Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pierdere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pierdere


7 replies to this topic

#1 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 10 November 2009 - 05:52 PM

Va rog, daca ma poate ajuta cineva intr-o problema: la sfarsitul anului 2009 voi avea pierdere pe care o voi transfera in contul 117.Cand fac aceasta transferare? In decembrie 2009? Si daca o reiau in urmatorii 7 ani asa cum cere legea, cum procedez cu cheltuielile nedeductibile pe care le am? le repartizez si pe ele si le impozitez?sau le pot impozita in primul trimestru din anul 2010? Multumesc mult pentru orice sugestie.



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2009 - 09:20 PM

Transferarea pierderi o faceti in Ianuarie.
Unde sa repartizati cheltuielile nedeductibile ?




#3 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 11 November 2009 - 07:22 PM

In mod normal, daca ar fi profit, cheltuielile nedeductibile le adaug la baza de impozitare si le impozitez.Dar daca am pierdere la sfarsitul anului, cand impozitez aceste cheltuieli nedeductibile? In momentul cand am profit?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 February 2010 - 03:17 AM




#4 anansc83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 11 November 2009 - 07:51 PM

nu prea inteleg relevanta intrebarii, dar calculul profitului este: (venituri - cheltuieli + cheltuieli nedeductibile - venituri neimpozabile) * 16%

daca nu aveti venituri sau veniturile sunt mai mici decat cheltuielile nu aveti ce sa impozitati, pana nu recuperati pierderea anilor anteriori



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 November 2009 - 09:02 PM

Exista si situatia in care desi inregistrezi pierdere contabila poti inregistra profit fiscal ((venituri-cheltuieli-venituri neimpozabile+cheltuieli nedeductibile)>0) care se impoziteaza cu cota de 16%. In cazul in care ai si pierdere contabila si pierdere fiscala nu impozitezi nimic (nu ai ce suma pozitiva sa impozitezi), iar pierderea fiscala se recupereaza in urmatorii 7 ani, la fiecare termen de calcul al impozitului pe profit.
Inchiderea contului 121 se efectueaza la inceputul exercitiului financiar urmator celui pentru care se intocmesc situatiile financiare anuale, contul 121 ramane la sfarsitul anului cu sold creditor(profit) sau debitor (pierdere).

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 11 November 2009 - 09:11 PM




#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 November 2009 - 11:44 PM

altfel spus: cheltuielile nedeductibile micsoreaza pierderea contabila inregistrata de dvs, ajungand la pierdere fiscala sau chiar profit fiscal-in acest din urma caz platiti impozit profit. Evidenta se face in Reg. evid fiscala si se declara in 101.
In urmatorii 7 ani preluati pierderea fiscala (decl.101+reg) si contabila (in 117) pana o acoperiti



#7 hurduc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 23 November 2009 - 04:16 PM

Daca ma puteti ajuta in urmatoarea situatia:
Sfc 117 (Rez.reportat- profit 2007) - 186664,92 lei
Sfd 117 (Rez.Reportat - pierdere 2008) - 499350 lei
Cf.Decl. imp. pe profit 2008 - pierderea fiscala este de 180991 lei
Pe anul 2009 am profit contabil dar mereu am platit impozitul forfetar pentru ca, ch.neded au fost mai mici decat cele deductibile.

Cum as putea acoperi pierderea contabila si fiscala din 2008?
Multumesc mult



#8 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 25 November 2009 - 08:12 PM

Si eu am pierdere in 2009 chiar daca inca nu s-a incheiat exercitiul financiar, dar stiu ca nu ma mai pot redresa. In anii 2004,2005,2006,2007 si 2008 am avut profit dar l-am repartizat de fiecare data in 1068 alte rezerve.Intrebarea mea este daca as putea acoperi pierderea de anul acesta, 2009, cu rezervele din anii trecuti sau trebuie sa o reiau in urmatorii 7 ani.Am intrebat la Finante si mi-au spus ca nu am voie sa schimb destinatia profitului din anii trecuti.
In cazul dumneavoastra, avand in vedere ca profitul a ramas in 117 cred ca poate acoperi o parte din pierderea contabila a anului 2008, restul trebuie reluata in urmatorii 5 ani, asa cum cere legea. Abia din 2010 perderea se reia in urmatorii 7 ani la fiecare trimestru indiferent ca aveti profit sau pierdere.Daca sunt alte pareri, va rog corectati-ma.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 February 2010 - 03:18 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL