Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura "intarziata" - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura "intarziata"


10 replies to this topic

#1 floppy83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 September 2009 - 01:49 PM

Va rog mult sa ma ajutai, am tot cautat pe forum dar nu am gasit o situatie asemanatoare cu a mea.
acum cateva zile am primit o factura din martie cu chitanta din aprilie ( precizez ca furnizorul a trimis asa tarziu factura) pentru prestari servicii in valoare de 100 lei + TVA. unde o pot inregistra? precizez ca suntem platitori de tva si decontul il depunem lunar.

Multumesc mult



#2 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 10 September 2009 - 02:48 PM

o inregistrezi cu data primirii si atasezi plicul care are data postei. tva il evidentiezi in decont la regularizari.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 September 2009 - 03:19 PM




#3 floppy83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 September 2009 - 08:09 AM

Multumesc, dar factura nu a fost trimisa prin posta. S-a intalnit cu cineva de la noi prin oras si si-a adus aminte de factura ca o poarta in geanta de cateva luni. Asa a ajuns factura la mine. :lostit (13):



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 September 2009 - 11:44 AM

O inregistrezi la luna curenta, notand pe spatele ei ca ai primit-o la data de... (si semnezi).
Atentie! In cazul serviciilor trebuie sa existe contract pentru ca acele cheltuieli sa fie deductibile.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 11 September 2009 - 11:46 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 floppy83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 September 2009 - 10:44 AM

multumesc mult



#6 gy1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 06 October 2009 - 11:01 AM

Buna ,

am urmatoarea problema:

furnizorul meu din Germania emite in 2007 3 facturi de stornare pe care "uita" sa le trimita catre Roamnia - s-a gandit sa storneze niste utilaje in ideea ca firma din Romania sa le utilizeze gratuit.
In Romania facturile au ajuns abia in anul 2009 si firma din Germania vrea neaparat ca aceste facturi sa fie inregistrate in anul 2007 cu tot ce implica: modificare bilanturi, balante etc. Se poate asa ceva?
Multumesc



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 October 2009 - 10:49 PM

nu.
Puteti corecta in luna curenta (septembrie 2009) eroarea din 2007. La fel si la declaratii (300 pe regularizari) si bilant (-va fi cuprsinsa stornarea in bilantul urmator), cu exceptia declaratiei 101 care trebuie refacuta pentru anul 2007 si depusa (in cazul in care stornarea facturilor implica cheltuieli si venituri).
Scrieti pe document data la care ati primit factura (sa aveti o confirmare a datei cand primiti, data postei, registru intrari-iesiri etc)- pentru fiscul nostru.



#8 negry

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 January 2011 - 12:02 PM

Vezi postareanopris, la Sep 11 2009, 12:44 PM, a spus:

O inregistrezi la luna curenta, notand pe spatele ei ca ai primit-o la data de... (si semnezi).
Atentie! In cazul serviciilor trebuie sa existe contract pentru ca acele cheltuieli sa fie deductibile.

Buna. Am si eu o problema asemanatoare.

Am primit, in Decembrie, 4 facturi din luna iunie-2010, pe care seful le-a uitat intr-un dosar.
Chitantele la aceste 4 facturi, au fost inregistrate.

Cum sa inregistrez facturile? :smile: :thumbup:

"O inregistrezi la luna curenta, notand pe spatele ei ca ai primit-o la data de... (si semnezi)."

Fac si eu la fel? Mai trebuie vreo declaratie sau s-a mai schimbat ceva intre timp?

Multumesc anticipat.



#9 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 January 2011 - 12:25 PM

Le inregistrezi cand le-ai primit, asa cum l-ai citat pe Nopris, dar trebuie sa tii cont de ele ca facand parte din perioada 01.01.2010-30.09.2010 (an fiscal separat de trim. IV) la calculul si definitivarea impozitului pe profit la 30.09.2010, calcul care se va regasi in D. 101 pt. aceasta perioada.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 11 January 2011 - 12:26 PM

Dana




#10 negry

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 January 2011 - 01:16 AM

Vezi postareaDana42, la Jan 11 2011, 01:25 PM, a spus:

Le inregistrezi cand le-ai primit, asa cum l-ai citat pe Nopris, dar trebuie sa tii cont de ele ca facand parte din perioada 01.01.2010-30.09.2010 (an fiscal separat de trim. IV) la calculul si definitivarea impozitului pe profit la 30.09.2010, calcul care se va regasi in D. 101 pt. aceasta perioada.

Multumesc mult de raspuns. :thumbup:



#11 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 January 2011 - 03:13 PM

Cu placere :thumbup: !

Dana







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL