Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CURS VALUTAR CONTRACTE LEASING - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CURS VALUTAR CONTRACTE LEASING


12 replies to this topic

#1 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2009 - 01:03 PM

Va rog poate posta cineva toata reglementarea la care se face referire mai jos si pe care am primit-o de la o firma de leasing? Eu nu am gasit-o si cred ca este interesanta si pt altii.

"Reglementare
din 19/12/2008

contabilă conformă cu directivele europene, aplicabile instituțiilor de credit, instituțiilor financiare nebancare și fondului de garantare a depozitelor în sistemul bancar

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 879bis din 24/12/2008

Actul a intrat in vigoare la data de 01 ianuarie 2009


321. (1) În cazul creanțelor de leasing financiar exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei devize, componentele ratelor de încasat, respectiv valoarea principalului (cota parte din valoarea de intrare a bunului) și a dobânzii vor fi consemnate în mod distinct în documentele justificative (facturi), la cursul de facturare prevăzut în contractul de leasing financiar. Diferențele favorabile/nefavorabile care apar la data facturării respectivelor creanțe vor fi evidențiate distinct în factură, astfel:
- pentru contractele în cazul cărora finanțarea a fost acordată în exercițiul financiar curent, vor fi prezentate diferențele între cursul de facturare prevăzut în contractul de leasing financiar și cursul de schimb al pieței valutare comunicat de Banca Națională a României la data acordării finanțării;
- pentru contractele în cazul cărora finanțarea a fost acordată într-un exercițiu financiar anterior, vor fi prezentate diferențele între cursul de facturare prevăzut în contractul de leasing financiar și cursul de schimb al pieței valutare comunicat de Banca Națională a României la data încheierii exercițiului financiar precedent.
(2) În situația în care data acordării finanțării sau data încheierii exercițiului financiar precedent este zi nebancară, la calculul respectivelor diferențe de curs se va avea în vedere cursul de schimb al pieței valutare comunicat de Banca Națională a României în ultima zi bancară anterioară acesteia. "

Multumesc



#2 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2009 - 03:58 PM

Am vrut sa-l atasez dar tehnic nu mi se permite, primesc mesajul: "Incarcare esuata. Fisierul este mai mare decat spatiul maxim permis."

Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#3 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 11 June 2009 - 10:30 PM

poti sa intri pe site-ul de la bnr
www.bnr.ro

din meniu alegi " Legislatie" si apoi " Legislatie financiar - bancara"

din partea stanga alegi " institurii de credit" si va aparea o pagina cu reglementari pentru aceste institutii.

la reglementari contabile ai sa gasesti ordinul 13/2008 si anexa ei.

sper sa te descurci

insa aceste reglementari nu se aplica la societati comerciale obisnuite.

spor la treaba.

incerc sa fac un link: http://www.bnr.ro/In...edit--1965.aspx



#4 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2009 - 12:43 PM

Multumesc pentru ajutor, m-am descurcat.
Problema este urmatoarea de fapt. La 31.12.2008 nu am facut actualizarea la curs BNR si a ratelor si dobanzilor aferente contractelor de leasing in derulare. Cred ca am gresit, dar nu m-am gandit ca si astea sunt datorii in valuta si deci trebuie actualizate la curs BNR de la 31.12.2008.
Pe la inceputul lunii am primit de la o firma de leasing un puctaj de sold in care se cerea pe langa datoria catre furnizor firma de leasing si soldul contului 167 si 1687 care sa corespunda cu al lor.
Din pacate la noi nu corespunde ( in lei ca in valuta corespunde ) pt ca nu am facut actualizarea la curs BNR si in concluzie le-am cerut cadrul legal. Ei mi-au trimis ce am postat mai sus.
Intrebarea mea este daca chiar am gresit daca nu am actualizat la curs BNR conform cu codul fiscal sau tinand cont ca de reglementarea trimisa de firma de leasing habar nu am avut pot sa ma prevalez de asta. Oricum de acum in colo la 31.12 o sa actualizez si 167 + 1687 la curs BNR. Voi ce parere aveti?



#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 June 2009 - 12:53 PM

avand in vedere ca inregistrarea diferentelor de curs valutar (chiar si la contracte incheiate cu PJ romane) sunt obligatorii (reevaluarea datoriilor) si afecteaza inchiderea contului 121, profitul/pierderea anuala si repartizarea profitului, va sugerez:
-sa le inregistrati acum ca fiind aferente lui 2008 (si/sau ani anteriori daca exista), adica in iunie 2009 faceti inregistrari contabile prin 1174
-sa refaceti calculul in Reg evidenta fiscala
-sa faceti rectificativa la 101
-daca ati repartizat profitul, sa reveniti la nota de repartizare si sa acordati dividende in functie de noile valori.
Pare mult, dar in realitate nu este.
Spor la treaba!

1687 se inregistraza extra bilantier, deci nu afecteaza bilantul si 121 depus.



#6 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2009 - 10:05 PM

In cursul lunii aprilie o societate achizitioneaza in leasing un autoturism.
Cursul istoric = 4.162
In luna mai primeste prima factura de leasing unde apare rata si dobanda conform scadentar la cursul din data facturii (4.205 ), iar jos pe factura apar specificate diferentele de curs intre cursul facturii si cursul istoric defalcat pentru rata si dobanda.
Cum este corect sa se inregistreze :
- se tine cont de difrentele de curs astfel incat datoria catre firma de leasing sa ramana la curs istoric si la sfarsitul anului se face reevaluarea datoriei la cursul BNR de la 31.12 ?
- nu se tine cont de diferentele de curs si se face doar reevaluarea la 31.12 ?



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 June 2009 - 10:16 PM

prima varianta
Se tine cont de difrentele de curs astfel incat datoria catre firma de leasing sa ramana la curs istoric si la sfarsitul anului se face reevaluarea datoriei la cursul BNR de la 31.12



#8 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2009 - 10:33 PM

Multumesc asa am gandit si eu dar o confirmare este intodeauna bine venita...



#9 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2009 - 06:00 PM

Privitor la subiectul dezbatut aici.
Am verificat la mai multe firme ( cel putin 10 ) care au leasing financiar cu diverse firme de leasing si pot sa va spun ca firmele de leasing incepand doar cu 31.12.2008 au inceput sa faca reevaluarea la curs BNR de la 31.12.2008, in urma reglementarii postate care isi incepe aplicabilitatea cu 01.01.2009. In concluzie pana la 31.12.2008 in evidentele firmelor de leasing diferentele de curs erau pana la 31.12.2008 intre cursul din data facturii si cursul istoric. Deci daca am fi facut pana la 31.12.2008 reevaluarea datoriilor in valuta catre firmele de leasing la curs BNR de sfarsit de an sigur nu s-ar fi inchis leasing-ul. Deci in aceste conditii cred ca este corect ca sa facem reevaluarea la curs BNR numai la 31.12.2008, prin afectarea rezultatului reportat din 2008, si sa facem de acum la fiecare sfarsit de an.
Astept si alte opinii, eventual de la persoane care au avut control pe impozitul/profit.



#10 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 25 June 2009 - 07:16 PM

Evaluarea la fiecare data a intocmirii situatiilor financiare pentru elementele monetare si nemonetare exprimate in moneda straina trebuie sa se faca raportata la cursul BNR de la data inchiderii exercitiului financiar.Deci trebuie neaparat sa inregistrezi dif. de curs prin rezultatul reportat pentru anul 2008, iar pe viitor diferentele de curs se recunosc in exercitiul financiar ca si venituri sau cheltuieli financiare ale perioadei.
Referitor la dobanda, incepand din 2006 aceasta nu se mai inregistreaza in 1687 ci se inregistreaza in afara bilantului, inregistrand-o ca si cheltuiala la data facturarii, iar daca o mai ai inregistrata storneaz-o prin 471 (adica asa cum ai inregistrat-o) si pentru ea nu calculezi diferente de curs. (OMFP1752/2005)



#11 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 26 June 2009 - 10:00 AM

reglementari vechi ,,în situația în care există obligația facturării diferențelor financiare ne/favorabile între data achiziției (curs initial) și data plății (curs plata), în factură va fi trecută întreaga sumă a diferențelor ne/favorabile (curs plata-curs initial) în contabilitate urmand sa se înregistreaze doar diferența (ne/favorabilă) între 31.12.an incheiat și data platii, întrucât diferențele (ne/favorabile) aferente exercițiului încheiat au fost înregistrate la 31 decembrie".
reglementari noi 19/12/2008: ,,pentru contractele în cazul cărora finanțarea a fost acordată într-un exercițiu financiar anterior, vor fi prezentate diferențele între cursul de facturare prevăzut în contractul de leasing financiar și cursul de schimb al pieței valutare comunicat de Banca Națională a României la data încheierii exercițiului financiar precedent". de unde rezulta corespondenta in extrasul de cont la 31.decembrie.

,,Privitor la subiectul dezbatut aici. Am verificat.... la mai multe firme ( cel putin 10 ) care au leasing financiar cu diverse firme de leasing si pot sa va spun ca firmele de leasing incepand doar cu 31.12.2008 au inceput sa faca reevaluarea la curs BNR de la 31.12.2008, in urma reglementarii postate care isi incepe aplicabilitatea cu 01.01.2009. In concluzie pana la 31.12.2008 in evidentele firmelor de leasing diferentele de curs erau pana la 31.12.2008 intre cursul din data facturii si cursul istoric. Deci daca am fi facut pana la 31.12.2008 reevaluarea datoriilor in valuta catre firmele de leasing la curs BNR de sfarsit de an sigur nu s-ar fi inchis leasing-ul". Ba da! ,,Deci in aceste conditii cred ca este corect ca sa facem reevaluarea la curs BNR numai la 31.12.2008, prin afectarea rezultatului reportat din 2008, si sa facem de acum la fiecare sfarsit de an". Valabil in cazul tau si pentru cei care nu au facut reevaluarea. Dar trebuia s-o faci cu sau fara Reglementarea din 19/12/2008, cf. O1753/2004 SI 1752/2005.
Diferentele din aceasta operatiune neefectuata la timpul ei (31.12.2008), le inregistrezi afectand 117 si daca in urma acestei operatiuni =>pierdere (mai mult ca sigur), aceasta trebuie acoperita cu prioritate, din rezultatul obtinut ulterior, inaintea oricaror repartizari din profit.
%%%




***



#12 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 26 June 2009 - 12:19 PM

Cu scuzele de rigoare va rog sa-mi spuneti si mie care este baza legala de evaluare a datoriilor la curs BNR 31.12.......la contracte in valuta incheiate cu PJ Romane ( ex. leasingul ) .Multumesc

Aceasta postare a fost editata de gasil: 26 June 2009 - 12:20 PM




#13 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 26 June 2009 - 04:32 PM

OMFP 1752/2005 pct.59 (1) si (2)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL