Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
AUDIT PT CECCAR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


AUDIT PT CECCAR

fond comercial 1100lei
26 replies to this topic

#1 MAGDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 25 May 2009 - 08:00 AM

ARE CINEVA UN MODEL PT URMAT AUDIT INTERN? VA MULTUM

Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Achizitii-Plati pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor

Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul VANZARI -INCASARI pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor

Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Stocuri-Depozitare pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor si a raportului intermediar
gyongyienyedi@yahoo.com



#2 adinapg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 15 June 2009 - 05:39 PM

Si eu am nevoie de un astfel de model.... adinapg@yahoo.com. Multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 June 2009 - 03:33 PM




#3 katy_katy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 14 September 2009 - 05:42 PM

Buna,

A reusit cineva sa rezolve pb privind misiunile de audit in vanzari - incasari, respectiv achizitii - plati.
As avea si eu nevoie de un model daca se poate

multumesc anticipat



#4 Aneta.alina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 June 2010 - 03:04 PM

Te rog trimite-mi si mie rezolvarea de la aplicatia"misiune de audit intern cu privire la ciclul Vinzari-Incasari pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor", la adresa de mail : aliannett@yahoo.com.
Multumesc anticipat!



#5 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 01 July 2010 - 06:31 PM

Vezi postareaMAGDA76, la May 25 2009, 09:00 AM, a spus:

ARE CINEVA UN MODEL PT URMAT AUDIT INTERN? VA MULTUM

Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Achizitii-Plati pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor

Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul VANZARI -INCASARI pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor

Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Stocuri-Depozitare pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor si a raportului intermediar
gyongyienyedi@yahoo.com
Draga Magda,
daca ai reusit sa dai de capatul acestor misiuni, te rog sa mi le trimiti si mie pe adresa lazarmirella@yahoo.com. Am si eu cateva probleme de genul acesta rezolvate referitor la achizitii, resurse umane si nu mai tin minte .........poate o sa ai nevoie si ti le voi trimite si eu. Multumesc anticipat



#6 deliaelena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 November 2010 - 07:14 PM

Draga Magda,
Te rog sa-mi trimiti si mie daca mai ai studiile de caz CECCAR la audit:

1. Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Vinzari-Incasari pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor si a raportului intermediar, inclusiv.

2. Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Achizitii-Plati pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor si a raportului intermediar , inclusiv.

3. Intocmiti o CARTA de Audit Intern si un Regulament general de aplicare a CARTEI de Audit intern la o societate comerciala din domeniul productiei industriale.


In speranta ca nu te-am deranjat, multumesc anticipat



#7 grigif

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 December 2010 - 10:27 AM

as fi interesata si eu de un model de raport de audit financiar al unei societati. daca ma puteti ajuta . cu multumiri. adesa este grigif@clicknet.ro



#8 ana neag

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 April 2011 - 02:14 PM

Buna,
Ma poate ajuta cineva cu rezolvarea la urmatorul subiect:
Intocmiti o CARTA de Audit Intern si un Regulament general de aplicare a CARTEI de Audit intern la o societate comerciala din domeniul productiei industriale.
multumesc anticipat



#9 ana neag

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 April 2011 - 03:07 PM

Vezi postareadeliaelena, la 16 November 2010 - 07:14 PM, a spus:

Draga Magda,
Te rog sa-mi trimiti si mie daca mai ai studiile de caz CECCAR la audit:

1. Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Vinzari-Incasari pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor si a raportului intermediar, inclusiv.

2. Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Achizitii-Plati pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor si a raportului intermediar , inclusiv.

3. Intocmiti o CARTA de Audit Intern si un Regulament general de aplicare a CARTEI de Audit intern la o societate comerciala din domeniul productiei industriale.


In speranta ca nu te-am deranjat, multumesc anticipat




#10 ana neag

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 April 2011 - 03:15 PM

Vezi postareadeliaelena, la 16 November 2010 - 07:14 PM, a spus:

Draga Magda,
Te rog sa-mi trimiti si mie daca mai ai studiile de caz CECCAR la audit:

1. Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Vinzari-Incasari pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor si a raportului intermediar, inclusiv.

2. Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Achizitii-Plati pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor si a raportului intermediar , inclusiv.

3. Intocmiti o CARTA de Audit Intern si un Regulament general de aplicare a CARTEI de Audit intern la o societate comerciala din domeniul productiei industriale.


In speranta ca nu te-am deranjat, multumesc anticipat
Buna,

Am si eu subiectul nr. 3.Te rog daca poti sa-mi trimiti si mie rezolvarea pe adresa ana_popanton@yahoo.com.Multumesc anticipat.



#11 mihseba

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 May 2011 - 03:13 PM

VA ROG FOARTE MULT SA MA AJUTATI SAU SA MA INDRUMATI IN REALIZAREA URMATOARELOR TEME. ORICE AJUTOR E BINE VENIT -mihseba@yahoo.com :

38. Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Salarii pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor si a raportului intermediar , inclusiv.
39. Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Venituri-Cheltuieli inclusiv intocmirea matricei riscurilor si a raportului intermediar.
40. Intocmiti un Plan de audit intern multianual (trei ani) la o societate comerciala din domeniul productiei textile.

Multumesc tuturor



#12 alynaultima

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 May 2011 - 08:45 AM

Am si eu o problema referitoare la fondul comercial:

Societatea A a achizitionat la 01.01 N, 75% din actiunile societatii B, pentru suma de 3500 lei. Bilanturile sintetizate se prezinta astfel:

Specificare A B
Constructii 3000 2500
+Marfuri 2000 1000
+Clienti 1500 500
=Active identificabile 6500 4000
Investitie la B 3500 x
10000 4000
Capital propriu 9000 3000
Datorii 1000 1000
Furnizori 1000 1000
10000 4000

Valoarea justa a activelor identificabile la B este 5000 lei impartita astfel: 3000 lei constructii, 1400 lei marfuri si 600 lei clienti iar a datoriilor identificabile 1000 lei. Calculati fondul comercial.

Ma poate ajuta cineva cu rezolvarea acestei probleme? Multumesc

Aceasta postare a fost editata de alynaultima: 23 May 2011 - 08:52 AM




#13 zugu2000

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 May 2011 - 10:07 AM

Ma poate ajuta cineva cu rezolvarea aplicatiei:

Societatea A și societatea B dețin control comun asupra societãții C. Societatea A vinde mãrfuri societãții B în valoare de 4 mil. lei și societãții C în valoare de 5 mil. lei. La sfârșitul exercițiului societatea A are o creanțã fațã de societatea B în valoare de 1 mil. lei și fațã de societatea C în valoare de 2 mil. lei. Ce informații ar trebui sã publice societatea A în situațiile financiare?

Multumesc!



#14 _Ramonika_

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 May 2011 - 02:05 PM

Va rog putin ajutor :)

Pb. 1: Angajatul Stancu Vlad, cu sotia si 4 copii in intretinere, a obtinut urmatoarele venituri in luna mai: salariu brut de incadrare 2400 lei, salariul realizat 2200 lei, tichete de masa 15 zile x 9 lei/zi, ajutor de deces 500 lei, concediu de odihna 600 lei, abonament fitness 100 lei. Cota de contributie la fondul de risc se considera 0,5%. Se cer calculele si inregistrarile contabile aferente.

2. Simulati o misiune de examen limitat asupra evenimentelor ulterioare.

Multumesc



#15 Szatelka

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 May 2011 - 09:17 PM

Buna

Am o problema la biletul extras, nr.9.

Aportul unui actionar, in natura, la capitalul social al SC “GAMA” SA este:
- cladire 13.000 lei
- materii prime 500 lei
- materiale auxiliare 200 lei
Alti actionari au efectuat varsaminte de 8.000 lei in numerar din care 50% la constituire. Cheltuielile de constituire sunt de 119 lei, din care 19 lei TVA

Nu inteleg partea doua al exercitiului, referitor la varsamantul de 50% la chelt. de constituire in in continuare.
DAca cineva ma poate ajuta, va rog frumos...

Urgent ar fi



#16 danioanalcc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 May 2011 - 12:10 PM

buna, sunt stagiara in anul 2 la ceccar si am si eu o pb de audit:simulati o misiune de examen limitat asupra stocurilor. Ma poate ajuta cineva? Multumesc anticipat



#17 danioanalcc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 May 2011 - 12:16 PM

buna, sunt stagiara an 2 la ceccar bv si am urm pb la audit:
simulati o misiune de examen limitat asupra stocurilor. Ma poate ajuta cineva?



#18 grig_c_tin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 May 2011 - 02:27 PM

Vezi postareadanioanalcc, la 28 May 2011 - 12:16 PM, a spus:

buna, sunt stagiara an 2 la ceccar bv si am urm pb la audit:
simulati o misiune de examen limitat asupra stocurilor. Ma poate ajuta cineva?



si eu sunt stagiar anul 2 la ceccar brasov si la audit am tot un subiect asemanator,
Simulati o misiune de examen limitat asupra imprumuturilor de platit si nu gasesc nicaieri macar un model. daca poate cineva sa imi trimita un model pe adresa de mail gareeteex@gmail.com as fi foarte recunoscator.Multumesc



#19 gvandu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 September 2011 - 07:25 AM

Va rog, daca puteti sa ma ajutati cu rezolvarea la urmatoarea problema

Fisiere atasate





#20 eliza aftenie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 26 September 2011 - 09:08 AM

Va rog cine ma poate ajuta cu un raspuns la audit..

Prezentați pe scurt structura și cuprinsul Standardelor de Audit Intern elaborate de IIA (Institute of Internal Auditors).

adresa mea de e-mail este aftenieeliza@yahoo.com






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL