Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
"Bani garantie" - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


"Bani garantie"


4 replies to this topic

#1 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 15 June 2009 - 10:01 PM

Va rog ajutati-ma ca sunt in mare ceata ....nu stiu cum sa fac

Exista 3 firme A, B si C
Firma B cumpara de la firma A un produs ( de ex un program informatic facut la comanda ), dar firma B nu plateste pana nu are produsul iar firma A nu se apuca de comanda pana nu are garantia ca B va plati. Aici intervine firma C care va primi banii de la firma B ( intr-un cont deschis special) si asa firma A va avea garantia ca isi va primi banii pt ca, conform unui contract firma C se obliga sa dea banii firmei A la predarea produsului. Firma C va incasa un comison.
Problema este unde inregistrez eu toate astea?? Eu m-am gandit in 462...461..... 473...voi ce ziceti???
Comisionul va fi un venit...dar restu???

Va mutumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de AnaB: 15 June 2009 - 10:01 PM




#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 June 2009 - 10:18 PM

tu care firma esti? A, B sau C?




#3 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 16 June 2009 - 12:03 AM

Scuze
Eu sunt firma C



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 June 2009 - 12:51 AM

cred ca este investitie pe termen scurt-din punctul meu de vedere, dar nu sunt asa sigura
508 ''Alte investiții pe termen scurt și creanțe asimilate'' si 509 ''Vărsăminte de efectuat pentru investițiile pe termen scurt''
508=5121 pentru firma A
5121=509 pentru firma B
509=508
Cine plateste comisionul? A, B sau amandoi?
Fac factura pentru incasarea comisionului 4111=708,4427, incasez 5121=4111

Similar ar fi
5121=462 firma B
461=5121 firma A
462=461



#5 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 16 June 2009 - 01:08 AM

Merci frumos
Banii nu vor fi folositi...ei vor fi doar pastrati intr-un cont.
Nu stiu daca e o idee buna cu 508 sau 509 nu prea le pot privi ca pe niste investitii.
462 mi s-a parut mie ca ar fi mai corect...dar mai vroiam ceva opinii

Multumesc frumos






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL