Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributie CAS (pensie) pentru PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contributie CAS (pensie) pentru PFA


9 replies to this topic

#1 sorinagabriela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 May 2009 - 02:36 PM

Buna ziua! Sunt PFA, cu studii superioare, si as dori sa stiu care este valoarea minima a asigurarilor pentru pensia obligatorie. Din cate am citit in codul fiscal salariul minim pt cei cu studii superioare este de 1200 ron iar eu platesc la CAS cca 100 ron lunar. Este corect?

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 May 2009 - 06:16 PM




#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2009 - 03:52 PM

Pentru PFa contributia la pensii (CAS) nu este obligatorie.
Daca totusi se doreste sa se contribuie se face contract cu Casa de Pensii.

Dragos



#3 rdpfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 12 May 2009 - 12:36 PM

Buna,
Eu sunt PFA si am contract cu Casa de sanatate. Nu mai exista plafoane pentru baza de calcul, deci poti sa-ti stabilesti orice suma ca baza. Contributia la persoane care desfasoara activitati independente este de 31,3% din aceasta suma. De ex., la o baza de calcul de 500 lei, vei plati lunar 157 lei. Dar daca baza de calcul e mica, va fi si pensia mica ...



#4 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 13 May 2009 - 12:13 PM

Vezi postareanegocont, la May 11 2009, 03:52 PM, a spus:

Pentru PFa contributia la pensii (CAS) nu este obligatorie.
Daca totusi se doreste sa se contribuie se face contract cu Casa de Pensii.
S-au schimbat reglementarile intre timp? E nu am platit un an incepand din 2007, de la infiintare, si cand am aflat ca este obligatoriu, (impreuna cu sanatatea) m-am dus in 2008 la Casa de Pensii care mi-a spus ca in calitate de PFA sunt obligat sa platesc aceasta contributie lunar si, mai mult de atat, m-a pus sa aduc actele de autorizare pentru a-mi calcula datoria si penalitatile pentru cele 12 luni in care nu platisem nimic. Si niste milioane s-au dus pe aceste penalitati... Practic nu poti incheia un contract cu Casa de Pensii azi si sa stergi cu buretele contributiile pe care trebuia sa le platesti de la momentul infiintarii pana in ziua incheierii contractului.
Momentan am ales minimul de contributie - 100RON.

Aceasta postare a fost editata de Lyvyoo: 13 May 2009 - 12:14 PM




#5 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2009 - 12:59 PM

eu stiu ca este obligatoriu numai daca nu cotizezi in alta parte .... daca pfa-ul are contract de munca incheiat in alta parte unde i se calculeaza cas-ul eu stiu ca numai este obligatoriu ....



#6 NAIOSU

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2009 - 02:39 PM

Vezi postareaLyvyoo, la May 13 2009, 01:13 PM, a spus:

Vezi postareanegocont, la May 11 2009, 03:52 PM, a spus:

Pentru PFa contributia la pensii (CAS) nu este obligatorie.
Daca totusi se doreste sa se contribuie se face contract cu Casa de Pensii.
S-au schimbat reglementarile intre timp? E nu am platit un an incepand din 2007, de la infiintare, si cand am aflat ca este obligatoriu, (impreuna cu sanatatea) m-am dus in 2008 la Casa de Pensii care mi-a spus ca in calitate de PFA sunt obligat sa platesc aceasta contributie lunar si, mai mult de atat, m-a pus sa aduc actele de autorizare pentru a-mi calcula datoria si penalitatile pentru cele 12 luni in care nu platisem nimic. Si niste milioane s-au dus pe aceste penalitati... Practic nu poti incheia un contract cu Casa de Pensii azi si sa stergi cu buretele contributiile pe care trebuia sa le platesti de la momentul infiintarii pana in ziua incheierii contractului.
Momentan am ales minimul de contributie - 100RON.


Salut,

Cumva tu in momentul in care ai platit CAS-ul erai angajat in alta parte sau aveai doar PFA-ul? Ma intereseaza daca exista vreun act care sa reglementeze aceste obligatii!

Multumesc



#7 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 13 May 2009 - 02:42 PM

Nu, nu eram angajat in alta parte. Si nici in prezent nu sunt. Am fost si sunt freelancer...



#8 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 May 2009 - 10:01 PM

Vezi postareaNAIOSU, la May 13 2009, 03:39 PM, a spus:

Vezi postareaLyvyoo, la May 13 2009, 01:13 PM, a spus:

Vezi postareanegocont, la May 11 2009, 03:52 PM, a spus:

Pentru PFa contributia la pensii (CAS) nu este obligatorie.
Daca totusi se doreste sa se contribuie se face contract cu Casa de Pensii.
la Casa de Pensii care mi-a spus ca in calitate de PFA sunt obligat sa platesc aceasta contributie lunar
Ma intereseaza daca exista vreun act care sa reglementeze aceste obligatii!
Lg.19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale
Art. 5. - (1) In sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
d) persoane autorizate sa desfasoare activitati independente;
Art. 61. - (1) Persoanele prevazute la art. 5 alin. (1) pct. IV si V care au cel putin varsta de 18 ani sunt obligate sa se asigure pe baza declaratiei de asigurare. Declaratia de asigurare se depune in termen de 30 de zile de la data incadrarii in situatia respectiva la casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu sau de resedinta. Venitul lunar asigurat este cel stabilit prin declaratia de asigurare.
(2) Se excepteaza de la obligativitatea depunerii declaratiei de asigurare persoanele prevazute la art. 5 alin. (1) pct. IV si V, daca beneficiaza de una dintre categoriile de pensii prevazute de prezenta lege sau daca se regasesc in situatiile prevazute la art. 5 alin. (1) pct. I, II si III.
Norme de aplicare:
10. Sunt obligate sa depuna declaratie de asigurare persoanele care realizeaza venituri ca urmare a incadrarii in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 5 alin. (1) pct. IV din lege, indiferent de nivelul veniturilor realizate anual.
In categoria "persoane autorizate sa desfasoare activitati independente", prevazuta la art. 5 alin. (1) pct. IV lit. d) din lege, se incadreaza persoanele care exercita profesiuni libere, si anume:
a) expert contabil;
b) contabil autorizat;
c) consultant de plasament in valori mobiliare;
d) medic;
e) farmacist;
f) medic veterinar;
g) psiholog cu drept de libera practica;
h) notar public;
i) auditor financiar;
j) practician in reorganizare si lichidare;
k) persoane autorizate sa realizeze si sa verifice lucrarile de specialitate din domeniul cadastrului, geodeziei si cartografiei;
l) expert tehnic;
m) urbanist;
n) restaurator;
o) persoane autorizate sa furnizeze servicii publice conexe actului medical;
p) consilier in proprietate industriala;
q) expert criminalist;
r) executor judecatoresc;
s) arhitect;
t) traducator autorizat;
u) consultant fiscal;
v) broker;
w) oricare alte persoane care realizeaza venituri din practicarea unor profesii reglementate, desfasurata in mod independent, in conditiile legii, precum si persoanele care realizeaza venituri din practicarea unei meserii.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 13 May 2009 - 10:02 PM




#9 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 14 May 2009 - 01:24 PM

Deci m-au informat bine doamnele de la Casa de Pensii!
Concluzia: daca nu ati incheiat contractul nici pana azi, grabiti-va caci va asteapta penalizari pentru fiecare luna care a trecut..



#10 balexg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 25 May 2009 - 01:32 PM

aici gasiti legislatia cu extrase in legatura cu toate contributiile unui PFA: www.PFAcontabilitate.ro






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL