Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
retur produse - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

retur produse

19 replies to this topic

#1 cysun

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 November 2009 - 03:08 PM

Am cautat peste tot si din pacate n-am reusit sa imi formez un raspuns clar. Ce se intampla cand un client returneaza marfa (sau o parte din ea) si facem un storno?

1. Marfa intra inapoi prin metoda FIFO (sau LIFO, CMP) ca si cum ar fi marfa noua sau este returnata pe pozitia din care a plecat?
2. Este necesar un NIR negativ sau este destul ca document factura storno?
3. Poate intra marfa cu aviz inapoi in gestiune si ulterior sa apara si factura storno? Daca da, in cazul asta trebuie NIR si va intra prin FIFO?

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 July 2010 - 04:49 PM




#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2009 - 10:50 PM

Marfa intra inapoi in gestiune fara sa o intereseze de metoda de descarcare aplicata.
Nu se face NIR la retur.
da , poate intra cu aviz dar fara nir si nu are treaba cu metoda de descarcare.




#3 cysun

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 November 2009 - 10:44 AM

Multumesc! La anularea unui bon fiscal, cand un client intoarce marfa ma gandesc ca se intoarce la fel, fara sa intereseze metoda de descarcare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 January 2010 - 10:30 PM




#4 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 November 2009 - 12:53 PM

Cei de la Garda ne-au atentionat: la marfa retur se face NIR deoarece este o marfa care intra in gestiune, indiferent de natura ei
Eu fac nir la toate facturile retur, si il mentionez pe fisele de marfa
:pullhair:



#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 November 2009 - 01:52 PM

cum sa faci nir cu cantitate -? Ce aberatie mai e si asta?
NIR dupa cum spune si numele este note de receptie nu nota de retur -



#6 Laura.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Arad

Postat 10 November 2009 - 02:30 PM

Si eu stiu ca se face NIR pt ca orice marfa intra in gestiune trebuie receptionata. La NIR cantitatea este cu +, doar pe factura este cu -.

In cazul in care doresc sa schimb un acumulator defect a unui client ce documente trebuie folosite? Eu m-am gandit sa folosesc Aviz de insotire a marfii pe care sa fac precizarea "nu se factureaza - conform garantie". Multumesc.



#7 cysun

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 November 2009 - 02:31 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Nov 10 2009, 01:52 PM, a spus:

cum sa faci nir cu cantitate -? Ce aberatie mai e si asta?
NIR dupa cum spune si numele este note de receptie nu nota de retur -

Cred ca HANDA se referea la un NIR cu cantitati pozitive pentru marfa ce s-a intors de la client.

Dar e buna intrebarea, clientul care iti intoarce marfa nu face un NIR de retur pentru marfa ce i-a iesit din stoc?



#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 November 2009 - 04:30 PM

-daca tu esti furnizorul caruia i s-a intors de la client un produs, ii faci factura in rosu pentru storno vanzare si receptie NIR pentru reintrarea in gestiune a produsului respectiv.
-daca tu esti clientul care a dat inapoi un produs, ai primit factura in rosu pentru storno vanzare si in baza acesteia faci scaderea din gestiune a produsului respectiv. Ser poate sa ai aviz sau alt document la returnarea produsului, pe care il iei in considerare la scadere din gestiune, urmand sa astepti factura.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 10 November 2009 - 04:33 PM




#9 adelia-sabina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 November 2009 - 03:41 PM

Am nevoie de putin ajutor, daca se poate:

Am vandut unui client o anumita cantitate de marfa, ii trimit marfa dar dupa cateva zile clientul se razgandeste si imi trimite marfa inapoi cu aviz, urmand ca eu sa-i transmit storno. Aici apare problema: cum imi incarc eu marfa returnata inapoi in gestiune? In baza carui document se face incarcarea aceasta? Pe aviz( scriptic ) clientul imi returneaza toata marfa insa pt a constata faptic ca intreaga cantitate mi-a fost returnata cum procedez? Trebuie sa fac o receptie clasica a marfii returnate( cu NIR)?



#10 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 November 2009 - 03:47 PM

In baza avizului se face iar nir.
Dati cautare pe forum



#11 adelia-sabina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 November 2009 - 04:07 PM

Va multumesc mult! Aceasta consider si eu ca este procedura corecta insa o alta contabila m-a sfatuit sa nu mai fac receptie a marfii returnate, Iar acum sunt asa confuza, nu stiu care e explicatia legala pt care trebuie sau nu trebuie sa fac o receptie a marfii returnate.

Mai sunt si alte pareri?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 January 2010 - 10:45 PM




#12 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 November 2009 - 06:04 PM

Norma la Ordin 3512/2008
NOTĂ DE RECEPȚIE SI CONSTATARE DE DIFERENȚE (Cod 14-3-1A)
1. a) Serveste ca:
- document pentru recepția bunurilor aprovizionate;
- document justificativ pentru încărcare în gestiune;
- document justificativ de înregistrare în contabilitate.
b) Se foloseste ca document de recepție obligatoriu numai în cazul:
- bunurilor materiale cuprinse într-o factură sau aviz de însoțire a mărfii, care fac parte din gestiuni diferite;
- bunurilor materiale primite spre prelucrare, în custodie sau în păstrare;
- bunurilor materiale procurate de la persoane fizice;
- bunurilor materiale care sosesc neînsoțite de documente de livrare;
- bunurilor materiale care prezintă diferențe la recepție;
- mărfurilor intrate în gestiunile la care evidența se ține la preț de vânzare.
c) În alte cazuri decât cele menționate la lit. b), recepția si încărcarea în gestiune, după caz, si înregistrarea în
contabilitate se fac pe baza documentului de livrare care însoțeste transportul (factura, avizul de însoțire a mărfii
etc.).
2. Se întocmeste în două exemplare, la locul de depozitare sau în unitatea cu amănuntul, după caz, pe măsura
efectuării recepției. În situația în care la recepție se constată diferențe, Nota de recepție si constatare de diferențe
se întocmeste în trei exemplare de către comisia de recepție legal constituită.
În cazul în care bunurile materiale sosesc în transe, se întocmeste câte un formular pentru fiecare transă, care se
anexează apoi la factură sau la avizul de însoțire a mărfii.
Datele de pe verso formularului se completează numai atunci când se constată diferențe la recepție.
3. Circulă:
- la gestiune, pentru încărcarea în gestiune a bunurilor materiale recepționate (toate exemplarele);
- la compartimentul financiar-contabil, pentru întocmirea formelor privind reglementarea diferențelor constatate
(toate exemplarele), precum si pentru înregistrarea în contabilitatea sintetică si analitică, atasată la documentele de
livrare (factura sau avizul de însoțire a mărfii);
- la unitatea furnizoare (exemplarul 2) si la unitatea de transport (exemplarul 3), pentru comunicarea lipsurilor
stabilite.
4. Se arhivează la compartimentul financiar-contabil.
5. Conținutul minimal obligatoriu de informații al formularului este următorul:
- denumirea unității;
- denumirea, numărul si data (ziua, luna, anul) întocmirii formularului;
- numărul facturii/avizului de însoțire al mărfii etc., după caz;
- numărul curent; denumirea bunurilor recepționate; U/M; cantitatea conform documentelor însoțitoare;
cantitatea recepționată, prețul unitar de achiziție si valoarea, după caz;
- numele, prenumele si semnătura membrilor comisiei de recepție, în condițiile în care se face recepția mărfii
primite direct de la furnizor sau data primirii în gestiune si semnătura gestionarului în situația în care apar
diferențe;
- prețul de vânzare si valoarea la preț de vânzare, după caz, pentru unitățile cu amănuntul.
În condițiile în care nu se înscriu datele valorice în Nota de recepție si constatare de diferențe, este obligatoriu
ca aceste date să se regăsească într-un alt document justificativ care stă la baza înregistrării în contabilitate a
valorii bunurilor.



#13 Emily_P

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 February 2010 - 10:08 AM

Buna!

Am vandut unui client anumite utilaje in valoare de 50.000 ron, ii trimit marfa dar dupa cateva luni clientul se razgandeste si imi trimite marfa inapoi, intre timp utilajele fiind folosite. Acum clientul doreste sa-i fac factura de stornare. Aici apare problema: cum imi incarc eu marfa folosita, returnata inapoi in gestiune? In baza carui document se face incarcarea aceasta?

Repet utilajele au fost folosite!

Intre timp am alt client dar nu pot sa revand utilajele pt ca nu am acte de intrare.As dori un sfat pentru a sti cum sa procedez.
Multumesc!



#14 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2010 - 11:05 AM

Faceti factura de retur si va incarcati cu ea in gestiune, apoi vindeti normal acele utilaje ( dar fiind folosite din valoarea lor la returnare as scade si uzura.



#15 karatekid

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 May 2010 - 10:09 PM

Buna seara! Se poate storna o factura daca exista doar chitanta in rosu? Multumesc.



#16 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 29 May 2010 - 09:14 PM

Nu.
Chitanta in rosu??? :frusty: , daca ai o chitanta in rosu inseamna plata stornata nu livrarea stornata.



#17 Maria Cadinoiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 May 2018 - 09:26 AM

Bună ziua!
Sunt la început de drum în activitatea contabilă și mi-ar fii de mare folos ajutorul dumneavoastră.
Aș dori să aflu care sunt înregistrările contabile în cazul unui retur de marfă în contabilitatea clientului.
Am achiziționat de la un furnizor marfă care a fost achitată în numerar, furnizorul a eliberat factura și chitanța. O parte din marfă a fost returnată la furnizor, iar acesta a eliberat factură de stornare și dispoziție de plată pentru restituirea numerarului aferent mărfii returnate.
Întrebarea mea este: dispoziția de plată emisă de furnizor poate fii considerat document justificativ pentru încasarea banilor? Sau este necesar să întocmim o dispoziție de încasare sau chitanță la încasarea banilor?
Care este înregistrarea contabilă în acest caz? Pare ca și cum aș încasa bani de la furnizori.
Mulțumesc!



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2018 - 11:00 AM

Furnizorul a procedat corect emitandu-va factura retur si DPC.
Inregistrarile contabile se fac prin stornare, ceea ce inseamna ca vei storna inclusiv plata catre furnizor, documentul justificativ fiind DPC respectiva.

Notele contabile vor fi :

1. retur marfa :
% = 401 -X
371 (cu minus, stornam incarcarea initiala a marfii)
4426 (tot cu minus, in aceeasi logica)
Daca marfa ta e contabilizata la pret cu amanuntul, va trebui sa stornezi si ct 4428 aferent pt a ajunge un stoc corect valoric.

1. retur plata
401 = 5311 , -X (cu minus, de asemenea)
In reg. de casa poti opera normal, ca o incasare, insa eu as merge mai departe cu acuratetea si as trece operatiunea chiar la plati, dar cu minus, adica chiar as storna plata cf NC intocmite. Indiferent de metoda pe care o vei adopta, soldul de casa nu-ti va fi afectat (minus pe plata = incasare).

Daca faci exact aceste inregistrari, nu-ti vei altera rulajele niciunui cont, iti vor functiona corect grilele de verificare pt marfa si tva (grile pe care le folosete si ANAF la controalele de fond), vei putea sti exact valoarea marfii achizitionate si platite intr-un interval anume, chestie care s-ar putea sa-l intereseze pe patron, statistic vorbind.



#19 Maria Cadinoiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 June 2018 - 12:31 PM

Mulțumesc frumos!



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2018 - 12:41 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL