Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Hotararea Curtii de Apel Bucuresti prin care s-a admis actiunea formulata de Ceccar in contradictoriu cu Camera Consultantilor Fiscali - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Hotararea Curtii de Apel Bucuresti prin care s-a admis actiunea formulata de Ceccar in contradictoriu cu Camera Consultantilor Fiscali

23 replies to this topic

#21 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 03 November 2009 - 06:43 PM

am citit si eu comunicatul...
1. Nu are forma (daca tot se considera "profesionisti")
2. Se refera la respectarea anumitor standarde si nu "criteriul cantitativ" De parca CECCAR-ul are prevzut in lege cantitatea.
3. Au uitat cand acum 2 ani trimiteau scrisori cu obligatia inregistrarii in CCF? Scrisori care au fost contestate de experti si societati de expertiza personal si de CECCAR la nivel global? Cereau si cotizatia prin scrisoare. Daca nu aveti, caut eu intre hartiile mele si va arat un model.
4. Reamintesc ei ce? Un expert stie sa citeasca o hotarare de Tribunal, decizie a Curtii sa vada singur cand e definitiva si cand nu. Astia ne cred pe toti tampiti sau cum?
5. S-a lansat ideea....asta da exprimare! si s-au gandit sa raspunda ideii...
6. Daca accepta consultanti fiscali din alte tari, unde e fraza in care si noi, consultantii fiscali romani vom fi acceptati de alte tari? S-au nu au facut demersurile pana la capat sau "nu se poate" sau nu ii intereseaza. Doar cotizatii.
7. De ce marea majoritate a consultantilor fiscali admisi sunt din structurile Ministerului de Finante?
etc



#22 ATEZOR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 07 November 2009 - 01:03 PM

Vezi postareaBEBE1974, la Oct 30 2009, 11:23 AM, a spus:

Problema este ca sunt multi experti contabili care au incercat de mai multe ori sa devina consultanti fiscali, nu au fost in stare sa ia examenul de consultant fiscal...Nu imi dau seama cum au ajuns experti contabili cei care au picat examenul de consultant fiscal! Este vorba doar de un examen de fiscalitate, nu si de alte examene ca la Ceccar! Cred ca ar fi o mare bucurie si o mare realizare pentru cei ,,expertii contabili restantieri,, sa devina consultant fiscal fara examen!!!!!


Stimabile, dar stii de ce unii care nu au resusit nici la CECCAR nici la CAFR s-au facut consultanti? Pentru ca admiterea la CCF se bazeaza pe invatarea pe de rost a unor legi ( asa prostie cam rar vezi!!!) pe cand la admiterea la experti/auditori mai reclama si altele in afara de tocire. Cam asta e diferenta!!!




#23 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 09 November 2009 - 10:08 AM

CECCAR, CCF, CAFR, toate fac parte din profesia contabila;
Europa pregateste o directiva cf careia entitatile mici
(cifra de afaceri sub 1 milion euro) nu sunt obligate sa intocmeasca
situatii financiare - probabil vor tine o contabilitate simplificata,
in special pt scopuri fiscale.
lupta in interiorul profesiei contabile se pare ca va continua.



#24 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 09 November 2009 - 04:41 PM

Una peste alta, sunt toate institutii de esrocat. Meseria in sine este prost platita. Stiu o firma, si nu mare, care plateste 1200 lei/luna consultanta juridica pe contract si care nu ar plati nici macar 200 lei pe un contract de consultanta fiscala, trebuie sa stie contabilul. Bietul contabil nu le stie nici el, caci fiind platit prost trebuie sa isi ia multe firme, si nu mai are timp de documentare. Distractia cu CECCAR-ul pe mine ma costa scump, ca trebuie sa ma stresez un pic sa acopar cheltuielile de taxe, cotizatii, cursuri, impozite. dar macar le scot. La CCF o sa trebuiasca sa ma stresez si mai mult sa scot investitia initiala de 1600 + cotizatia de 210/an. Si de scos le svot tot din amarata aia de evidenta contabila, la care poti sa ai la fel de bine si contract si cu firma si nuu musai sa ii dai factura clientului.

Indiferent care va fi verdictul in lupta asta lor, noi oricum pierdem.
Sa dormim noaptea linistiti!!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL