Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deducere tva la combustibil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Deducere tva la combustibil


58 replies to this topic

#21 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2009 - 12:53 PM

Daca in luna mai s-a facut inregistrarea 6022.1=5311 (cheltuiala combustibil+tva aferent ), neevidentiindu-se in jurnalul de cumparari , cum se poate corecta decontul ?

Numai cu cerere de corectie a decontului la adm fin ?
Sau se poate si altfel ?



#22 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 19 July 2009 - 03:04 PM

Corectarea decontului se face numai prin cerere, dar TVA nedeclarat in mai poti sa il declari in luna iunie in rubrica de regularizari.




#23 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2009 - 03:32 PM

Exista rubrica de regularizari la taxa dedusa, nu la taxa deductibila...

diferenta deductibila, dar nededusa ar fi de la combustibilul inregistrat 6022.1=5311, in loc de :
6022.1 = 401
4426

si

6022.1=4426

asa cum este prevazut in ghidul existent pe site-ul mfinante



#24 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 25 July 2009 - 02:00 PM

Ce nu am inteles eu e daca mai treb sa fac toate aceste inregistrari in situatia in care masinile de pe firma sunt doar cele ale administratorilor ( folosite atat in interes de serviciu, cat si in interes personal) si am doar BF la intrari
IN acest caz nu se poate face 6022.neded-5311?

http://www.contabilul.ro/a/3223/Reflectare...ere-a-TVA-.html
Conform articolului aparut pe Portalul contabilul.ro, cheltuiala cu taxa ar fi deductibila d.p.d.v, al impoztului pe profit

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 August 2009 - 12:30 PM

serafimescu



#25 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 25 July 2009 - 09:10 PM

cred ca e o greseala, articolul e din 17.06...cat timp combustibilul nu e deductibil (rezulta clar din codul fiscal, impozit profit), nici TVA-ul nu poate fi deductibil. Asta e parerea mea. Cu restul sunt de acord, asta am sustinut si eu, desi cativa colegi nu au avut aceeasi parere.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 25 July 2009 - 09:11 PM




#26 gabrielaliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 August 2009 - 04:54 PM

Daca eu am numai bf de combustibil nu facturi trebuie introdus bf la fact furnizori sau se introduce direct in casa la plati in 6022 ?



#27 Alina85

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:tg-mures
  • Interests:tot ce e legat de contabilitate

Postat 14 August 2009 - 06:25 PM

Vezi postareagabrielaliana, la Aug 10 2009, 05:54 PM, a spus:

Daca eu am numai bf de combustibil nu facturi trebuie introdus bf la fact furnizori sau se introduce direct in casa la plati in 6022 ?


Buna ,
Am si eu aceasi intrebare ...daca se poate sa ne ajutati ... :lostit (13): .Multumim anticipat



#28 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2009 - 12:39 PM

Depinde de programul pe care-l folositi.
Sunt programe care preiau automat sume din registrul de casa in jurnalele de TVA, caz in care este suficienta inregistrarea combustibilului in registrul de casa (6022/4426=5311), iar altele care nu opereaza astfel si atunci bonul de combustibil tb trecut prin furnizori, ca la orice factura.
Din punctul meu de vedere, bonul se inregistreaza direct in registrul de casa (daca programul permite evidentierea in jurnalul de cumparari).

Observatie: Intrucat intrebarea postata mai sus se refera mai degraba la modul de inregistrare, deci monografie contabila, decat la subiectul din acest topic, gabrielaliana si Alina85, va rog sa va incadrati in topicul/sectiunea potrivita altfel riscati sanctiuni.

Numai bine.
Madalina



#29 valentina_vasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 August 2009 - 08:37 AM

Eu sunt total in ceata cu privire la deducerea TVA-ului la combustibil pentru intreprinderea de stat la care lucrez.... Nu stiu daca pentru masinile noastre din dotare: 2 Dacii SuperNova (folosite pentru deplasari zilnice la Minister; pentru incheierea de noi contracte cu clientii din afara Ministerului, de catre cei de la biroul marketing - carora li se deconteaza si abonament RATB lunar pe toate liniile; pentru ducerea produselor finite realizate la sediul clientilor) se deduce sau nu TVA-ul la combustibil. Contabilul sef ne zice ca se deduce dar eu am inteles altfel din norme.... Ma poate ajuta cineva, va rog mult....



#30 doru_p

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 August 2009 - 12:46 PM

buna..sunt si eu contabil incepator si am tot studiat ordonanta si ce a mai scris ANAf si tot felul si m-am ametit de cap cu deductibilitatea combustibilului.
Eu am inteles asa..si va rog frumos sa ma corectati:


--- pt vehicule destinate activitatii de vanzare, folosite de agenti: cheltuiala cu combustibilul este deductibila, la fel si TVA...se prezinta ca exceptie de la art 145.1, faimosul articol introdus in OG
deci % = 401
6022 deductibil
4426 deductibil
tre sa ai decont pe ele, oameni angajati pe vanzari etc...


-----pt vehicule care apartin functiilor de conducere, gen patron, director economic..etc..care nu au treaba cu vanzarile, cheltuiala cu combustibilul si TVA sunt NEDED.
deci % = 401
6022 nedeductibil
4426 nedeductibil si desigur 6022 neded = 4426 neded ..sa nu ramana urma de taxa!

---- pt fiecare functie de conducere am voie 1 masina s-o deduc cand are chelt de intretinere si reparatii.


CE am gresit in rationamentul asta?



#31 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 August 2009 - 03:21 PM

Pentru doru_p :

N-ai gresit cu nimic, in afara de ce am pus cu rosu:

4426 nedeductibil si desigur 6022 neded = 4426 neded

De unde ai inteles asta: 4426 "nedeductibil"? Nu avem "deductibil" si "nedeductibil", decat pentru cheltuieli. Pentru TVA, ori avem drept de decucere, si atunci, avem sume in 4426, ori nu, si atunci, ca sa nu mai ramana nici urma de taxa, cum bine spui, anulam sumele din 4426, prin inregistrarea:
6022neded.=4426.

Logica ai prins-o. Ce am mentionat eu, e chestiune de "nuanta".



#32 ileanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 19 August 2009 - 05:45 PM

[
6022neded.=4426.

perfect!

si pe randuri separate in decont, binenteles.


adica la randul 18 bagi tot debitul lui 4426 (implicit se aduna la randul 22) iar la randul 23, bagi debit 4426-credit 4426 inainte de compensare....adica soldul debitor al lui 4426 inainte de inchiderea tva prin compensare



#33 valentina_vasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 August 2009 - 09:01 AM

[quote name='doru_p' date='Aug 19 2009, 01:46 PM' post='209396']
buna..sunt si eu contabil incepator si am tot studiat ordonanta si ce a mai scris ANAf si tot felul si m-am ametit de cap cu deductibilitatea combustibilului.
Eu am inteles asa..si va rog frumos sa ma corectati:



-----pt vehicule care apartin functiilor de conducere, gen patron, director economic..etc..care nu au treaba cu vanzarile, cheltuiala cu combustibilul si TVA sunt NEDED.
deci
% = 401
6022 nedeductibil
4426 nedeductibil
si desigur
6022 neded = 4426 neded ..sa nu ramana urma de taxa!

Eu nu mai pricep nimic: am inteles ca trebuie inregistrat 4426 si pe credit, dar de ce inca o data pe debitul lui 6022? Nu incarci cheltuiala (ct 6022) de 2 ori?



#34 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 August 2009 - 10:12 AM

Citeaza

Nu incarci cheltuiala (ct 6022) de 2 ori?

Pt. Valentina : Nu, ex. :
% 401 119 , o data consideri chelt. 6022 (analitic neded.) de 100 de lei nedeductibila ,
6022 100
4426 19
iar pt. TVA neded. inregistrezi 6022=4426 19 doar cu cheltuiala aferenta TVA-ului nedeductibil; eu folosesc inregistrarea : 635=4426 19 pt. chelt. cu TVA nedeductibila.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 20 August 2009 - 10:15 AM

Dana




#35 ileanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 20 August 2009 - 12:21 PM

cheltuiala cu tva-ul nedeductibil fiscal se capitalizeaza (ma refer la oug 34, binenteles).

nu este bine in 635....nu este o tragedie, binenteles, dar ...daca vrei sa fii corect, te supui regulilor.


Ca sa-ti vand un pont, desi nu mai este demult un secret, pe www.mfinante.ro se afla un ghid privind reflectarea in contabilitate a operatiilor prevazute de oug 34...

Fisiere atasate





#36 doru_p

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 20 August 2009 - 02:38 PM

Vezi postareaa.d.n., la Aug 19 2009, 04:21 PM, a spus:

Pentru doru_p :N-ai gresit cu nimic, in afara de ce am pus cu rosu:[...]
multumesc foarte frumos de raspuns.
numai bine

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 August 2009 - 11:10 PM




#37 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 20 August 2009 - 04:57 PM

Ileana draga, pontul era de mult pe forum si sunt convinsa ca Dana l-a citit.
Faza este ca aceasta ordonanta facuta pe sub masa si in mare viteza, ca stii tu cum e treaba ,,toti ar vrea sa traiasca pe cheltuiala guvernului, de parca n-ar sti ca guvernul traieste pe cheltuiala cetatenilor sai", a creat un talmes balmes de nu se mai poate, iar ei, dupa ce au comis-o, fiind constienti de ce prostii au facut, au incercat sa dreaga cat de cat busuiocul folosindu-se de norme, ghid1 si iar ghid2.
In final se contrazic singuri si iti spun si cum:
D.p.d.v. TVA...............................................................D.P.D.V. Impz.profit
-nu imi exercit dreptul de deducere TVA la achizitie autoxxx, dar il recuperez prin amortizare deductibila;
-nu imi exercit dreptul de deducere TVA la carburanti pt. autoxxx, ,,il recuperez" prin cheltuiala nedeductibila.
Deci cum suna aceste doua variante vis-a-vis de faptul ca limitarea deductibilitatii TVA pt. ambele cazuri de mai sus sunt in acelasi articol de lege?! E oare normal?!
Poate ca inregistrarea pt. carburanti ar fi trebuit sa semene leit cu cea de la valoarea de transfer leasing adica
635 = 4426. Nu crezi ca ar fi sunat altfel?
Tocmai prin inregistrarea 6022 = 4426 privind limitarea speciala a dreptului de deducere, sugerata de ei, pe care eu personal o consider o capcana, in sensul ca imi bat singura cuie in bocanci incadrand valoarea TVA intr-un cont care a fost reglementat intocmai, ca fiind cheltuiala nedeductibila cf. art. 21 alin. (4) denumit „Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile“ s-a introdus litera (t) prin care se stabileste faptul ca sunt nedeductibile in perioada 1 mai 2009 – 31 decembrie 2010 ,,cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele xxx...bla, bla...
Asadar, prin respectarea cu sfintenie a cestui ghid ANAF nu facem altceva decat sa toleram si sa ne asumam in final greselile lor iar ,,EI'' vor fi fericiti pana cand vor cadea. :lostit (13):
Deci urez incontinuare ,,nervi de otel".
%%%




***



#38 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 August 2009 - 10:01 PM

Denisa, :thumbup:...multumesc pt. votul de incredere.

Ileana, banuiesc ca ai fost de buna credinta, dar pontul, "poanta" in opinia mea, a expirat de multtttttt...suntem in 20.08., draga mea ... si au trecut cateva luni bune de cand, noi, pe-aici tot facem : :smile: , :lostit (13): si :frusty: !

Numai bine va doresc ! :frusty:

Dana




#39 ileanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 24 August 2009 - 05:06 PM

sincera sa fiu, nici eu nu votez pentru oug 34 dar am avut control de la ANAF saptamana trecuta si au verificat urmatoarele aspecte pe care, pun pariu ca nici 50% din cei ce citesc forumul nu isi pot imagina;

primul aspect "foarte" important - aplicarea Ordinului 2226 cel cu facturile (decizia de numire a persoanei care se ocupa si crearea plajei de facturi)

al doilea aspect de asemenea "important" aplicarea ordinului 3512, acelasi lucru decizia si plaja de numere pentru fiecare document financiar contabil descris in ordin si folosit de societate

al treilea aspect...crearea analiticului la 6022 nedeductibil ...precum si incadrarea fiecaru autovehicol in categoriile : de interventie, reparatie, pentru uzul directorilor....

ti se pare acum o gluma?Ai curaj sa faci front impotriva lor?

cat despre cei ce incercau sa intrebe cum inregistreaza tva-ua la combustibil? ai senzatia ca au citit acel ghid? pentru ei am pus ghidul, nu pentru cei care l-au citit deja.


Cat despre oug 34...eu am alta intrebare care, poate s-a mai pus... de ce imi schimb vectorul fiscal numai in cazul achizitiilor intracomunitare si nu si in cazul livrarilor?Este o intrebare pentru d-l Pogea, nu pentru muritori.

dar asta nu are legatura cu topicul



#40 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 28 August 2009 - 01:25 PM

Ileana, aspectele enumerate de tine, d.p.d.v. metodologic, nu sunt chiar asa ceva de neinchipuit ci doar firesti. Acum, daca tva-ul despre care am discutat mai sus, ar fi inregistrat in cont 635, acest lucru nu ar insemna ca nu am analitic la 6022 nedeductibil (il aveam si inainte de OUG31, pentru ca existau limitari si inainte in CF).
Daca tu consideri ca eu iau in gluma meseria, eu nu pot sa spun decat ca fiecare ramane cu parerea lui :lostit (13): : tu cu cu a ta si eu cu a mea iar inregistrarea 6022 = 4426 tot o consider in continuare inregistrare capcana!
Ce inseamna sa fac front impotriva lor? Suntem in razboi cumva si nu mi-am dat eu seama?
Ceea ce am scris mai sus este din ,,litera legii" facuta de ei si nu dintr-un ghid si PUNCT.
Hm, mie mi s-a parut ca te-ai adresat Danei dar in fine sa fie cum zici tu.
Hai sa-ti spun un lucru pe care nu stiu in ce masura l-ai remarcat. ,,Descarcarea sufletului" de probleme pe forum ne face bine numai in cazul in care avem discutii constructive a.i. sa gasim solutii si monografii sustenabile, fara ca acestea sa fi fost musai scrise in vreo carte. Meseria noastra tine si de creatie pentru ca fiecare isi foloseste rationamentul contabil propriu. In cazul in care ne aruncam frustrarile (pe care e normal sa le avem datorita avalanselor legislative interminabile si neclare), asupra colegilor de breasla si de forum, nu cred sa iasa ceva bun. In consecinta daca te-a deranjat atat de mult mesajul meu, te rog frumos ignora-l!
Numai bine! :thumbup:

PS:as fi putut sa raspund la ultima intrebare, dar pentru ca ii este adresata d-lui Pogea, nu am s-o fac pentru ca poate, cine stie, iti va raspunde chiar dansul. :smile:
%%%




***






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL