Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Incasare comision prin contract de mandat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Incasare comision prin contract de mandat

4 replies to this topic

#1 elena ciuculan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 23 July 2009 - 10:29 PM

Cum inregistrez incasarile pe care firma este imputernicita prin contract de mandat sa le colecteze (incarcare electronica, factura emisa de fz) fara a afecta veniturile proprii. si cum inregistrez platile catre firma fz din ct firmei colectoare.

va rog sa ma ajutati cu aceasta probleme.
poate nu m-am facut inteleasa: firma are ca activitate vanzari en-gross, distributie cartele, dar are si contract de mandat pt a incheia contracte de servicii reincarcare electronica.
prin contract firma este imputernicita sa incaseze contravaloarea facturilor (facturile sunt emise de furnizorul de servicii). cum inregistrez incasarile de la clienti si plata catre fz (incasarile le depun in contul meu dupa care fac plata prin banca)
va multumesc! :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 July 2009 - 09:33 PM




#2 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 26 July 2009 - 09:12 PM

Parerea mea este ca sumele pe care le incasati sa le inregistrati in 462 la incasare, (5311 = 462) si decontarea cu beneficiarii 462 =5311 sau 5121 cu suma fara comision, intocmirea facturii pentru serviciul prestat 411= 708, 4427 si decontarea serviciului 462 = 411, referitor la diferenta de curs intre data incasarii si data facturarii de catre beneficiar o reglezi prin 765, 665.




#3 elena ciuculan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 27 July 2009 - 06:57 PM

venituri nu am in momentul incasarii, comisionul pt contractul de mandat il incasez o data pe luna pt care emit factura iar firma fz imi vireaza in ct suma. nu ar tb sa inregistrez 53112=4092, 53112=581, 581=5121 5121=4092?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 July 2009 - 09:34 PM




#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 27 July 2009 - 09:49 PM

mai cititi odata ce a scris leu50. Este valabil chiar daca intocmiti factura de comision o data pe luna, la sfarsit luna. Daca societatea cu care lucrati este externa, inreg dif.curs prin 665,765, daca e romaneasca prin 668,768
Din inreg dvs. nu am inteles nimic si oricum nu au de-a face cu ce ati intrebat.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 27 July 2009 - 09:51 PM




#5 elena ciuculan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 July 2009 - 08:23 PM

ms ff mult, aveti dreptate!!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL