Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deducere Fiscala vs Cheltuiala deductibila Fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Deducere Fiscala vs Cheltuiala deductibila Fiscal


2 replies to this topic

#1 annelyn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 07 July 2009 - 06:49 PM

Buna ziua,

Poate pentru multi este o intrebare "puerila" dar am o mare nelamurire: exista vreo diferenta intre deducerea fiscala si cheltuieli deductibile fiscal?
de exemplu cheltuielile prevazute drept cheltuieli deductibile in codul fiscal nu sunt acelasi lucru cu deducerea fiscala? :sad:
mi s-a spus ca lucrurile se abordeaza in mod diferit dar nu mi s-au dat mai multe detalii.
eu stiu asa :
Rezultatul contabil= venit-chelt
Rezultatul fiscal=rezultat contabil-deduceri fiscale+elemente deductibile fiscal

unde gresesc?
alta nelamurire...am vazut un studiu caz (intr-o lucrare de licenta care aborda impozitul pe profit) cum ca :"firma nu are deduceri fiscale"...pai de exemplu are chelt cu personalul (are angajati) care sunt deductibile fiscal..poate exista o firma cu deduceri fiscale zero?...de fapt de aici au aparut semnele de intrebare.

Multumesc anticipat



#2 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 07 July 2009 - 09:45 PM

Deducerile fiscale sunt acele elemente care nu sunt cheltuieli dar se deduc din profit la calculul impozitului de exemplu- rezerva legala este o deduccere fiscala, sau pierderea fiscala din anii anteriori, sau dobanda nedeductibila datorita gradului de indatorare si care devine deductibila atunci cand acesta este su 3, etc, iar cgeltuielile deductiile fiscal sunt acele cheltuieli care sunt efectuate pentru realizarea de venituri in limitele prevazute in Codul fiscal.
Cred ca te-ai lamurit acuma, nu?




#3 annelyn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 11 July 2009 - 10:18 PM

da, multumesc de ajutor

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 03 September 2009 - 12:27 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL