Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul impozit PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Calcul impozit PFA


11 replies to this topic

#1 Aynur

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 May 2009 - 10:53 PM

Salutare tuturor !
Sunt oarecum noua pe acest forum si am o nelamurire.
Pentru un PFA cu obiect de activitate comertul cu amanuntul cum trebuie calculat impozitul ?

Din cate stiu eu se calculeaza astfel:

- diferenta intre incasari si plati ( cele scrise in jurnalul de incasari si plati ).

Nelamurirea mea se refera la modalitatea de descarcare a gestiunii.
O consider ca o cheltuiala si pe aceasta ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.



#2 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 19 May 2009 - 09:11 PM

De ce tineti neparat sa faceti descarcarea de gestiune ?! tineti conta in partida dubla? nu sunteti in partida simpla ?
OMFP 1040/2004 nu pomeneste nimic despre aceasta.
Calculul venitului net pe baza caruia vi se stabileste impozitul datorat, este prevazut clar la art 52. In acest articol nu exista nicio referire la descarcarea de gestiune sau variataia stocurilor.

Aceasta postare a fost editata de corpus: 19 May 2009 - 09:16 PM




#3 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 20 May 2009 - 03:31 PM

Se pare ca formula de calcul a venitului impozabil este mai mult decat: Venituri (Incasari) - Cheltuieli (Plati)

Ceea ce difera este formula de cheltuieli: Cheltuieli aferente facturilor de marfa anul N + Stoc la val de Aproviz anul N-1 - Stoc la val de Aproviz anul N + Cheltuieli deductibile



Astfel ca in primul an de functionare din totalul cheltuielilor se scade stocul la val de Aprov din anul respectiv. Practic se scad cheltuielile aferente marfurilor aflate in stoc, ceea ce din punctul meu de vedere este normal.

Stocul la val de aprov s-a calculat astfel: Stoc la val de Vanzare (care reiese din invetar, iar daca nu-l ai se vor aduna toate NIR-urile pe care trebuie sa le ai, din care se scad incasarile) impartit la 1+adaos mediu pe anul respectiv.



#4 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 May 2009 - 04:46 PM

Tare ma tem ca nu aveti nici un fel de acoperire legala pentru cele de mai sus.
In meseria asta nu exista "se pare", iar daca nu exista baza legala, zvonistica face mai mult rau.

Revenind:
Impozitarea PFA se face pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla, OMFP.1040/2004 ,
in care venitul impozabil este diferenta dintre incasari si plati, spre deosebire de
contabilitatea in partida dubla, care este o contabilitate de angajamente si profitul se
stabileste inre venituri si cheltuieli, indiferent daca acestea au fost incasate/achitate.

Esenta modului de calcul se afla la pct.52

Citeaza

52. Venitul net sau pierderea fiscală se calculează astfel: din totalul sumelor încasate, evidențiate în col. 5, respectiv 6, din Registrul-jurnal de încasări și plăți, se scad cheltuielile cu amortizarea fiscală a bunurilor și drepturilor, evidențiate în Fișa pentru operațiuni diverse, și totalul sumelor plătite, evidențiate în col. 7, respectiv 8, din Registrul-jurnal de încasări și plăți, și se adună sumele plătite pentru cumpărarea bunurilor amortizabile și totalul cheltuielilor nedeductibile, care se preia din centralizatorul cheltuielilor nedeductibile, acest centralizator întocmindu-se cu ajutorul unui document cumulativ.

Conform. pct. 37 din Norme la art. 48 Cod Fiscal, NU exista nici un tratament aparte cu privire la marfuri:

Citeaza

38. Sunt cheltuieli deductibile, de exemplu:
- cheltuielile cu achiziționarea de materii prime, materiale consumabile, obiecte de inventar și mărfuri;

Aceasta postare a fost editata de marian.apetre: 20 May 2009 - 04:48 PM




#5 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 22 May 2009 - 12:58 PM

Formula pe care am scris-o mai sus a fost aplicata de catre inspectorul fiscal. La calculul impozitului am folosit aceeasi formula prevazuta in lege, iar acest lucru mi-a adus penalitati de peste 1500 RON.

Desi in lege nu scrie nimic despre faptul ca cheltuielile cu marfa aflata in stoc nu sunt deductibile, cei de la fisc nu au tinut cont de asta.

Eu nu am scris mesajul de mai sus pe baza zvonurilor, ci in urma unei experiente.



#6 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 May 2009 - 01:44 PM

Am inteles ...

Decizia fiscului nu trebuia acceptata ca atare, mai intai trebuia depusa contestatia, desi cred ca a trecut termenul legal.
Iar daca nici dupa centestatie nu se rezolva, in justitie nu cred ca isi vor mai putea sustine aberatiile.
Si nu sunt putine.



#7 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2009 - 09:11 PM

Vezi postareamarian.apetre, la May 22 2009, 02:44 PM, a spus:

Decizia fiscului nu trebuia acceptata ca atare, mai intai trebuia depusa contestatia, desi cred ca a trecut termenul legal.
Cum sa fie deductibile cheltuielile cu marfa aflata in stoc?! Mai dati si voi un search, goooooogle, ceva...
Inspectorul a procedat corect.
Dan



#8 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 22 May 2009 - 11:00 PM

Vaaaaaai ! domnule Dan I ! Oare poate fi "search gooooogle" si temei legal ?!
Cred sincer in experienta ( patima) lui Cornny. Insa inspectorul fiscal ori nu-si da seama ca este vorba de partida simpla, ori isi permite sa abereze fiind convins ca unui bugetar nu i se poate intampla nimic atunci cand greseste.



#9 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2009 - 10:14 PM

Iata un topic pe tema data:
Stoc marfa PFA

PS. Butonul 'Search' de pe acest forum (la fel ca si google) sunt instrumente de cautare pe net. In regulamentul conta.ro se specifica in clar ca, inainte de a posta un nou subiect / intrebare, sa cautati daca nu cumva s-a raspuns deja la aceasta intrebare anterior.
Altfel ajungem sa monopolizam forumul cu aceleasi si aceleasi intrebari, la nesfarsit, doar ptr. ca nu citim regulamentul sau ne e lene sa dam un search / google.

Nu stiu ce a vrut sa spuna corpus cu

Citeaza

Oare poate fi "search gooooogle" si temei legal ?!
O fi o gluma?

Have fun!
Dan



#10 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 24 May 2009 - 09:50 AM

Nu ma refeream la functia "search" sau regulile de pe forum, as fi dorit pur si simplu sa ne indicati vreo prevedere legala, act normativ, ordin... etc prin care PFA, II, IF ( conta in p simpla) sunt obligati sa faca aceasta descarcare de gestiune, folosind fel de fel de formule.
Putem impartasii din experientele noastre pe acest forum ( cazul lui Cornny, link_ul indicat de dvs...) dar nu cred ca aceastea au puterea unor prevederi legale. La aceste prevederi as fi vrut sa faceti referire in speranta de a nu mai accepta chiar tot ce spune domnul inspector de la finante



#11 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 25 May 2009 - 12:34 PM

Motivul pentru care nu am avut nimic de obiectat a fost faptul ca mi s-a parut destul de logic ceea ce au spus: stocul de marfa nu reprezinta cheltuiala deductibila intrucat nu a contribuit cu nimic la obtinerea de venituri. Acest lucru se intampla doar cand este vandut catre clienti. Cel putin asa vad eu contabilitatea in partida simpla... In momentul inchiderii PFA nu sunt obligat sa epuizez stocul prin vanzare

In schimb la conta in partida dubla, stocul de marfa se deduce ca si cheltuiala cu marfurile. Sper ca am inteles bine contabilitatea asta...



#12 balexg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 25 May 2009 - 01:17 PM

legislatie pentru PFA explicata o gasiti aici: http://www.pfacontab...lege-digerata/1






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL