Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
zile sarbatori legale compensare in zile libere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


zile sarbatori legale compensare in zile libere

4 replies to this topic

#1 alina n

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 June 2009 - 07:40 PM

am o problema , daca ma poate cineva ajuta
in data de 1 mai s-a lucrat 8 ore, unele persoane vor sa-si ia recuperare unele sa le platim dublu. Problema este la cei care vor sa-si ia recuperare. Pentru 8 ore lucrate de 1 Mai cate ore libere pot sa-si ia 8 ore intr-o alta zi care le sunt platite normal sau 16.
in luna mai sunt 20 de zile lucratoare adica 160 de ore. Am o contradictie cu unul din angajati care pt cele 8 ore lucrate in 1 Mai isi ia 16 ore in alte zile (cumulate).Din cate am citit in codul muncii se recupereaza 8 ore nu 16.



#2 alina n

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 June 2009 - 09:12 PM

va rog astept o parere urgent,luni fac salariile

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 June 2009 - 09:33 AM




#3 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 June 2009 - 01:27 PM

se compenseaza cu timp liber 8 ore sau se platesc 8 ore cu spor de 100%



#4 alina n

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 14 June 2009 - 12:39 AM

Multumesc de raspuns.Citind prin forumuri in aceiasi situatie , adica se lucreaza in 1 mai si se recupereaza ziua lucrata explicatia a fost urmatoarea:in pontaj se trec 160 de ore (luna mai are 20 de zile lucratoare) 8 ore baga la ore suplimentare cu 100 %(cele aferente zilei de 1 mai) si se da liber salariatului in alta zi platita.Problema la firma la care lucrez eu este ca pana acum (de luna aceasta am preluat eu contabilitate) in pontaj sau trecut doar 160 de ore si s-a acordat o zi libera platita. Asa ca am intrat iarasi in ceata, asa ca va rog daca ma puteti ajuta din nou. va multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 15 June 2009 - 07:45 AM




#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 June 2009 - 09:14 AM

ca sa fii corecta tu faci pentru mai cum trebuie, iar cand li se da ziua libera platita nu o mai platesti, este motivata.
sau faci mai ore platite normal, si ziua libera o platesti






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL