Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Infiintare I.I. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Infiintare I.I.


8 replies to this topic

#1 angy83

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 August 2009 - 07:02 PM

Buna ziua,
Doresc sa infiintez o intreprindere familiala si la acordul de constituire pe formular ar trebui sa conplectez *Conditiile participarii* si *Conditiile de retragere* si nu am idee care ar putea fi.
Va multumesc anticipat pentru un raspuns care ma scoate din inpas.



#2 TM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Moreni
  • Interests:sa invatam, sa aflam noutati

Postat 28 May 2010 - 07:55 AM

Va rog sa-mi spuneti ce pasi ar trebui urmati pentru a-mi infiinta o intrepr. fam cu obiect de activitate CONTABILITATE . Si ce costuri ar implica aceasta . La registrul comertului stiu cate ceva . As dori detalii despre inregistrarea la CECCAR.
La buna vedere!

Aceasta postare a fost editata de TM: 28 May 2010 - 07:58 AM

TM



#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 28 May 2010 - 09:52 AM

Pentru a se putea infiinta o firma de contabilitate sunt necesare cateva conditii si avizul CECCAR:
- codurile CAEN sa fie doar cele specifice (mentionate in lege);
- peste 50% din actionari (asociati) sa fie memmbrii activi CECCAR;
- cel putin 50% din conducatorii firmei sa fie membrii CECCAR.
In cazul unei intreprinderi individuale cred ca se cere ca cel care infiinteaza si conduce II sa fie membru CECCAR si sa aibe codurile CAEN specifice. Dar daca se doreste sa se faca doar contabilitate primara s-ar putea incerca infiintarea unei II fara acordul CECCAR.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 Marek A

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sighetu Marmatiei

Postat 06 July 2011 - 01:31 PM

Buna ziua!
Am cateva nelamuriri cu privire la infiintarea unei II. Doresc sa deschid un magazin cu specific apicol in care sa vand urmatoarele produse: echipament apicol, miere si alte prod ale stupului, ceaiuri, tincturi, siropuri, cosmetice, lumanari din ceara, borcane, cereale (mic dejun) absolut toate produsele vor avea legatura cu apicultura. O parte din echipamentul apicol ar fi din productie proprie stupii lumanarile si fagurii artificiali, pot sa vand aceste produse pe care le realizez eu? ma refer aici la alte autorizatii pt producerea de stupi lumanari etc, sau pur si simplu le expun in magazin si le vand?



#5 miha_moz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 January 2012 - 11:44 AM

doresc sa imi fac o firma si sa desfasor urmatoarele activitati
- centru copiere(afise, fliyere,laminari etc) cu reincarcari cartuse si service copiatore si imprimante
Pot sa imi fac o Intreprindere individuala ?imi trebuie calificari in aceste domenii?
daca da cu ce cod caen sau pot mai multe coduri caen la II?



#6 Sergiu Cucuiet

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 February 2012 - 05:17 PM

Salutare!
As dori sa stiu daca pot sa infiintez un II in domeniul Bartendingului, pentru consultanta in organizarea si reorganizarea barului, crearea de meniuri, prezentari pentru diferite companii din domeniu, diferite evenimente, etc. As putea infiinta II cu codul CAEN 9001 (Activitati de interpretare artistica) sau 9002 (Activitti suport pentru interpretare artistica), pentru ca la alte firme din domeniu aceste coduri apar la activitatea principala.
Si pentru a infiinta II cu unul dintre codurile CAEN de mai sus, de ce documente as avea nevoie? Ar trebui sa urmez si un curs de calificare "Ospatar(chelner) vanzator in alimentatie publica"? Pentru ca lucrez ca si barman de 3 ani, dar in contractul de munca sunt trecut lucrator comercial, am terminat liceu economic pe profil turism si alimentatie publica, facultatea pe pe profil economic (ECTS) si mi-am depus actele si pentru brevetul de turism.

Va multumesc!



#7 alcapone

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 February 2013 - 12:38 PM

Buna ziu!
Am o nelamurire.
Vreau sa infiintez un II. Intrebarea este: daca pot sa pun mai multe coduri caen avand in vedere ca detin mai multe certificare de absolvire in diverse domenii?
Multumesc anticipat! :smile:

Aceasta postare a fost editata de alcapone: 13 February 2013 - 12:39 PM




#8 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 14 February 2013 - 09:40 AM

Se poate infiinta o I.I. cu mai multe coduri CAEN.



#9 Cuculeac Stefan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:IASI

Postat 07 March 2013 - 02:35 PM

Da. se pot pune oricate coduri CAEN
Cu stima,
Stefan






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL