Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
aberatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


aberatie

4 replies to this topic

#1 Horvay

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:SATU MARE
  • Interests:seriosly work-oholic. stay away from me

Postat 17 June 2009 - 05:46 PM

Stimati colegi. In ziarul local de ieri am citit urmatoarele:
"Finanțele trebuie să crească volumul încasărilor la buget. Ieri, 15 iunie, în Sala de ședințe a Direcției Generale a Finanțelor Publice (DGFP) Satu Mare a avut loc ședința convocată de directorul coordonator XXXX XXXXX XXXXXXXX. La ea au participat directorii coordonatori adjuncți, XXXXX XXXXX și XXXXX XXXX, conducerea AFP, șefii de servicii, birouri și compartimente din cadrul instituției. Subiectul de bază al ședinței a fost informarea de către directorul coordonator în legatură cu discuțiile avute la videoconferința de vineri 13 iunie, în privința sarcinilor care au rezultat în urma videoconferinței și a măsurilor ce se impun pentru realizarea obiectivelor trasate.
Sarcina de bază a DGFP Satu Mare este creșterea volumului de încasări la bugetul de stat și reducerea arieratelor înregistrate, întrucât la data videoconferinței planul de încasări stabilit de ANAF a fost realizat doar în proporție de 50,2%. În acest sens se va urmări creșterea volumului de încasări prin executare silită, popriri la terți și poprirea conturilor bancare.
Odată cu depunerea deconturilor de TVA pe luna mai, agentii economici trebuie să prezinte organului fiscal teritorial situațiile analitice ale furnizorilor neachitați și ale clienților neîncasați, pentru efectuarea demersurilor necesare în vederea compensării obligațiilor restante sau a efectuării popririlor la terți
."
Dupa asta ce mai urmeaza oare? Finantele sa tina evidenta contabila al firmelor? Oare numai mie imi inspira lipsa cronica de incredere fata de reprezentanti acestei meserii.
Sunt deprimat, suparat, dezamagit de toate idioteniile pe care unele capete luminate ale institutiei numit DGFP sau poate MF le inventeaza.
don`t stop me now!!!!



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 June 2009 - 08:14 PM

pot sa injur pe acest forum?
mama lor de guvernanti.... dupa dubla impozitare, asta mai lipsea

Dar daca am de incasat sume cu hot.judecat de la o scoala care nu are fonduri sa plateasca, o sa imi incaseze ei? Ca executorul vrea sa astepte 6 luni, ca e scoala si nu are voie sa execute mai devreme...
sau de la privati, cu cec neacoperit...macar sa incaseze ei debitul si daca ei reusesc pot si eu sa imi primesc restul de bani..

In Dolj se practica de cateva luni, dar (din cate stiu eu, ca probabil sunt si cei ce nu au procedat asa) noi contabilii am refuzat sa trimitem banii la fisc in contul debitelor lui x, furnizorul meu. Sa si-i ia din cont.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 17 June 2009 - 08:16 PM




#3 katy39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 17 June 2009 - 08:27 PM

Ultima noutate a celor de la Finante este "impulsionarea platilor curente", deci trebuie sa platim inainte de scadenta. Ca sa nu platim amenda pentru vizita celor de la finante achitam datoriile curente ....si toata lumea e multumita ...
Se poate si mai rau....oare pana unde vor ajunge?



#4 Horvay

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:SATU MARE
  • Interests:seriosly work-oholic. stay away from me

Postat 18 June 2009 - 06:13 AM

Asta este o mare mare timpenie. Adica impulsionarea. Mai de graba este o amenintare. "DECI DACA NU PLATESTI, O SA PLATESTI !!!" E ceva in stil mafiot. De fapt de ce ma mira faptul ca e in stil mafiot, ca la ce mafie este in minister, diectii si adminstratii moare mintea in cutie. Daca nu primesc salarii marite atunci macar sa primeasca stimulente pentru munca depusa. Pe linga "stimulentele" pe care le "percep" direct de la contribuabilul puricat.

Aceasta postare a fost editata de Horvay: 18 June 2009 - 06:16 AM

don`t stop me now!!!!



#5 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 18 June 2009 - 08:39 AM

In Monitorul Oficial, partea I, nr. 365 din 1 iunie 2009 a fost publicata Legea nr. 194/2009 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 19/2008 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala.Legea modifica Codul de procedura fiscala, in sensul ca stabileste in detaliu procedura de cesionare a creantelor fiscale






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL