Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IMPRESII DUPA EXAMEN - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


IMPRESII DUPA EXAMEN


153 replies to this topic

#41 Cristi Mihordea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 16 July 2009 - 09:04 AM

Vezi postarealiviap, la Jul 16 2009, 10:00 AM, a spus:

nu este o conditie obligatorie.

Asa am spus eu?



#42 Reddy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:Contabilitate

Postat 16 July 2009 - 01:22 PM

Imi cer scuze ca intervin... dar se pare ca unii chiar nu prea s-au omorat cu studiatul pentru acest examen... (fiecare cum poate, ma rog..). Vreau sa fac unele precizari cu privire la ce s-a discutat mai sus:
"Falimentul societatii" reprezinta o forma de dizolvare silita a acesteia. Este o masura cu caracter sanctionar care intervine in situatia in care sociatatea a inselat buna credinta a creditorilor.
Conform legii, singurul raspunzator pentru o astfel de situatie este cel care administreaza societatea, "administratorul".
In ceea ce priveste raspunderea directorului, economic, contabilului-sef, sau expertului contabil, tot conf. legii, acestia raspund pentru aplicarea necorespunzatoare a reglementarilor contabile. Va rog sa observati ca nu au legatura aceste 2 situatii una cu cealalta...

In ceea ce priveste contabilitatea "praf" a altor profesionisti contabili: Daca studiati deontologia, ati fi aflat ca nu se fac precizari, comparatii la adresa altui profesionist "care ar putea sa prejudicieze in vreun fel pe acestia". Aveti posibilitatea de a sesiza CECCAR-ul, pentru ca acesta sa ia masurile care se impun, conform situatiei.

Mai vreau sa precizez ceva: Un organism profesional puternic este acela care reuseste sa aiba membrii uniti. Aici poate ar trebui CECCAR-ul sa incerce sa castige terenul pe care l-a pierdut.... si cred ca stim cu totii de ce...

Ana



#43 Cristi Mihordea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 16 July 2009 - 02:16 PM

Vezi postareaReddy, la Jul 16 2009, 02:22 PM, a spus:

Imi cer scuze ca intervin... dar se pare ca unii chiar nu prea s-au omorat cu studiatul pentru acest examen... (fiecare cum poate, ma rog..). Vreau sa fac unele precizari cu privire la ce s-a discutat mai sus:
"Falimentul societatii" reprezinta o forma de dizolvare silita a acesteia. Este o masura cu caracter sanctionar care intervine in situatia in care sociatatea a inselat buna credinta a creditorilor.
Conform legii, singurul raspunzator pentru o astfel de situatie este cel care administreaza societatea, "administratorul".
In ceea ce priveste raspunderea directorului, economic, contabilului-sef, sau expertului contabil, tot conf. legii, acestia raspund pentru aplicarea necorespunzatoare a reglementarilor contabile. Va rog sa observati ca nu au legatura aceste 2 situatii una cu cealalta...

In ceea ce priveste contabilitatea "praf" a altor profesionisti contabili: Daca studiati deontologia, ati fi aflat ca nu se fac precizari, comparatii la adresa altui profesionist "care ar putea sa prejudicieze in vreun fel pe acestia". Aveti posibilitatea de a sesiza CECCAR-ul, pentru ca acesta sa ia masurile care se impun, conform situatiei.

Mai vreau sa precizez ceva: Un organism profesional puternic este acela care reuseste sa aiba membrii uniti. Aici poate ar trebui CECCAR-ul sa incerce sa castige terenul pe care l-a pierdut.... si cred ca stim cu totii de ce...

tu esti cofetar?



#44 DELAMARE

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 July 2009 - 02:54 PM

Este bine ca si anul acesta a fost un examen serios . Cat priveste greutatea subiectelor de la deontologie ele se regaseau toate in cartea lui Toma de Doctrina . De altfel se stia de la examenul de anul trecut tipologie lor . Este normal ca aici sa se faca departajarea deoarece consider normala cunoasterea elementelor de contabilitate ( daca nu stii conta de ce ai vrea sa mai devii profesionist contabil ? )

Referitor la faptul ca unii se plang ca erau subiecte stufoase , daca au invatat puteau sintetiza ca doar nu trebuie sa retii si ''virgula'' din carte :))

Ati mai aflat cand se vor da rezultalele?



#45 Reddy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:Contabilitate

Postat 16 July 2009 - 07:09 PM

Vezi postareaCristi Mihordea, la Jul 16 2009, 03:16 PM, a spus:

Vezi postareaReddy, la Jul 16 2009, 02:22 PM, a spus:

Imi cer scuze ca intervin... dar se pare ca unii chiar nu prea s-au omorat cu studiatul pentru acest examen... (fiecare cum poate, ma rog..). Vreau sa fac unele precizari cu privire la ce s-a discutat mai sus:
"Falimentul societatii" reprezinta o forma de dizolvare silita a acesteia. Este o masura cu caracter sanctionar care intervine in situatia in care sociatatea a inselat buna credinta a creditorilor.
Conform legii, singurul raspunzator pentru o astfel de situatie este cel care administreaza societatea, "administratorul".
In ceea ce priveste raspunderea directorului, economic, contabilului-sef, sau expertului contabil, tot conf. legii, acestia raspund pentru aplicarea necorespunzatoare a reglementarilor contabile. Va rog sa observati ca nu au legatura aceste 2 situatii una cu cealalta...

In ceea ce priveste contabilitatea "praf" a altor profesionisti contabili: Daca studiati deontologia, ati fi aflat ca nu se fac precizari, comparatii la adresa altui profesionist "care ar putea sa prejudicieze in vreun fel pe acestia". Aveti posibilitatea de a sesiza CECCAR-ul, pentru ca acesta sa ia masurile care se impun, conform situatiei.

Mai vreau sa precizez ceva: Un organism profesional puternic este acela care reuseste sa aiba membrii uniti. Aici poate ar trebui CECCAR-ul sa incerce sa castige terenul pe care l-a pierdut.... si cred ca stim cu totii de ce...

tu esti cofetar?
nu, dar se pare ca tu te-ai identificat printre contabilii "praf" de care vorbea colega mai devreme. Succes!
Ana



#46 Reddy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:Contabilitate

Postat 16 July 2009 - 07:27 PM

Vezi postareaReddy, la Jul 16 2009, 08:09 PM, a spus:

Vezi postareaCristi Mihordea, la Jul 16 2009, 03:16 PM, a spus:

Vezi postareaReddy, la Jul 16 2009, 02:22 PM, a spus:

Imi cer scuze ca intervin... dar se pare ca unii chiar nu prea s-au omorat cu studiatul pentru acest examen... (fiecare cum poate, ma rog..). Vreau sa fac unele precizari cu privire la ce s-a discutat mai sus:
"Falimentul societatii" reprezinta o forma de dizolvare silita a acesteia. Este o masura cu caracter sanctionar care intervine in situatia in care sociatatea a inselat buna credinta a creditorilor.
Conform legii, singurul raspunzator pentru o astfel de situatie este cel care administreaza societatea, "administratorul".
In ceea ce priveste raspunderea directorului, economic, contabilului-sef, sau expertului contabil, tot conf. legii, acestia raspund pentru aplicarea necorespunzatoare a reglementarilor contabile. Va rog sa observati ca nu au legatura aceste 2 situatii una cu cealalta...

In ceea ce priveste contabilitatea "praf" a altor profesionisti contabili: Daca studiati deontologia, ati fi aflat ca nu se fac precizari, comparatii la adresa altui profesionist "care ar putea sa prejudicieze in vreun fel pe acestia". Aveti posibilitatea de a sesiza CECCAR-ul, pentru ca acesta sa ia masurile care se impun, conform situatiei.

Mai vreau sa precizez ceva: Un organism profesional puternic este acela care reuseste sa aiba membrii uniti. Aici poate ar trebui CECCAR-ul sa incerce sa castige terenul pe care l-a pierdut.... si cred ca stim cu totii de ce...

tu esti cofetar?
nu, dar se pare ca tu te-ai identificat printre contabilii "praf" de care vorbea colega mai devreme. Succes!
o ultima precizare.. cu toate ca nu se merita , dar ma rog... Contabilitatea din Romania este inca o contabilitate a fiscalitatii..
Ana



#47 alina_arhire0412

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 17 July 2009 - 08:02 AM

Observ ca s-a discutat ceva pe seama examenului de acces...ce nu inteleg eu este de ce ati inceput sa va luati peste picior...imi cer scuze, poate doar mi se pare...
Cu totii asteptam rezultatele si suntem nerabdatori....dar nu vad ce rost are sa va "prafuiti" si "cofetariti" asa fara sens
Topicul se cheama "IMPRESII DUPA EXAMEN", ci nu "cat stie fiecare.....eu sunt mai tare"
Haideti sa vorbim numai despre acest examen......
Inca o data, imi cer scuze.....



#48 alina_arhire0412

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 17 July 2009 - 08:07 AM

apropo, eu am avut varianta 2 si pe 5 si pe 12 iulie
-la fiscalitate am avut doar 2 probleme, dintre care una a fost cu achizitii intra , restul numai teorie....sincera sa fiu....nu prea vad rostul teoriei la aceasta proba, cred ca practica e mult mai importanta; nu zic ca n am facut...dar a presupus un pic mai mult timp de gandire astfel incat la drept n am reusit sa tratez subiectele asa cum ar fi trebuit
-la evaluare iarasi mi s au parut urate subiectele
in rest totul a fost ok, desi sustin si eu ca pe 12 au fost mult prea stufoase subiectele



#49 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2009 - 10:14 AM

a mai auzit cineva vreun zvon legat de publicarea rezultatelor? apar pe site sau nu? eu sincer nu cred ca Ceccar ar alege solutia de a transmite rezultatele prin telefon, deoarece ar fi o imensa pierdere de timp.



#50 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2009 - 10:31 AM

Am sunat la ceccar constanta si nu am apucat sa vb cu nimeni...poate reusiti voi. Am sunat insa la ceccar bucuresti si mi s-a spus ca vin rezultatele sapt viitoare, cel mai tarziu cu data de 27



#51 Cristina Popp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 July 2009 - 05:20 PM

Multumesc pentru raspuns, am vrut doar sa ma asigur ca nu exista o contestatie tip. Banuiesc ca mai sunt dintre noi cei care anul trecut au fost nevoiti sa apeleze si la asta. Adresa comunicata duminica este: contestatii@ceccar.ro



#52 CATH

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 July 2009 - 12:16 PM

:lostit (13): am reusit la examen. Astazi m-au anuntat ca am fost admisa.Sper sa aveti parte de aceeasi bucurie ca si mine.



#53 tar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 20 July 2009 - 12:22 PM

Vezi postareaCATH, la Jul 20 2009, 01:16 PM, a spus:

:lostit (13): am reusit la examen. Astazi m-au anuntat ca am fost admisa.Sper sa aveti parte de aceeasi bucurie ca si mine.

Cum ai aflat? Te-a sunat cineva de la CECCAR?



#54 MARI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 20 July 2009 - 12:28 PM

Si eu sunt f. bucuroasa, m-au sunat de la CECCAR si m-au felicitat ca am luat examenul !
Sper ca toti cei care au dat examen de acces in sesiunea iulie sa primeasca acelasi raspuns ca si mine .
Bafta tuturor !



#55 supernany

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 20 July 2009 - 12:38 PM

Nu-mi vine sa cred ca eu am picat. Sunt care au dat examen fara sa invete nimic si au mai si scris pe langa subiecte si au intrat, asa ceva chiar ca nu se poate.



#56 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2009 - 12:39 PM

si eu!!!! am luat adica :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de liviap: 20 July 2009 - 12:39 PM




#57 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2009 - 12:43 PM

Vezi postareaMARI, la Jul 20 2009, 01:28 PM, a spus:

Si eu sunt f. bucuroasa, m-au sunat de la CECCAR si m-au felicitat ca am luat examenul !
Sper ca toti cei care au dat examen de acces in sesiunea iulie sa primeasca acelasi raspuns ca si mine .
Bafta tuturor !

din ce localitate ? ii suna doar pe cei admisi? la tel ceccar nu raspunde nimeni asa ca ce fac...astept toata ziua sa ma sune cineva de la
ceccar ca sa imi spuna si mie ce am facut nu-i asa? am dat examenu in constanta! lista celor admisi banuiesc ca nu exista online, trebuie
sa ne ducem personal pana la sediu...adica pt mine e undeva la 250 km distanta :P



#58 magie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 20 July 2009 - 12:50 PM

Vezi postareamda2008, la Jul 20 2009, 01:43 PM, a spus:

Vezi postareaMARI, la Jul 20 2009, 01:28 PM, a spus:

Si eu sunt f. bucuroasa, m-au sunat de la CECCAR si m-au felicitat ca am luat examenul !
Sper ca toti cei care au dat examen de acces in sesiunea iulie sa primeasca acelasi raspuns ca si mine .
Bafta tuturor !

din ce localitate ? ii suna doar pe cei admisi? la tel ceccar nu raspunde nimeni asa ca ce fac...astept toata ziua sa ma sune cineva de la
ceccar ca sa imi spuna si mie ce am facut nu-i asa? am dat examenu in constanta! lista celor admisi banuiesc ca nu exista online, trebuie
sa ne ducem personal pana la sediu...adica pt mine e undeva la 250 km distanta :P



Sunt afisate de la 12 la sediul din Galati. Din fericire am luat.Felicitari tuturor.



#59 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 20 July 2009 - 12:55 PM

Si eu am luat examenul. Acum am aflat. A fost o mare bucurie. Felicitari tuturor celor care au luat examenul.



#60 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2009 - 01:03 PM

Vezi postareacrisstina, la Jul 20 2009, 01:55 PM, a spus:

Si eu am luat examenul. Acum am aflat. A fost o mare bucurie. Felicitari tuturor celor care au luat examenul.
Am picat la drept....vreau sa fac contestatie....imi spune cineva adresa? trebuie sa ma si duc personal?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL