Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
AUDIT PT CECCAR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


AUDIT PT CECCAR

fond comercial 1100lei
26 replies to this topic

#21 Ana-maria Patru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 November 2011 - 09:59 PM

Am nevoie si eu de rezolvarea la subiectul: 2. Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Achizitii-Plati pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor si a raportului intermediar , inclusiv. va multumesc anticipat.



#22 eliza aftenie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 26 March 2012 - 09:40 PM

Buna! Am si eu o mare problema la organizare....poate ma puteti ajuta
Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Productie pana la nivelul intocmirii matricei riscurilor si a raportului intermediar.
Daca mai sunt oameni de bine va rog sa-mi trimiteti rezolvarea la adresa aftenieeliza@yahoo.com.Va multumesc!




#23 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 May 2012 - 11:03 AM

salut
de la dl caloianu trebuiau primite pe mail niste probleme spre rezolvare. mie nu imi raspunde.
mi le poate da cineva? sint pentru anul2 - bucuresti



#24 melaniamelinda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 23 September 2012 - 08:28 PM

Dragi colegi,

As avea nevoie de putin ajutor pentru rezolvarea unor probleme de stagiu.

Iata problemele:

1. Simulați o misiune de examen limitat asupra creantelor

2. În cazul în care o persoană fizică autorizată este impusă pe bază de norme de venit, cum se determină venitul net anual în cazul în care activitatea nu se desfășoară tot anul (persoana fizică prezintă organelor fiscale o foaie de internare în spital pentru un număr de zile) și persoana fizică desfășoară 2 activități, fiecare cu norma ei de venit?
3. S.C. ALFA, stabilită și înregistrată în scop de TVA în România, transportă cu camionul bunuri din România în Frankfurt pentru BETA, stabilită și înregistrată în scop de TVA în Germania. Prețul transportului este 10.000 euro. În vederea facturării serviciului de transport BETA îi comunică lui ALFA codul de TVA din Germania. În Frankfurt societatea GAMA, stabilită și înregistrată în scop de TVA în Germania descarcă camionul și îi facturează serviciul lui S.C. ALFA care i-a comunicat codul din România. Prețul serviciului = 1000 euro, fără TVA. Cursul de schimb: 1 euro = 4.4 lei. Analizați speța din punctul de vedere al TVA stabilind tipul operațiunilor, locul lor, precum și obligațiile ce revin plătitorilor de TVA.

4. Să se determine impozitul pe clădire datorat de un contribuabil cunoscând :
1) clădirea A: suprafața totală desfășurată a locuinței este 85 mp, din care 20 mp aferenți unei mansarde locuite, valoarea impozabilă unitară 669 lei, anul construcției 1960, data cumpărării 18 iunie.
2) clădirea B: suprafața utilă a locuinței este 60 mp, din care 10 mp aferenți unui beci, valoarea impozabilă unitară 669 lei, anul construcției 1985, locuință de domiciliu.

5. Activitatea de dezvoltare a tehnologiei in cadrul unei entitati presupune:
a) Identificarea tehnologiilor existente sau dezvoltarea unei noi tehnologii in vederea satisfacerii cererii reclamate de studiile de marketing;
b) Mentinerea unui nivel inalt al cunoasterii legate de dezvoltarea actuala a tehnologiilor care ar putea afecta entitatea;
c) Asigurarea ca dezvoltarea tehnologiilor este in spiritual sustinerii licentelor sau patentelor existente;
d) Repartizarea resurselor pentru cele mai eficiente proiecte.
Identificati si enumerati riscurile posibile ce pot sa apara si definiti proceduri de control intern care pot diminua aparitia riscurilor respective.

Va multumesc in avans pentru ajutor.
O zi buna si o saptamana usoara.
Melinda



#25 adriannaa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 November 2012 - 02:51 PM

Buna!
Aveti cumva rezolvarea la punctul 3?
Mi-o trimiteti, va rog, si mie pe perescu.adriana@yahoo.com ?

Va multumesc anticipat!



#26 JorjOro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 December 2013 - 03:35 PM

Buna ziua,

Poate cineva sa ma ajute cu o rezolvare la problema

"Datorita unei calamitati naturale a fost distrus un fond comercial in valoare de 1100 lei care este scos din evidenta. Valoarea amortizata este de 600 lei."

Multumesc mult.

Cu stima si respect,
George



#27 Anca84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 16 May 2014 - 02:49 PM

Ma poate ajuta si pe mine cineva? maine am examen si nu am reusit sa rezolv urm.problema:
Simulati o misiune de examen limitat asupra imprumuturilor de platit.

Va multumesc

Aceasta postare a fost editata de Anca84: 16 May 2014 - 02:50 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL