Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitul minim - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


impozitul minim


593 replies to this topic

#221 stefanescu_dana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2009 - 10:30 PM

Buna seara!
Am auzit si eu azi ceva si as vrea sa-mi spuneti daca stiti...
Societatile care au pierdere anul trecut platesc numa 1/4 din valoarea impozitului forfetar calculat. Nu stiu numarul ordonantei...
Daca ma puteti ajuta va rog!!!
Multumesc
Dana

O seara buna!



#222 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 18 August 2009 - 08:19 AM

Cine a avut pierdere in 2008 plateste impozitul minim (forfetar) integral incepand cu mai 2009 (pana la noi reglementari).

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#223 creatza20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 18 September 2009 - 02:38 PM

in legatura cu acest impozit.....va rog sa-mi spuneti si mie ce firme sunt scutite de impozitul forfetar. multumesc anticipat



#224 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 19 September 2009 - 12:18 AM

Pai nicio firma nu scapa de impozit forfetar pana cand nu este radiata , adica nu mai exista !



#225 creatza20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 19 September 2009 - 04:42 PM

dar PF-urile, si ele platesc?



#226 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 20 September 2009 - 10:04 AM

PF-urile nu platesc impozit minim. Sunt scutite SC care au activitatea suspendata, cele care platesc transe de impozit si cele care se incadreaza la al.1 din art. 18 din codul fiscal.



#227 Kara2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 22 September 2009 - 03:04 PM

De asemenea, impozitul forfetar nu este aplicabil nici societatilor infiintate in cursul anului 2009



#228 danapreda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 23 September 2009 - 12:25 PM

Va rog daca se confrunta cineva cu urmatoarea problema: Impozit pe profit de recuperat si pierdere fiscala anul 2008; trimestrul I si II anul 2009 pierdere. Obligatia de a plati impozit minim pentru luna mai si iunie. Am platit insa am un mare semn de intrebare: eu cum si cand recuperez impozitul acela din anul 2008?



#229 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 23 September 2009 - 09:01 PM

Cred ca ai putea solicita restituirea impozitului achitat in plus, pentru ca, Codul de procedura fiscala nu s-a modificat(art. 117).



#230 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 23 September 2009 - 09:08 PM

Vezi postareadanapreda, la Sep 23 2009, 01:25 PM, a spus:

.....eu cum si cand recuperez impozitul acela din anul 2008?
Daca ai avut impozit profit achitat in plus-aferent an2008, adica suma certa declarata in D101, nu trebuia sa platesti forfetarul calculat ci doar diferenta (in caz ca forfetar>impz. achitat in plus. Nu ai citit topicul cu atentie :lostit (13):
%%%




***



#231 danapreda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 26 September 2009 - 01:00 PM

Multumesc pt. raspuns, in cazul acesta cum procedez in declaratia 100: declar impozit forfetar doar diferenta de plata? Asta era adevarata problema, declararea corecta a impozitul de plata.



#232 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 26 September 2009 - 08:43 PM

Nu diferenta ci tot forfetarul in D100 dar platesti doar diferenta, deoarece in fisa platitor ai suprasolvirea constituita odata cu depunrea D101/2008.
%%%




***



#233 danapreda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 27 September 2009 - 03:21 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Sep 26 2009, 09:43 PM, a spus:

Nu diferenta ci tot forfetarul in D100 dar platesti doar diferenta, deoarece in fisa platitor ai suprasolvirea constituita odata cu depunrea D101/2008.
Sarut mana!



#234 irica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 27 September 2009 - 11:04 PM

Microintreprinderile infiintate in anul 2009 platesc sau nu impozit minim??? HG 488 face referire numai la SC platitoare de impozit pe profit infiinatate in anul 2009. Mai mult decat atat si in OMEF 1290/2009 - privind aprobarea noului model de D100 - se face atrage atentia numai pentru impozitul pe profit - nu se completeaza pentru SC nou infiintate, in timp ce la precizarile pentru mico - nu se atrage atentia. Redau mai jos din omef 1290:

pentru impozit profit:"Randul 1.1 „Impozit minim” din formular se completeaza pentru pozitiile 2 si 4 din Nomenclatorul obligatiilor de plata la bugetul de stat de catre persoanele juridice romane si persoanele juridice straine care desfasoara activitatea prin intermediul unui sediu permanent in Romania.
Randul 1.1 nu se completeaza pentru pozitiile 2, 3 si 4 de catre contribuabilii prevazuti la art. 13 lit. c)—e), art. 15, art. 18 alin. (1) si art. 38 din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, cei infiintati in cursul anului, cei aflati in inactivitate temporara inscrisa in registrul comertului, conform prevederilor art. 237 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cei a caror inactivitate temporara inceteaza in cursul anului 2009.


pentru microintreprinderi:
"3.3. (1) Pentru impozitul pe veniturile microintreprinderilor, de la pozitia 6 din Nomenclatorul obligatiilor de plata la bugetul de stat prevazut in anexa nr. 15, formularul se completeaza, dupa cum urmeaza:
Randul 1 „Suma datorata”: se inscrie suma reprezentand impozitul pe veniturile microintreprinderilor, stabilit pentru perioada de raportare, conform titlului IV din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.
Randul 1.1 „Impozit minim”: se inscrie suma reprezentand impozitul minim datorat pentru perioada de raportare, prevazut la art. 18 alin. (3) din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.
Acest rand se completeaza numai in cazul in care suma inscrisa la randul 1 „Suma datorata” din formular reprezentand impozit pe veniturile microintreprinderilor, stabilit in conformitate cu dispozitiile titlului IV din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, este mai mica decat impozitul minim datorat.
In aceasta situatie se vor completa atat randul 1 „Suma datorata”, cat si randul 1.1 „Impozit minim” din formular. Stabilirea impozitului minim trimestrial si compararea impozitului pe veniturile microintreprinderilor trimestrial cu impozitul minim trimestrial in vederea stabilirii sumei de plata se fac in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 34/2009, aprobata prin Legea nr. 227/2009, si cu prevederile Hotararii Guvernului nr. 488/2009.
Randul 2 „Suma de plata”: se inscrie suma de la randul 1 sau, dupa caz, suma de la randul 1.1, in situatia in care impozitul minim prevazut la art. 18 alin. (3) din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, este mai mare decat impozitul pe veniturile microintreprinderilor, stabilit in conformitate cu dispozitiile titlului IV din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, inscris la randul 1."


Cum e ?



#235 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 01 October 2009 - 09:01 AM

Din cauza ca nu m-am informat suficient, am platit impozit forfetar aferent trimestrului doi (aprilie-iunie 2009), desi firma este infiintata in 2009. Cum pot compensa suma deja platita cu impozitul pe salarii pe care trebuie sa-l platesc pentru septembrie 2009?
E de ajuns sa fac o declaratie rectificativa 100 si sa platesc impozitul pe salarii doar diferenta intre suma datorata si suma deja platita pentru impozitul forfetar?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.



#236 danapreda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 01 October 2009 - 05:23 PM

Sigur trebuie si o cerere de compensare sau mai corect redistribuirea sumelor aferente bugetului de stat, la administaratia finanaciara, dupa ce ai depus declaratia rectificativa aferenta impozitului pe profit, de unde reiese ca nu ai avut de plata impozit.



#237 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 01 October 2009 - 06:34 PM

Declaratia rectificativa se depune cu 0 in dreptul coloanei de impozit pe profit nu?

Va multumesc pentru ajutor.



#238 danapreda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 02 October 2009 - 12:48 PM

Vezi postareacristian nastase, la Oct 1 2009, 07:34 PM, a spus:

Declaratia rectificativa se depune cu 0 in dreptul coloanei de impozit pe profit nu?

Va multumesc pentru ajutor.

Completezi declaratia 710 pt. luna 06, alegi obligatia bugetara de rectificat, adica impozit pe profit. In prima coloana (initiala) treci aceasi suma pe care ai declarat-o in D100, la pct. 2 " impozit minim", iar in coloana a doua (corectata) ramane 0.
Pe D710, dupa ce o listezi, scrii in dreapa sus numarul de inregistrare si data declaratiei pe care ai rectificat-o.
Aceasta este insotita de o decalaratie pe propria raspundere a administratorului ca suma rectificativa din declaratia 100 aferenta lunii a 06-a 2009, nu provine in urma unui control fiscal.
Succes!



#239 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 02 October 2009 - 06:31 PM

Multumesc mult, Dana. Saptamana viitoare merg cu declaratia rectificativa la Administratia Financiara, odata cu declaratiile 100 si 102.



#240 danapreda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 03 October 2009 - 12:13 PM

Cu multa placere, dar sa nu fie luni, 05.10.2009 ca sunt oamenii in greva generala.......... :lostit (13):






Similar Topics Collapse

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL