Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul impozit venit microintreprinderi - cota forfetara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


calcul impozit venit microintreprinderi - cota forfetara


62 replies to this topic

#21 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 03 July 2009 - 07:00 PM

Da.



#22 dcm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 July 2009 - 10:21 AM

la o micro impozit pe vn tr 2 (aprilie-66 ron) (mai -iunie-238 ron ) total 304 ron impozitul minim cf ca(33383) este 367.

in declaratia 100 la pozitia impozit datorat trec 66+238=304 iar la pozitia impozit minim 367 pe care-l si platesc sau iau media la trei luni?
in contabilitate inregistrez suma platita sau cea datorata real ? sau ambele




#23 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2009 - 12:06 PM

si care era legatura cu topicul de examen Ceccar?
te rog posteaza acolo unde trebuie, intrebarea nu isi are locul aici



#24 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2009 - 10:09 AM

Transa de impozit aferenta veniturilor din 2008 o compar, in cazul uneu microintrperinderi, cu 3% din veniturile impozabile in perioada 01.01.09-30.06.09 sau doar cu suma corespunzatoare trimestrului II, apr-iunie 2009? Caci daca consider perioada 01.01-30.06, 3% e mai mare decat transa de impozit minim, daca consider doar trim II, ar tb sa platesc impozitul minim.Multumesc



#25 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 July 2009 - 12:03 PM

se ia in calcul perioada apr-iunie 2009
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#26 episteme

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 July 2009 - 09:00 PM

Buna seara.

Eu un singur lucru nu inteleg din povestea asta cu impozitul forfetar: il platesc sau nu, avand in vedere ca sunt microintreprindere si platesc impozit pe venit?! l-am intrebat pe contabilul meu si mi-a spus ca nu trebuie sa platesc pentru ca platesc impozit pe venit, numai ca tocmai am incasat o amenda si niste penalitati pentru ca n-am facut declaratia 092 privind achizitiile intracomunitare si faptul ca trebuia sa trec de la plata trimestiala a TVA-ului la plata lunara. Asa ca am fost buna de plata si mai bine va intreb decat sa mai scot din buzunar niste bani, care oricum nu-mi prisosesc. multumesc anticipat pentru ajutor!

Aceasta postare a fost editata de episteme: 14 July 2009 - 09:02 PM




#27 episteme

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 July 2009 - 09:00 PM

Buna seara.

Eu un singur lucru nu inteleg din povestea asta cu impozitul forfetar: il platesc sau nu, avand in vedere ca sunt microintreprindere si platesc impozit pe venit?! l-am intrebat pe contabilul meu si mi-a spus ca nu trebuie sa platesc pentru ca platesc impozit pe venit, numai ca tocmai am incasat o amenda si niste penalitati pentru ca n-am facut declaratia 092 privind achizitiile intracomunitare si faptul ca trebuia sa trec de la plata trimestiala a TVA-ului la plata lunara. Asa ca am fost buna de plata si m-ai bine va intreb decat sa mai scot din buzunar niste bani, care oricum nu-mi prisosesc. multumesc anticipat pentru ajutor!



#28 episteme

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 July 2009 - 09:10 PM

Si daca tot m-am apucat de intrebat, as vrea sa ma mai lamuriti cu impozitul pe venit care trece la impozitul pe profit in cazul in care cifra de afaceri depaseste 100.000 euro. Un exemplu: daca din ianuarie pana in iulie inclusiv am vanzari de 3 miliarde si un pic (bani vechi evident) fara TVA iar in luna august mai fac 1 miliard si depasesc 4.3 miliarde fara TVA (adica echivalentul in ron a 100.000 euro) trec la impozitul pe profit?! in cazul in care trec la impozit pe profit el se calculeza din luna in care am depasit 100.000 euro sau...?! multumesc anticipat pentru ajutor!



#29 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 July 2009 - 09:11 PM

Din pacate, raspunsul este da, se plateste impozit forfetar incepand cu 01.05.2009.

Dana




#30 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 July 2009 - 10:17 PM

CF :
"Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 100.000 euro
ART. 107^1
Prin excepţie de la prevederile art. 109 alin. (2) şi (3), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanţă şi management în veniturile totale este de peste 50% inclusiv, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal, fără posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit oricare dintre limitele prevăzute în acest articol, fără a se datora majorări de întârziere. La determinarea impozitului pe profit datorat se scad plăţile reprezentând impozitul pe veniturile microîntreprinderilor efectuate în cursul anului fiscal."
In exemplul dat, veti trece la imp.pe profit incepand cu trim.III.

Dana




#31 episteme

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 July 2009 - 11:05 AM

Vezi postareaDana42, la Jul 14 2009, 10:11 PM, a spus:

Din pacate, raspunsul este da, se plateste impozit forfetar incepand cu 01.05.2009.
Multumesc pentru raspuns. Ideea este ca l-am intrebat pe contabilul meu despre povestea asta cu impozitul forfetar si mi-a spus ca datorita faptului ca impozitul pe venit a fost mai mare decat acel minim de platit, nu este cazul sa-mi fac grji. Eu am oaresice dubii. Oare le am degeaba?!



#32 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 19 July 2009 - 11:25 AM

Pentru episteme- daca a calculat si impozitul pe venit este mai mare dacat cel minim atunci nu ai probleme, desi nu prea cred decat daca in functie de veniturile realizate anul trecut acum ai realizat in trim.II venituri impozabile de 12.233 lei si anul trecut ai avut pana la 52.000, sau 23.900 lei acum si anul trecut peste 215.000 lei.



#33 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 July 2009 - 11:43 AM

Contabilul Dvs. are dreptate, in situatia in care imp.pe venit este mai mare decat impozitul minim, se plateste impozitul pe venit. Nu ati dat explicatii si am inteles ca intrebati doar daca sunteti obligat la plata impozitului forfetar, ca sistem de impunere.
Va atasez cateva art. din Codul Fiscal, pt.a va va convinge, dar puteti fi linistit in privinta contabilului Dvs. in aceasta privinta :
" Impozit minim
ART. 18
(1) Contribuabilii care desfăşoară activităţi de natura barurilor de noapte, cluburilor de noapte, discotecilor, cazinourilor sau pariurilor sportive, inclusiv persoanele juridice care realizează aceste venituri în baza unui contract de asociere, şi în cazul cărora impozitul pe profit datorat pentru activităţile prevăzute în acest articol este mai mic decât 5% din veniturile respective sunt obligaţi la plata unui impozit de 5% aplicat acestor venituri înregistrate.
(3) Pentru aplicarea prevederilor alin. (2), sumele corespunzătoare impozitului minim, stabilite în funcţie de veniturile totale înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, sunt următoarele:

*T*
┌──────────────────────────┬─────────────────────────┐
│ Venituri totale anuale │ Impozit minim anual │
│ (lei) │ (lei) │
├──────────────────────────┼─────────────────────────┤
│ 0 - 52.000 │ 2.200 │
├──────────────────────────┼─────────────────────────┤
│ 52.001 - 215.000 │ 4.300 │
├──────────────────────────┼─────────────────────────┤
│ 215.001 - 430.000 │ 6.500 │
├──────────────────────────┼─────────────────────────┤
│ 430.001 - 4.300.000 │ 8.600 │
├──────────────────────────┼─────────────────────────┤
│ 4.300.001 - 21.500.000 │ 11.000 │
├──────────────────────────┼─────────────────────────┤
│ 21.500.001 - 129.000.000 │ 22.000 │
├──────────────────────────┼─────────────────────────┤
│ Peste 129.000.001 │ 43.000 │
└──────────────────────────┴─────────────────────────┘
*ST*

(4) Pentru încadrarea în tranşa de venituri totale prevăzută la alin. (3), se iau în calcul veniturile totale, obţinute din orice sursă, înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, din care se scad:
a) veniturile din variaţia stocurilor;
b) veniturile din producţia de imobilizări corporale şi necorporale;
c) veniturile din exploatare, reprezentând cota-parte a subvenţiilor guvernamentale şi a altor resurse pentru finanţarea investiţiilor;
d) veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, conform reglementărilor legale;
e) veniturile rezultate din anularea datoriilor şi a majorărilor datorate bugetului statului, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementărilor legale;
f) veniturile realizate din despăgubiri de la societăţile de asigurare;
g) veniturile prevăzute la art. 20 lit. d).
......................
Cota de impozitare
ART. 107
(1) Cota de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor este: 2% în anul 2007; 2,5% în anul 2008; 3% în anul 2009.
(2) În situaţia în care impozitul datorat de microîntreprinderi este mai mic decât impozitul minim anual, prevăzut la art. 18 alin. (3), acestea sunt obligate la plata impozitului la nivelul acestei sume.
(3) În aplicarea alin. (2), pentru anul 2009 se au în vedere următoarele reguli:
a) pentru trimestrul al II-lea se compară impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat la sfârşitul trimestrului cu impozitul minim anual, prevăzut la art. 18 alin. (3), recalculat în mod corespunzător pentru perioada 1 mai - 30 iunie 2009, prin împărţirea impozitului minim anual la 12 luni şi înmulţirea cu numărul de luni aferent perioadei respective;"

PS : Vad ca m-am suprapus cu postarea unui alt coleg, dar sper sa va ajute informatiile.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 19 July 2009 - 11:45 AM

Dana




#34 iohas2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 21 July 2009 - 06:56 AM

Pentru trimestrul 2 calculul impozitului pentru microintreprinderi incadrata de ex. in prima categorie de impozit minim (2.200 RON) se face astfel:
- pentru luna aprilie se aplica cota de 3% la veniturile realizate = 100 RON
- pentru lunile mai si iunie calculeaza 3% la veniturile realizate, se compara cu 2.200/12*2 = 367 RON si se alege valoarea mai mare (sa spunem ca impozitul pe venit<impozitul minim --> luam 367 RON).
Impozit minim = 100 RON + 367 RON = 467 RON

Impozitul pe venit trim II = venituri trim II * 3% = 300 RON
In declaratia 100 la imp. pe ven. microintreprinderilor se va completa:
- datorata - 300 RON
- impozit minim - 467 RON
- de plata - 467 RON
Va intreb deoarece in decl 100 nu imi permitea completarea altor sume la impozitul minim decat multiplu de 183 RON (2.200/12).

Va multumesc!



#35 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 July 2009 - 08:39 AM

Iohas, nu e cum zici tu. Vezi ca mai sunt niste topicuri asemanatoare pe aceeasi tema: impozitul forfetar, impozitul minim.
La trim.2 se compara impozitul minim pe 2 luni cu impozitul datorat pe tot trimestrul 2. In cazul exemplului dat se compara 300 datorat cu 367 impozit minim si se ia cel mai mare, adica 367.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#36 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 21 July 2009 - 09:08 AM

Asa este cum a spus si Nopris. Se face calculul clasic al imp.pe venit pt. trim.II si se compara cu impozitul minim care este 367 nu 467.
Ex : total venituri supuse impozitului pt. lunile aprilie, mai si iunie : 10.000 lei
Imp. venit conform calcul clasic : 10.000x3%=300
Imp.minim conform OUG 34/2009 : 367
Rezulta ca se va plati 367 lei pt.trim.II.
D.100 : suma datorata : 300
impozit minim : 367

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 21 July 2009 - 09:09 AM

Dana




#37 iohas2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 21 July 2009 - 08:52 PM

Vezi postareanopris, la Jul 21 2009, 09:39 AM, a spus:

La trim.2 se compara impozitul minim pe 2 luni cu impozitul datorat pe tot trimestrul 2. In cazul exemplului dat se compara 300 datorat cu 367 impozit minim si se ia cel mai mare, adica 367.
Bine, dar asta ar insemna ca voi compara impozitul pe venit micro la 3 luni cu impozitul minim pe 2 luni ... mi se pare ca nu are logica, nu vorbim de aceeasi perioada ... impozitul pe luna aprilie ramane undeva suspendat?

In topicul "impozit forfetar micro" dcm spune: "la micro impozit pe vn 3% se calculeaza separat luna aprilie si mai -iunie cumulat(si se compara cu imp minim care e mai mare), daca am inteles bine. cum se trece in declaratia 100. cumulat?" - raspuns: "Da"



#38 lili-ana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 July 2009 - 09:35 PM

Consider ca este o mare problema de interpretare legata de calcul impozit minim pentru trim II atata timp cat nu se tine cont de aprilie (3%).Din tot ce am citit: O34/2009 si discutiile de pe forum nu e clar nimic. Are cineva noutati de la admin.financiara in privinta asta? :lostit (13):



#39 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 24 July 2009 - 11:30 AM

Da. La calcul impozit minim la microintreprinderi se iau in calcul numai impozitul minim stabilit pe cele doua luni (mai si iunie) nu cumulat cu cel calculat pe luna aprilie.
Stiu ca am postat mai sus parerea mea ca se aduna si cel din aprilie dar am gresit dupa cele raspunse de o persoana de la asistenta contribuabili, si impozitul minim este numai cel din cele doua luni.



#40 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 26 July 2009 - 09:34 PM

Vezi postareaDana42, la Jul 21 2009, 10:08 AM, a spus:

Asa este cum a spus si Nopris. Se face calculul clasic al imp.pe venit pt. trim.II si se compara cu impozitul minim care este 367 nu 467.
Ex : total venituri supuse impozitului pt. lunile aprilie, mai si iunie : 10.000 lei
Imp. venit conform calcul clasic : 10.000x3%=300
Imp.minim conform OUG 34/2009 : 367
Rezulta ca se va plati 367 lei pt.trim.II.
D.100 : suma datorata : 300
impozit minim : 367
Buna seara. In D100 am inteles , dar in conta cum inregistram acestea:698=4418=367? numai atat cat e de plata nu?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL