Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie discount - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

Monografie discount

62 replies to this topic

#41 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 August 2010 - 08:07 PM

Conform pct.51 din Ordinul 3055/2009 reglementari contabile conforme cu directivele europene:
-Reducerea comerciala acordata de furnizor direct in momentul facturarii ajusteaza (reduce) costul de achizitie al marfurilor si nu se inregistreaza distinct in contabilitate, ci prin intermediul conturilor de stocuri, 371 = 401
-Reducerea financiara acordata de furnizor se inregistreaza distinct in contabilitate, 401 = 767
-Reducerea comerciala acordata de furnizor, primita ulterior facturarii se evidentiaza distinct in contabilitate, 401= 609

51. (5) Reducerile comerciale pot fi, de exemplu:
a) rabaturile - se primesc pentru defecte de calitate si se practica asupra pretului de vanzare;
b) remizele - se primesc in cazul vanzărilor superioare volumului convenit sau daca cumparatorul are un statut preferential; si
c) risturnele - sunt reduceri de pret calculate asupra ansamblului tranzactiilor efectuate cu acelasi tert, in decursul unei perioade determinate.
(6) Reducerile financiare sunt sub forma de sconturi de decontare acordate pentru achitarea datoriilor inainte de termenul normal de exigibilitate.



#42 ram1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 01 September 2010 - 10:33 AM

multumesc frumos deci eu v-a trebui sa scad discountul din fiecare produs iar inregistrarea va fi 371=401,iar daca discountul este acordat ulterior facturarii atunci voi inregistra 609=401 cu minus

corect?????




#43 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 31 January 2011 - 08:58 AM

CITAT:
"Pt Dana:
Deci, firma acorda un discount pentru plata cu cardul fidelitate,deci e o reducere comerciala.
Uite aici o monografie"

Spuneti-mi si mie cate facturi primite de la furnizori a-ti primit cu acordarea pe rand a acestor reduceri de pret la care face trimiteri monografia care de altfel este ff interesanta??? Eu am tinut si tin evidenta contabila de zeci de ani la societati comerciale de vanzari en gros si en detail, dar niciodata nu am primit de la un furnizor astfel de reduceri in asa fel incat sa se ajunga la scont! Asta inseamna ca reducerile comerciale-toate sunt rabaturi!!!, daca e sa le iau in ordinea in care sunt primite de la furnizor si tratate de Codul Fiscal si de monografie si niciuna nu este scont! Altfel spus toate sunt reduceri comerciale. Cel ce a facut monografia este un teoretician si nu un practician sa fie ff clar.In practica nu se intampla asa ceva. Noua romanilor ne place sa taiem firul in patru si sa-l analizam, asta e!!!!.In fond toate fie ca sunt rabaturi, remize, risturnuri, sconturi, si cum vrem sa le mai numim-toate sunt reduceri de pret si ar trebui sa aiba un tratament EGAL. In loc sa simplificam lucrurile ne place sa le complicam. Asta e. In cate tari europene a-ti intalnit un astfel de tratament al reducerilor de pret??? Va spun eu: in nicio tara europeana. Deci asa cum spuneam suntem romani si ne pricem sa taiem firul in patru si sa-l analizam, asta e!
Sa fim sanatosi!
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#44 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 31 January 2011 - 09:21 AM

Prim modul de interpretare se lasa loc de ambiguitati si face posibil ca cei ce vin in control sa aiba mai multe sanse sa interpreteze cum doreste o reducere de pret si implicit sa aplice sanctiuni. Daca s-ar fi interpretat simplu toate ca o reducere de pret:
-si fie se scad din valoarea de achiziti,
- fie se inregistreaza ca discont ar fi fost OK.
Legile trebuie sa fie simple fara echivoc-sa nu lase loc de interpretari.
Sa nu ne miram daca ROMANIA este asa cum e! Este si din cauza ca unii mafioti ca sa beneficieze de unele avantaje fiscale au cautat sa ceara de la cei ce fac legile sa faca astfel de intrepretari. Personal sunt total nemultumit de aceste interpretari ca si de altele din legislatie si as cere legiuitorului sa aduca corectiile de rigoare.
Succes!

„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)

Aceasta postare a fost editata de andreipa2003: 31 January 2011 - 09:19 AM

„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#45 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 February 2011 - 08:06 PM

citeste aici:http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/reglementaricontabile/Ghid_27092010.pdf pag 109 si urmatoarele

8.2 Reduceri comerciale şi financiare
Reducerile comerciale acordate de furnizor şi înscrise pe factura de achiziţie ajustează în
sensul reducerii costul de achiziţie al bunurilor.
Costul de achiziţie al bunurilor cuprinde preţul de cumpărare, taxele de import şi alte taxe (cu
excepţia acelora pe care persoana juridică le poate recupera de la autorităţile fiscale), cheltuielile
de transport, manipulare şi alte cheltuieli care pot fi atribuibile direct achiziţiei bunurilor respective.
În costul de achiziţie se includ, de asemenea, comisioanele, taxele notariale, cheltuielile cu
obţinerea de autorizaţii şi alte cheltuieli nerecuperabile, atribuibile direct bunurilor respective.
Cheltuielile de transport sunt incluse în costul de achiziţie şi atunci când funcţia de aprovizionare
este externalizată.
Reducerile comerciale primite ulterior facturării, respectiv acordate ulterior facturării,
indiferent de perioada la care se referă, se evidenţiază distinct în contabilitate (contul 609
"Reduceri comerciale primite", respectiv contul 709 "Reduceri comerciale acordate"), pe seama
conturilor de terţi.
Reducerile comerciale pot fi, de exemplu:
a) rabaturile - se primesc pentru defecte de calitate şi se practică asupra preţului de vânzare;
b) remizele - se primesc în cazul vânzărilor superioare volumului convenit sau dacă
cumpărătorul are un statut preferenţial; şi
c) risturnele - sunt reduceri de preţ calculate asupra ansamblului tranzacţiilor efectuate cu
acelaşi terţ, în decursul unei perioade determinate.

Reducerile financiare sunt sub formă de sconturi de decontare acordate pentru achitarea
datoriilor înainte de termenul normal de exigibilitate.
Reducerile financiare acordate beneficiarului se înregistrează distinct în contabilitate, cu
ajutorul contului 667 "Cheltuieli privind sconturile acordate", iar cele primite de la furnizor, în contul
767 "Venituri din sconturi obţinute".


Mie mi se pare foarte clar. De altfel si lexiroxi ti-a spus, iar in pag. de pe site ai si exemple. Nu totul e reducere de pret.



#46 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 08 February 2011 - 11:11 PM

Bun! chiar fff bun! Toata lumea a inteles ,,TOT'' dar practica ne omoara. In ghid e corect specificat cum facem cu reducerile din factura initiala sau factura ulterioara. Problema mare e practica in sensul TVA. CUM IMPACAM OMF3055 cu L573??(-omf diferentiaza red com de cele financiare ia CF-ul nu, sau...)
Cum, cat si cand trebuie sa acordam aceste reduceri pe facturi? Castigam sau pierdem daca le acordam de la inceput sau ulterior?
...pentru ca realitatea e trista.
Iata ce spune CF si normele legat de aceste operatiuni:
,,ART. 126
Operaţiuni impozabile
(1) Din punct de vedere al taxei sunt operaţiuni impozabile în România cele care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) operaţiunile care, în sensul art. 128 - 130, constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, în sfera taxei, efectuate cu plată;
CAP. 4
Operaţiuni cuprinse în sfera de aplicare a taxei

ART. 128
Livrarea de bunuri

(8) Nu constituie livrare de bunuri, în sensul alin. (1):
....
e) acordarea în mod gratuit de bunuri în scop de reclamă sau în scopul stimulării vânzărilor sau, mai general, în scopuri legate de desfăşurarea activităţii economice, în condiţiile stabilite prin norme;f) acordarea de bunuri de mică valoare, în mod gratuit, în cadrul acţiunilor de sponsorizare, de mecenat, de protocol/reprezentare, în condiţiile stabilite prin norme.
norme:
(12) Prevederile art. 148 şi 149 din Codul fiscal, referitoare la ajustarea dreptului de deducere, nu se aplică în situaţiile în care, conform art. 128 alin. (8) din Codul fiscal, nu se consideră că are loc o livrare de bunuri cu plată.

(13) În sensul art. 128 alin. (8) lit. e) din Codul fiscal, se cuprind în categoria bunurilor acordate în mod gratuit în scopul stimulării vânzărilor:
a) pe lângă bunurile oferite în mod gratuit ca mostre în cadrul campaniilor promoţionale, pentru încercarea produselor sau pentru demonstraţii la punctele de vânzare, şi orice alte bunuri care sunt destinate pentru reclamă şi publicitate;
b) în alte cazuri decât cele prevăzute la lit. a), bunurile care sunt produse de persoana impozabilă în vederea vânzării sau sunt comercializate în mod obişnuit de către persoana impozabilă, acordate în mod gratuit clientului, numai în măsura în care sunt bunuri de acelaşi fel ca şi cele care sunt sau au fost livrate clientului. Atunci când bunurile acordate gratuit în vederea stimulării vânzărilor nu sunt produse de persoana impozabilă şi/sau nu sunt bunuri comercializate în mod obişnuit de persoana impozabilă, acordarea gratuită a acestora nu va fi considerată livrare de bunuri dacă:
1. se poate face dovada obiectivă a faptului că acestea pot fi utilizate de către client în legătură cu bunurile/serviciile pe care le-a achiziţionat de la respectiva persoană impozabilă; sau
2. bunurile/serviciile sunt furnizate către consumatorul final şi valoarea bunurilor acordate gratuit este mai mică decât valoarea bunurilor/serviciilor furnizate clientului.
CAP. 7
Baza de impozitare

ART. 137
Baza de impozitare pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii efectuate în interiorul ţării
(3) Baza de impozitare TVA nu cuprinde următoarele:
a) rabaturile, remizele, risturnele, sconturile şi alte reduceri de preţ, acordate de furnizori direct clienţilor la data exigibilităţii taxei;
ART. 138
Ajustarea bazei de impozitare
Baza de impozitare se reduce în următoarele situaţii:
a) dacă a fost emisă o factură şi, ulterior, operaţiunea este anulată total sau parţial, înainte de livrarea bunurilor sau de prestarea serviciilor;
b) în cazul refuzurilor totale sau parţiale privind cantitatea, calitatea ori preţurile bunurilor livrate sau ale serviciilor prestate, precum şi în cazul anulării totale ori parţiale a contractului pentru livrarea sau prestarea în cauză ca urmare a unui acord scris între părţi sau ca urmare a unei hotărâri judecătoreşti definitive şi irevocabile sau în urma unui arbitraj;
c) în cazul în care rabaturile, remizele, risturnele şi celelalte reduceri de preţ prevăzute la art. 137 alin. (3) lit. a) (sconturile-fiind celelalte?!)sunt acordate după livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor;"

Deci aveti idee cum ar trebui sa primim/intocmim si inregistra corect aceste facturi?
Considerati ca putem acorda reduceri care se numesc generic pe facturi:
,, discont 10% +tva"?
,,produse cu 0lei"
,,produse 100 + tva; produse -100 + tva" si inregistram produl in gestiune cu valoare 0?
,,reduceri ulterioare care se inregistreaza in contul 767, desi nu are legatura cu momentul platii?....etc.
Eu zic sa rupem pisica si sa incercam sa ,,pupam" toate reglementarile astea corect.
Deci vreti sa jucam ,,A si P"?
%%%




***



#47 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 February 2011 - 07:05 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma indrumati si pe mine in urmatoarea situatie:

Pe o factura de mijloace fixe (licenta) am o reducere comerciala de 10%. Se aplica aici reglementarile Ord 3055 si la inregistrare diminuez valoarea de intrare a mijlocului fix cu valoarea reducerii? Daca nu , care sunt inregistrarile contabile ?

VA multumesc



#48 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2011 - 09:08 PM

da, reduceti valoarea de intrare.



#49 willa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 March 2011 - 11:59 AM

OG15/1996 zice ca este interzisă acordarea unor facilităţi de preţ clienţilor, persoane juridice, care efectuează plata în numerar.

Daca clientul care primeste o facilitate de pret face depunere in contul bancar al furnizorului, furnizorul are incasarea prin banca. Pentru client e ok sa-si scada datoria fata de furnizor prin foaia de varsamant pe care o primeste de la banca in loc de chitanta?
Ce parere aveti?



#50 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 12 August 2011 - 11:35 AM

Vezi postareaTinamaria, la 06 June 2009 - 06:57 PM, a spus:

Buna.
Eu m-am lovit de urmatoarea problema: am primit o nota de credit externa.
Cum se inregistreaza corect aceste documente? Este practic o reducere acordata ulterior primirii facturii.
In cazul meu, am primit factura de la furnizor extern, am achitat-o, iar ulterior ne-a acordat aceasta reducere pentru 5 produse printr-o nota de credit, pe care ne-au si platit-o (ei, furnizorii. Adica practic ne-au returnat banii pentru acele produse).
Ma ajutati va rog cu o monografie contabila pentru aceasta situatie?

Va multumesc din suflet. O zi buna tuturor.

Buna,
Te-ai lamurit cu problema mai sus mentionata? ma poti ajuta si pe mine ca sunt intr-o sitoatie asemanatoare. Numai ca la mine acesta nota de credit reprezinta un comision. Si nu stiu nici daca si cum se trece in 390. Multumesc!



#51 alesandra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 August 2012 - 10:50 PM

Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea situatie (sunt incepatoare si e totul greu la inceput):
- am o factura de la un furnizor cu un produs in valoare de 87 lei (valoare cu TVA, firma este neplatitoare de TVA)
- am o alta factura de la acelasi furnizor cu 2 pozitii: la prima pozitie acelasi produs cu acelasi pret (87 lei), iar la pozitia a doua acelasi produs cu - 87 lei (discount 100%).
A fost o promotie 2 + 1 gratis, iar noi le vindem pe toate cu 70 lei fiecare. Eu nu stiu cum sa inregistrez prima factura, deoarece pretul de vanzare este mai mic decat pretul de achizitie, iar la factura a doua nu stiu daca sa trec pretul de achizitie 0 si pretul de vanzare 70 .
Va multumesc



#52 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 August 2012 - 11:16 PM

daca vreti, faceti alt document in care sa stabiliti pretul de vanzare pentru toate trei produsele odata:
"In conditiile in care nu se inscriu datele valorice in Nota de receptie si constatare de diferente, este obligatoriu ca aceste date sa se regaseasca intr-un alt document justificativ care sta la baza inregistrarii in contabilitate a valorii bunurilor. " (ordin 3512, NIR, punctul 5)
eu nu m-as complica si as face asa cum ati spus



#53 kalapis maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 22 November 2012 - 12:35 PM

Buna ziua,
Am primit o factura de 7 cartele cu valoare totala de196,77 , inclus tva ( cartele cu numar fara valoare pe ele, care se dau gratuit) si un discount comercial acordat la marfuri pe aceeasi factura cu valoare de - 196,78 . Total factura - 0,01.
Cum sa fac inregistrarea? daca le inregistrez ca marfuri si separat discount-ul, nu e corect sa incarc gestiunea, deoarece se dau gratuit , nu exista venit de pe ele, nimic.

Nu stiu cum sa fac.



#54 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2012 - 01:38 AM

baga-le pe chelt. de telecomunicatii si discount-ul pe venit :smile:



#55 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 November 2012 - 09:40 PM

eu inregistrez valoare de intrare 0.01 a marfii si adaos comercial pana la pretul de vanzare-la comert cu amanuntul



#56 alina dohan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 December 2012 - 03:24 PM

Buna ziua,
Am si eu nevoie de putin ajutor.
Firma are un contract de prestari servicii montaj si executie tamplarie. Am facut facturi conform situatiilor de lucrari, iar la sfarsit o factura de discount financiar, pentru reglarea unei garantii de buna executie. Cum inregistrez factura de discount?
Multumesc pentru ajutor!



#57 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2012 - 07:02 PM

667 = 4111 X RON



#58 alina dohan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 December 2012 - 02:15 PM

Multumesc pentru raspuns, asa ma gandisem, dar am zis sa nu fac prostii :)



#59 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2012 - 08:47 PM

cu placere.



#60 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 31 May 2013 - 09:06 AM

buna ziua
am si eu o nelamurire reducere comerciala clienti , factura primita
contarea 301=401
401=609
cine il inchide pe 609 ,nu am rausit sa ma lamuresc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL