Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
produse platite nereceptionate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


produse platite nereceptionate


6 replies to this topic

#1 Contab22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 June 2009 - 08:19 PM

Buna seara,

In acest moment constientizez faptul ca am capatat putina experienta in acest domeniu daca am sesizat de una singura ceea ce firma de contabilitate care presteaza servicii contabile pentru firma noastra nu a observat.
Am o factura achitata cred ca sf de 2008 inceput de 2009, pentru material publicitar. Fara cunostinte in domeniu la acel moment am trimis factura in contbilitate fara sa receptionez acest material si nu numai, acesta a fost predat mai departe
fara acte. In acest moment noi mai avem din aceste afise si nu stiu cum sa rezolv aceste probleme.
Mai pot face receptie dupa atat de mult timp?
Daca da, cum pot sa scot din gestiune fara proese verbale? Acum ma indoiesc ca le mai semneaza careva.
Pot sa scot acest material publicitar din cauza ca a fost prea deteriorat , dar fara ca el sa mai existe in stocul meu?
Aceleasi probleme le am si cu material publicitar adus din alta tara , doar ca pentru acesta din urma eu nu am gasit acte.


Sper sa-mi raspunda cineva cat mai repede deoarece nu pot sa fiu nepasatoare. Pana acum a fost nestiinta .
:((

Cu recunostinta



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 June 2009 - 08:30 PM

ce face firma? de regula materialul publicitar se distribuie gratuit, nu se face evidenta si fisa de magazie a afiselor primit si distribuite.
Firma de contabilitate a vazut factura de material publicitar, a inregistrat-o in contabilitate conform codului fiscal si... atat, daca stiti si vreti urmarirea afiselor publicitare (eventual pixuri, hartie etc) cereti-i si o va face, sunt convinsa, dar cu alti bani....
De ce dvs. nu ati furnizat informatiile necesare din 2008, ca doar sunt banii dvs?




#3 Contab22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 June 2009 - 09:18 AM

Adevarat materialul este distribuit gratuit.
Sa inteleg ca materialul publicitar nu se inregistreaza in gestiune?
Adica totul este in regula cata vreme nu nu vreau sa urmaresc acest material?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 June 2009 - 07:38 AM




#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 05 June 2009 - 12:51 PM

exact, nu se fac fise magazie, etc, dar trebuie sa demonstrati cui si de ce l-ati dat gratuit, in cadrul carei campanii promotionale. Ar fi bun un referat, sau proces verbal, plan afacere...



#5 Contab22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 June 2009 - 02:04 PM

Nu imi dau seama daca m-am facut inteleasa. Eu nu am intocmit nir-ul pentru aceste afise ( sper ca raspunsul sa ramana acelasi) :biggrin:
Ati mentionat de un referat care banuiesc presupune solicitarea acestora de catre dep de marketing sau vanzari si aprobat de superiori, fara sa mai fie nevoie de semnatura celor care au primit acest material.


Va multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 June 2009 - 07:38 AM




#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 June 2009 - 11:43 AM

nu e suficienta solicitarea de la dept. marketing din cadrul companiei dvs. Dvs. aparati compania (inclusiv dep. mk) in fata tertilor-respectiv organe fiscale-deci logic va trebuie dovada ca firmei i-a trebuit campanie publicitara (distrib de afise gratuit) si aceasta campanie a avut cel putin un scop, daca nu cumva si un rezultat (concret: au crescut vanzarile, sau am extins activitatea si preconizam vanzari crescut in urmatoarele 6 luni)



#7 Contab22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 June 2009 - 02:29 PM

Va multumesc frumos pentru ajutor






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL