Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tot productia,bat-o vina! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


* - - - - 1 Voturi

tot productia,bat-o vina!

8 replies to this topic

#1 amma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 07 September 2009 - 11:32 AM

ca de obicei, am sa apelez tot la voi, cei care m-ati ajutat de fiecare data.am o problema de productie si anume:
iunie SD345=664.40ron
iulie 345=711 15288.66 total productie
345=371 1277.78 magazine proprii
711=345 ????????????????
SD345=3479.05ron
cum procedez in iulie ?



#2 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 07 September 2009 - 07:32 PM

Iesirea spre magazine proprii 371 = 345 1277,78 (asa se practica dar eu pentru ca sa se respecte functiunea contului variatia stocurilor prefer 371 = 701, si 711 = 345); vanzarea restului 711 =345 11096,23.




#3 pelican1212

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:informare

Postat 17 September 2009 - 12:29 AM

Vezi postareaamma, la Sep 7 2009, 12:32 PM, a spus:


Cand ai scris 345=371 1277.78 (magazine proprii) ai vrut de fapt sa zici:
371 = 345 cu suma respectiva? Altfel eu nu vad sensul inregistrarii tale, pentru ca ar insemna ca niste marfa se retransforma in produse finite?

In alta ordine de idei, eu nu stiu in ce fel determini tu SD 345 = 3479.05. Mi se pare aiurea sa spui ca asta este soldul de parca tu ai avea dinainte hotarat ca atat trebuie sa fie soldul, iar ce vine din spate, sa se regleze dupa soldul tau. Soldul unui cont se determina dupa ce ai facut toate operatiunile atat pe debit cat si pe credit. Tu daca imi spui soldul, inseamna ca trebuie sa ai deja inregistrate toate operatiunile... mie cel putin mi se pare ciudat ce ne soliciti. Nu pot sa ma bag mai adanc in problema ta, din moment ce nu stiu cum faci tu calculatia costului de productie, daca lucrezi cu costul standard (prestabilit) sau lucrezi la cost efectiv, sau ce fel de organizare ai tu acolo.
Despre ce spune colegul nostru de suferinta "leu50" eu nu am mai auzit in viata mea. Pai ne spune ca vrea sa nu pateze functiunea contul 711, dar inventeaza noi functiuni pentru 701??????? De retinut in orice caz, conturile de stocuri, nu lucreaza niciodata in mod direct cu un cont de venituri. Va rog verificati conturile din clasa 7 care alcatuiesc indicatorul Cifra de Afaceri. Nici unul din acest conturi nu lucreaza direct cu un cont de stocuri, ci numai cu un cont de client. Privilegiul deosebit in acest sens il are numai si numai contul "711. Variatia Stocurilor"

Deocamdata atat, daca mai vrei si alte comentarii, trebuie sa mai detaliezi situatia de la tine din firma.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 17 September 2009 - 10:25 AM




#4 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 20 September 2009 - 11:49 AM

Te cred ca nu ai auzit in viata ta, dar asta nu inseamna ca nu se poate, pentru ca de fapt operatiunea economica este aceea de vanzare a prouselor finite in principal dar, prin magazine propii care le transforma in marfa, iar contul 711 variatia stocurilor, se refera in principal la produsele finite.
Rationamentul profesional ne conduce la aceasta inregistrare, rationament care ar trebui sa stea la baza tuturor inregistrarilor in contabilitate, pentru ca omfp 2374/2007 reda corespondenta conturilor fara ca aceasta sa fie restrictiva sau limitativa.



#5 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 September 2009 - 04:11 PM

Vezi postarealeu50, la Sep 20 2009, 12:49 PM, a spus:

omfp 2374/2007 reda corespondenta conturilor fara ca aceasta sa fie restrictiva sau limitativa.
Atunci care o fi rostul acestui omfp 2374/2008? Doar asa orientativ ?
Si nu cred ca poti ajunge asa departe cu "rationamentul profesional" incat sa faci 371=701 ...



#6 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2009 - 07:58 PM

Leu50, prin inregistrarile 371=701 si 711=345 se reflecta in cel mai bun caz (fortat, oarecum) operatiunea economica de transfer a stocurilor din gestiunea de prod finite in gestiunea de marfuri si in niciun caz operatiunea economica de vanzare a produselor finite, asa cum afirmi tu.
Este foarte adevarat ca omfp 2374 nu limiteaza si nici nu restrictioneaza corespondenta conturilor , dar inainte de asta trebuie sa tinem cont si de rationamentul profesional, care in acest caz este eronat. Prin aceasta inregistrare 371=701 marim in mod artificial cifra de afaceri !
In opinia mea , inregistrarea contabila care reflecta cel mai bine fenomenul economic in acest caz este 371=345 fara a afecta conturile de venituri sau cheltuieli (711debit) al societatii; nici nu avem de ce sa le afectam pt ca ceea ce se intampla nu este decat un transfer dintr=o categorie de stocuri in alta.



#7 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 21 September 2009 - 09:37 PM

Recunosc ca am fortat un pic nota, dar daca o sa verificati modul de prezentare in contul de profit si pierdere din situatiile financiare o sa vedeti ca diferenta dintre soldurile contului 711 (debito si creditor si rulajele contului 121) are corespondenta asa cum am prezentat rationamentul meu profesional.



#8 pelican1212

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:informare

Postat 21 September 2009 - 10:03 PM

Vezi postarealeu50, la Sep 20 2009, 12:49 PM, a spus:

Te cred ca nu ai auzit in viata ta, dar asta nu inseamna ca nu se poate, pentru ca de fapt operatiunea economica este aceea de vanzare a prouselor finite in principal dar, prin magazine propii care le transforma in marfa, iar contul 711 variatia stocurilor, se refera in principal la produsele finite.
Rationamentul profesional ne conduce la aceasta inregistrare, rationament care ar trebui sa stea la baza tuturor inregistrarilor in contabilitate, pentru ca omfp 2374/2007 reda corespondenta conturilor fara ca aceasta sa fie restrictiva sau limitativa.

LA MULTI ANI !!! (de ziua contabilului).
Ce sa zic, ca nu prea pot sa zic nimic, mai ales ca nu sunt de acord cu rationamentul dumneavoastra in aceasta problema. Sunt de acord ca 2374 nu e restrictiv sau limitativ, si numarul lui imi sugereaza asta, dar daca era in forma: 2347, ca ne lasa loc si de 5 si 6, adica de interpretari si rationamente dupa bunul nostru plac. Dar, eu varianta asta de inregistrare, clar as incadra-o la aberatii contabile (no offence), si nu stiu daca ar conveni oricui sa dubleze veniturile printr-o asemenea operatiune, si sa mai plateasca si impozit asa, ca sa mai creasca si domn' prim ministru, ca e si dansul mic. Oricum, daca vreun student al meu ar face la examen asemenea inregistrari, nu prea cred ca ar trece, decat poate daca ar sti sa demonstreze cum si de ce a gresit. Altfel, daca nu ar fi fost si TVA-ul la mijloc, as mai fi zis ca ne strica corelatia cu 411 dar... nu e cazul.
Pai, cam atat am avut de zis.



#9 ana22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 September 2009 - 02:28 PM

Asa e, desi cu intirziere, sint de acord ca nu e corect. Eu stiu ca inregistrarile trebuie sa reflecte fenomenul economic, deci, 711=345 e corect si reflecta iesirea din gestiunea de produse finite si inreg. intrarii marfii . Vanzarea e clara: 411-707+4427.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL