Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
studiile superioare-vechime in munca? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


studiile superioare-vechime in munca?


5 replies to this topic

#1 silviutza4784

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 November 2009 - 07:39 PM

Buna ziua, am si eu o nelamurire. Studiile superioare se trec pe cartea de munca? sunt considerate vechime in munca sau doar stagiu de cotizare? Sunt in preaviz si va trebui sa-mi ridic cartea de munca- vroiam sa stiu daca trebuia sa fie trecuta perioada de studii in carte sau doar se tine cont la calculul pensiei? Multumesc



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2009 - 09:41 PM

Studiile superioare se trec in carnetul de munca dar nu reprezinta vechime in munca si nici stagiu de cotizare.




#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2009 - 09:40 AM

Ba reprezinta vechime in munca.

Art. 38. - (1) În sistemul public se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
a) a beneficiat sau beneficiază de drepturi de asigurări sociale, cu excepția celor prevăzute la art. 40 lit. a)-c) și e);
b) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora;
c) a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilită, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat.
(2) Asigurații care au absolvit mai multe instituții de învățământ superior, conform prevederilor alin. (1) lit. b), beneficiază de asimilarea, ca stagiu de cotizare, a unei singure perioade de studii, la alegere.
(3) Persoanele prevăzute la alin. (1) beneficiază de perioadele asimilate, dacă în aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare în condițiile prezentei legi.
(4) Perioadele asimilate prevăzute la alin. (1) se valorifică pentru obținerea prestațiilor de asigurări sociale prevăzute de prezenta lege.
(5) Se exceptează de la prevederile alin. (4) pensia anticipată și pensia anticipată parțială, în cazul cărora nu se valorifică perioadele asimilate prevăzute la alin. (1) lit. b) și c), precum și perioadele în care s-a beneficiat de pensie de invaliditate.
Legea 19/2000

Aceasta postare a fost editata de negocont: 11 November 2009 - 09:49 AM

Dragos



#4 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 11 November 2009 - 10:05 AM

am si eu o intrebare , daca din cei 4 de facultate a urmat primi 3 ani la zi, iar ultimul an l-a facut la ID, bineinteles a absolvit facutatea , in acest caz primi 3 ani se considera vechime in munca? Daca da , atunci care sunt pasii de urmat pentru a trece acei ani in cartea de munca ?. mersi

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 16 November 2009 - 09:18 AM




#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2009 - 10:11 AM

Ceri inspectorului de resurse umane insarcinat cu completarea CM acest lucru.
Trebuie sa duci diploma in original si copie (legalizata de preferat).
Completarea studiilor acreditate de Min. Invatamantului se trec toate in CM pentru a atesta nivelul de pregatire (principiu comunist...) nu pentru acest drept.
Dragos



#6 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 11 November 2009 - 08:47 PM

Se considera vechime in munca doar daca persoana respectiva nu a lucrat in acea perioada in care a urmat studiile si a urmat cursurile la zi. Cititi legea 19/2000 art. 38 pentru lamuriri suplimentare.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL