Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deducere tva la combustibil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Deducere tva la combustibil


58 replies to this topic

#1 clauditza_2006

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 30 June 2009 - 07:39 AM

Buna ziua,

Va rog daca ma puteti ajuta si pe mine intr-o problema in ceea ce priveste facturile de combustibil. Conform ordonantei 34 cum se fac inregistrarile de combustibil in cazul in care alimentam masini care nu apartin agentilor? Sunt un pic in ceata si nu stiu cum sa-i dau de capat. Din cate am inteles ptr masinile care sunt folosite de agenti se deduce tva si se inregistreaza la fel ca si pana acum. Dar daca alimentam masini care nu apartin agentilor cum se fac inregistrarile?
Va multumesc



#2 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 30 June 2009 - 08:04 AM

Studiaza atasamentul .Sper sa te lamureasca .Spor la munca

Fisiere atasate





#3 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 05 July 2009 - 12:28 PM

legat de acest ghid, am constatat ca se vor inregistra bonurile si facturile ca si pana acum, dar se va proceda la ajustare acolo unde este cazul, iar in decontul de tva vom completa ca si pana acum, ( practic jurnalele de tva ar fi ca si cum am avea drept de deducere), insa la randul 23 din decont vom trece o suma mai mica la tva dedus cu acele ajustari conf. og34.

adica, daca am la o firma doar un bon de combustibil de valoare 119 lei, inregistrez bonul normal, cu tva, apoi fac o nota contabila 6022 = 4426 19, pe decontul de tva, la rd. 18 completez 100 la baza si 19 la tva iar la rd. 23 trec 0lei la tva dedusa.
as vrea sa-mi confirmati daca am interpretat bine prevederile ghidului si ale codului fiscal, pentru ca in ultima vreme cam intortocheate sunt caile finantelor.



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 05 July 2009 - 01:07 PM

eu asa am facut si cred ca e mai bine (am citit si undeva, dar nu mai tin minte in care din reglem. la og 34, ca multe mai sunt): 635 tva =4426. In rest la fel ca tine.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 05 July 2009 - 01:08 PM




#5 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 05 July 2009 - 02:02 PM

Pentru ca acest ghid ca si circulara trimisa in teritoriu nu a fost publicat in MO nu este opozabil in relatiile cu contribuabili, in plus prin circulara se prevede ca TVA nedeductibil la achizitii intra in costul de achizitii si se amortizeaza fara sa se specifice ca amortizarea aferenta TVA nu este deductibila, in ghid TVA aferent combustibilului este nedeductiil ca si TVA si nedeductibil si ca si cheltuiala, ori in normele de aplicare a CF aceasta cheltuiala aferenta TVA inregistrata pe cheltuieli este considerata ca si chelt. efectuate in scopul realizariide venituri impozabile (pct.23 alin.b), pentru ca altfel impozitezi un impozit achitat statului dublu.



#6 eronika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 05 July 2009 - 05:48 PM

Vezi postareaclauditza_2006, la Jun 30 2009, 08:39 AM, a spus:

Buna ziua,

Va rog daca ma puteti ajuta si pe mine intr-o problema in ceea ce priveste facturile de combustibil. Conform ordonantei 34 cum se fac inregistrarile de combustibil in cazul in care alimentam masini care nu apartin agentilor? Sunt un pic in ceata si nu stiu cum sa-i dau de capat. Din cate am inteles ptr masinile care sunt folosite de agenti se deduce tva si se inregistreaza la fel ca si pana acum. Dar daca alimentam masini care nu apartin agentilor cum se fac inregistrarile?
Va multumesc


Prin OUG nr. 34 / 2009 se introduce o limitare speciala a dreptului persoanelor inregistrate in scopuri de TVA de a deduce TVA-ul (cei cu codul fiscal cu RO).

Astfel ca pana la 31 decembrie 2010 in cazul vehiculelor rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3.500 kg si care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzand si scaunul soferului, nu se poate deduce taxa pe valoarea adaugata aferenta achizitiilor acestor vehicule si nici taxa aferenta achizitiilor de combustibil destinat utilizarii pentru vehiculele care au aceleasi caracteristici, aflate in proprietatea sau in folosinta persoanei impozabile, cu exceptia vehiculelor care se inscriu in oricare dintre urmatoarele categorii:

- vehiculele utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, paza si protectie, curierat, transport de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii, precum si vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti de vanzari si de agenti de recrutare a fortei de munca;
- vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plata, inclusiv pentru activitatea de taxi;
- vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plata, inclusiv pentru inchirierea catre alte persoane, instruirea de catre scolile de soferi, transmiterea folosintei in cadrul unui contract de leasing financiar sau operational;
- vehiculele utilizate in scop comercial, respectiv in vederea revanzarii.

Norme metodologice:

a) vehiculele utilizate exclusiv pentru reparatii si/sau interventie reprezinta vehiculele care pot fi inzestrate sau nu cu echipamente tehnice specifice, ce deservesc personalul specializat in vederea repararii bunurilor, precum si cele utilizate pentru deplasarea in actiuni de interventie;
b) vehiculele utilizate exclusiv pentru paza si protectie sunt vehiculele utilizate in vederea asigurarii sigurantei obiectivelor, bunurilor si valorilor impotriva oricaror actiuni ilicite care lezeaza dreptul de proprietate, existenta materiala a acestora, precum si protejarii persoanelor impotriva oricaror acte ostile care le pot periclita viata, integritatea fizica sau sanatatea, potrivit prevederilor Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor, cu modificarile si completarile ulterioare;
c) vehiculele utilizate exclusiv pentru curierat reprezinta vehiculele care servesc la primirea, transportul si distribuirea scrisorilor, coletelor si pachetelor;
d) vehiculele utilizate exclusiv drept care de reportaj reprezinta vehiculele rutiere special amenajate pentru a gazdui tehnica specifica pentru inregistrari audio-video sau transmisii complexe video, audio si/sau date prin unde hertziene sau medii optice, capabile sa efectueze productii de televiziune sau radio inregistrate sau transmise in direct sau sa transmita la distanta prin tehnologii de radiofrecventa (radiorelee, transmisii prin satelit) sau prin fibra optica semnalul unei productii de televiziune sau de radio catre alte care de reportaj sau catre un telecentru sau un sediu central de radiodifuziune;
e) vehiculele destinate exclusiv utilizarii de agenti de vanzari reprezinta vehiculele utilizate in cadrul activitatii unei persoane impozabile de catre angajatii acesteia care se ocupa in principal cu prospectarea pietei, desfasurarea activitatii de merchandising, negocierea conditiilor de vanzare, derularea vanzarii bunurilor, asigurarea de servicii postvanzare si monitorizarea clientilor. Se limiteaza deductibilitatea taxei la cel mult un vehicul utilizat de fiecare agent de vanzari. In aceasta categorie se cuprind si vehiculele de test-drive utilizate de dealerii auto;
f) vehiculele utilizate exclusiv pentru transportul personalului la si de la locul de desfasurare a activitatii reprezinta vehiculele utilizate de angajator pentru transportul angajatilor in scopul desfasurarii activitatii economice la si de la resedinta acestora/locul convenit de comun acord la sediul angajatorului sau la si de la sediul angajatorului la locul in care se desfasoara efectiv activitatea sau la si de la resedinta angajatilor/locul convenit de comun acord la locul de desfasurare a activitatii, atunci cand exista dificultati evidente de a gasi alte mijloace de transport si exista un acord colectiv intre angajator si angajati prin care angajatorul se obliga sa asigure gratuit acest transport;
g) vehiculele utilizate exclusiv de agenti de recrutare a fortei de munca sunt vehiculele utilizate in cadrul activitatii agentiilor de plasare a fortei de munca de catre personalul care se ocupa in principal cu recrutarea si plasarea fortei de munca. Se limiteaza deductibilitatea taxei la cel mult un vehicul utilizat de fiecare agent de recrutare a fortei de munca.

2. chelt de intretinere, functionare, reparatii sunt limitate doar pentru autoturismele folosite de cei cu functii de conducere:

OUG nr. 34 / 2009 introduce si o modificare a cheltuielilor deductibile limitat astfel ca, incepand cu data intrarii in vigoare a acesteia, cheltuielile de functionare, intretinere si reparatii, exclusiv cele privind combustibilul, aferente autoturismelor folosite de persoanele cu functii de conducere si de administrare ale persoanei juridice, sunt deductibile limitat la cel mult un singur autoturism aferent fiecarei persoane cu astfel de atributii.



Deasemeni daca aveti contract de comodat se poate deduce TVA, desi este posibil ca cei de la finante sa va spuna ca nu se poate deduce TVA.Nu este adevarat , aratati-le cele de mai jos


CAPITOLUL 1
Despre natura comodatului


Art. 1560. - Comodatul este un contract prin care cineva imprumuta altuia un lucru spre a se servi de dansul, cu indatorire de a-l inapoia.
Art. 1561. - Comodatul este esential gratuit.
Art. 1562. - Imprumutatorul ramane proprietarul lucrului dat imprumut.
Art. 1563. - Obligatiile ce se formeaza in puterea comodatului trec la erezii comodantului si ai comodatarului.
Daca insa imprumutarea s-a facut in privinta numai a comodatarului si numai persoanei lui, erezii lui nu pot sa continue a se folosi de lucrul imprumutat.


CAPITOLUL 2
Despre obligatiile comodatarului


Art. 1564. - Comodatarul este dator sa ingrijeasca, ca un bun proprietar, de conservarea lucrului imprumutat, si nu poate sa se serveasca decat la trebuinta determinata prin natura lui, sau prin conventie, sub pedeapsa de a plati daune-interese, de se cuvine.
Art. 1565. - Daca comodatorul se serveste de un lucru la o alta trebuinta, ori pentru un timp mai indelungat decat se cuvine, atunci ramane raspunzator de pierderea casunata, chiar prin caz fortuit.
Art. 1566. - Daca lucrul imprumutat piere prin un caz fortuit de la care comodatarul l-ar fi putut sustrage, subrogandu-i un lucru al sau, daca el, neputand scapa unul din doua lucruri, a preferit pe al sau, atunci este raspunzator de pierderea celuilalt.
_______________
Pentru intelegerea dispozitiei art. 1566, textul trebuie citit in felul urmator: "Daca lucrul imprumutat piere printr-un caz fortuit de la care comodatarul l-ar fi putut sustrage, subrogandu-i un lucru al sau, sau daca el neputand scapa decat unul din doua lucruri, a preferit pe al sau, atunci este raspunzator de pierderea celuilalt".


Art. 1567. - Daca lucrul s-a pretuit cand s-a imprumutat, atunci pentru pierderea lui, casunata chiar prin caz fortuit, ramane raspunzator comodatarul, intrucat nu s-a stipulat contrariul.
Art. 1568. - Daca lucrul se deterioreaza cu ocazia intrebuintarii pentru care s-a dat cu imprumutare, si fara culpa din partea comodatarului, acesta nu e raspunzator.
Art. 1569. - Comodatorul, facand speze necesare la uzul lucrului imprumutat, nu poate sa le repete.
Art. 1570. - Comodatarul nu poate sa retina lucrul sub cuvant de compensatie pentru creanta ce are asupra comodantului.
Art. 1571. - Daca mai multe persoane au luat impreuna cu imprumut tot acelasi lucru, ele sunt solidar obligate catre comodant.


CAPITOLUL 3
Despre obligatiile comodantului


Art. 1572. - Comodantul nu poate sa ia indarat lucrul imprumutat, inainte de trecerea termenului convenit sau, in lipsa de conventie, inainte de a fi servit la trebuinta, pentru care s-a dat cu imprumut.
Art. 1573. - Daca insa in curgerea termenului sau mai inainte de a se fi indestulat trebuinta comodatarului, comodantul insusi ar cadea in o trebuinta mare si neprevazut de acel lucru, judecatorul poate dupa imprejurari, sa oblige pe comodatar la restitutiune.
Art. 1574. - Daca in curgerea termenului, imprumutatul a fost silit, pentru pastrarea lucrului, sa faca oarecare speze extraordinare, necesare si asa de urgent incat sa nu fi putut preveni pe comodant, acesta va fi dator a i le inapoia.
Art. 1575. - Daca lucrul imprumutat are asa defect incat sa poata dauna pe acel ce se serveste de dansul, comodantul ramane raspunzator de daune, daca cunoscand acele defecte nu a prevestit pe comodator.



#7 georgi333

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 05 July 2009 - 08:01 PM

Buna seara. Am citit mai sus ce s-a discutat. In legatura tot cu tva nedeductibil la combustibili.
Eu am inregistrat in contabilitate in felul urmator : % = 401
3022
4426.1
6581 ( sau 635.1) = 4426.1
Daca este un tva nedeductibil, atunci mai trebuie inregistrat in decont? Daca gresesc va rog sa ma corectati.
Multumesc. :sad:



#8 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 05 July 2009 - 09:59 PM

Il inregistrezi in decont la tva deductibil dar nu si la TVA de dedus. Ex. TVA la facturile de combustibil 100 leidin care deductibil 50. In decont treci la achizitii 100 dar la taxa de dedeus numai 50.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 July 2009 - 02:41 PM




#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 July 2009 - 05:10 PM

Vezi postarealeu50, la Jul 5 2009, 03:02 PM, a spus:

Pentru ca acest ghid ca si circulara trimisa in teritoriu nu a fost publicat in MO nu este opozabil in relatiile cu contribuabili
Nu este asa, ele au fost publicate pe site-ul oficial al Ministerului de finante, intocmirea din initiativa ANAF a Ghidurilor, brosurilor, pliantelor, comunicatelor, pentru indrumarea contribuabililor in privinta aplicarii legislatiei fiscale cu privire la impozitele, taxele, contributiile sociale si alte venituri bugetare administrate de ANAF se face pentru a furniza informatii in aceasta privinta, cf. OMEF 1338/2008, publicat in MO 706/17.10.2008, care aproba Procedura privind indrumarea si asistenta contribuabililor de catre organele fiscale.



#10 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 06 July 2009 - 05:22 PM

Pt. Lexiroxi,
Totusi pulicarea pe sait nu este pulicare in MO. Consultanta pentru contribuabili nu cred ca este litera de lege, ci interpretare asa ca parerea mea este ca totusi nu este opozabila in relatia cu contribuabili. In plus pentru divergente in modul de interpretare ar trebui sa fie o decizie a Comisiei fiscale centrale care de asemenea de fiecare data se comunica in MO.



#11 eronika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 06 July 2009 - 05:59 PM

Vezi postareageorgi333, la Jul 5 2009, 09:01 PM, a spus:

Buna seara. Am citit mai sus ce s-a discutat. In legatura tot cu tva nedeductibil la combustibili.
Eu am inregistrat in contabilitate in felul urmator : % = 401
3022
4426.1
6581 ( sau 635.1) = 4426.1
Daca este un tva nedeductibil, atunci mai trebuie inregistrat in decont? Daca gresesc va rog sa ma corectati.
Multumesc. :smile:


Exista 2 variante care circula:

1. Se trece in jurnal de cumparari la achizitii cu TVA, in contul 4426 si in decont la rd 18.

Apoi se trece pe cheltuieli: 635 si in decont la rd 23.

2. Se trece in jurnal la achizitii scutite si in decont la rd 21. Se inregistrea pe cheltuieli direct.



#12 georgi333

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 06 July 2009 - 06:33 PM

Multumesc pentru raspunsuri leu 50 si eronika, insa mai am ceva obiectiuni:
"Se trece in jurnal la achizitii scutite si in decont la rd 21. Se inregistrea pe cheltuieli direct" Aici parerea mea este ca acest tva nedeductibil nu poate fi considerat ca o achizitie scutita si cheltuiala cu acest tva este nedeductibila, nu?
Si in al doilea rand, prin nota contabila : % = 401
3022
4426.1
635.1 = 4426.1
acest tva se inchide, iar cand fac inchiderea tva-ului nu va mai bate cu decontul cu balanta daca il trec pe randul 18. :sad:
Cred ca am fost explicita si insist pe acest subiect pentru ca am depus decontul luna trecuta si nu vreau sa mai am dubii la urmatorul. Multumesc. :lnr (51):



#13 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 July 2009 - 08:12 PM

Eu am facut asa (deja am depus decontul)
Nota contabila: 6022,4426=5311, 635 tva =4426
Tva-ul se trece si aceeasi valoare in Jurnal cumparari = 4426 debit (TVA deductibil balanta)=rd.18=rd 22 decont tva
Suma care nu este deductibila (635=4426) se vede in 4426 credit iar ca diferenta in inchiderea conturilor de tva 4423, 4424 si rand 23 din decont.



#14 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 06 July 2009 - 08:17 PM

Rulajul iti bate pentru ca se inregistreaza si pe debit si pe credit dar va exista diferenta intre total taxa deductibila rd.22 si rd. 27 total taxa dedusa cu suma nedeductibila.
Operatiunile nu sunt scutite sunt nedeductibile ca taxa, si o sati bata decontul cu balanta.



#15 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 July 2009 - 09:53 PM

OPANAF 1166/ 29.05.2009 pentru modificarea OPANAF nr. 1746/2008 pentru aprobarea modelului si continutului formularului (300) "Decont de TVA"
ART. I
...
3. Instructiunile de completare a randului 23, aprobate prin Anexa nr.2 "Instructiuni pentru completarea formularului (300) "Decont de TVA", se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
"Randul 23 – se inscrie TVA efectiv dedusa pentru achizitiile prevazute la rd. 15 – 20:
- conform art. 145 si art. 145^1 din Codul fiscal, in cazul persoanelor care efectueaza numai operatiuni cu drept de deducere. Nu se preia in acest rand taxa pentru care nu se permite exercitarea dreptului de deducere conform art. 145^1;
- conform art. 147 si art. 1451 din Codul fiscal, in cazul persoanelor impozabile cu regim mixt, respectiv taxa preluata din coloanele Jurnalului pentru cumparari*), in functie de destinatia achizitiilor, astfel:
- taxa aferenta achizitiilor destinate realizarii de operatiuni cu drept de deducere, cu exceptia achizitiilor pentru care nu se permite exercitarea dreptului de deducere conform art. 145^1.
- taxa dedusa conform pro-rata pentru achizitiile destinate realizarii atat de operatiuni cu drept de deducere, cat si de operatiuni fara drept de deducere, cu exceptia achizitiilor pentru care nu se permite exercitarea dreptului de deducere conform art. 145^1.
- taxa aferentã achiziþiilor destinate realizãrii operatiunilor care nu dau drept de deducere nu se preia în acest rând.
Totalul rd. 23 poate fi mai mic sau egal cu totalul de la rd. 15-20."

ART. II - Decontul de TVA prevazut in Anexa nr.1 la prezentul ordin se utilizeaza incepand cu declararea obligatiilor fiscale aferente lunii mai 2009.



#16 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 July 2009 - 10:04 PM

eu nu am zis la fel? in randul 23 nu se trece taxa nedeductibila (din nota 635=4426). Poate nu am fost clara.



#17 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 July 2009 - 11:17 PM

Vezi postarealeu50, la Jul 5 2009, 03:02 PM, a spus:

Pentru ca acest ghid ca si circulara trimisa in teritoriu nu a fost publicat in MO nu este opozabil in relatiile cu contribuabili, in plus prin circulara se prevede ca TVA nedeductibil la achizitii intra in costul de achizitii si se amortizeaza fara sa se specifice ca amortizarea aferenta TVA nu este deductibila, in ghid TVA aferent combustibilului este nedeductiil ca si TVA si nedeductibil si ca si cheltuiala, ori in normele de aplicare a CF aceasta cheltuiala aferenta TVA inregistrata pe cheltuieli este considerata ca si chelt. efectuate in scopul realizariide venituri impozabile (pct.23 alin.b), pentru ca altfel impozitezi un impozit achitat statului dublu.

pana la urma acest TVA aferent combustibilului este nedeductibil si ca si TVA, si ca si cheltuiala?



#18 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2009 - 11:19 PM

da



#19 ramo2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 July 2009 - 01:12 PM

buna ziua,am si eu o nelamurire...
pana acum am inregistrat combustibilul (pe baza bon fiscal) 6022=5311 (pt masina sef)
si daca am inteles bine acum v-a tb sa inregistrez 6022,4426=5311 apoi 6581=4426 val tva?
iar pt 4426 am nevoie de un analitic 4426.1?
multumesc anticipat



#20 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 15 July 2009 - 01:44 PM

Pt.ramo2008:
Nu este "pana acum", ci de la 01.05.2009, conform noilor reglementari, se va (la viitor se scrie impreuna, nu te supara pt.observatie) inreg. combustibilul, asa cum scrie si in postarile de mai sus ale colegilor mei : prima ta inreg.este in regula, la a doua inregistrezi ca si cheltuiala nedeductibila TVA-ul aferent, fie prin 6022 (neded.)=4426, fie 635 (neded.)=4426. Nu vad de ce sa ai nevoie de analitic la 4426, decat la contul de chelt.nedeductibila aferenta.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 15 July 2009 - 01:47 PM

Dana







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL