Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA si Fondurile Europene - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA si Fondurile Europene


3 replies to this topic

#1 tadi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 June 2009 - 05:57 PM

Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca se poate in urmatoarea privinta:
Doresc sa infintez un PFA (cod CAEN 0149 - cresterea albinelor si productia de miere si ceara de albine) asta pt. a putea beneficia de fonduri europene nerambursabile.
Intrebarea mea este:

Aceste fonduri intra in calculul venitului net pentru impozitarea cu 16% si respectiv 5.5% CASS?

As mai avea o intrebare colaterala:
Subventia de la statul Roman pt. fiecare familie de albine intra si ea in baza de calcul a venitului net impozabil?

Daca raspunsul la cele doua intrebari este DA, atunci o sa ma potolesc si nu mai fac PFA.
Rog daca se poate raspunsuri cu referire la articol de lege si multumesc anticipat pt. raspunsuri.



#2 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 30 June 2009 - 09:20 PM

PFA nu are personalitate juridica, in aceste conditii se pune intrbarea daca pot fi accesate fonduri europene nerambursabile ?!!

Aceasta postare a fost editata de corpus: 30 June 2009 - 09:20 PM




#3 tadi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 30 June 2009 - 09:43 PM

Pt. corpus, raspunsul este cu certitudine "da".
Exista in derulare proiecte pt. masura M112 si M 141 finantate cu 80% fonduri europene si 20% fonduri de la guvernul Romaniei, fondurile fiind nerambursabile.
Una dintre conditii este sa fi cel putin PFA.
Legat de nedumerirea mea, am intrebat la doua agentii financiare si am primit fix doua raspunsuri contradictorii, unii spuneau ca da altii ca nu. Nu stiu ce sa mai cred.



#4 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 02 July 2009 - 08:55 AM

Ok. Subiectul dvs este ceva "mai nou" in zona PFA, II IF. Faptul ca ati intrebat la 2 agentii si ati primit raspunsuri diferite arata, in opinia mea, ca va trebui sa va adresati in scris Administratiei de care apartineti sau daca nu sunteti multumit de raspuns direct Mihisterului finanteleor ( au formular standard pe situl lor) si sa invocati prevederile art. 48 din OMFP 1040/2004 citez:
"Nu constituie venit brut și nu se înregistrează în Registrul-jurnal de încasări și plăți sumele încasate, cum sunt:
- aporturile în numerar sau echivalentul în lei al aporturilor în natură făcute la începerea unei activități ori în cursul desfășurării acesteia;
- sumele primite sub formă de credite bancare sau de împrumuturi de la persoane fizice ori persoane juridice;
- sumele primite ca despăgubiri;
- sumele sau bunurile primite sub formă de sponsorizări, mecenat sau donații.
Pentru aceste categorii de operațiuni fie se deschid fișe pentru operațiuni diverse distincte, fie se întocmesc situații cu ajutorul documentelor cumulative care să reflecte situația acestor sume.
Se admit la deducere numai cheltuielile care sunt aferente realizării veniturilor și care sunt plătite în cursul unui an fiscal
"
Personal consider ca aceste sume nu trebuie sa intre in calculul bazei de impozitare.

Aceasta postare a fost editata de corpus: 02 July 2009 - 08:55 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL