Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu medical in continuare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Concediu medical in continuare


35 replies to this topic

#1 ionutp_me

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 04 August 2009 - 12:53 PM

Daca un salariat are un concediu medical in continuare pentru o boala obisnuita, i se suspenda cartea de munca pentru luna respectiva?



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2009 - 01:55 PM

Concediile medicale nu suspenda contractul de munca. Iar suspendare a cartii de munca nu exista.

Dragos



#3 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 August 2009 - 02:00 PM

Nu, si Cartea de munca NU se poate suspenda, eventual contractul de munca in conditiile art.50 din Codul Muncii.

Vad, ca mi s-a suprapus raspunsul cu al colegului meu :lostit (13): .

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 04 August 2009 - 02:02 PM

Dana




#4 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 04 August 2009 - 02:08 PM

Dupa a 30-a zi (calendaristica) de concediu medical continuu, automat contractul de munca se considera suspendat. La incetarea CM, tot automat, inceteaza si suspendarea.
Se reflecta in declaratia de somaj, unde exista o rubrica pt ore suspendate.
Pentru perioada suspendata, nu se calculeaza obligatiile pt somaj.



#5 Nicolett

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 19 October 2009 - 08:24 AM

Am o nelamurire!!. Un coleg este in concediu medical de 5 luni, cu cod diagnostic 100 (cancer). Pe luna octombrie am primit certificatul medical cu codul diagnostic schimbat 098. Este adevarat ca pe datorita codului schimbat eu trebuie sa-i calculez concediul medical pe octombrie ca si un concediu initial, chiar daca el este in continuare???Daca da va rog sa-mi dati si un act normativ care spune lucrul acesta. Mersi!!



#6 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2009 - 10:52 AM

Da este initial, chiar daca in mod eronat a fost bifat in continuare.

Art. 12. - Indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
A. de către angajator, din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporară de muncă;
B. din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate, începând cu:
a) ziua următoare celor suportate de angajator, conform lit. A, și până la data încetării incapacității temporare de muncă a asiguratului sau a pensionării acestuia;
b) prima zi de incapacitate temporară de muncă, în cazul persoanelor asigurate prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. C și alin. (2).
Art. 35. - (1) Pentru plata indemnizațiilor pentru incapacitate temporară de muncă, aferente concediilor medicale acordate cu întrerupere între ele, acestea se iau în considerare separat, durata lor nu se cumulează, iar plata se suportă conform art. 12.
(2) În situația în care unui asigurat i se acordă în aceeași lună două sau mai multe concedii medicale pentru afecțiuni diferite, fără întrerupere între ele, indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă se calculează și se plătește separat, iar plata se suportă conform art. 12.
OUG 158
Dragos



#7 Ramona_BMG

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 October 2009 - 03:20 PM

Am de calculat un concediu medical si m-ar interesa si pe mine (daca stie cineva si poate sa ma ajute) sa stiu contributiile care se retin de la angajat si care se vireaza de angajator pentru perioada de concediu medical. Aveti cumva si o baza legala?



#8 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2009 - 03:52 PM

Dati o cautare pe forum ca sa mai discutat despre calculul concediului medical



#9 ionutp_me

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 22 December 2009 - 11:24 AM

Daca am un concediu medical care are 5 zile calendaristice (de duminica pana joi) (se suporta 4 zile de catre societate), si mai am un concediu medical in continuare de 3 zile calendaristice (de vineri pana duminica), societatea suporta inca o zi din cel de-al doilea concediu sau acea zi se considera suportata conform primului concediu medical fiind a cincea zi?



#10 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 December 2009 - 11:38 AM

Societatea suporta inca o zi si din al doilea.

Aceasta postare a fost editata de negocont: 22 December 2009 - 11:38 AM

Dragos



#11 Bushi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 February 2010 - 03:12 PM

Vezi postareanegocont, la Dec 22 2009, 12:38 PM, a spus:

Societatea suporta inca o zi si din al doilea.

Nu suporta inca o zi se considera ziua platita din primul, de aceea si poarta numele de concediu in continuare.



#12 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 02 February 2010 - 09:11 PM

Are dreptate Negocont ! O zi suporta angajatorul din cel de-al doilea CM, acordat in continuare.

Bushi :

Citeaza

Nu suporta inca o zi se considera ziua platita din primul, de aceea si poarta numele de concediu in continuare

In continuare= prelungirea fara intrerupere a CM.
Art. 22, OUG 158/2005: "Orice prelungire a unui concediu medical se efectuează pe un nou certificat de concediu medical"
Cred ca faci confuzie si intre zilele de repaus saptamanal, nelucratoare si zilele de sarbatoare declarate legal nelucratoare.
OUG 158/2005:
" ART. 10
..................
(5) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate in zile calendaristice, se platesc zilele lucratoare.
(6) La stabilirea numarului de zile ce urmeaza a fi platite se au in vedere prevederile legale cu privire la zilele de sarbatoare declarate nelucratoare, precum si cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevazute prin contractele colective de munca
............
ART. 12
Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta dupa cum urmeaza:
A. de catre angajator, din prima zi pana in a 5-a zi de incapacitate temporara de munca;
B. din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, incepand cu:
a) ziua urmatoare celor suportate de angajator, conform lit. A, si pana la data incetarii incapacitatii temporare de munca a asiguratului sau a pensionarii acestuia;"
..................
Norme OUG 158/2005:
" ART. 35
(1) Indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă se suportă, potrivit art. 12 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, de către angajator sau din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate (FNUASS), pentru zilele lucrătoare din duratele exprimate în zile calendaristice de incapacitate temporară de muncă, socotite din prima zi de incapacitate.
(2) Numărul de zile ce urmează a fi plătite nu va cuprinde zilele de sărbătoare declarate nelucrătoare, potrivit prevederilor legale în vigoare, și/sau zilele nelucrătoare stabilite prin programul de lucru, potrivit contractelor colective de muncă."

Codul Muncii :
''Art.134
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.?

Ex. (chiar daca nu se refera la intrebarea lui Ionut, dar are leg. cu CM si nr.de zile suportate de catre angajator: in situatia in care un angajat are CM din 01.01. pana in 10 ian., angajatorul suporta doar plata zilelor de 3, 4 si 5 ianuarie pt. ca 1 si 2 ian. sunt zile de sarbatoare declarate nelucratoare.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 02 February 2010 - 09:21 PM

Dana




#13 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 02 February 2010 - 09:27 PM

Scuze, dar nu am reusit sa postez in timp util ex. 2 : daca un angajat are CM initial din 14 ian. 2010 pana 18 ian. si un CM in continuare din 19 ian. pana in 25 ian., angajatorul suporta din primul CM zilele de 14,15 si 18 ian. (3 zile) , iar din CM acordat in continuare, zilele de 19, si 20 ianuarie (2 zile); in total 5 zile; restul se suporta de FNUASS.

Dana




#14 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 14 February 2010 - 08:51 PM

ma poate ajuta cineva?
1 salariat are 2 luni de concediu medical, dupa care urmeaza o pauza de 5 zile fara plata, apoi incepe un nou concediu medical
nu am inteles din textul de lege, care este baza de calcul( se includ veniturile din concedii medicale acordate din FNUASS sau numai concediile platite de soc.), iar la nr zile se includ sau nu zilele de concediu din FNUASS, sau doar cele platite de societate.
Ori as putea folosi media zilnica folosita la concediul de acum 2 luni?,

va multumesc

as avea nevoie de 1 sfat, va rog

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 April 2010 - 10:41 PM




#15 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 20 February 2010 - 06:52 PM

Vezi postareasem, la Feb 19 2010, 09:43 PM, a spus:

ma poate ajuta cineva?
Problema este reglementata de Ordinul nr. 60 din 27 ianuarie 2006 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate.
ART. 68
Baza de calcul a indemnizațiilor prevăzute de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni pe baza cărora se calculează, conform legii, contribuția pentru concedii și indemnizații, din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare.
ART. 73
Media zilnică a bazei de calcul al indemnizațiilor de asigurări sociale de sănătate se determină ca raport între suma veniturilor realizate în ultimele 6 luni pe baza cărora s-a achitat contribuția pentru C I și numărul total de zile pentru care s-a achitat contribuția în această perioadă.

Deci, concediul medical se determină ca raport între suma veniturilor realizate în ultimele 6 luni și numărul total de zile pentru care s-a achitat contribuția în această perioadă.
Contributia pentru concedii si indemnizatii se plateste pentru sumele suportate de angajator conform art. 12 din OUG nr 158, art. 12 ,,Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta dupa cum urmeaza:
A. de catre angajator, din prima zi pana in a 5-a zi de incapacitate temporara de munca,,;
Pentru sumele reprentand concedii medicale suportate din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate nu se determina contributie de 0,85%.
.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 22 February 2010 - 09:24 AM




#16 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 21 February 2010 - 05:55 PM

Citeaza

Sem: Ori as putea folosi media zilnica folosita la concediul de acum 2 luni?
Nu, pentru ca este intrerupt concediul medical cu cele 5 zile de salar fara plata, eu asa am inteles ca in cea de-a treia luna are 5 zile concediu fara salar, dupa care o noua foaie de boala (trebuie sa scrie pe certificat-initial).
Daca am inteles bine, in cele 2 luni nu a lucrat deloc, atunci, ca exemplu fictiv (am scris un venit realizat aiurea, la fel si nr.de zile lucratoare sunt tot aiurea puse, oricum nu am de unde sa stiu cazul tau practic), vei avea pt.ultimele 6 luni , unde I este luna anterioara lunii pt. ultimul concediu medical acordat:
Venit baza de calcul Venit realizat Zile lucratoare Zile lucrate
VI 800 800 21 21
V 800 800 22 22
IV 800 800 22 22
III 800 800 20 20
II 0 550(indemn.) 21 0
I 0 530 (indemn.) 22 0
TOTAL : 3200 85
Media va fi : 3200:85=37.6471 lei/zi
Daca in luna respectiva sunt 21 de zile lucratoare, din care a beneficiat de indemnizatie 21-5 (cele fara salar)=16 zile, indemnizatia va fi de 37.6471x16x75%=451.75=452 lei, din care :
- 5 zile suportate de angajator : 37.6471x5x75%=141
- 11 zile suportate de FNUASS : 37.6471x11x75%=311

Sper ca am inteles bine speta ta.

Dana




#17 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 21 February 2010 - 06:12 PM

Imi pare rau ca se vede asa aiurea, am incercat sa scriu liniar, dar nu am mai apucat , deci :
Venitu baza de calcul va fi : 800+800+800+800+0+0=3200
Nr.de zile lucrate : 21+22+22+20+0+0=85.

Dana




#18 georgianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 05 March 2010 - 02:47 PM

Dana, te contrazic. Suporta angajatorul primele cinzi zile calendaristice: D, L, M, M, J, adica 4 zile lucratoare. Restul V, S, D le suporta statul, adica 1 zi lucratoare.



#19 koala2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 28 March 2010 - 10:20 PM

Salutare!
Am o angajata care a intrat in concediu de sarcina si lauzie incepanad cu 1 februarie. I-am calculat salariul, neintampinand nici o problema. La 1 martie continua cu un nou concediu de sarcina si lauzie. Ce luni voi lua in calcul pt calcularea salariului? Voi lua in calcul si venitul brut din luna februarie sau ma voi raporta la acelasi stagiu de cotizare luat in calcul pentru calculul medicalului din februarie? Sper ca am reusit sa ma fac inteleasa cat de cat!



#20 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 28 March 2010 - 10:55 PM

Nu se recalculeaza baza de calcul pt.luna martie.Deci,raman neschimbate:
-baza de calcul a indemnizatiei;
-media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiei.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL