Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Am incredere in contabilul meu ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Am incredere in contabilul meu ?

11 replies to this topic

Poll: Contabilul 2009

Ai incredere in contabilul tau ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Consideri ca este suficient de competent contabilul tau ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ai schimba contabilul daca ai gasi unul mai competent, dar cu 50% mai scump ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2009 - 04:54 PM

Citind topicul http://conta.money.r...showtopic=37058 mi-a venit ideea acestui sondaj.
Avand in vedere ca bantuie multi patroni pe aici chiar sunt curios ce iese...
Dragos



#2 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 17 September 2009 - 12:07 AM

Intrebarea " Ai schimba contabilul daca ai gasi unul mai competent, dar cu 50% mai scump ? " e putin cam pe langa , adica ar trebui sa stii ca un contabil diferentieaza clientii si in functie de cat platesc .

Daca dai 150 de lei pentru o evidenta global-valorica , nu o sa imi creasca nivelul de competenta pentru o evidenta cantitativ-valorica daca nu cresti la 250 de lei pentru ca asta implica multe .

Sunt si patroni care nu ar da bani mai multi sau ar mai baga niste firfirei in plus , si atunci e bine sa caute un alt contabil " mai competent " ! :lostit (13):

Dupa o vreme ajungi sa cunosti cam care este piata si cat sa ceri pentru serviciile prestate .

Daca nu iese cel putin 10 lei pe ora , fara deplasari si telefoane in plus , eu nu ma bag , si las un contabil mai competent sa munceasca pe gratis .

In functie de cat platesti sunt si serviciile contabile , iar daca nu esti multumit si esti dispus sa oferi mai mult o sa creasca si competenta .

Pentru firfirei putini e foarte greu sa faci o evidenta a reparatiilor facute fiecarui mijloc fix , mie practic nu imi reuseste !

Sunt si contabili care fac treaba de mantuiala , dar asta se intampla si din cauza clientului si are legatura directa proportionala cu plata serviciilor oferite .

Uitai sa spun ca de cele mai multe ori nici nu este nevoie de un contabil mai competent decat ala care este pentru ca nici activitatea desfasurata nu e cine stie ce .

Aceasta postare a fost editata de butelie: 17 September 2009 - 12:09 AM




#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2009 - 09:06 AM

Citeaza

Intrebarea " Ai schimba contabilul daca ai gasi unul mai competent, dar cu 50% mai scump ? " e putin cam pe langa , adica ar trebui sa stii ca un contabil diferentieaza clientii si in functie de cat platesc .

Intrebarea asta are alt scop, eu ma refer la exact acelasi volum de munca numic diferit, doar ca situatiile sunt "mai" corecte (mai corecte poate insemna munte lucruri). Diferente intre clienti; adica unora raspunzi la orice ineptie si pe unii ii mai si ignori nu are legatura cu ce intreb eu; asta inteleg eu prin diferentiere; daca diferentiere inseamna sa lucrezi mai atent (adica si mai incet) pt. unii si altfel pt altii asta inseamna economie de piata dar nu profesionalism.

Citeaza

In functie de cat platesti sunt si serviciile contabile , iar daca nu esti multumit si esti dispus sa oferi mai mult o sa creasca si competenta.
Perfect de acord cu tine, dar eu prin "sunt si serviciile contabile" inteleg cantitate, nu calitate.

Citeaza

Sunt si contabili care fac treaba de mantuiala , dar asta se intampla si din cauza clientului si are legatura directa proportionala cu plata serviciilor oferite.
Asta nu ar trebui sa se intample, contabilii stiu cel mai bine si de ce...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 September 2009 - 05:44 PM

Dragos



#4 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 17 September 2009 - 07:15 PM

Vezi postareanegocont, la Sep 17 2009, 10:06 AM, a spus:

................ Diferente intre clienti; adica unora raspunzi la orice ineptie si pe unii ii mai si ignori nu are legatura cu ce intreb eu; asta inteleg eu prin diferentiere; daca diferentiere inseamna sa lucrezi mai atent (adica si mai incet) pt. unii si altfel pt altii asta inseamna economie de piata dar nu profesionalism..................................................................
................................

Citeaza

Sunt si contabili care fac treaba de mantuiala , dar asta se intampla si din cauza clientului si are legatura directa proportionala cu plata serviciilor oferite.
Asta nu ar trebui sa se intample, contabilii stiu cel mai bine si de ce... , dar asta nu inseamna ca nu li se cam rupe contabililor din atata lucru .

Mie astazi un client imi dete 30 de lei in plus si ma hotarai sa-l rezolv pe el primul , cu toate ca era programat pentru sambata , asa ca lasai niste scartari pentru maine , sau pentru luni daca nu o sa mai am timp , pentru ca mai e pana pe 25 si mai merge chiar si dupa 25 .

Spre exemplu daca e un client bun si te intelegi cu el , atunci cand te intreaba cum e cu scutirea de impozit a profitului reinvestit , ii explici ca se va aplica doar in cazul profitului investit in echipamente tehnologice (masini, utilaje, instalatii) utilizate in desfasurarea activitatii de baza , si ca practic este doar o amanare a impozitului pe profit , chiar daca este obligat sa plateasca impozitul minim forfetar ; ii arati si proiectele de acte normative care urmeaza sa reglementeze acest aspect , si ii raspunzi imediat sau il suni daca nu ai putut sa raspunzi , iar daca este cazul te deplasezi ori de cate ori are omul nevoie .

Trebuie sa stii sa iti alegi colaboratorii , si nu trebuie sa uiti ca un contabil lucreaza practic cu banii tai .



#5 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 20 September 2009 - 12:16 PM

"butelie
Trebuie sa stii sa iti alegi colaboratorii , si nu trebuie sa uiti ca un contabil lucreaza practic cu banii tai ."
Un contabil este necesar pentru un patron ca sa adune bani nu cu banii lui asa cum este necesara energia electrica ca sa isi desfasoare activitatea.
Acest lucru trebuie sa il intelegem noi contabilii si faptul ca in fuctie de calitatea prestatiei noastre putem solicita si tarife, si ca mai bine mai putini si cu tarife mai mari decat multi cu tarife mici.. :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de leu50: 20 September 2009 - 12:18 PM




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2009 - 07:22 PM

Vezi postarealeu50, la Sep 20 2009, 01:16 PM, a spus:

Un contabil este necesar pentru un patron ca sa adune bani nu cu banii lui

vorbind despre bani si contabil, eu cred ca un contabil bun NU aduna bani decat daca se ocupa si de recuperare creante, altfel rolul sau este sa economiseasca banii produsi de ceilalti, de regula de compartimentele productie/servicii (cf. cod CAEN) + compart. comercial care vinde ce rezulta din activ. respeciva.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 September 2009 - 07:23 PM




#7 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 September 2009 - 11:29 PM

Dragii mei, este un sondaj destinat beneficiarilor de servicii, nu ar fi mai "sanatos" pt. toata lumea sa-l lasam asa ?
:lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 20 September 2009 - 11:31 PM

Dana




#8 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 21 September 2009 - 12:36 AM

Vezi postareaDana42, la Sep 21 2009, 12:29 AM, a spus:

Dragii mei, este un sondaj destinat beneficiarilor de servicii, nu ar fi mai "sanatos" pt. toata lumea sa-l lasam asa ?
:lostit (13):
Este un sondaj intocmit in mod incorect si care induce in eroare !

Aceasta postare a fost editata de butelie: 21 September 2009 - 12:37 AM




#9 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2009 - 08:22 AM

Chiar nu inteleg ce vrei sa spui, daca nu-ti place sondajul il poti ignora sau creaza tu unul corect.
Dragos



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2009 - 11:17 AM

Vezi postareabutelie, la Sep 21 2009, 01:36 AM, a spus:

Este un sondaj intocmit in mod incorect si care induce in eroare !
cum asa ? te rog frumos sa explici putin fiindca eu chiar nu inteleg unde vezi inducerea in eroare.

m-am uitat pe rezultatele de pana acum si mi se par corelate. 2 pers. au spus ca nu sunt multumite de contabilul lor fiindca nu e competent si ca l-ar schimba. ceilalti 6 au zis ca sunt multumite, ca e competent si ca nu l-ar schimba. ce e incorect in asta ?



#11 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 26 September 2009 - 01:09 AM

Am votat si eu in sondajul asta ! :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 29 September 2009 - 10:57 AM




#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2009 - 04:44 PM

si ?
nu esti patron si nu stie chestionarul (calculatorul) lucru asta ? :smile:
iarta-ma, glumesc, pe bune ... :thumbup: , dar tot nu am priceput unde e eroarea la chestionar ! aaa, ca pot vota si unii care nu sunt patroni ?? asta asa e, dar n-ai ce-i face, numai ca nu cred sa o faca cineva doar ca sa vicieze rezultatul, nu-i asa ? sau doar ca sa-si bata joc de chestionar si de cei care il urmaresc... ce ar avea de castigat din asta ?

numai bine. :lostit (13):






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL