Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PUNC DE LUCRU - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PUNC DE LUCRU

12 replies to this topic

#1 MARINA B

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 April 2005 - 08:40 PM

stie cineva ce acte am nevoie la un punct de lucru, privind contabilitatea?va multumesc!!!



#2 MARINA B

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 April 2005 - 08:41 PM

MARINA B a spus:

stie cineva ce acte am nevoie la un punct de lucru, privind contabilitatea?va multumesc!!!




#3 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 28 April 2005 - 03:05 AM

Nu prea am inteles intrebarea!...
Vrei sa iti inscrii unpunct de lucru la AF?...
Felis



#4 MARINA B

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 April 2005 - 09:16 PM

Iti multumesc ca mi-ai raspuns!
Nu vreau sa inscriu un pct de lucru la AF, vreau sa stiu ce acte se intocmesc pt contabilitate primara. Firma mama este in Baia Mare si acolo se tine contabilitatea.
La pctul de lucru,din cate stiu eu, trebuie sa existe un registru de casa, un jurnal de vanzari si cumparari.....si mai ce?????



#5 Crisandru

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Romania

Postat 29 April 2005 - 01:37 AM

raport de gestiune, registru de casa, monetar, facturi, avize, registru de control...



#6 Eva_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 April 2005 - 09:53 AM

neaparat sa-l declari la finante ca punct de lucru, astfel incasezi o amenda de 10 mil.lei minim.



#7 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 29 April 2005 - 10:20 AM

de declarat se declara doar la infiintare, iar anual trebuie sa iti actualizezi certificatul de oportunitate la primarie, care te mai costa inca aproape 4 milioane.



#8 zolly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 29 April 2005 - 10:27 AM

pentru pestesa: ce este un certificat de oportunitate

merci anticipat pentru raspuns



#9 MARINA B

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 01 May 2005 - 11:32 AM

multumesc!



#10 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 03 May 2005 - 07:57 AM

Certificatul de oportunitate e o alta modalitate de a mai stoarce ceva bani de la tine. Se obtine cand deschizi un punct de lucru de la primarie dupa ce faci o cerere, o declaratie si inca o hartie (nu mai stiu ce, dar iti spun ei daca te duci acolo). Ca si forma apare ceva de genul: firma, forma de organizare, forma de proprietate, sediul, adresa punctului de lucru si activitatea acestuia. In josul paginii scrie ca "se va afisa originalul certificatului la loc vizibil" si "vizarea certificatului se face anual pana la 30.04.

... si ca sa nu sperii pe cineva cred ca certificatul asta e o hartie care e necesara la nivel local. In Constanta asa e. Cel mai bine suni la primarie si intrebi. Pa!



#11 nicoleta pascal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 17 May 2005 - 02:12 PM

Nu am mai auzit de acest certificat de la Primarie. In ianuarie 2005 mi-am deschis un nou punct de lucru, am avut si control de la finante dar nu mi s-a cerut asa ceva si nu cred ca ar fi omis ei, nu credeti? A mai auzit cineva de acest certificat (pentru Iasi)?
n.pascal



#12 aerolf

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 May 2005 - 12:39 PM

punctul de lucru poate fi considerat un apartament dat in regim hotelier inregistrat ca ,, alte mijloace de cazare,,? Ce documente contabile trebuie sa am la acest punct de lucru? multumesc anticipat.



#13 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 18 May 2005 - 01:14 PM

Punctul de lucru presupune sa desfasori activitate comerciala si sa obtii venituri in/din acea locatie.Se inregistraza la Reg.Comertului.
S-ar putea ca Certificatul de oportunitate sa fie numai la Constanta.
Documentele punctului de lucru sunt ca pentru orice alta activitate,pina la nivel de inregistrare in contabilitate.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL