Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
desfacere contract de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


desfacere contract de munca


2 replies to this topic

#1 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 29 July 2009 - 09:12 PM

Buna ,
Am urmatoarea problema
un salariat caruia i se desface contractul de munca.
ultima zi de plata 15 iunie ( 10 zile lucratoiare platite 80 ore)
pe decizia de desfacere la complectare scrie asa : incepand cu data de .... se desface contractul de munca.
Aici apare problema mea , eu am inteles ca 15 ultima zi platita , incepand cu 16 se desface contractul .
Dar ITM -ul nu a inteles asa ci ca 16 e ultima zi operata in cartea de munca .
Acum cand statul de plata este depus pe 10 zile lucratoare , declaratia la somaj la fel , cum pot eu sa rectific 10 zile platite 1 concediu fara plata ? ...

Va multumesc din suflet pt timpul acordat .
E f urgent , sper sa gasesc o solutie pana dimineata la prima ora, tinand cont ca e 22 si ceva ...



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 29 July 2009 - 09:28 PM

Eu zic sa refaci decizia anterioara, facand-o cum vreti voi dar mai clara. Eu mentionez in astfel de decizii un text cam astfel: "Se desface contractul de munca conform art. ..., incepand cu data de 16.07, astfel incat data de 15.07 sa fie ultima zi lucrata si platita." Ii puneti acelasi numar si aceeasi data si o duceti la ITM cerand inlocuirea anterioarei (in caz ca v-a oprit-o) pe motiv de neclaritate pentru ITM. NU stiu unde exista vreo conventie ca data incetarii contractului face parte din contract sau nu face parte. Aceeasi neclaritate o am si cu preavizul de 15 zile (sau 20 sau 30). Nu mi-e clar daca se pune si data depunerii preavizului, uneori la sfarsitul programului, sau nu se pune. Eu am interpretat ca nu se pune dar cei de la serviciul personal au interpretat (sau stiu de undeva) ca se pune.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 30 July 2009 - 12:55 PM

... pt somaj , persoana in cauza (angajatul) a mers cu adeverinta pe perioada lucrata adica pana la data de 15 . dar ei zic (itm-somaj) ca ultima zi operata in cartea de munca este 16 ...

Deci am interpretat eu gresit ? pe decizia de desfacere scrie incepand cu data de se desface contractul de m,... , eu am inteles ca 16 adica ziua de 16 exclusiv .

Acum ei cer adeverinta refacuta cu 16 inclusiv si o declaratie ca persoana a fost in CFS in data de 16 , dar in acest caz trebuie refacuta declaratia de somaj , iar statul de plata cum ramane ?si abia apoi se poate complecta noua adeverinta ca trebuie nr di data depunerii declaratiei de somaj, ori cea depusa este gresit in acast caz ...

Am mers personal , cartea de munca s-a inchis cu 16 si este corect platit pana in 15 . - deci nici eu nici ITM-ul nu a gresit ...
Dar la somaj era o zi in minus .
Doamna sefa de la ITM a fost foarte draguta si a mers personal cu angajatul respectiv , si s-a pus de acord si somajul ca e bine cartea de munca inchisa dar pe declaratie lipseste o zi , apoi recalculand ce zi lipseste , ... , ziua de rusali , iar in acest caz a fost totul bine ....

Bine ca nu am facut pe rectificative ca la ITM ma incurcam singura .

I-ti multumesc noporis pt raspuns.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2009 - 08:41 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL