Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitul minim - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 25

Salt la continut


impozitul minim


593 replies to this topic

#481 m_mirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 29 March 2010 - 08:18 AM

V-am tot urmarit in speranta ca cineva are si situatia mea, dar .... toate firmele merg mai bine decat a mea :frusty:
Am urmatoarea situatie":anul 2008 pierdere - anul 2009 dupa cota forfetara .... imp forfetar 11000/an
TRIM I = pierdere - imp pe profit = 0
TRIM II = 1834 imp minim
TRIM III = 2750 imp minim
TRIM IV = 2750 imp minim dar trecut ca imp pe pf (m-au facut sa refac declaratia)
De achitat, nu am achitat nimic, societatea fiind in faliment de peste 1 an ...

Societatea se incadreaza la cap. II contribuabili prevaz la art. 34 alin (1) lit. B din Legea nr. 571/2003
Am completat corect in acest fel:
rd.3 = 0 ( imp pe pf decl ptr trim I-III)
rd.4 = 2750 (imp pf declarat la dec. 2009 care de fapt era acelasi cu imp forfetar la 30.09)
rd.5 = 4584 (imp minim declarat)
rd.9 = 2750 ( imp minim ptr trim IV 2009)
rd. 10 = 0
rd. 11 = 2750

Va rog spuneti-mi daca e corect ca m-am prostit de cap citind tot felul ...... :laugh:
Am facut notele cu imp pe pf asa 691 =441 1834 (trim II)
691 = 441 2750 (trim III)
691 = 441 2750 ( trim IV)
Dupa declaratia 101 imi rezulta ca am un imp minim datorat de 2750. Fata de total 7334 cat am inregistrat in intreg anul 2009 din pricina imp forfetar, trebuie sa fac 691 = 441 cu (-) 4584?

Daca va aplecati asupra situatiei mele, va multumesc, daca nu ..... mai astept!
Spor!



#482 siuca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 April 2010 - 10:25 AM

Am si eu o pb si sper sa ma puteti ajuta.Societatea absorbita detine actiuni la soc absorbanta ,regasite in imob.financiare(ct.261).soc absorbanta are urm situatie : 1171 C 100lei (profit net)
263 D 100lei ( actiuni anulate
Pe baza pv AGA se repartizeaza 1171=1068 100leisi anularea 1068=263 100lei
Ct.1068- 100 lei -se impoziteaza cu 16%la data inreg notei contabile si este chelt deductibila sau numultumesc




#483 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2010 - 10:56 AM

m mirela ,uitandu-ma (nu in detaliu) la ce ai decl in fiecare trimestru pot sa -ti spun ca la finele anului trebuie sa ai in balanta 691=441 7334



#484 gabym

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 01 April 2010 - 12:30 PM

2009 se incheie cu pierdere

trim.I - imp.0
trim.II- imp.1433 - minim
trim.III-imp.2150 - minim
trim.IV -imp.2150

imp.final - declaratie 101 = 0


Dar, EXEMPLUL 7 Completarea declaratiei anuale de impozit pe profit (101) http://www.anaf.ro/p...wps/portal/ANAF

trim.I - imp.0
trim.II- imp.7539
trim.III-imp.2150 - minim
trim.IV -imp.2150

imp.final - declaratie 101 = imp.de recuperat = 7539

adica pentru 2009 impozitul este de doar 4300, mai putin decat impozitul min.stabilit prin ordonanta ?!
Daca societatea ar fi avut pierdere si in trim.II, impozitul era 7333

Am scris la asistenta prin email, pe site-ul Anaf exact ce am scris mai sus si am primit ca raspuns :

" Referitor la e-mail-ul dumneavoastra, înregistrat la Agentia Nationala de Administrare Fiscala – Directia generala de metodologii fiscale, îndrumare si asistenta a contribuabililor sub nr. 901934/ 2010, va comunicam urmatoarele:

Pe site-ul ANAF/Noutati/Completarea declaratiei anuale de impozit pe profit (101) -sunt afisate exemple de calcul privind completarea declaratiei privind impozitul pe profit, elaborate de directia de specialitate din cadrul Ministerului Finantelor Publice.
Informatii suplimentare se pot obtine si telefonic de la Centrul de asistenta a contribuabililor la numarul de telefon: 031.403.91.60 retea RDS.”

Cu stima,

Mihaela HUTANU- Director general adjunct
Intocmit:Cristina Ionescu-expert asistent
Directia generala de metodologii fiscale, indrumare si asistenta a contribuabililor "

Nu stiu ce sa zic ?! Nu ati intalnit o situatie asemanatoare ? Cum v-ati descurcat ? Imi scapa ceva ?



#485 simi_n22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 April 2010 - 02:46 PM

Daca stie cineva: Se plateste impozit minim in perioada de dizolvare lichidare si radiere a unui SRL? Ce declaratii mai trebuie depuse?



#486 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 08 April 2010 - 06:08 PM

Va rog, pana la urma cum inchidem trim. I 2010? Care sunt societatile care platesc impozit minim? O societate de constructii plateste in anul 2010 impozit minim? Sau se asteapta precizari? Va multumesc!



#487 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 April 2010 - 08:21 PM

Vezi postareav-alin, la Apr 8 2010, 07:08 PM, a spus:

Va rog, pana la urma cum inchidem trim. I 2010? Care sunt societatile care platesc impozit minim? O societate de constructii plateste in anul 2010 impozit minim? Sau se asteapta precizari? Va multumesc!
Din pacate continui si anul acesta tot cu maximul dintre impozitul pe profit trimestrial si patrimea din impozitul rezultat din grila cu cifra de afaceri pe 2009. Succes.



#488 alexandru84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 19 April 2010 - 12:55 PM

Salut!

Am urmatoarea nelamurire:

O firma inregistrata in ianuarie 2009, ce nu a avut niciodata activitate, trebuie sa plateasca impozit forfetar pe primul trimestru al anului 2010, pe perioada in care nu a avut activitate ?

Daca as radia firma maine, trebuie sa platesc impozit pe primul trimestru si eventual pe aprilie 2010 ?

Nu de alta, dar vreau sa stiu daca sa radiez firma sau nu.

Multumesc anticipat,

Alexandru Oprea



#489 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 April 2010 - 01:25 PM

da. se plateste impozit pe ptoata perioada functionarii ei, pana la radiere (obtinerea actelor de radiere) si nu pe perioada suspendarii (maxim 3 ani puteti sa suspendati activitatatea.



#490 troia_bella

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 April 2010 - 01:34 PM

O FIRMA INFIINTATA IN 2010, PLATESTE IMPOZIT FORFETAR? PARERI SI PARERI?!



#491 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 April 2010 - 01:40 PM

Nu sunt pareri :frusty: societatile infiintate in 2010 nu platesc impozit minim (doar cele bancare).



#492 troia_bella

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 April 2010 - 02:50 PM

Vezi postareanewold, la Apr 20 2010, 02:40 PM, a spus:

Nu sunt pareri :frusty: societatile infiintate in 2010 nu platesc impozit minim (doar cele bancare).
OK!



#493 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 April 2010 - 07:27 PM

Toate societatile comerciale care isi incep activitatea sau isi inceteaza activitatea in cursul anului 2010 isi vor recalcula impozitul minim corespunzator numarului de zile aferente trimestrului respectiv- conform OUG 22/2010 pentru modificarea si completarea Codului fiscal:
Art.18
(5) Contribuabilii prevazuti la art. 34 alin. (1) lit. b) efectueaza pentru trimestrele I-III comparatia impozitului pe profit trimestrial cu impozitul minim prevazut la alin. (3), recalculat in mod corespunzator pentru trimestrul respectiv, prin impartirea impozitului minim anual la 12 si inmultirea cu numarul de luni aferente trimestrului respectiv.
In situatia in care perioada impozabila incepe sau se incheie in cursul unui trimestru, impozitul minim prevazut la alin. (3) se recalculeaza corespunzator numarului de zile aferente trimestrului respectiv. Pentru definitivarea impozitului pe profit datorat se efectueaza comparatia impozitului pe profit anual cu impozitul minim anual prevazut la alin. (3).
(6) In situatia in care perioada impozabila incepe sau se incheie in cursul anului, pentru definitivarea impozitului pe profit datorat se efectueaza comparatia impozitului pe profit aferent perioadei respective cu impozitul minim anual prevazut la alin. (3), recalculat in mod corespunzator pentru aceeasi perioada.



#494 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 20 April 2010 - 09:13 PM

Mama lui de 0(ZERO) din prima grila- desi pentru incadrare in transa cei ce se infiinteaza in 2010 nu au nici macar zero.
Totusi, astea s-au modificat, sau ce?
11^5. Prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal nu se aplică societăților în inactivitate temporară înscrisă în registrul comerțului, conform prevederilor art. 237 din Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată, cu modificările și completările ulterioare. În situația în care contribuabilii intră în inactivitate temporară în cursul anului, prevederile art. 18 alin. (2) se aplică pentru perioada cuprinsă între începutul anului și data când societatea înregistrează la oficiul registrului comerțului cererea de înscriere de mențiuni. Dacă perioada de inactivitate temporară încetează în cursul anului, contribuabilii aplică prevederile art. 18 alin. (2) de la data încetării inactivității temporare, corespunzător cu perioada din an rămasă până la 31 decembrie.



11^6. Contribuabilii înființați în cursul anului nu intră sub incidența prevederilor art. 18 alin. (2) pentru anul în care se înregistrează la oficiul registrului comerțului, însă aceștia sunt obligați la determinarea impozitului pe profit potrivit prevederilor titlului II "Impozitul pe profit" din Codul fiscal. Nu intră sub incidența impozitului minim societățile care la data de 1 mai 2009 se aflau în inactivitate temporară și aceasta încetează în cursul anului 2009, pentru perioada aferentă de la încetarea inactivității până la 31 decembrie 2009.
-a doua fraza e caduca, dar prima nu e.
Pai si atunci ,,eu cu cine votez???"
%%%




***



#495 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 April 2010 - 09:48 PM

Eu inteleg prin fraza : in situatia in care perioada impozabila incepe sau se incheie in cursul unui trimestru, situatia in care o societatea a fost in inactivitate temporara si isi reia activitatea (inceterea per.impozabile) sau cand isi suspenda activitatea (sf. per.impozabile). Nu inteleg prin inceperea perioadei impozabile, infiintarea soc. in cursul anului.
Unde apare abrogarea art.11^6 din Hot. 488/2009 cu privire la societatile nou infiintate ? Nici nu se poate face comparatie la soc. nou infiintate cu veniturile de la 31.12. 2009, pentru ca acel zero al veniturilor ar trebui sa apara intr-o balanta, in clasa 7. Dar..care balanta ???

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 20 April 2010 - 09:49 PM

Dana




#496 micuta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 April 2010 - 09:38 AM

Incepind cu 15.02.2010 s-a infiintat o firma de fast food ,nu prea am inteles daca tb sa platesca impozit minin in trim I 2010 neavind activitate in 2009 nu am o cifra de afaceri ptr a vedea unde se incadreaza la impozitul minim.In acesta situatie nu plateste impozit pe profit?



#497 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 April 2010 - 09:55 AM

Daca cautai impozit minim pe forum gaseai usor.
Vezi, de exemplu: http://conta.money.r...showtopic=36400

Nu platesti impozit minim in primul an de functionare, dar platesti impozit pe profit.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#498 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2010 - 10:14 AM

Logic ce ai scris Dana , dar nu uita ca dupa multele exemple avute mai ales de noi contabilii ,nu ma mai bazez pe logica ,drept care i-am intrebat pe cei ce au emis aceste articole:
La asit. MF mi-au spus ca cei nou infiintati Nu ar plati imp.minim,dar sa intreb la sectorul unde este inregistrata societatea
La sector 2 mi-au spus tot la fel Nu se plateste minimla cele infiintate in 2010



#499 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 April 2010 - 09:32 PM

Codul fiscal:
Art. 16. - (1) Anul fiscal este anul calendaristic.
(2) Cand un contribuabil se infiinteaza sau inceteaza sa mai existe in cursul unui an fiscal, perioada impozabila este perioada din anul calendaristic pentru care contribuabilul a existat.
Art.18
(5) Contribuabilii prevazuti la art. 34 alin. (1) lit. b) efectueaza pentru trimestrele I-III comparatia impozitului pe profit trimestrial cu impozitul minim prevazut la alin. (3), recalculat in mod corespunzator pentru trimestrul respectiv, prin impartirea impozitului minim anual la 12 si inmultirea cu numarul de luni aferente trimestrului respectiv.
In situatia in care perioada impozabila incepe sau se incheie in cursul unui trimestru, impozitul minim prevazut la alin. (3) se recalculeaza corespunzator numarului de zile aferente trimestrului respectiv.

Parerea mea este ca daca nu se modifica Normele metodologice ale CF sau nu se fac alte precizari pentru aplicarea reglementarilor art.18 alin. (5), pentru 2010 nu se pot aplica prevederi (pct. 11^6 NM) din 2009 care incalca noile prevederi ale CF din 2010.



#500 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 21 April 2010 - 10:05 PM

Sigur ca ai dreptate Lexiroxi, dar cel mai trist este ca ,,TOTI'' avem dreptate pe articole de lege sau NM. Mama lor de legionari, ca ne-au adus in pragul nebuniei cu prostiile lor.
Acum eu zic ca se poate tine cont de 11^5 si 11^6, atat timp cat exista inca-SANATATE! ESTE TEXT IN VIGOARE!
%%%




***






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL