Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Intrebare fuziune prin absorbtie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Intrebare fuziune prin absorbtie


15 replies to this topic

#1 andrei27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 September 2009 - 06:38 PM

Buna ziua,

Am de facut un proiect de fuziune pentru 2 societati comerciale, astfel:

P (absorbanta):
1. Activ net contabil = 280.000 RON
2. Evaluare intreprinderii prin metoda patrimoniala a indicat o valoare a activului net corectat=activ net contabil (in fine, s-a ales activul net contabil, diferentele de evaluare fiind mici). Deci, conform OMF 1376 aport net=activ net contabil.
3. Capital social = 300.000 RON.

S (absorbita):
1. Activ net contabil = - 12.000 RON;
2. Activ net corectat in urma evaluarii intreprinderii 3060 RON - dif de evaluare fiind prinse pe #212 si #7583 (asa cere OMF 1376).
3. Cap social = 400 RON.

Valoare nominala a unei actiuni pt P si S este 10 RON/actiune.

Ideea e ca valoare contabila a unei actiuni la societatea P este sub 10 RON, este de 9,7 RON, datorita faptului ca aportul net e mai mic decat capitalul social.

Obtin un raport de schimb de 7,9 actiuni S pt 1 actiune P (rata de schimb ipotetica). Ideea e ca mie imi reiese ca trebuie sa emit 306 actiuni.

Intrebari:
1) Nu pot emite la 9,7, desi asta mi-e mie valoarea contabila a unei actiuni in P pt ca minimul legal e 10 RON. Deci ce fac? Emit actiuni cu 10 RON/actiune ?
2) Daca la societatea S, 39 de parti sociale erau detinute de Asociat 1 si 1 parte sociala de catre Asociat 2 cu raportul de schimb de 7,9 P/S, Asociatul 2 va avea 0,126 actiuni. Este imposibil legal, ce fac il las tot cu o parte sociala in noua societate.

Sper ca am explicat cat de cat clar, pls ajutati-ma.
Mersi.



#2 andrei27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 September 2009 - 06:42 PM

Intrebarea nr. 2 am obtinut raspunsul deja.

Deci nimeni nu stie raspunsul la intrebarea 1 ?




#3 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 28 September 2009 - 09:47 PM

Valoarea unei actiuni nu este limitata ci valoarea unei parti sociale (la SRL ) este de 10 lei, iar pentru absorbanta nu se emit noi parti sociale ci acestea se emit pentru absorbita. La calculul ratei de schimb nu trebuie sa inregistrezi in contabilitate diferentele din reevaluare (OMFP2374/2007).
Parerea mea este ca ar trebui refacute calculele, pentru ca numarul de parti sociale pe care trebuie sa le emita pentru absorbita sunt de 315 si mai ai si o prima de fuziune(3060 / 9,7).



#4 andrei27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 30 September 2009 - 01:20 PM

Da, scuze, m-am exprimat gresit, e vorba de parti sociale. Dar oricum, le emit la 10 RON, corect ?

Rezultatele evaluarii globale a soc absorbite se inreg in soc absorbanta: 207=7583, intr-adevar OMF 1752 nu permite inreg diferentelor cu ocazia fuziunii.

Prima de fuziune nu exista daca s-a efectuat revaluarea si activul net contabil=aport net(aport net=valoarea societatii). Dar daca eu am capitaluri negative de -12.000 RON si aport net=3.060 RON, nu sunt egale intr-adevar si trebuie inregistrata prima de fuziune.

Multumesc !

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 October 2009 - 02:00 AM




#5 andrei27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 January 2010 - 07:35 PM

Revin cu o intrebare la aceeasi fuziune:

Data la care s-a calculat raportul de schimb este 31.08.2009.
Data ORC a publicarii proiectului de fuziune este 21.10.2009.
Data deciziei finale a judecatorului de finalizare a fuziunii si de dizolvare a societatii absorbite este 23.12.2009.

Intrebarea este de cand se preiau in soc absorbita operatiunile contabile ale societatii absorbante:
1) 31.08.2009 (in fine, 01.09.2009);
2) 23.12.2009 (si daca este asa cum se mai inchide activul net, din moment ce au mai trecut aproape 3 luni de la 31.08.2009, deci activul net al societatii absorbite e diferit).


Multumesc.



#6 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 05 January 2010 - 09:48 PM

La data de 23.12., in baza balantei intocmite de absorbita, pentru ca absorbanta va prelua si activitatea pe care a desfasurat-o absorbita pana la data fuziunii efective. Activele absorbitei le inregistrezi in debitul contului 456 si pasivele prin creditul 456 rezultand un bilant cu sume 0, iar absorbanta preia activele in creditul ct. 456 si pasivele in debit.



#7 Simina.B.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 04 March 2010 - 08:48 PM

Am si eu o mica rugaminte.

Am inceput un proces de fuziune prin absorbtie, in urma careea o societate existenta preia activele si pasivele unei alte societati care se radiaza de la ORC. S-a decis ca fuziunea sa se faca cu data de 31.01.2010. Iar in urma consultarii unui expert contabil de la 1.02.2010 activitatea trebuie sa fie preluata de soc absorbanta, incat vanzarile deja au fost trecute pe o casa de marcat fiscalizata pe soc absorbanta. S-a depus proiectul de fuziune la ORC, iar saptamana trecuta a fost publicat in M. Of. partea IV.

La ORC Suceava, prin intermediul carora se deruleaza tot acest proces, aproape ca nu se poate discuta. Sunt niste femei acolo care mai curand nu ar avea ce cauta la informare/asistenta, singurul lucru care il stiu e sa te trimita la pagina web a ORC-ului.

Ideea e ca am ajuns in faza in care trebuie sa duc in 30, sau dupa 30 de zile (nici asta nu au stiut sa explice calumea), dupa publicarea proiectului de fuziune, o noua serie de hartii si nu am habar din ce capat sa o iau.

In acest sens am intocmit si pregatit urmatoarele:

A. originalul certificatului de inr a soc absorbite
A. 3 balante sintetice la 31.01.2010
1) o balanta pentru societatea absorbanta;
2) o balanta pentru societatea absorbita;
3) o balanta cumulata.

B. un proces verbal de predare-primire a activelor si pasivelor societatii absorbite
C. hotarari AGA din partea asociatilor ambelor societati de acceptare a absorbtiei.
D. o cerere adresa judecatorului, care am preluat-o de la pagina ORC si in care m-am impotmolit rau de tot la competarea ei.
E. stiu ca va trebuie sa achit niste taxe la ORC si sa completez acolo o cerere de depunere a acestor acte si cred ca si una de publicare in M. Of.

Va rog daca poate ma ajuta cineva cu privire la completarea acestei cereri.
In plus am vazut ca trebuie sa depun si actul constitutiv actualizat al soc absorbante. Aceasta actualizare trebuie realizata de cei de la ORC sau trebuie/ne este permis sa o facem noi?

Va rog poate imi puteti spune si daca mai trebuie sa mai intocmesc ceva hartii in acest sens.
Sper sa gasesc aici pe cineva care sa imi dea un sfat.
Multumesc.

In plus, dupa cum am specificat si mai sus, deja activitatea este preluata si desfasurata de soc absorbanta. Dar nu am inteles si nu inteleg nici acum, cum pot face inr de preluare a activelor, avand in vedere ca nu s-a definitivat procedura. Mai exact nu este un verdict in acest sens.

Iar in februarie ar trebui sa depun ceva declaratii pe soc absorbita?
Multumesc.



#8 lumi78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 27 March 2010 - 10:19 AM

Buna
Ai avut cumva control de fond?

Vezi postareaSimina.B., la Mar 4 2010, 10:48 PM, a spus:

Am si eu o mica rugaminte.

Am inceput un proces de fuziune prin absorbtie, in urma careea o societate existenta preia activele si pasivele unei alte societati care se radiaza de la ORC. S-a decis ca fuziunea sa se faca cu data de 31.01.2010. Iar in urma consultarii unui expert contabil de la 1.02.2010 activitatea trebuie sa fie preluata de soc absorbanta, incat vanzarile deja au fost trecute pe o casa de marcat fiscalizata pe soc absorbanta. S-a depus proiectul de fuziune la ORC, iar saptamana trecuta a fost publicat in M. Of. partea IV.

La ORC Suceava, prin intermediul carora se deruleaza tot acest proces, aproape ca nu se poate discuta. Sunt niste femei acolo care mai curand nu ar avea ce cauta la informare/asistenta, singurul lucru care il stiu e sa te trimita la pagina web a ORC-ului.

Ideea e ca am ajuns in faza in care trebuie sa duc in 30, sau dupa 30 de zile (nici asta nu au stiut sa explice calumea), dupa publicarea proiectului de fuziune, o noua serie de hartii si nu am habar din ce capat sa o iau.

In acest sens am intocmit si pregatit urmatoarele:

A. originalul certificatului de inr a soc absorbite
A. 3 balante sintetice la 31.01.2010
1) o balanta pentru societatea absorbanta;
2) o balanta pentru societatea absorbita;
3) o balanta cumulata.

B. un proces verbal de predare-primire a activelor si pasivelor societatii absorbite
C. hotarari AGA din partea asociatilor ambelor societati de acceptare a absorbtiei.
D. o cerere adresa judecatorului, care am preluat-o de la pagina ORC si in care m-am impotmolit rau de tot la competarea ei.
E. stiu ca va trebuie sa achit niste taxe la ORC si sa completez acolo o cerere de depunere a acestor acte si cred ca si una de publicare in M. Of.

Va rog daca poate ma ajuta cineva cu privire la completarea acestei cereri.
In plus am vazut ca trebuie sa depun si actul constitutiv actualizat al soc absorbante. Aceasta actualizare trebuie realizata de cei de la ORC sau trebuie/ne este permis sa o facem noi?

Va rog poate imi puteti spune si daca mai trebuie sa mai intocmesc ceva hartii in acest sens.
Sper sa gasesc aici pe cineva care sa imi dea un sfat.
Multumesc.

In plus, dupa cum am specificat si mai sus, deja activitatea este preluata si desfasurata de soc absorbanta. Dar nu am inteles si nu inteleg nici acum, cum pot face inr de preluare a activelor, avand in vedere ca nu s-a definitivat procedura. Mai exact nu este un verdict in acest sens.

Iar in februarie ar trebui sa depun ceva declaratii pe soc absorbita?
Multumesc.




#9 Simina.B.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 28 March 2010 - 11:17 AM

[quote name='lumi78' date='Mar 27 2010, 11:19 AM' post='223480']
Buna
Ai avut cumva control de fond?

[quote name='Simina.B.' post='221046' date='Mar 4 2010, 10:48 PM']

Nu a fost control de fond nici la soc absorbita si nici la absorbanta.

Am depus deja dosarul la ORC si trebuie sa astept citatia de la tribunal, desi am inteles ca dureaza mult mai mult acum, pentru ca toate dosarele au fost transferate la tribunal.

Am depus pe februarie declaratii si la firma absorbita si dupa cate mi s-a explicat de la ORC asa voi proceda pana la decizia finala de absortie data de judecator. Activele si pasivele le voi prelua abia in acel moment, desi in proiectul de fuziune expertul a specificat faptul ca activitatea soc absorbite apartine soc absorbante incepand cu februarie, mai exact din urmatoarea zi de la care s-a facut asa zisa evaluare pentru absorbtie.

Acum nu-mi ramane decat sa astept citatia si in ultima faza decizia judecatorului.

Nu am mai participat pana acum la nici o procedura de acest fel, astfel incat pentru mine e ceva total nou.



#10 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 26 June 2010 - 09:26 PM

Am o situatie pe care nu pot sa o rezolv...adica nu gasesc nicaieri ce ma intereseaza pe mine.
Am 3 societati : A, B si C....soc. A absoarbe soc B si C....pe data de 25 iunie apare in MO ca fuziunea a fost aprobata. Dilema mea este: eu in ce luna fac fuziunea in contabilitate??In iunie sau in iulie? Pt. soc absorbite mai depun declaratiile aferente trim 2 si bilantul de la iunie?

Va multumesc anticipat pt raspunsuri



#11 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2010 - 05:14 PM

Eu cred ca da, deoarece au avut activitate inainte de absortie si trebuie declarata.



#12 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 02 September 2010 - 09:59 PM

Revin cu aceeasi probema legata de fuziunea celor 3 societati....
Pe 05.08.2010 a aparut in M.O ca fuziunea este aprobata deci ma pot apuca de munca.Problema mea este : eu trebuie sa fac vreun bilant de fuziune???Trebuie sa il depun la admin fin sau la reg com???Cel care s-a ocupat de fuziunea acestor societati este in concediu si nu pot sa dau de el si singurele acte pe care mi le-a dat au fost certificatele de radiere si certificat constataor pt cea care a absorbit....fara nici un filant de fuziune ...fara nimic....eu pur si simplu nu stiu ce sa fac acum mai ales ca mi-a spus c astea sunt toate actele altceva nu mai are sa imi dea.

Va rog mult de tot am nevoie de ajutor



#13 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 03 September 2010 - 08:23 AM

In vederea fuziunii prin absorbtie a fost publicat un proiect in MO, pastrezi extrasul din monitor unde apare publicata fuziunea. Emiti hotararile asociatilor celor 3 firme cu aprobarea fuziunii conform MO nr., partea a IV-a, pv predare-primire parti sociale acordate in urma fuziunii prin incorporarea primei sau a altor rezerve, act aditional cu maj.capit social soc. absorbanta, inreg.nota contabila privind fuziunea in toate firmele, completezi protocol de predare- primire elem. patrim., intocmesti bilant dupa fuziune la soc.absorbanta pe care il depui la Reg.Com. impreuna cu hot. asoc.+act aditional la actul constitutiv.



#14 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 03 September 2010 - 10:34 PM

Vezi postareahelink, la Sep 3 2010, 09:23 AM, a spus:

In vederea fuziunii prin absorbtie a fost publicat un proiect in MO, pastrezi extrasul din monitor unde apare publicata fuziunea. Emiti hotararile asociatilor celor 3 firme cu aprobarea fuziunii conform MO nr., partea a IV-a, pv predare-primire parti sociale acordate in urma fuziunii prin incorporarea primei sau a altor rezerve, act aditional cu maj.capit social soc. absorbanta, inreg.nota contabila privind fuziunea in toate firmele, completezi protocol de predare- primire elem. patrim., intocmesti bilant dupa fuziune la soc.absorbanta pe care il depui la Reg.Com. impreuna cu hot. asoc.+act aditional la actul constitutiv.


va multumesc mult de tot pt raspuns
as mai avea cateva nelamuriri daca ma mai puteti ajuta:
bilantul de fuziune il intocmesc pe formularul din decembrie sau din iunie? si ce sume preiau in bilant in prima coloana(decembre 2009 sau 01.08 .2010 avand in vedere ca eu fuziunea o fac il luna august deci in coloana a 2-a din bilant voi avea datele de la 31.08.2010) bilantul il depun doar la reg com? fara admin fin?
de act aditional cu maj.capit social soc. absorbanta trebuia sa se ocupe cel care s-a ocupat si de fuziune?? adica el ar trebui sa existe deja?

va multumesc anticipat



#15 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 04 September 2010 - 08:28 AM

Daca ai certificatele de radiere si certificatul constatator dupa fuziune inseamna ca a fost inregistrata maj.de capital la societatea absorbanta si nu a fost solicitat la reg.com. bilantul dupa fuziune(se mai intampla). Intocmesti bilantul la soc.absorbanta cu datele de la 01.01.2010-31.08.2010 si il pastrezi la dosarul de fuziune. Verifica pe certificatul constatator capitalul social.



#16 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 04 September 2010 - 09:51 AM

Vezi postareahelink, la Sep 4 2010, 09:28 AM, a spus:

Daca ai certificatele de radiere si certificatul constatator dupa fuziune inseamna ca a fost inregistrata maj.de capital la societatea absorbanta si nu a fost solicitat la reg.com. bilantul dupa fuziune(se mai intampla). Intocmesti bilantul la soc.absorbanta cu datele de la 01.01.2010-31.08.2010 si il pastrezi la dosarul de fuziune. Verifica pe certificatul constatator capitalul social.


Am certificatele de radiere, am si constatator dar nu scrie nimic despre capitalul social. Sa inteleg ca eu nu mai trebuie sa depun nimic???



Am certificatele de radiere, am si constatator dar nu scrie nimic despre capitalul social. Sa inteleg ca eu nu mai trebuie sa depun nimic???






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL