Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Reparatie auto pe casco - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Reparatie auto pe casco

10 replies to this topic

#1 artemi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 01 June 2009 - 07:37 AM

Am urmatoarea situatie.La un autoturism ia fost spart parbrizu care a fost inlocuit folosindu-se asigurarea casco.Firma de asigurare ne-a cerut sa platim 100 Euro iar diferenta de factura au platit ei. Cum inregistrez ?
Am doar o copie dupa factura emisa de firma care a facut reparatia si chitanta cu care s-a platit cei 100 Euro.
Daca inregistrez factura toata si chitanta imi ramane o parte de factura neachitata.



#2 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 01 June 2009 - 08:29 AM

Buna.Eu nu am avut niciodata aceasta situatie,dar cred ca ai putea sa te scazi direct cu chitanta pe cheltuieli adica 613=5311 cu echivalentul a 100 euro,pentru ca practic este o prima de asigurare obligatorie pentru cei ce au daune pe Casco.Cand platesti asigurarile la ma sini pe firma, cum te scazi?Pt ca mie niciodata nu mi-a emis firma de asigurari factura pt RCA sau CASCO, de exemplu si eu mi-am trecut suma direct pe cheltuieli pt ca altfel nu ai cum.Ar mai fi o varianta,daca factura e pe numele firmei tale:sa inreg total factura,plata ta partiala si pe venituri diferenta.Adica firma de asigurare ti-a achitat diferenta Ex 401=758 si ti se inchide 401.Dar mi se pare mai corecta prima varianta,mai ales ca ai doar copie dupa factura.Alte parere!?




#3 artemi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 01 June 2009 - 08:35 AM

Este vorba de factura emisa de societatea care a efectuat reparatia, factura din care eu am achitat 100 Euro restul urmand sa achite societatea de asigurari. cand platesc rata la asigurari am numai chitanta si o inregistrez pe 613 dar aceasta este factura de reparatii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 June 2009 - 08:47 AM




#4 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 01 June 2009 - 09:34 AM

Daca factura e emisa pe numele firmei , o inregistrezi toata pe 611 , urmand sa te inregistrezi cu despagubirea de la asigurari pe venituri din despagubiri.



#5 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 01 June 2009 - 01:19 PM

Corect cum zice Doiny.



#6 artemi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 01 June 2009 - 02:54 PM

multumesc mult



#7 Diana TM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 June 2009 - 06:04 PM

Buna,

Am avut si eu cazul acesta si am facut la fel: 401=7581.



#8 georgealex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 21 July 2009 - 03:32 PM

Buna ziua.
Am un auto in leasing. Am o factura de la furnizor pt reparatii pe casco emisa catre societateta mea.
O inregistrez dar as vrea sa stiu cum o platesc tinand cont ca, de fapt, ea v-a fii platita de catre societatea de asigurare , nu de societatea mea



#9 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 24 July 2009 - 12:39 PM

Daca ai factura pe numele tau/firma ta cred ca o inreg si o platesti urmand ca firma de asig sa-ti vireze tie banii(venituri din despagubiri).Alte pareri?



#10 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 25 July 2009 - 08:04 AM

nu, asa e corect



#11 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 25 July 2009 - 07:31 PM

Daca o plateste firma de asigurari, decontarea facturii o faci dupa parerea mea inregistrand venitul aferent platii facute de societatea de asigurari.
inreg. facturii cu reparatiile 628, 4426 =401, inregistrarea obligatiei de plata a despagubirii de catre societatea de asigurari 461 = 758, si compensarea debitului cu furnizorul 401 = 461.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL