Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitul minim - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


impozitul minim


593 replies to this topic

#61 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 July 2009 - 12:14 PM

Am fost azi la finante, in legatura cu impozitul minim si completarea declaratiilor:
(Programul bun pentru declaratia 100 are in casuta pentru impozit minim 3 coloane, ca sa calculeze la nr.zile.)

- In cazul suspendarilor impozitul se calculeaza pe zile pana la data depunerii suspendarii, la ei se depune si copie de la ONRC cu actele pt suspendare

suma datorata =0
impozit minim =imp.min.anual/365*nr.zile
suma plata =imp.minim

- daca impoz datorat este mai mare decat impozitul minim

suma datorata =imp.datorat
impozit minim =nu se completeaza
suma plata =imp.datorat

- daca impoz datorat este mai mic decat impozitul minim

suma datorata =imp.datorat
impozit minim =imp.min.anual/12*2
suma plata =imp.minim

Pentru derogare e suficienta cererea de aici de pe forum



#62 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 06 July 2009 - 02:06 PM

Buna.

Va rog sa-mi spuneti si mie parerea voastra referitoare la situatia in care detin o firma care a primit de la ONRC instiintare de dizolvare din data de 24.03.2009, insa dizolvarea definitiva a intervenit pe data de 12.06.2009. Atat la inceputul lunii mai, cat si dupa stabilirea dizolvarii definitive a societatii, am instiintat la finante asupra acestor lucruri, depunand o declaratie la registratura insotita de o copie a documentului in cauza.

Vreau sa stiu in ce consta aceasta derogare de la finante, acest regim derogatoriu si daca ma supun impozitului forfetar, tinand cont ca dizolvarea definitiva s-a pronuntat pe data de 12.06.2009. O sa merg si la finante sa intreb, ultima data cand am intrebat mi-au zis sa revin deoarece au trimis intrebari la ANAF si asteapta raspuns.

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.




#63 Akay50

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 July 2009 - 04:40 PM

Buna ziua,

As avea si eu o intrebare daca ma puteti ajuta....cu cativa ani in urma am infintat o societate comerciala. Anul trecut din cauza lipsei activitatii a fost declarata in stare de dizolvare judiciara conform articolului 237. Acum am inteles ca totusi trebuie sa platesc impozit forfetar pentru lunile mai si iunie. Ce e de facut in aceasta situatie?
Imi puteti da un sfat?
Multumesc anticipat,



#64 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 July 2009 - 06:11 PM

Vezi postareakatinca, la Jul 5 2009, 02:44 PM, a spus:

Daca am impozit pe profit de recuperat din 2008, pierdere fiscala trim II deci impozit pe profit 0, declar impozitul minim, trebiue sa platesc impozitul minim sau pot compensa impozitul minim cu cel platit in plus (adica sa nu platesc).
Pe un alt forum cineva zicea ca la un seminar s-a subliniat faptul ca nu se poate compensa impozitul minim datorat cu impozitul platit in plus. ( cum se va recupera in cazul acesta totusi impozitul platit in plus ?) :sad:
Citeste aici un raspuns:
„V-aș ruga să mă lămuriți, dacă se poate, în legătură cu impozitul forfetar, în cazul în care societatea a înregistrat în 2008 pierdere fiscală, dar are de recuperat un impozit pe profit în sumă de 50.000 de lei. În anul 2009, în trimestrele I și II, de asemenea, a înregistrat pierdere fiscală. Conform OG 34/2009, voi înregistra impozitul forfetar conform grilei de impozitare aferentă veniturilor realizate pe anul 2008, iar întrebarea mea este următoarea: dacă am impozit pe profit de recuperat din anul anterior, voi mai plăti impozit forfetar?
"Sumele de recuperat de la bugetul de stat nu influențează în niciun fel plata impozitului minim. Astfel, dacă un contribuabil a înregistrat pierdere fiscală în anul 2008 și în primele două trimestre ale lui 2009, acesta va avea obligația de a înregistra și plăți aferente impozitului minim pentru lunile mai și iunie ale anului 2009 (2.200/12 x 2 = 367 lei), indiferent dacă are sau nu de recuperat sume de la bugetul de stat din anii anteriori. Desigur, cei 367 de lei pot fi compensați din cei 50.000 de lei de recuperat, în conformitate cu articolul 116 din Codul de Procedură Fiscală, conform căruia compensarea se face de organul fiscal competent, la cererea debitorului sau înainte de restituirea ori rambursarea sumelor cuvenite acestuia, după caz. În concluzie, este recomandat să se înregistreze o cerere de compensare la organul fiscal competent". „
http://standard.money.ro/articol_102051/se...a_incasare.html



#65 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 July 2009 - 08:12 PM

Multumesc Lexiroxi !

Concluzia- trebuie de cerut compensarea.



#66 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 July 2009 - 08:59 PM

Vezi postareasorinela, la Jul 6 2009, 03:06 PM, a spus:

Va rog sa-mi spuneti si mie parerea voastra referitoare la situatia in care detin o firma care a primit de la ONRC instiintare de dizolvare din data de 24.03.2009, insa dizolvarea definitiva a intervenit pe data de 12.06.2009.

Vreau sa stiu in ce consta aceasta derogare de la finante, acest regim derogatoriu si daca ma supun impozitului forfetar, tinand cont ca dizolvarea definitiva s-a pronuntat pe data de 12.06.2009.

Nu te supui impozitului forfetar pentru ca nu te incadrezi in prevederile OG 34, nu esti societate in functiune din 24.03.2009, de cand te afli in dizolvare. De ce mai vrei derogare de la finante daca s-a dizolvat societatea? Eventual mai depui ultimele declaratii in iulie 2009 si gata.



#67 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 07 July 2009 - 07:37 AM

Multumesc pentru raspuns Mihaela si pentru celelalte la care mi-ai mai raspuns.

Ma deruta pronuntarea dizolvarii definitive. Cand am instiintat finantele de dizolvarea din 24.03.2009, mi-au solicitat definitiva pentru dizolvare. Si m-am gandit ca poate iau in calcul data pronuntarii definitive a dizolvarii, adica 12.06.2009.



#68 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 July 2009 - 09:09 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Jul 6 2009, 09:59 PM, a spus:

Vezi postareasorinela, la Jul 6 2009, 03:06 PM, a spus:

Va rog sa-mi spuneti si mie parerea voastra referitoare la situatia in care detin o firma care a primit de la ONRC instiintare de dizolvare din data de 24.03.2009, insa dizolvarea definitiva a intervenit pe data de 12.06.2009. Vreau sa stiu in ce consta aceasta derogare de la finante, acest regim derogatoriu si daca ma supun impozitului forfetar, tinand cont ca dizolvarea definitiva s-a pronuntat pe data de 12.06.2009.

Nu te supui impozitului forfetar pentru ca nu te incadrezi in prevederile OG 34, nu esti societate in functiune din 24.03.2009, de cand te afli in dizolvare. De ce mai vrei derogare de la finante daca s-a dizolvat societatea? Eventual mai depui ultimele declaratii in iulie 2009 si gata.
Norme Codul fiscal
115. Prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal nu se aplica societatilor in inactivitate temporara inscrisa in registrul comertului, conform prevederilor art. 237 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

Prevederile referitoare la aplicarea impozitului minim nu se aplica doar la societatile care au declarat inactivitate temporara la Registrul comertului. Societatea aflata in dizolvare/lichidare (care nu inseamna inactivitate) aplica prevederile referitoare la calcularea si plata impozitului pe profit sau impozitului minim, pana la data radierii la Registrul comertului, cand societatea nu mai are personalitate juridica.



#69 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 08 July 2009 - 07:39 AM

Multumesc pentru raspuns Lexiroxi. Informata ca de obicei.

Si eu care credeam ca poate scap de impozit...

O sa merg si la finante azi sa vad ce-mi zic si ei. Eventual si la ONRC, sa intreb in cat timp intervine radierea de la data dizolvarii definitive, daca o pot grabi cumva si daca mai intervine in cazul in care nu as plati acest impozit deoarece nu sunt deloc dispusa.

Am inceput ziua cu bine. Sper ca voi sa aveti o zi mai buna inca de la inceput. Si asta pentru ca traim in Romania, se stie.



#70 romeodum

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 08 July 2009 - 04:23 PM

Pentru trim.II, calculul impozitului pe profit cum credeti ca se face:
1.prin calcul la sfarsitul trimestrului, in stil clasic, apoi compararea cu cota de impozit forfetar aferenta pentru 2 luni, sau
2. se imparte in doua calcule, unul pentru perioada 01.01-30.04, si al doilea pentru perioada 01.05-30.06, urmat de comparare doar pentru cele 2 luni de impozit forfetar?



#71 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 08 July 2009 - 09:12 PM

Pentru trim.II faci calculul ca si pana acum (in registru fiscal) si compari rezultatul cu impozitul calculat cumulat 1.01 - 30.04 la care aduni impozitul minim cf. cifrei de afaceri pe 2 luni si il inregistrezi in contabililate, il declari si il platesti pe cel mai mare.



#72 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 July 2009 - 10:40 PM

leu50, eu registrul si calculul il fac la 3 luni, trimestrial, conform codului fiscal, nu la 4 luni :sad:



#73 Mariana_2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 09 July 2009 - 09:11 AM

o firma infiintata in iulie 2008 plateste impozit forfetar pe lunile mai si iunie? intreb in urma discutiilor ca firmele in primul an de activitate nu platesc impozit forfetar.
multumesc



#74 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 July 2009 - 10:30 AM

Vezi postarearomeodum, la Jul 8 2009, 04:23 PM, a spus:

Pentru trim.II, calculul impozitului pe profit cum credeti ca se face:
1.prin calcul la sfarsitul trimestrului, in stil clasic, apoi compararea cu cota de impozit forfetar aferenta pentru 2 luni, sau
2. se imparte in doua calcule, unul pentru perioada 01.01-30.04, si al doilea pentru perioada 01.05-30.06, urmat de comparare doar pentru cele 2 luni de impozit forfetar?
Impozitul forfetar (pe 2 luni) se compara cu impozitul datorat (pe 3 luni, nu cu datorat pe ultimele 2 luni). Vezi Exemplul II din NM (HG488/2009).
Deci versiune 1. Deci in trim.2 unii mai avem sanse sa nu platim in plus fata de datorat.

Vezi postareaMariana_2007, la Jul 9 2009, 09:11 AM, a spus:

o firma infiintata in iulie 2008 plateste impozit forfetar pe lunile mai si iunie? intreb in urma discutiilor ca firmele in primul an de activitate nu platesc impozit forfetar.
Impozitul forfetar nu se plateste "pentru anul în care se înregistreaza la oficiul registrului comerțului" si nu un an de la infiintare, deci platesti pentru mai-iunie.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 09 July 2009 - 10:32 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#75 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 09 July 2009 - 02:25 PM

In legatura cu link-ul indicat de lexiroxi:
,,Citeste aici un raspuns:
„....
"Sumele de recuperat de la bugetul de stat nu influențează în niciun fel plata impozitului minim. Astfel, dacă un contribuabil a înregistrat pierdere fiscală în anul 2008 și în primele două trimestre ale lui 2009, acesta va avea obligația de a înregistra și plăți aferente impozitului minim pentru lunile mai și iunie ale anului 2009 (2.200/12 x 2 = 367 lei), indiferent dacă are sau nu de recuperat sume de la bugetul de stat din anii anteriori. Desigur, cei 367 de lei pot fi compensați din cei 50.000 de lei de recuperat, în conformitate cu articolul 116 din Codul de Procedură Fiscală, conform căruia compensarea se face de organul fiscal competent, la cererea debitorului sau înainte de restituirea ori rambursarea sumelor cuvenite acestuia, după caz. În concluzie, este recomandat să se înregistreze o cerere de compensare la organul fiscal competent". „
http://standard.mone...a_incasare.html


Intrebari:
* organul fiscal nu face compensarea din oficiu cf.art.116 (4)cod procedura?
*are impozitul minim alt cod bugetar?? (eu zic ca nu, e 103 si deci apartin aceluiasi buget)
*acum in fisa pe platitor suprasolvirea se vede doar pt sume declarate in D101 a.p.
In concluzie as vedea situatia in felul urmator: pt. sume suprasolvite existente in fisa se diminueaza automat, nefiind necesara cerere de compensare
daaaar, in situatia in care nu avem sprasolvire la impz.profit din an precedent (am platit exact cat datoram) si in anul curent am virat impz. profit la tr.1> decat forfetarul din tr.2 la sfarsitul caruia avem pierdere pe 2009, respectiv impz.profit virat in plus nu se vede ,,suprasolvirea'' si atunci poate ar trebui sa depunem cerere de compensare.
Voi ce parere aveti?
%%%




***



#76 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 July 2009 - 02:33 PM

*organul fiscal poate sa faca compensarea din oficiu
*nu
*nu poti avea decat imp profit platit in plus aferent lui 2008, la 2009 esti obligata la minim pt trim II, nu cumulat trim I cu trim II, si da, se face cerere de compensare, pentru siguranta (sa nu exista acel poate)



#77 cva

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 July 2009 - 02:35 PM

In cazul in care am in contul 441un impozit platit in plus din anul 2007, pot diminua plata impozitului forfetar pentru trimestrul 2 al acetui an?



#78 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 July 2009 - 02:57 PM

poti sa ceri compensare, ca sa fii mai sigura



#79 iontitu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 09 July 2009 - 03:40 PM

Total venituri anul 2008 = 19 000 000 lei ===> 11 000 lei impozit minim pe an

Trim 1.2009 = impozit pe profit cumulat datorat si platit= 26 000 lei

Trim 2.2009 = impozit pe profit cumulat datorat = 24 000 lei rezulta ca este de recuperat 2000

Avand in vedere ca deja s-a platit in luna aprilie 2009 aproape de 3 ori suma minima, consider ca la
trim 2.2009 nu trebuie platit nimic ( si in declaratia 100 se declara 0 si la calculat si la minim ).
Ce parere aveti?



#80 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 09 July 2009 - 03:46 PM

Mihaela_cva!!! te hotarasti odata?!
Mie imi raspunzi ca nu si lui cva, ca da?!!! :sad:
Te rog frumos, incep sa iau mesajele tale ca ,,intoxicatie pe forum". Calmeaza-te si incearca sa scrii mai putin, mai concret si mai bazat.
Iar in postul meu anterior a aparut cuvantul ,,poate'' tocmai din motivul ca am mari indoieli vis-a-vis de acest tip de compensare (impozit profit cu impozit minim). D.p.d.v. bugetar eu il vad ca fiind acelasi lucru in aceeasi oala deci nu cred ca poate face obiectul art116 cod procedura.
%%%




***






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL