Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
se ocupa cineva cineva de o firma de productie publicitara? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


se ocupa cineva cineva de o firma de productie publicitara?


8 replies to this topic

#1 g10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 13 May 2009 - 07:53 AM

Daca e cineva pe forum care are o firma de publicitate sau se ocupa de una .. dispus sa imi ofere cateva informatii .... :sad:
It's All About Attitude!



#2 emanuela_vuc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:timisoara
  • Interests:productia publicitara

Postat 13 May 2009 - 08:23 AM

daca te pot ajuta.....

Ema



#3 g10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 13 May 2009 - 02:05 PM

o firma de publicitate presteaza servicii catre alte firme ( unele tot de publicitate) (aplicare folie adeziva , colantare auto ... etc ...) stiu ca trb sa intocmesc contract cu fiecare firma dar nu stiu exact cum se procedeaza ... ce precizez in contract ..daca trb sa scriu pe factura nr. contractului , daca e un model anume de contract... as vrea sa fac unul pe o perioada mai mare si nu pt fiecare lucrare ... de aceea am vrut sa imi raspunda cineva care s-a lovit de asa ceva ...

Multumesc ....

Aceasta postare a fost editata de g10: 13 May 2009 - 02:06 PM

It's All About Attitude!



#4 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 18 May 2009 - 02:29 PM

trebuie sa faci un contract in care sa treci la obiectul contractului ce anume trebuie sa faci pentru firma respectiva ( tiparire autocolant, etc), pretul convenit pentru lucrare,numarul comenzii si data finalizarii comenzii, data emiterii facturii tale si scadenta ei, eventuale penalitati pentru neplata la termen, etc.
contractul ar fi bine sa il inchei si sa se semneze la data comenzii clientului, pentru a evita diverse situatii ( refuz de plata pt. depasire termen executie sau pret, etc.)



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2009 - 03:02 PM

Vezi postareag10, la May 13 2009, 08:53 AM, a spus:

Daca e cineva pe forum care are o firma de publicitate sau se ocupa de una .. dispus sa imi ofere cateva informatii .... :sad:
pai, zi-ne ce te "doare" :biggrin: ca raspundem aici, care stim ... asa mai vad si altii, poate le e de folos si lor.
crezi ca e cazul sa vb in privat despre chestiuni contabile ?

deci "zi-le, dl. Geo" :biggrin:



#6 g10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 19 May 2009 - 08:33 AM

Firma se ocupa , dupa cum am mai spus, de produse publicitare ( inscriptionari tricouri, bannere , aplicat acutocolat .. etc). Momentan activitatea principala este doar serviciul de aplicat autocolant cu materialul clientului, client cu care se colaboreaza pt o perioada mai mare de timp, fiind principalul client .. Eu nu stiu cum sa procedez ... sa fac un contract de prestari servicii pe o perioada mai mare (ex. 1 an) si sa anexez o comanda la factura ... sau sa intocmesc contract pentru fiecare factura in parte ... Mi-a propus cineva sa fac un contract tip pe care sa-l tiparasc pe spatele facturii ... Acum chiar nu mai stiu..
It's All About Attitude!



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2009 - 11:31 AM

cum as proceda eu :
as face un contract cadru (general) avand in vedere ca imi va fi client mai multa vreme. apoi, pt. fiecare prestare de serviciu in parte, as face o anexa la contract in care sa specific mai in amanunt ce-mi cere/ ce-i fac si in ce conditii.

si var cu comanda merge (in loc de anexa), mai ales daca se mentioneaza ca ar fi in baza contractului general existent.

hhmmm ?? iti place asa ?? :biggrin:

aaa, sa nu uit :
as vrea sa te intreb ceva si sa nu te superi pe mine: daca tu esti contabilul, de ce te ocupi de intocmirea contractelor cand asta e treaba marketing-ului (comercialului), a juristului sau chiar a patronului? :sad:

sunt aici, daca mai ai intrebari te ajut cu drag in masura in care stiu sa-ti raspund. :lnr (51):



#8 g10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 21 May 2009 - 07:53 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la May 19 2009, 12:31 PM, a spus:

aaa, sa nu uit :
as vrea sa te intreb ceva si sa nu te superi pe mine: daca tu esti contabilul, de ce te ocupi de intocmirea contractelor cand asta e treaba marketing-ului (comercialului), a juristului sau chiar a patronului? :sad:

pt ca firma e la inceput de drum si sunt singura care se poate ocupa ...


Multumesc mult pentru raspunsuri
:lnr (51):
It's All About Attitude!



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2009 - 02:34 PM

uufff, am inteles :sad:

ai mare grija ce faci cu ctr. astea, in caz de vreo scapare vei purta toata vina, iti dai seama de acest aspect, da ?? si crede-ma ca poate deveni uratica treaba, cu ctr. nu te poti "juca".

parerea mea, daca-mi permiti, sa si le faca patronul de capul lui (ca sa nu dea vina pe tine, apoi)daca nu are jurist sau om la marketing calificat ! eu cred ca daca s-a bagat in afacerea asta, ar trebui sa fie capabil sa-si faca singur un ctr. pt. propria firma fiindca mai bine ca el nu stie (sau n-ar trebui sa stie) nimeni cum se desfasoara resp. activitate care necesita a fi pusa intr-un contract cu clientul.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL