Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cota contributie sanatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cota contributie sanatate


15 replies to this topic

#1 mostwantu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 22 July 2009 - 11:26 AM

din cate stiu si stiu bine, cota contrubutiei datorata de angajatori si de pfa-uri la Casele de Sanatate este de 5,5%, doar ca am vrut sa platesc pentru un medic aceasta contributie, trimestrul III 2009 si mi-au spus ca mai am si restante trimI si II, deoarece au avut eroare in program si procentul pentru 2009 este de 6,5% nu de 5,5%. stie cineva o baza legala unde scrie asa ceva?

am reusit sa vb la casa de sanatate si mi-au dat o baza legala care nu ma multumeste. stimati colegi, va rog sa-mi spuneti daca gresesc interpretarea celor spuse de ei. conform OUG 226/2008 (http://codfiscal.net...nciar-bugetare/) si a legii 95/2006 art.257 si art.258 (http://codfiscal.net...-05-01-2009.pdf), cota de contributie pentru pfa ramane 6,5%, pentru ca in OUG 226/2008 se specifica la art.1 ca 5,5% este doar pentru angajati. eu nu asa inteleg, va rog un ajutor sa vedem ce se intelege exact, pentru ca trebuie sa dau explicatii medicului pentru care platesc contributia.
multumesc mult.

ajutooooooooooooooor...chiar nimeni nu ma poate ajuta in aceasta problema?
am vb la casa de sanatate Hunedoara si la ei se plateste 5,5%, iar in Alba, dupa cum spuneam, 6,5%. vreau cat mai multe raspunsuri si eventual interpretari multiple sa nu m apuc sa fac scandal degeaba la Alba.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 July 2009 - 11:30 PM

Mersi pentru ajutor!!!



#2 ovidiu79b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 22 July 2009 - 09:04 PM

La Suceava se plateste tot 6,5% la asociati, adica 39 lei pe luna de la 01.01.2009.

Aceasta postare a fost editata de ovidiu79b: 22 July 2009 - 09:06 PM




#3 rs73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 22 July 2009 - 10:02 PM

In Casa Jud. de asig. de sanatate Iasi, am platit pentru perioada 15.06-15.09.2009, 99 lei, deci ar veni 33 lei/luna.Este exact suma care se plateste si la salariul minim pe economie (600*5,5%=33lei). Sper sa nu se fi modificat intre timp...



#4 mostwantu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 23 July 2009 - 09:28 AM

poate nu am explicat tot ce era de explicat....e vorba de un medic, persoana fizica autorizata, fara contract de munca pe cabinet, dar cu contract de asigurare incheiat cu casa de asigurari de sanatate, care plateste contributie in functie de venitul estimat (se da o declaratie direct la ei cu acest venit), venit care e mult mai mare decat salariul minim brut pe tara. aici intervine "smecheria", casa de sanatate imi arunca in fata o ordonanta 226/2008, de modificare a legii reformei in sanatate, in speta art.257, alin.1 si alin.2, lit.b, unde se specifica modificare contributiei doar la angajat, nu pentru "persoana asigurata", astfel incat se "intelege" ca alte persoane asigurate, mai putin angajatul, platesc 6,5%. dinnou intervine un "dar", legea modificata (legea 95/2006), apare cu textul "contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 5,5%....", deaceea am aceasta confuzie si nu stiu cum sa pun problema ca sa nu ma cert cu ei. orice interpretare e bine venita. mersi mult.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 July 2009 - 11:31 PM

Mersi pentru ajutor!!!



#5 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 23 July 2009 - 08:34 PM

In primul rand in functie de veniturile estimate ca le ve-ti realiza trebuie sa depuneti o declaratie in care contributia este cea ca si pentru orice asigurat.
In baza acestei declaratii dvs. trebuie sa achitati trim. pana in 15 a ultimei luni din trim. suma estimata (total an /4), si regularizarea se face anual dupa ce primiti impunerea definitiva de la finante. Deci daca asa vi s-a spus si de la casa asa trebuie sa platiti.



#6 mostwantu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 24 July 2009 - 11:27 AM

leu50, detaliile "tehnice" le cunosc foarte bine...am procedat intocmai cum ai spus si tu, am depus decl200 cu veniturile pe anul 2008, s-a facut regularizare, am platit diferenta fata de cat s-a estimat anul trecut, dupa care am dat o declaratie cu venitul estimat pe anul asta, in baza careia am platit pt primele 2 trimestre un procent de contributie de 5,5%, iar acum in al3lea trimestru cei de acolo imi spun ca s-a facut o eroare si procentul este de 6,5% pt anul in curs, prin urmare trebuie platita o diferenta pt trim.I si II. de-aici am inceput eu investigatiile si am sunat la alte case judetene de sanatate si mi s-a comunicat peste tot ca se plateste un procent de 5,5%, exact cat plateste si un asigurat angajat.... prin urmare nu pot plati doar fiindca asa spun cei de la casa de sanatate, am timp pana in 15 august sa platesc, timp in care voi mai intreba diferite pana voi ajunge sa fac cereri in scris pentru a se face dreptate.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 July 2009 - 11:32 PM

Mersi pentru ajutor!!!



#7 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 29 July 2009 - 11:31 AM

Interesant! sa ne spui totusi finalul. Ca daca asiguratul e una si angajatul e alta atunci statul a descoperit acum (ca asa se scriu legile in tara asta) si sub acest pretext mai aduna ceva bani la buget.



#8 mostwantu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 09 December 2009 - 12:14 PM

Vezi postareafrancesca2009, la Jul 29 2009, 12:31 PM, a spus:

Interesant! sa ne spui totusi finalul. Ca daca asiguratul e una si angajatul e alta atunci statul a descoperit acum (ca asa se scriu legile in tara asta) si sub acest pretext mai aduna ceva bani la buget.

in sfarsit am ajuns la final... e finalul asteptat de tine Francesca2009
in urma mai multor discutii si faxuri trimise la Case Judetene de Sanatate din tara mi s-a comunicat un procent de 5,5% peste tot, doar in Alba nu, aici juristii casei mi-au spus ca in parte am dreptate, pentru ca legea e interpretabila, dar pentru a fi ei acoperiti sa nu trebuiasca sa puna bani de la dansii pentru gaura neacoperita in urma platii a unui procent diminuat de doar 5,5%, au preferat sa interpreteze legea in felul lor, adica aplicand un procent de 6,5%.
nu mi-a mai ramas decat sa ma adresez Ministerului Sanatatii, dar nu am primit nici un raspuns, asa ca am sunat dinnou la juristii Casei si mi-au zis (neoficial) ca singura cale de raspuns ar fi sa ma adresez Curtii de Conturi, autoritatii de care dansilor le este frica in cazul unui control. Am trimis fax Curtii si am primit si raspuns..uraaaaaaaaaaaaaaa....dar, surpriza... raspuns era atat de evaziv, citez" procentul aplicat asupra veniturilor impozabile pentru o persoana fizica autorizata este cel prevazut de lege"...atat... asa ca ...stimati colegi si oameni buni...oare m-am dus degeaba la vot?.... astfel de oameni avem in fruntea tarii...incompetenti, cel putin in acest caz..e incredibil, dar inca am mai ramas in tara... sunt inca tanar asa ca mai am o mica speranta... bafta tuturor!
Mersi pentru ajutor!!!



#9 rdpfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 14 December 2009 - 11:36 AM

Am aflat si eu cu stupoare, azi, la Casa de Sanatate iasi, ca trebuie sa-mi calculeze, retroactiv, pe tot anul2009, 6,5% in loc de 5,5%. Am intrebat in baza carei legi. Cica e vorba de legea bugetului de stat pe 2009 care nu a specificat clar.
Am citit articolul din aceasta lege si mi se pare foarte clar: toti cei care obtin venituri conform art 257 din Legea 95/2006, adica si PFA, platesc 5,5%, conf. art. 3 alin.a din legea bugetului.

Ce e de facut? Si la ce sa ne mai asteptam, oare?



#10 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2009 - 11:49 AM

Foarte tare, daca nu percep si penalizari tot degeaba.
Dragos



#11 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2009 - 08:27 PM

Singura solutie ar fi sa ii chemati in instanta daca va recalculeazza aiurea contributia la sanatate fara a avea un cadru legal imbatabil.



#12 laura_bordeiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 16 December 2009 - 11:15 AM

pe site-ul casmb spune foarte clar

2009.01.14 - ANUNT
Cotele de contributie la Fondul National Unic al Asigurarilor Sociale de Sanatate

Conform OUG nr. 226/2008, publicata in MO nr. 899/31.12.2008, cotele de contributie de asigurari sociale de sanatate aferente anului 2009 sunt urmatoarele:
Angajatori - 5,2% la fondul de salarii;
Salariati - 5,5% la veniturile din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
Persoanele care se asigura facultativ - 10,7% la valoarea a doua salarii de baza minime brute pe tara;
Persoanele care realizeaza venituri impozabile din: activitati independente, agricultura si silvicultura, cedarea folosintei bunurilor, dividende si dobanzi, drepturi de proprietate intelectuala, alte venituri care se supun impozitului pe venit - 5,5% la venitul impozabil.

de unde au scos acum, ca e 6.5%?

.



#13 rdpfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 16 December 2009 - 12:05 PM

Cica ei au interpretat gresit legea, care nu specifica f. clar cat este procentul la fiecare categorie.
OUG 226/2008 se refera clar numai la angajati, angajatori si persoane asigurate facultativ. PFA nu este in nici una din aceste 3 categorii. Si atunci ar fi normal sa se aplice procentul specificat in Legea bugetului de stat pe 2009, art.7 pct.3. Mi se pare foarte clar, nu exista loc de interpretare.
Doar daca mai exista vreo alta HG/OUG in afara de 226/2008 care sa mai aduca alte modificari la legea 95/2006 si noi nu stim. Fiindca, in loc sa ne vedem de job-urile noastre, trebuie sa stam sa citim si sa interpretam legi, cu modificari la modificari si tot asa...



#14 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2009 - 06:52 PM

Pai pfa-urile eu le vad la activitati independente ( dar acum depinde fiecare ce citeste si cum citeste din lege ).



#15 rdpfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 18 December 2009 - 06:08 AM

PFA sunt persoane care desfasoara activitati independente. In afara de art.257 din legea 95/2006, unde se mai face referire la persoane care desfasoara activitati independente? Iar legea bugetului de stat pe 2009 spune clar: cei care se incadreaza la art.257 din L95/2006 platesc 5,5%. OUG 226/2008 nu se refera la persoane care desfasoara activitati independente. Eu asa vad lucrurile.



#16 mostwantu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 05 March 2010 - 11:13 AM

toate raspunsurile sunt bune... fiecare interpretare e buna, doar ca pana la urma nu ne ramane decat sa-i dam in judecata ca sa obtinem ceea ce vrem, altfel dansii interpreteaza in favoarea lor fara scrupule... iar ca sa dai pe cineva in judecata in Romania, mai ales o institutie de stat, va dati seama ce timp si bani implica... chiar daca te gandesti ca ai dreptate si cheltuielile de judecata le vor plati ei dupa ce castigi procesul. vorba unui moderator tv (pe care dealtfel nu-l suport) "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"... nu cred ca mai este ceva de zis in acest caz... poate se va sesiza cineva pana la urma si se vor face recalculari de sume la recalcularile existente.. o zi buna, contribuabili corecti!
Mersi pentru ajutor!!!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL