Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IMPOZIT PROFIT - Noutati 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


IMPOZIT PROFIT - Noutati 2010


123 replies to this topic

#41 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 18 February 2010 - 12:47 PM

Multumesc pt. material si eu inca odata subliniez ca IA se calculeaza dupa o regula scrisa de ei in art.34; regularizarea anuala insa ar putea fi in sarcina art.18, altfel spus pe exemplul tau (poate nu ai facut bine ca te-ai dus la acelasi nivel de IM), de aceea am sa incerc sa ma exprim cu exemplul tau , putin modificat, adica:
VT2009 se incadreaza in IM anual de 8600= veniturile totale, obținute din orice sursă, înregistrate la data de 31 decembrie 2009, din care am scazut:
variația stocurilor; producția de imobilizări corporale și necorporale; veniturile din exploatare, reprezentând cota-parte a subvențiilor guvernamentale și a altor resurse pentru finanțarea investițiilor; veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, conform reglementărilor legale; veniturile rezultate din anularea datoriilor și a majorărilor datorate bugetului statului, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementărilor legale; veniturile realizate din despăgubiri de la societățile de asigurare; si veniturile prevăzute la art. 20 lit. d).

Cu VT2008 m-am incadrat in 11000;
acum in 2010 trebuie sa calculea IA= [ip2009(cert)*(1+infl)]/4 pe ASTA IL PLATESC CA ANTICIPAT-trim!
Cand fac regularizarea anuala, daca nu sufera modificari CF, de abia atunci faca IP2010 calculat si il compar cu IM 8600=> datorez max din astea doua.

In exemplul tau, inteleg ca mai compar odata si pt.anticipat?!!!! :smile:
Deja sunt tulburata definitiv! M-am pierdut in ,,I-LOGICA" asta fiscala.
Si ca tema sa fie completa va rog studiati materialul de pe anaf-am postat in Declaratii la D101.
EX.6-NE ARD SI => CA PLATIM UN IMPOZIT ANUAL DE 41.045% SI IN EX.7 SE ARD EI :thumbup: cu IMpe 2luni.
Doamne oare ce sa ne facem?!!!
%%%




***



#42 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 February 2010 - 09:50 PM

Stati sa vedeti, se pare ca si societatile suspendate la ONRC vor plati in 2010 impozit pe profit anticipat

Sursa: Banknews.ro 17.02/2010
Firmele platesc nejustificat impozit in avans
Firmele care si-au suspendat activitatea temporar ar trebui sa fie exceptate de la plata anticipata a impozitului pe profit, insa Codul Fiscal nu are o prevedere in acest sens, a declarat expertul in fiscalitate Gabriel Biris.
Legislatia in vigoare prevede ca, incepand de la 1 ianuarie 2010, toate companiile sa plateasca anticipat impozitul pe profit in fiecare trimestru, calculat la valoarea profitului obtinut in anul precedent, actualizat cu rata inflatiei si divizat la patru.
Biris sustine ca acesta reprezinta un cost suplimentar pentru companii, greu de suportat, in special de catre companiile mici.
"Contribuabilii nu ar trebui sa plateasca impozitul anticipat. Daca ne bazam pe principiul fiscalitatii, trebuie sa existe un impozit pentru ca el sa fie platit anticipat", a precizat Biris.
La randul sau, directorul Directiei Generale Impozite Directe din Ministerul Finantelor, Dragos Doros, a declarat ca o prevedere privind suspendarea platilor anticipate nu exista in Codul Fiscal, iar o regularizare a acestor plati se face la sfarsitul anului. "Ideea merita discutata, nu zic ca este buna sau rea, insa deocamdata nu exista", a conchis Doros.




#43 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 18 February 2010 - 10:26 PM

Da, da!!!!! Eu zic sa intram toti in CFS dar sa platim impozit la stat (nu de alta, dar sa nu intre in faliment).
Oare juridicul nu mai exista, sau cum? Daca legea nu dispune atunci => ca nici nu interzice. Asa ca, sa puna mana sa revizuiasca acest CF ca e varza murata tinuta in caldura. :smile:
%%%




***



#44 Mada_st

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 23 February 2010 - 11:06 AM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Feb 18 2010, 01:47 PM, a spus:

Multumesc pt. material si eu inca odata subliniez ca IA se calculeaza dupa o regula scrisa de ei in art.34; regularizarea anuala insa ar putea fi in sarcina art.18, altfel spus pe exemplul tau (poate nu ai facut bine ca te-ai dus la acelasi nivel de IM), de aceea am sa incerc sa ma exprim cu exemplul tau , putin modificat, adica:
VT2009 se incadreaza in IM anual de 8600= veniturile totale, obținute din orice sursă, înregistrate la data de 31 decembrie 2009, din care am scazut:
variația stocurilor; producția de imobilizări corporale și necorporale; veniturile din exploatare, reprezentând cota-parte a subvențiilor guvernamentale și a altor resurse pentru finanțarea investițiilor; veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, conform reglementărilor legale; veniturile rezultate din anularea datoriilor și a majorărilor datorate bugetului statului, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementărilor legale; veniturile realizate din despăgubiri de la societățile de asigurare; si veniturile prevăzute la art. 20 lit. d).

Cu VT2008 m-am incadrat in 11000;
acum in 2010 trebuie sa calculea IA= [ip2009(cert)*(1+infl)]/4 pe ASTA IL PLATESC CA ANTICIPAT-trim!
Cand fac regularizarea anuala, daca nu sufera modificari CF, de abia atunci faca IP2010 calculat si il compar cu IM 8600=> datorez max din astea doua.

In exemplul tau, inteleg ca mai compar odata si pt.anticipat?!!!! :smile:
Deja sunt tulburata definitiv! M-am pierdut in ,,I-LOGICA" asta fiscala.
Si ca tema sa fie completa va rog studiati materialul de pe anaf-am postat in Declaratii la D101.
EX.6-NE ARD SI => CA PLATIM UN IMPOZIT ANUAL DE 41.045% SI IN EX.7 SE ARD EI :thumbup: cu IMpe 2luni.
Doamne oare ce sa ne facem?!!!
Deci...
pana la urma nu mai inteleg....
la sfarsitul primului trim din 2010...adica pana pe 25 aprilie...ce o sa platim? Si impozitul pe profit anticipat si cel care o sa imi reiasa la sfaristul perioadei primului trim.....sau maximul dintre cele doua???

O sa ne ameteasca de tot!



#45 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2010 - 10:17 PM

Iata ce zice codul fiscal , art. 34
Citat:
(6) Contribuabilii prevăzuți la alin. (1) lit. a) au obligația de a declara și efectua trimestrial plăți anticipate, în contul impozitului pe profit anual, în sumă de o pătrime din impozitul pe profit datorat pentru anul precedent, actualizat cu indicele de inflație (decembrie față de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborării bugetului inițial al anului pentru care se efectuează plățile anticipate, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se efectuează plata. Impozitul pe profit pentru anul precedent, pe baza căruia se determină plățile anticipate, este impozitul pe profit datorat conform declarației privind impozitul pe profit pentru anul precedent, fără a lua în calcul plățile anticipate efectuate în acel an.



#46 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 February 2010 - 11:06 PM

sursa capital.ro -23.02.2010 articolul : Vladescu: „In 2010, nu cresc taxele, in 2011, nu se stie”
„Lucram la modificarea Codului fiscal pentru ca sunt interpretari proaste, apar conflicte intre interpretarea controlorilor si cea a contabililor. Vrem sa luam articol cu articol si sa-l republicam. Anul acesta il terminam si va intra in vigoare din 2011.”



#47 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 February 2010 - 02:10 PM

stire de pe Realitatea:

Vești bune pentru patroni. Ministerul Finanțelor va renunța la plata anticipată a impozitului pe profit. Informația a venit de la senatorul democrat-liberal, Marius Necula, în emisiunea Ora de Foc.

"S-a ridicat această problemă, a impozitului pe profit, plătit anticipat. (n.r. e vorba de acel impozit pe care trebuie să-l plătescă orice firmă în 2010, pentru primul trimestru al anului 2010, pe baza a 2009 și indexat cu inflația). În cel mai scurt timp vom amenda și vom renunța la acest impozit", a declarat senatorul democrat-liberal, Marius Necula.



#48 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 03:43 PM

Doamne, nu pot sa cred ... probabil e vorba in vant ca si restul declaratiilor ...



#49 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 24 February 2010 - 03:54 PM

o sa cred cand o sa ma loveasca cineva cu monitorul oficial cand o sa apara in cap :smile:



#50 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 07:24 PM

Mai fratilor am citit codul fiscal cu tot cu norme si tot ce a scris fiecare dintre voi aici si eu am inteles altceva :smile:

Dupa mine sunt 4 situatii distincte :

1. Contribuabil care in 2009 a fost platitor de impozit/profit si a avut PROFIT
Imp/profit anticipat = Imp/profit 2009 ( Rd. 44 din PDF " inteligent " ) * 1/4 * 3.5%
Cod Fiscal Art. 34 ( 6 ) si OPANAF 1430/2010
Imp minin 2010 = conform veniturilor din 2009
Cod Fiscal Art. 18 (3)
Se declara si plateste cel mai mare.
Cod Fiscal Art. 18 ( 2 ) si Art. 34 (17)
Nota : in OPANAF 1430/2010 nu mai apare imp minim. Care este mai tare Cod Fiscal sau OPANAF?

2. Contribuabil care in 2009 a fost platitor de impozit/profit si a avut PIERDERE
Imp/profit anticipat = imp minim anual * 1/4
Deci nu mai apare si indicele de inflatie aici.
Cod Fiscal Art. 34 ( 17 )
Nota : OPANAF 1430/2010 nu zice nimic de aceasta situatie

3. Contribuabil nou infintati in 2010
Imp/profit anticipat = Imp minim conform prima transa *3.5%= 550+550*3.5% = 569lei
Art. 34 ( 7 ) si OPANAF 1430/2010 = aici e la fel

4. Contribuabili care au fost microintreprindere in 2009
Nu mai exista in codul fiscal din acest an la art. 34 (7) referire la cei care au fost micro
Atentie art. 34 (7) este acum : " Prin exceptie de la alin. (6), contribuabilii prevazuti la alin. (1) nou-infintati efectueaza plati anticipate in contul impozitului pe profit la nivelul impozitului minim anual aferent primei transe de venituri totale, prevazut la art. 18 alin (3), recalculat in mod corespunzator pentru perioada impozabila respectiva"
Dar in OPANAF 1430/2010 se precizeaza :
"Contribuabilii care in anul precedent au fost platitori de impozit pe veniturile microintreprinderilor efectueaza platile anticipate trimestriale, datorate in contul impozitului pe profit, in suma de o patrime din impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat in anul fiscal precedent, actualizat cu indicele de inflatie (decembrie fata de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborarii bugetului initial al anului pentru care se efectueaza platile anticipate. In acest caz, pentru stabilirea platilor anticipate se va lua in calcul impozitul pe veniturile microintreprinderilor inregistrat in contul 698 "Cheltuieli cu impozitul pe venit si cu alte impozite care nu apar in elementele de mai sus". "
Deci dupa OPANAF : Imp/profit anticipat la fostele micro = Imp/venit micro 2009 ( rulaj 698 ) * 1/4 * 3.5%
Dar in rulaj 698 poate fi imp/venit calculat si/sau imp minim din 2009.

Ideea e ce este mai tare Codul Fiscal care este o lege trecuta prin Parlament sau OPANAF ? Dupa mine ar fi codul fiscal dar poate un jurist ma lumineaza. Ce se aplica cand se bat cap in cap legea sau ordonanta ( chiar daca ordonanta este ulterioara legii )?
Trebuie sa le spun unor clienti ce impozit vor plati ei in aprilie si imi dau seama ca nu stiu. O sa creada ca sunt PROST :thumbup:



#51 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 February 2010 - 08:25 PM

Vezi postareaETIC, la Feb 24 2010, 07:24 PM, a spus:

Trebuie sa le spun unor clienti ce impozit vor plati ei in aprilie si imi dau seama ca nu stiu.
Nici nu ai de unde sa stii, stai sa se hotarasca MF ce impozite se platesc in 2010

Ministerul Finantelor ar putea renunta la plata anticipata a impozitului

Ministerul Finantelor Publice ia in calcul renuntarea la plata anticipata a impozitului pe profit, a declarat, miercuri, ministrul de resort, Sebastian Vladescu.
"Nu e un subiect, dar luam in calcul", a declarat Vladescu, raspunzand la intrebarea daca Ministerul Finantelor ia in calcul renuntarea la plata anticipata a impozitului pe profit.
Sursa :Mediafax 24.02.2010



#52 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 08:34 PM

Sper ca pana pe 24-04 sa se decida si ei, ca sa stim si noi ce declaram pe primul trimestru. :smile:



#53 Sephora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 February 2010 - 12:57 AM

Vezi postareaETIC, la Feb 24 2010, 07:24 PM, a spus:

Trebuie sa le spun unor clienti ce impozit vor plati ei in aprilie si imi dau seama ca nu stiu. O sa creada ca sunt PROST :smile:


Etic, nu esti singurul luat de "prost". De o saptamana, un prieten care isi deschide firma, ma tot roaga sa ii spun si lui ce impozit pe profit are de plata (stie ce venituri va obtine). Nu stiu cum sa ma mai ascund si pe unde. :thumbup:

De ex. in trim I va avea venituri de 76000 => Imp.p=12.160 (16%)
Dar, pentru ca e nou infiintat Imp. anticipat = Imp minim conform prima transa *3.5%= 550+550*3.5% = 569lei
Adica , pana pe 25.04.2010 ar trebui sa plateasca doar 569 lei?!?! Ma indoiesc ca este statul asa de "dragut" si a dat asa o "facilitate" societatilor nou infiintate.

Voi ce parere aveti?



#54 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2010 - 01:15 AM

Pai aia e ca nu avem pareri.
Si clientilor trebuie sa le dai o solutie sa stie pe ce cai joaca ca asta e rostul nostru principal din punctul lor de vedere, nu ii intereseaza in ce cont inregistram.
Pe ei ii intereseaza cum sa plateasca mai putine impozite legal ( mai ales ca nu e roza situatia cu banii de care dispun ). Si noi trebuie sa-i sfatuim in consecinta.
Asa ca eu o sa ma risc la ce am inteles si este in vigoare azi. Am sa le spun totusi ca sunt in pregatire modificari asa ca daca fata de ce este azi se schimba situatia sa-i critice pe guvernanti. Nu imi place sa fiu luat de prost cand stiu cat muncesc ca sa nu fiu considerat asa.



#55 Sephora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 February 2010 - 01:39 AM

Mare dreptate ai, numai ca nu ii critica pe guvernanti ci tot pe noi. Stii cum se duc la Administratie si zic: "Nu stiu doamna ce naiba mi-a facut contabilul ala acolo. M-a nenorocit."



#56 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2010 - 01:53 AM

Pai vezi ce tocmai am scris la Subiectul lunii : Ceccar tot mai puternic...
Acolo am scris motivul pentru care vorbesc de noi asa patronii.
Dar am dat si o solutie...daca te intereseaza....



#57 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 28 February 2010 - 12:08 AM

Eu mi-am pus mintea pe moate cu anticipatul. Am un exemplu:
- trim I+II suma de 7807 lei - profit, trim III 2150 minim , trim IV =2150 minim total achitat 12107
IP real a fost de 9150. Diferenta intre 12107 si 9150 este buna de pus crucea pe ea, caci nu se recupereaza. Anul asta ar trebui sa trec in alta grila.

Eu ce voi imparti pe trimestre indexat cu 3,5% daca vor lasa astia anticipatul? Pe mine nu ma ingrijoreaza atat ca zic altii ca sunt varza... ma ingrijoreaza ca am inceput eu sa cred asta.

Aceasta postare a fost editata de Raisa: 28 February 2010 - 12:08 AM

Sa dormim noaptea linistiti!!



#58 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 28 February 2010 - 08:12 PM

Parca vad ca ministerul finantelor o sa hotarasca daca renunta la impozitul anticipat sau nu , exact cu cateva zile mai inainte de termenul limita de plata , asa cum s-a intamplat si cu impozitul pe veniturile microinteprinderilor . :smile:



#59 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2010 - 08:24 PM

Raisa ,in situatie similara cu a ta suntem multi,in plus pe mine ma ingrijoreaza mentiunea "se imparte la 4 impozitul inregistrat in 6911 sau 698" Asta e ceva de vise rele ,ca doar in aceste conturi pe langa imp.e adaugat si forfretarul....
Nu vreau sa ma gandesc inca ...



#60 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2010 - 08:19 PM

Da si daca nu se modifica actuala forma, chiar daca dispare forfetarul tot il platim anul asta, in mod indirect.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 01 March 2010 - 08:19 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL