica, ține legătura cu clienții contactați și găsit de administrator + cu furnizorii El vine la lucru cu o mașină a firmei, care a rămas în plus după ce a plecat agentul de vânzări. Nu consuma mult 200 lei max/lună că se mai duce și prin oraș la furnizori. Mai am un băiat care se plimbă cu mașina să supravegheze lucrările de pe șantier și să ducă materialele mici pe șantier (șuruburi, scule, silicon, nit, tot ce se poate duce cu o mașină mică), adică nu mi se pare corect să nu deduc cheltuielile + TVA pt combustibil când administratorul se duce de 10 ori la un client până ajung la o înțelegere, sau se deplasează pe șantiere pentru a supraveghea lucrarea, la preluare/predare front de lucru/lucrare. Normal de acolo mai trece de 3-4 ori și pe la birou pentru a rezolva comenzile, semna contracte și pentru a rezolva problemele administrative sau pentru a verifica și stabili plățile către furnizori. Nu se plimbă că nu are ce sa facă ci în interesul firmei. Locuiește la 25 km de birou într-un sat de acolo o ia în diverse direcții, cum să stabilesc cât a umblat în interes de serviciu și cât în interes personal. Dacă se duce să mănânce de pe șantier și de la masă vine la birou? :sad:
Voi cum o să faceți? O să cumpăr și mai multe foi de parcurs să am ce să completez și delegații pe care normal că va uita să-l ștampileze. De multe ori nici nu există ștampilă pe șantier Imagine postata. Când găsiți o soluție să ne împărtășiți și nouă :smile:

Vezi postareaocoleanuionut, la Apr 16 2009, 12:22 PM, a spus:

Deci conform art 1451 din cod , nu se mai deduce tva aferenta combustibilului si nici taxa aferenta achizitiei lor !!!

Adica daca iti cumperi o masina pe firma numai deduci tva ul?!

Da și eu așa ma înțeles în plus dacă nu te încadrezi le excluse nici cheltuiala cu combustibilul nu este deductibil Imagine postataImagine postatachiar și pentru conducere/adminstrator




#183 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 16 April 2009 - 12:38 PM

Vezi postarearobertantal, la Apr 15 2009, 03:27 PM, a spus:

Ori pct 17 (cel postat de mine) e foarte clar : "...acestia efectueaza plati anticipate în contul impozitului pe profit în suma de o patrime din impozitul minim anual..." si nu se spune "...acestia efectueaza in cursul anului curent, plati anticipate in contul impozitului pe profit in suma de o patrime din impozitul minim anual, urmand ca la finele anului sa se efectueze regularizari pozitive ale impozitului datorat numai in situatia in care prin aplicarea cotei de 16% asupra profitului impozabil anual rezulata un impozit superior celui minimal..."

scuza-ma, abia acum am citit ordonanta cu mai mare atentie; e asa cum spui, insa se specifica asta la pct 18: "pentru definitivarea impozitului pe profit anual, aplica prevederile art. 18 (2) prin compararea impozitului pe profit datorat la sfarsitul anului fiscal cu impozitul minim anual, prevazut la art.18 alin (3)."



#184 marius_tao

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 April 2009 - 12:43 PM

Am si eu o intrebare pentru o societatea care nu are activitate, trebuie sa platesc impozit? grila de impozitare incepe de la "0" :sad:



#185 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 16 April 2009 - 01:13 PM

Citeaza

Vitea : Constitutia Romaniei: ARTICOLUL 139 (1) Impozitele, taxele și orice alte venituri ale bugetului de stat și ale bugetului asigurărilor sociale de stat se stabilesc NUMAI PRIN LEGE.

Codul Fiscal: Art. 4. - (1) Prezentul cod se modifică și se completează NUMAI PRIN LEGE, promovată, de regulă, cu 6 luni înainte de data intrării în vigoare a acesteia. (2) Orice modificare sau completare la prezentul cod intră în vigoare cu începere din prima zi a anului următor celui în care a fost adoptată PRIN LEGE.

Constitutia Romaniei: ARTICOLUL 61 (1) Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului român și UNICA AUTORITATE LEGIUITOARE a țării.

Constitutia Romaniei: Actele Guvernului, ARTICOLUL 108 (1) Guvernul adoptă hotărâri și ordonanțe.

Concluzia este simpla: Parlamentul este unica institutie care poate sa emita legi, UNICA, nu mai este alta in Romania!!! institutia prezidentiala nu poate emite legi, puterea judecatoreasca nu poate emite legi, guvernul nu poate emite legi. In consecinta, deoarece Guvernul Romaniei nu poate sa emita legi, nu are nici dreptul constitutional si legal de a stabili un impozit - fie el si forfetar! - prin ordonanta de urgenta. Iar daca totusi a facut-o este pentru ca dispretueste constitutia si legile Romaniei, pentru ca nesocoteste vointa parlamentului, organul reprezentativ suprem. Avand un profesor de drept constitutional in frunte, guvernul nu are nici o scuza pentru aceasta incalcare. Guvernul trebuie sa fie primul care respecta constitutia si legile acestei tari si nu sa caute fel de fel de chimbuslucuri juridice dambovitene (nu inteleg care ar putea fi acestea?!) pentru a eluda niste articole de lege atat de clare. Cum poate cineva sa ceara respectarea legii, atunci cand el singur o incalca? Cum poti sa-i determini pe evazionisti sa cotizeze mai mult la stat, atunci cand le dai un exemplu de dispret fata de lege?

Am copiat aici ce a scris Vitea, din greseala, in topicul cu Petitia.

Dana




#186 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 16 April 2009 - 01:55 PM

Citeaza

Eu de aici ce sa inteleg, ca impozitul forfetar e trimestrial sau anual cum ziceau ei? Ca atunci nu inteleg ce importanta mai are tabelul lor cu veniturile anuale, din moment ce mie mi-l calculeaza trimestrial. NICI EI NU STIU SA TRADUCA !!
Pai impozitarea mere pe principiul cumularii, fiecare luna (sau trimestru) regleaza si precedentele.
Ma gandesc ca asa ii si pt foretareala. Da cu narozii astia nu poti fi sigur



#187 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 April 2009 - 02:06 PM

Art 34. (17) În situația în care contribuabilii prevăzuți la alin. (1) lit. a) au înregistrat în anul 2008 pierdere fiscală, aceștia efectuează plăți anticipate în contul impozitului pe profit în sumă de o pătrime din impozitul minim anual, prevăzut la art. 18 alin. (3).
si
(18) Pentru anul 2009, contribuabilii prevăzuți la alin. (1) lit.a) și alin. (5), pentru definitivarea impozitului pe profit anual, aplică prevederile art. 18 alin. (2) prin compararea impozitului pe profit datorat la sfârșitul anului fiscal cu impozitul minim anual, prevăzut la art. 18 alin. (3).

Se cam bat cap in cap! Eu inteleg ca platesc trimestrial o patrime din minim si la finele anului platesc si diferenta.

CITAT(robertantal @ Apr 15 2009, 03:27 PM) *
Ori pct 17 (cel postat de mine) e foarte clar : "...acestia efectueaza plati anticipate în contul impozitului pe profit în suma de o patrime din impozitul minim anual..." si nu se spune "...acestia efectueaza in cursul anului curent, plati anticipate in contul impozitului pe profit in suma de o patrime din impozitul minim anual, urmand ca la finele anului sa se efectueze regularizari pozitive ale impozitului datorat numai in situatia in care prin aplicarea cotei de 16% asupra profitului impozabil anual rezulata un impozit superior celui minimal..."

mirela
scuza-ma, abia acum am citit ordonanta cu mai mare atentie; e asa cum spui, insa se specifica asta la pct 18: "pentru definitivarea impozitului pe profit anual, aplica prevederile art. 18 (2) prin compararea impozitului pe profit datorat la sfarsitul anului fiscal cu impozitul minim anual, prevazut la art.18 alin (3)."



#188 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 16 April 2009 - 02:10 PM

Vezi postareabogdani, la Apr 15 2009, 04:07 PM, a spus:

scopul legii e sa stranga cat mai multi bani la buget, iar daca impozitul forfetar s-ar aplica universal la toate firmele ar scapa bani din mana (de exemplu firmele care platesc impozit mare pe profit ar ajunge sa dea mai putini bani la stat). Asa ca practic au stabilit un plafon minim: daca 16% iese mai mult decat acel plafon minim (in tabelul de venituri in care te incadrezi ca firma), atunci dai 16%, ca ies mai multi bani ptr buget.
Asa or zis-o la televizor, dar nu-i chiar asa.
De fiecare data se compara situatila anului trecut cu cea a anul asta.

In majoritatea cazurilor veniturile fiind in scadere, practic e o reimpozitare a anului precedent



#189 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 April 2009 - 03:08 PM

Din CODUL FISCAL actualizat la 14.04.2009
TVA

Limitări speciale ale dreptului de deducere


Art. 145 '1. - (1) În cazul vehiculelor rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depășească 3.500 kg și care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând și scaunul șoferului, nu se deduce taxa pe valoarea adăugată aferentă achizițiilor acestor vehicule și nici taxa aferentă achizițiilor de combustibil destinat utilizării pentru vehiculele care au aceleași caracteristici, aflate în proprietatea sau în folosința persoanei impozabile, cu excepția vehiculelor care se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:
a) vehiculele utilizate exclusiv pentru: intervenție, reparații, pază și protecție, curierat, transport de personal la și de la locul de desfășurare a activității, precum și vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenți de vânzări și de agenți de recrutare a forței de muncă;
b) vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru activitatea de taxi;
c) vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv pentru închirierea către alte persoane, instruirea de către școlile de șoferi, transmiterea folosinței în cadrul unui contract de leasing financiar sau operațional;
d) vehiculele utilizate în scop comercial, respectiv în vederea revânzării.
(2) Prin achiziție de vehicule, în sensul alin. (1), se înțelege cumpărarea unui vehicul din România, importul sau achiziția intracomunitară a vehiculului.
(3) Prevederile alin. (1) și (2) nu se aplică pentru avansurile care au fost achitate înainte de data de 1 mai 2009 pentru valoarea totală sau parțială a vehiculelor rutiere motorizate, dacă livrarea acestora intervine după data de 1 mai 2009 inclusiv.
(4) Prevederile prezentului articol se aplică până la data de 31 decembrie 2010 inclusiv.
(5) În cazul vehiculelor exceptate potrivit alin. (1) se vor aplica regulile generale de deducere stabilite la art. 145 și art. 146-1471


Adica prevederile art. 145'1 se aplica de la data publicarii in M.Of. ???? Ca nu se specifica altfel....
Nu mai deducem TVA la combustibil pentru autovehiculele de transport persoane, cu exceptiile a), b), c) din 15.04.2009???

La art.21, am vazut, scrie negru pe alb:
t) în perioada 1 mai 2009-31 decembrie 2010, cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depășească 3.500 kg și care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând și scaunul șoferului, aflate în proprietatea sau în folosința contribuabilului, cu excepția situației în care vehiculele se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:
1. vehiculele utilizate exclusiv pentru: intervenție, reparații, pază și protecție, curierat, transport de personal la și de la locul de desfășurare a activității, precum și vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenți de vânzări și de agenți de recrutare a forței de muncă;
2. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru activitatea de taxi;
3. vehiculele utilizate pentru închirierea către alte persoane, inclusiv pentru desfășurarea activității de instruire în cadrul școlilor de șoferi.


Unde le-o fi mintea?



#190 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 April 2009 - 03:49 PM

NU POT SA CRED CA S-A PUBLICAT ASA O TAMPENIE !!!!!!



#191 bogdani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:Buc

Postat 16 April 2009 - 04:02 PM

Vezi postareazsuzsi, la Apr 16 2009, 10:35 AM, a spus:

@zsuzsi: nu are cum sa se refere acolo la deducerea tva pentru firmele de leasing pentru ca se refera la automobilele "aflate în proprietatea sau în folosința persoanei impozabile", iar persoana impozabila este beneficiarul leasingului, nu firma de leasing (impozitul pe masina revine de platit beneficiarului de leasing, nu firmei de leasing).

pai ce si firma de leasing nu e persoana impozabila sau ce?
si proprietarul masini e societatea de leasing nu tu
Pai e vorba despre automobilele care fac obiectul unui contract de leasing financiar sau operational aflate în proprietatea sau în folosința persoanei impozabile. In cazul leasingului, automobilul se afla in folosinta ta, ca firma beneficiara, nu in folosinta firmei de leasing. In plus, tot tu, ca beneficiar al leasingului, esti persoana impozabila.

Eu am contract de leasing pe firma: sunt in folosinta autoturismului? DA, in baza contractului de leasing folosinta imi revine mie, nu firmei de leasing. Sunt persoana impozabila pentru acel autoturism? DA, pentru eu (si nu firma de leasing) sunt taxat si platesc impozitul anual pe acea masina. La directia de taxe si impozite masina este inregistrata pe numele firmei beneficiare a contractului si NU pe numele firmei de leasing. Eu la sectorul 6 primesc in fiecare an hartie de la directia de taxe si impozite prin care mi se aduce la cunostinta cuantumul impozitului datorat pentru masinile firmei, iar toate masinile sunt luate in leasinguri (in desfasurare).

Deci poti sa spui ca firma de leasing este in proprietatea masinii, dar nu este persoana impozabila. In schimb, firma beneficiara a leasingului se afla in folosinta si este si impozabila. Iar in OUG este "proprietatea sau folosinta", nu "proprietatea si folosinta".

Apropo de firmele fara activitate, neoficial vorbeam chiar azi cu cineva care lucreaza la anaf si spunea ca din punctul lor de vedere, atat timp cat firma depune bilant (chiar si pe zero, fara activitate) ei considera ca firma va plati acel impozit forfetar. Doar daca firma este suspendata prin adresa catre camera de comert, atunci nu ar intra in impozitul forfetar.



#192 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 April 2009 - 05:01 PM

1. nu se deduce tva la achizitia unei masini; leasingul nu e achizitie pt ca nu sunt proprietarul bunului. punct

2. impozitul pe profit calculat 1/4 la valoarea celui de anul trecut se refera la societatile bancare. punct
Art. 34. - (1) Plata impozitului se face astfel:
a) contribuabilii, societăți comerciale bancare, persoane juridice române, și sucursalele din România ale băncilor, persoane juridice străine, au obligația de a plăti impozit pe profit anual, cu plăți anticipate efectuate trimestrial, actualizate cu indicele de inflație (decembrie față de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborării bugetului inițial al anului pentru care se efectuează plățile anticipate. Termenul până la care se efectuează plata impozitului anual este termenul de depunere a declarației privind impozitul pe profit, prevăzut la art. 35 alin. (1);


nu mai disperati atat
cititi cu atentie!!!

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 16 April 2009 - 05:04 PM




#193 bogdani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:Buc

Postat 16 April 2009 - 06:29 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Apr 16 2009, 06:01 PM, a spus:

1. nu se deduce tva la achizitia unei masini; leasingul nu e achizitie pt ca nu sunt proprietarul bunului. punct
Corect, asta e si intelegerea mea, desi nici asta nu e foarte in regula, in sensul ca am voie sa imi deduc cheltuielile cu intretinerea/functionarea masinii (mai putin combustibil) - in limita de 1masina/director - dar nu am voie sa deduc tva-ul ptr achizitionarea masinii?!? Explicatia lor este ca achizitionarea masinii este cheltuiala si nu aduce venituri taxabile (exceptand firmele gen de transport), pe cand exploatarea masinii poate aduce venituri taxabile (de ex folosesc masina sa ma duc sa semnez un contract). Din punctul meu de vedere inclusiv achizitionarea ar trebui sa aiba tva deductibil, avand in vedere folosinta masinii. E ca si cum ai spune ca am voie sa deduc tva-ul din abonamentul la internet, dar nu am voie sa deduc tva-ul din achizitionarea unui calculator (ptr ca in sine achizitia calculatorului nu produce venituri taxabile).

In plus, sunt multe cazuri in care se intampla sa achizitionezi o masina special pentru un angajat sa i-o oferi ca bonus (in folosinta), asa cum poti sa ii decontezi abonamentul la mobil sau sa ii oferi prime. Deci in cazul asta achizitia imi este aducatoare de venituri taxabile, pentru ca altfel imi pleaca un om important din firma si din cauza asta voi produce mai putin sau mai prost.



#194 vanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 16 April 2009 - 07:45 PM

Deci, combustibilul nu mai poate fi dedus deloc? Noi avem o masina pe care o folosim cu contract de comodat. Mai putem deduce benzina?
Sa nu crezi nimic din ceea ce auzi ci doar jumatate din ceea ce vezi!



#195 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 April 2009 - 09:05 PM

Vezi postareavanda, la Apr 16 2009, 08:45 PM, a spus:

Deci, combustibilul nu mai poate fi dedus deloc? Noi avem o masina pe care o folosim cu contract de comodat. Mai putem deduce benzina?
Cheltuielile cu combustibilul si TVA-ul aferent combustibilului sunt deductibile daca masinile, aflate in proprietatea firmei sau luate in folosinta in comodat, se folosesc strict pentru cazurile prevazute in Ordonanta:
-pentru deducerea cheltuielilor:
1. vehiculele utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, paza si protectie, curierat, transport de personal la si de la locul de desfasurare a activitatții, precum si vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti de vanzari si de agenti de recrutare a fortei de munca;
2. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plata, inclusiv pentru activitatea de taxi;
3. vehiculele utilizate pentru inchirierea catre alte persoane, inclusiv pentru desfasurarea activitatii de instruire in cadrul scolilor de soferi.
-pentru deducerea TVA-ului:
a) vehiculele utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, paza si protectie, curierat, transport de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii, precum si vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti de vanzari si de agenti de recrutare a fortei de munca;
b) vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plata, inclusiv pentru activitatea de taxi;
c) vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plata, inclusiv pentru inchirierea catre alte persoane, instruirea de catre scolile de soferi, transmiterea folosintei in cadrul unui contract de leasing financiar sau operational;
d) vehiculele utilizate in scop comercial, respectiv in vederea revanzarii.



#196 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 16 April 2009 - 10:20 PM

Art. 1451. - (1) În cazul vehiculelor rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depășească 3.500 kg și care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând și scaunul șoferului, nu se deduce taxa pe valoarea adăugată aferentă achizițiilor acestor vehicule și nici taxa aferentă achizițiilor de combustibil destinat utilizării pentru vehiculele care au aceleași caracteristici, aflate în proprietatea sau în folosința persoanei impozabile, cu excepția vehiculelor care se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:
a) vehiculele utilizate exclusiv pentru: intervenție, reparații, pază și protecție, curierat, transport de personal la și de la locul de desfășurare a activității, precum și vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenți de vânzări și de agenți de recrutare a forței de muncă;
b) vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru activitatea de taxi;
c) vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv pentru închirierea către alte persoane, instruirea de către școlile de șoferi, transmiterea folosinței în cadrul unui contract de leasing financiar sau operațional;
d) vehiculele utilizate în scop comercial, respectiv în vederea revânzării


Din asta eu inteleg ca in viitorul imediat apropiat vor aparea foarte multi agenti de vanzari la firme :biggrin:
serafimescu



#197 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 April 2009 - 10:28 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Apr 16 2009, 06:01 PM, a spus:

1. nu se deduce tva la achizitia unei masini; leasingul nu e achizitie pt ca nu sunt proprietarul bunului. punct
nu mai disperati atat
cititi cu atentie!!!

Dap! Asta chiar ma bucura. Poate erau multi care cereau rambursare dupa ce-si luau masina.



#198 bogdani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:Buc

Postat 16 April 2009 - 11:25 PM

Vezi postareacontasoft, la Apr 16 2009, 11:28 PM, a spus:

Dap! Asta chiar ma bucura. Poate erau multi care cereau rambursare dupa ce-si luau masina.
Stai asa ca nu pricep... si te bucuri de raul altuia sau cum? Era ilegal? Iti luau tie banii aia din buzunar? Hai ca am auzit-o si pe asta, sa te bucuri ca altii nu isi mai pot recupera din bani (si nici macar nu e cazul meu, ca sa nu sariti pe mine).

Nu vreau sa fac Doamne fereste discutii "flamming", da' sper ca nu esti contabil.



#199 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 17 April 2009 - 07:32 AM

Vin acus alegerile, sa vezi ce de promisiuni :sad:



#200 Alina Petroiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 April 2009 - 08:05 AM

Vezi postareabogdani, la Apr 16 2009, 10:21 AM, a spus:

Vezi postareaAlina Petroiu, la Apr 16 2009, 09:55 AM, a spus:

este o adevarata nebunie cu ordonanta aceasta. eu chiar nu stiu cum tb sa procedez incepand cu 01.05.2009. cheltuielile cu combustibilul efectuate de cei din conducere nu mai sunt deductibile, ok, dar pt restul da? :sad:
Este exact invers, adica se deduc pentru cei din conducere, iar pentru restul nu (exceptand firmele de transport, curierat, etc):
OG34, Art. 32 - 2:
"n) cheltuielile de funcționare, întreținere și reparații, exclusiv cele privind combustibilul, aferente autoturismelor folosite de persoanele cu funcții de conducere și de administrare ale persoanei juridice, deductibile limitat la cel mult un singur autoturism aferent fiecărei persoane cu astfel de atribuții."

LE: pe urma am vazut ca intrebai strict despre combustibil... eu inteleg ca asta nu se mai deduce deloc ("exclusiv cele privind combustibilul"), indiferent cine foloseste masina...
multumesc mult pt lamuriri






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL