Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA taxare inversa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


TVA taxare inversa


47 replies to this topic

#21 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 September 2009 - 10:25 AM

da

Randul 10 - se inscriu informatiile preluate din jurnalul de cumparari*), privind baza de impozitare si taxa colectata pentru achizitiile de bunuri si de servicii, a caror exigibilitate intervine in perioada de raportare, de catre beneficiarii care aplica masurile de simplificare prevazute la art. 160 din Codul fiscal.
Randul 18 - se inscriu informatiile din jurnalul de cumparari*), privind baza de impozitare si taxa pe valoarea adaugata deductibila aferenta achizitiilor din tara de bunuri si servicii taxabile cu cota de 19%, precum si baza de impozitare si taxa aferenta importurilor care nu se incadreaza in prevederile art. 157 alin. (4) si (5) din Codul fiscal, pentru care exigibilitatea intervine in perioada de raportare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 October 2009 - 07:34 PM




#22 jenifer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 24 March 2010 - 05:33 PM

In noul decont de tva la ce randuri se inregistreaza taxarea inversa,pt achizitie material lemnos din tara? Inainte era 10 si 18.Acum? :frusty:




#23 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 March 2010 - 06:34 PM

cred ca 12 cu 21, sper sa nu gresesc .
Ar mai fi 7 cu 19, dar...



#24 jenifer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 24 March 2010 - 06:39 PM

Asa m-am gandit si eu la 12 cu 21,ca rd 7 se refera la intracomunitare.Mereu se schimba decontul asta.. :frusty:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 April 2010 - 07:45 PM




#25 dragos_anton73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 09 April 2010 - 12:31 PM

si inregistrarea bun = 401 pui la valorea cu tot cu TVA sau fara ?
Furnizorul cum inregistreaza ?Cu ce sume ?Merci



#26 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 April 2010 - 02:28 PM

bun =clasa 3=cont 3xx
3xx=401 val fara tva
4426=4427 tva



#27 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 13 April 2010 - 09:04 AM

Fz inreg 4111=704(de ex), cel care primeste factura inreg 301=401 cu val de 100 lei si 4426=4427 cu val de 19 lei.Se scrie in fact val de 100 lei, se scrie si 19 lei la tva cu mentiunea -taxare inversa, dar totalul facturii este de 100.De obicei programele de cont. au optiunea taxare inversa si-ti fac automat 4426=4427 cand introduci baza.Ai grija si la decontul de TVA.



#28 aludmy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 June 2010 - 04:30 PM

Ajutor ! Ce pot face daca in 2008, 2009 facturile de taxare inversa (cumparari cherestea) nu le-am evidentiat in decontul de tva nici la vanzari , nici la cumparari. Nu am prejudiciat bugetul , dar decontul nu este complet. Am avut doar cateva facturi. Pot primi amenda pentru asta? Sunt foarete speriata, am un sef cu o gura foarte mare.



#29 Simina.B.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 01 July 2010 - 09:29 PM

Am o intrebare in legatura cu acea completare a art.160 din codul fiscal prin OUG 54/2010 privind unele masuri pentru combaterea evaziunii fiscale, publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 413 din 21 iunie 2010.

Art.I
pct.3
La articolul 160 alineatul (2), dupa litera b) se introduce o noua litera, litera c), cu urmatorul cuprins:
"c) livrarea de bunuri din urmatoarele categorii: cereale, plante tehnice, legume, fructe, carne, zahar, faina, paine si produse de panificatie, astfel cum sunt stabilite prin ordin al ministrului finantelor publice, la propunerea presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala."

Art. II
(1) Prevederile art. I pct. 3 se aplica incepand cu a 10-a zi urmatoare comunicarii de catre Consiliul Uniunii Europene a aprobarii derogarii pentru aplicarea acestor prevederi, pana la data de 31 decembrie 2011. Ministerul Finantelor Publice va publica pe site-ul sau oficial www.mfinante.ro data comunicarii de catre Consiliul Uniunii Europene a aprobarii derogarii.


Din textul de mai sus inteleg ca se introduce taxarea inversa la paine si produsele de panificatie (pentru ca aceste aspect ma intereseaza), dar am o nelamurire cu data de aplicarii acesteea? Cam cat ar dura pana poate aparea comunicarea Consiliului Uniunii Europene?
M-am trezit azi cu un "nene" de la Garda care pe langa tot balciul cu modificarea faimosului TVA si inventarele necesare pentru modificarea preturilor, m-a luat la intrebari cu acest aspect, doar ca i-am zis ca ART II prevede cele de mai sus.
A cam dat din colt in colt si a lasat-o balta, dar tot nu m-a lamurit cu nimic de aceasta data pe mine.

Asa ca cer ajutorul celor care chiar se pricep si au inteles un pic mai mult decat el.


Mai exact, ma intereseaza acest aspect pentru o fabrica de paine, care vinde produsele catre diversi clienti si anume:
1. catre agenti economici persoane juridice (p.j. care revand produsele) si in acest caz voi intocmi facturi cu taxare inversa.
2. vinde produsele prin magazinele proprii. Aici consider sa se aplica TVA 24%.
3. catre cantine de ajutor social, care nu o revand. Aici se intocmesc facturi cu TVA 24%?
4. catre licee. Aici nu stiu cum sa interpretez, deoarece cantinele de la licee vand painea la copii (pretul acesteea fiind inclus in taxa pe care o plateste fiecare copil lunar).


Nedumerirea mea este cu privire la:
1. data aplicarii
2. daca aplic taxare inversa sau TVA 24% la livrarea catre cantinele de ajutor social si licee.

Va multumesc si astept un raspuns daca se poate.



#30 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2010 - 10:36 PM

Asteptam sa vedem daca se primeste derogare de la curtea europeana , pana atunci se aplica reglementarile in vigoare, deci cu TVA normal.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 02 July 2010 - 10:37 PM




#31 Danutzaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 24 July 2010 - 12:52 AM

Vezi postareaaludmy, la Jun 21 2010, 05:30 PM, a spus:

Ajutor ! Ce pot face daca in 2008, 2009 facturile de taxare inversa (cumparari cherestea) nu le-am evidentiat in decontul de tva nici la vanzari , nici la cumparari. Nu am prejudiciat bugetul , dar decontul nu este complet. Am avut doar cateva facturi. Pot primi amenda pentru asta? Sunt foarete speriata, am un sef cu o gura foarte mare.


amenda banuiesc eu ca poti primi doar la un eventual control. Dar poti solicita corectie de tva ptr lunile respective ca sa fii impacata.



#32 MIRELA-bc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 August 2010 - 07:23 PM

Azi am aflat intamplator o chestie care pe mine ma pus pe ganduri: e posibil sa fi pierdut eu ceva legislatie si atunci cer ajutorul colegilor mei de breasla: am cumparat lemn de foc de la un ocol pentru o firma care-l va da in consum pentru o centrala . Cei de la ocol au spus ca nu pot sa factureze cu taxare inversa catre o firma care nu are ca obiect de activitate comercializare material lemnos ( cica taxarea inversa sa aplica doar pentru o firma care-i achizitioneaza in vederea comercializarii) . in acest caz ar trebui sa factureze cu tva desi ambele firme sunt inregistrate in scopuri de tva!!!!!!!!!!!! A aparut ceva ce mi-e mia scapat ????? Stie cineva de asa ceva???
totul se face cu multa , multa rabdare!!!



#33 MIRELA-bc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 September 2010 - 04:46 PM

Azi am aflat intamplator o chestie care pe mine ma pus pe ganduri: e posibil sa fi pierdut eu ceva legislatie si atunci cer ajutorul colegilor mei de breasla: am cumparat lemn de foc de la un ocol pentru o firma care-l va da in consum pentru o centrala . Cei de la ocol au spus ca nu pot sa factureze cu taxare inversa catre o firma care nu are ca obiect de activitate comercializare material lemnos ( cica taxarea inversa sa aplica doar pentru o firma care-i achizitioneaza in vederea comercializarii) . in acest caz ar trebui sa factureze cu tva desi ambele firme sunt inregistrate in scopuri de tva!!!!!!!!!!!! A aparut ceva ce mie mi-a scapat ????? Stie cineva de asa ceva???


Nu are nimeni nici macar o parere???? :lnr (1):
totul se face cu multa , multa rabdare!!!



#34 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 02 September 2010 - 08:43 AM

cod
Măsuri de simplificare
Art. 160. - (1) Prin excepție de la prevederile art. 150 alin. (1), în cazul operațiunilor taxabile persoana obligată la plata taxei este beneficiarul pentru operațiunile prevăzute la alin. (2). Condiția obligatorie pentru aplicarea taxării inverse este ca atât furnizorul, cât și beneficiarul să fie înregistrați în scopuri de TVA conform art. 153.
(2) Operațiunile pentru care se aplică taxarea inversă sunt:
a) livrarea de deșeuri și materii prime secundare rezultate din valorificarea acestora, astfel cum sunt definite de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 16/2001 privind gestionarea deșeurilor industriale reciclabile, republicată, cu modificările ulterioare;
b) livrarea de masă lemnoasă și materiale lemnoase, astfel cum sunt definite prin Legea nr. 46/2008 - Codul silvic, cu modificările și completările ulterioare.

norme
(6) În cazul neaplicării taxării inverse prevăzute de lege organele de inspecție fiscală vor dispune măsuri pentru obligarea furnizorilor/prestatorilor și a beneficiarilor la corectarea operațiunilor și aplicarea taxării inverse conform prevederilor din prezentele norme. În cadrul inspecției fiscale la beneficiarii operațiunilor, organele de inspecție fiscală vor avea în vedere că beneficiarul avea obligația să colecteze TVA la momentul exigibilității operațiunii,
concomitent cu exercitarea dreptului de deducere.

Du te cu legea la el si arata i paragrafele !!!

ps.stiu o pizzerie care cumpara lemne de foc cu taxare inversa , asa ca nu are cum sa invoce chestia cu ''cica taxarea inversa sa aplica doar pentru o firma care-i achizitioneaza in vederea comercializarii'' .

Aceasta postare a fost editata de ocoleanuionut: 02 September 2010 - 08:46 AM

ocoleanui



#35 MIRELA-bc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 September 2010 - 10:31 AM

Vezi postareaocoleanuionut, la Sep 2 2010, 09:43 AM, a spus:

cod
Măsuri de simplificare
Art. 160. - (1) Prin excepție de la prevederile art. 150 alin. (1), în cazul operațiunilor taxabile persoana obligată la plata taxei este beneficiarul pentru operațiunile prevăzute la alin. (2). Condiția obligatorie pentru aplicarea taxării inverse este ca atât furnizorul, cât și beneficiarul să fie înregistrați în scopuri de TVA conform art. 153.
(2) Operațiunile pentru care se aplică taxarea inversă sunt:
a) livrarea de deșeuri și materii prime secundare rezultate din valorificarea acestora, astfel cum sunt definite de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 16/2001 privind gestionarea deșeurilor industriale reciclabile, republicată, cu modificările ulterioare;
b) livrarea de masă lemnoasă și materiale lemnoase, astfel cum sunt definite prin Legea nr. 46/2008 - Codul silvic, cu modificările și completările ulterioare.

norme
(6) În cazul neaplicării taxării inverse prevăzute de lege organele de inspecție fiscală vor dispune măsuri pentru obligarea furnizorilor/prestatorilor și a beneficiarilor la corectarea operațiunilor și aplicarea taxării inverse conform prevederilor din prezentele norme. În cadrul inspecției fiscale la beneficiarii operațiunilor, organele de inspecție fiscală vor avea în vedere că beneficiarul avea obligația să colecteze TVA la momentul exigibilității operațiunii,
concomitent cu exercitarea dreptului de deducere.

Du te cu legea la el si arata i paragrafele !!!

Multumesc din suflet pentru raspuns . Asa intentionez sa iau legatura cu ei si sa intreb conform care-i legi sustin chestia asta!

ps.stiu o pizzerie care cumpara lemne de foc cu taxare inversa , asa ca nu are cum sa invoce chestia cu ''cica taxarea inversa sa aplica doar pentru o firma care-i achizitioneaza in vederea comercializarii'' .

totul se face cu multa , multa rabdare!!!



#36 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 May 2011 - 09:57 PM

Comisia Europeană a adoptat miercuri, 4 mai 2011, decizia de autorizare a României de a aplica taxarea inversă pentru domeniile cu risc crescut de fraudă

Față de solicitarea României de derogare de la prevederile Directivei 2006/112/CE privind sistemul comun al taxei pe valoare adăugată (TVA), Comisia Europeană a adoptat astăzi, 4 mai 2011, decizia de autorizare a României de a aplica taxarea inversă pentru următoarele categorii de produse: porumb, grâu, secară, floarea soarelui, orz, rapiță, sfecla de zahăr, soia și orzoaică.

Pentru a permite combaterea pierderilor semnificative de TVA în anumite domenii cu risc crescut de fraudă, România a transmis Comisiei Europene, în data de 16 iunie 2010, o solicitare de autorizare de a aplica taxarea inversă pentru următoarele categorii de produse: porumb, grâu, secară, floarea soarelui, orz, rapiță, sfecla de zahăr, soia și orzoaică.

Ulterior acestei decizii a Comisiei, vor urma, în cadrul Consiliului Uniunii Europene, discuțiile tehnice la nivelul statelor membre iar decizia finală va fi luata de catre Consiliul de autorizare a solicitării de derogare.

Menționăm că măsura va putea fi aplicată numai după comunicarea deciziei finale a Consiliului de autorizare a solicitării de derogare. Conform prevederilor art II din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 58/2010, taxarea inversă se va aplica bunurilor pentru care România a fost autorizată prin decizia Consiliului începând cu a 10-a zi următoare comunicării de către Consiliul Uniunii Europene a aprobării derogării pentru aplicarea acestor prevederi. Ministerul Finanțelor Publice va publica pe site-ul său oficial www.mfinante.ro data comunicării de către Consiliul Uniunii Europene a aprobării derogării.

Având în vedere necesitatea combaterii în regim de maximă urgență a fraudei fiscale în domeniul TVA, România, prin structurile abilitate, va depune toate eforturile pentru finalizarea acestei proceduri în cel mai scurt termen posibil.


de pe www. mfinante.ro
:thumbup:

Aceasta postare a fost editata de cosmin0304: 04 May 2011 - 09:59 PM




#37 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 May 2011 - 07:36 AM

Proiect Ordonanța de urgență pentru modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal și a altor prevederi financiar-fiscale - publicat în data de 25.05.2011
http://discutii.mfin..._OUGcereale.pdf

2. La articolul 160, după alineatul (5), se adaugă un nou alineat, alineatul (6) care va avea
următorul cuprins:
(6) Prevederile alin.(2) lit. c) se aplică începand cu data de 1 iunie 2011 :thumbup: inclusiv, până la data de 31 mai 2013, inclusiv



#38 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 June 2011 - 08:56 AM

s-a aprobat proiectul
M. Of. Partea I nr. 381 - oug 49



#39 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 June 2011 - 01:45 PM

Taxarea inversa NU se aplica produselelor de panificatie
Guvernul a adoptat taxarea inversa pentru livrarea, in interiorul tarii, a cerealelor si plantelor tehnice
http://gov.ro/guvern..._l1a113461.html
Guvernul a aprobat astazi Ordonanta de Urgenta privind modificarea si completarea Legii 571/2003 privind Codul Fiscal si a altor prevederi financiar-fiscale, act normativ prin care se va pune in aplicare taxarea inversa pentru livrarea in interiorul tarii a unor bunuri din sectorul comercializarii cerealelor si plantelor tehnice.
Potrivit Ordonantei de Urgenta adoptate de Guvern se va aplica taxarea inversa pentru o perioada de doi ani – pana la 31 mai 2013 - pentru urmatoarele categorii de cereale si plante tehnice: grau, secara, orz, porumb, soia, rapita, floarea-soarelui si sfecla de zahar.



#40 Alina Tret

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 19 July 2011 - 12:04 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Am primit diverse raspunsuri, ba de la finante ba de la alti contabili, am citit si din codul fical si tot nu sunt foarte lamurita.
Deci: in aprilie 2005 am achizitionat un apartament de la persoana juridica, la care s-a aplicat taxarea inversa. Val 120000+taxare inversa.
In mai 2011 vand apartamentul tot catre o persoana juridica, respectiv o parohie, la care am aplicat art 141 lit f, deci am vandut fara TVA.
Ce fac in acest caz? Ajustez sau nu tva-ul?
Aici nu sunt lamurita. Ce-i de la finante imi spun sa nu mai ajustez tva in acest caz.
Precizez ca spatiul respectiv din 2005 pana in 2011 a fost folosit pentru inchiriere cu contract de inchiriere.

Va rog sa ma ajutati cu mai multe amanunte.

Va multumesc anticipat pentru ajutor






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL