Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Are rost sa cumpar pe PFA o masina SH? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Are rost sa cumpar pe PFA o masina SH?


9 replies to this topic

#1 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 27 August 2009 - 03:11 PM

Hello,
Sunt pe punctul de a cumpara o masina SH de la un dealer al unei marci. Fiind masina lor de drive-test, la cumparare imi vor elibera o factura si o chitanta.
Are rost sa cumpar aceasta masina pe PFA sau oricum nu o sa pot sa deduc niciun fel de cheltuiala, nici din pretul ei nici din benzina utilizata ulterior, asa ca mai bine o iau pe persoana fizica simpla?
Ma gandesc sa nu am parte si de alte preturi (mai mari) la asigurari, impozite etc. daca masina e pe "firma", respectiv PFA...



#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2009 - 07:11 PM

Daca obiectul tau de activitate justifica achizitia si folosirea unui autoturism, bineinteles ca este indicat sa faci actele pe PFA.
Vei deduce TVA si toate cheltuielile aferente.

In ceea ce priveste asigurarile si taxele de drum, ai grija sa le faci pe PF, ptr. a nu plati mai mult. Cu toate astea vei putea sa le deduci (sau sa le pui la chelt. nedeductibile fiscal, daca vrei sa fii foarte exact).
Oricum, ceea ce vei deduce este mult mai mult decat eventualele diferente din taxe ca PFA fata de PF.
Ma refer si la amortizare...

Concluzia, ia factura pe PFA.

Succes!

Dan



#3 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 27 August 2009 - 08:34 PM

Obiectul meu de activitate este legat de evenimente (9002 - activitati suport pt interpretare artistica) asa ca nu ma vad deloc in categoria celor care se folosesc de autoturism pt indeplinirea scopurilor in care a fost infiintat pfa-ul... :(
Faza e ca nu discutam de TVA caci masina este SH. Este o masina de concesiune, a unui dealer Citroen in Bucuresti care, dupa ce a fost folosita la drive testuri, imi va fi vanduta mie, cu factura. Nu se pune problema TVA-ului... (adica ar fi incredibil sa se puna devreme ce s-a platit initial).
Asadar, daca factura va fi facuta pe PFA, voi putea deduce amortizarea lunara de 1800 RON, plus piese de schimb in viitor sau benzina?



#4 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2009 - 11:01 PM

Ma tem ca nu contabilitatea (in partida simpla) este punctul tau forte :lostit (13): Glumesc!

Tu esti sau nu inregistrat ca platitor de TVA?
Daca da, iti vei putea deduce TVA-ul aferent achizitionarii masinii.
Presupun ca dealer-ul va emite factura, ca doar nu ti-o vinde 'la negru'. SI mai presupun ca si el e platitor de TVA. Faptul ca masina a fost folosita n-are nici o importanta din pdv al TVA.

Cu privire la amortizare, iar te afli in eroare. Tu vei amortiza val. de intrare a masinii, in cazul nostru val de pe fact. (fara TVA daca esti platitor, sau val. cu tot cu TVA daca nu esti inregistrat ca platitor de TVA), pe o perioada de 4 ani. Suma lunara ce se trece pe cheltuiala este = val. masinii / 48 luni.
Nu stiu de unde si cum ai calculat cei 1800 RON, dar banuiesc ca ai auzit ceva de mijloace fixe... :cool:

Da, vei putea deduce benzina si reparatiile, in limita bunului simt.
Mai citeste si tu pe forumul PFA.

Have fun!
Dan



#5 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 28 August 2009 - 12:44 PM

1. Ai dreptate, insa nu credeam ca masinile SH beneficiaza de acelasi regim. Acum am inteles mai bine...
Eu sunt platitor de TVA, deci practic, dpdv contabil, este exact acelasi lucru ca si cand as cumpara o masina noua, si in privinta recuperarii TVA si in privinta amortizarii.
Se pune doar problema costurilor ulterioare care, foarte posibil, vor fi mai mari decat in cazul unei persoane fizice simple. Ma gandesc ca, degeaba incerci sa te dai om simplu in fata asiguratorului, statului etc., cand pe factura ta scrie clar ca esti persoana juridica. (PFA)
Deja am dat peste primul impediment. Aveam 50% reducere la CASCO (printr-o facilitate a sotiei) insa mi-au spus ca nu o mai ofera daca "pe factura cumparatorul figureaza cu date de firma si nu cu CNP"...
2. Pe de alta parte ma derutasera si discutiile privind nedeductibilitatea TVA in aceste cazuri - vezi "Masina pe firma nu mai are avantaje fiscale"

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 August 2009 - 02:35 PM
eliminare citare integrala mesaj precedent




#6 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2009 - 06:43 PM

de la 01.05.2009 nu se mai deduce TVA la achizitia de autovehicule.
poti sa-ti deduci insa cheltuiala cu amortizarea si asigurarile. asta ar fi singurul avantaj.
Cu respect,
Alinutza



#7 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 28 August 2009 - 09:38 PM

Vezi postareaAlina_C, la Aug 28 2009, 06:43 PM, a spus:

de la 01.05.2009 nu se mai deduce TVA la achizitia de autovehicule.
poti sa-ti deduci insa cheltuiala cu amortizarea si asigurarile. asta ar fi singurul avantaj.
Chiar acum am vorbit cu un contabil care mi-a comunicat ca in ordonanta aia nu scrie nicaieri ca PFA-ul ar fi atins si el de aceste prevederi! Se vorbeste doar de societati comerciale... (de exemplu aici)
Unde o fi adevarul?

Aceasta postare a fost editata de Lyvyoo: 28 August 2009 - 09:41 PM




#8 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2009 - 10:00 PM

adica PFA nu aplica prevederile codului fiscal? e cam ciudata afirmatia...
Cu respect,
Alinutza



#9 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 28 August 2009 - 10:39 PM

Vezi postareaAlina_C, la Aug 28 2009, 11:00 PM, a spus:

adica PFA nu aplica prevederile codului fiscal? e cam ciudata afirmatia...
Pai cum deosebeste ordonanta firma de PFA, vorbind de impozit forfetar si nedeductibilitatea TVA pentru masini?
Eu nu am vazut sa scrie (dau un exemplu) "Impozitul forfetar se aplica pentru societati comerciale, societati in comandita simpla si nu se aplica pentru PFA iar nedeductibilitatea se aplica tuturor..."



#10 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 28 August 2009 - 11:50 PM

In principiu, destul de simplu :
art 18.2 CF ( cel nou introdus) vorbeste de contribuabili
acestia sunt definiti de art 13 CF in cele 5 subpuncte ca persoane juridice( ceea ce nu este cazul PFA,II, sau IF si care pe deasupra nu sunt obligate la impozitul pe profit, in aceasta zona intalnim si impozitul la norma de venit dar si impoz. pe venit determinat in sisitem real) deci la primii se refera treptele resective de impozit minimal
cand vine vorba de tva achizitionare auto, legiuitorul nu face precizarea expresa asupra contribuabililor in sensul aceluiasi art 13, ci pur si simplu enunta ca " ...in perioada 1 mai 2009 -31 dec 2010 nu se va deduce taxa pe valoarea adaugata la achizitia de vehicule rutiere ..." restrictie ce trebuie respectata de toti cei care achiz vehic auto, chiar daca este PFA II ori IF

Aceasta postare a fost editata de corpus: 28 August 2009 - 11:52 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL