Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IMPOZIT PROFIT - Noutati 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


IMPOZIT PROFIT - Noutati 2010


123 replies to this topic

#61 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 March 2010 - 03:19 PM

Buna ziua,

Iata ultimele stiri: Gata cu impozitul anticipat! Ramane doar cel minim. Poate renunta si la acesta. Impozitul anticipat pe profit nu va fi introdus in acest an, scutirea urmand sa fie mentinuta in urma unor modificari care vor fi aplicate Codului Fiscal , a declarat premierul Emil Boc.

Dar cum spunea cineva mai sus sa credem cand apare in monitor. Desi nu am inteles despre ce "scutire" se discuta ...



#62 mogaatica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 02 March 2010 - 06:34 PM

Dar pe asta ati auzit-o"fiecare firma este obligata sa-si angajeze doi contabili"au visat ei noaptea si ziua poc cu proiectul in parlament,doamne iarta-i ca nu stiu ce fac. :smile: :thumbup: :notworthy:




#63 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 02 March 2010 - 06:50 PM

Vezi postareamogaatica, la Mar 2 2010, 04:34 PM, a spus:

Dar pe asta ati auzit-o"fiecare firma este obligata sa-si angajeze doi contabili"au visat ei noaptea si ziua poc cu proiectul in parlament,doamne iarta-i ca nu stiu ce fac. :smile: :thumbup: :notworthy:

:notworthy: :lnr (1): asta se comenteaza de pe 22 februarie aici:
http://conta.money.ro/forum/index.php?show...t=0&start=0

iar legat de "scutirea" lui peste, nu cred pana nu vad, eu cred ca ei sunt omorati de tehnica aplicarii acestei gogomanii in sensul in care ramane si imozitul minim.
Sa dormim noaptea linistiti!!



#64 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2010 - 09:21 PM

ce mai zice presa:
http://www.mediafax.ro/economic/finalizare...-martie-5600968
http://www.mediafax.ro/economic/exclusiv-v...orfetar-5774401
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#65 Nicolett

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 25 March 2010 - 08:29 AM

Se mai plateste impozit minim (forfetar)in anul 2010???



#66 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 March 2010 - 09:44 AM

da



#67 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 25 March 2010 - 01:52 PM

Pentru calculul impozitului in 2010 ne vom raporta la veniturile totale ale lui 2009.



#68 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 March 2010 - 02:37 PM

Vezi postareaNicolett, la Mar 25 2010, 08:29 AM, a spus:

Se mai plateste impozit minim (forfetar)in anul 2010???


Nicolett,

Ieri a fost adoptata in sedinta de guvern OUG de amanare a platii anticipate, proiectul il atasez, nu stiu inca daca aceasta este forma finala adoptata, dar aici vei vedea si explicatii privind impozitul minim, care dupa alte surse va fi inlocuit cu unul forfetar pentru anumite domenii de activitate, probabil va aparea un proiect zilele acestea.

Fisiere atasate


Don't worry! Just panic!



#69 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 March 2010 - 02:52 PM

nu are legatura una cu alta
anticipatul e una, minimul e alta

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 25 March 2010 - 02:53 PM




#70 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 March 2010 - 03:03 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Mar 25 2010, 02:52 PM, a spus:

nu are legatura una cu alta
anticipatul e una, minimul e alta


Ai citit proiectul? Ai citit ce am spus eu sau doar ai facut o remarca ca sa fie facuta? Citeste proiectul, care mai mult ca sigur ca asa va aparea si in MO si o sa vezi ca se face vorbire si de minim. Nu postez nimic doar asa ca sa postez, verific atent informatia si incerc ca la raspuns sa vin si cu "proba" din actul normativ. Unde am spus eu ca au legatura, ele sunt mentionate in acelasi act normativ.
Don't worry! Just panic!



#71 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 March 2010 - 04:00 PM

chiar te rog sa imi arati unde scrie in proiect ca nu se mai plateste impozitul minim :frusty:



#72 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 March 2010 - 04:06 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Mar 25 2010, 04:00 PM, a spus:

chiar te rog sa imi arati unde scrie in proiect ca nu se mai plateste impozitul minim :frusty:

Cred ca nu ne intelegem cine a spus ca in acest proiect se spune de asa ceva? Am scris eu asa ceva, este vorba de alt proiect in discutie acum la MF, care prevede inlocuirea cu impozit forfetar si pentru anumite domenii de activitate, proiect ce ar trebui sa apara cat de curand.
"[...]care dupa alte surse va fi inlocuit cu unul forfetar pentru anumite domenii de activitate, probabil va aparea un proiect zilele acestea."- citat din textul meu initial. Ori eu nu mai inteleg ce scriu, ori tu esti un pic cam grabit. Eu zic sa incheiem subiectul, citeste mai atent si o sa intelegi.
Don't worry! Just panic!



#73 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 March 2010 - 04:37 PM

daca nu ai spus de impozit minim nimic inseamna ca "nu are legatura una cu alta, anticipatul e una, minimul e alta" e o afirmatie pertinenta pentru ca aici persoana a intrebat de impozit minim nu de anticipat :frusty:



#74 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 March 2010 - 05:24 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Mar 25 2010, 04:37 PM, a spus:

daca nu ai spus de impozit minim nimic inseamna ca "nu are legatura una cu alta, anticipatul e una, minimul e alta" e o afirmatie pertinenta pentru ca aici persoana a intrebat de impozit minim nu de anticipat :frusty:


As mai continua, dar evident esti ori foarte obosit sau vrei sa te certi cu mine, raspunsul este la intrebare si nu prin "da" sau "nu" ci argumentat cu actul care va reglementa problema la aceasta data; asa se da un raspuns :
1. ca sa nu fie aceeasi intrebare pusa de mai multe ori, iar moderatorii sa nu piarda vremea cu editarea, mutarea mesajelor,
2. ca cel care primeste raspunsul sa stie ca nu vorbim din auzite, si sa aiba la baza o reglementare in domeniu.
Sper sa fi lamurit problema si a ta si a Nicolettei.
Toate cele bune.
Don't worry! Just panic!



#75 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 March 2010 - 05:35 PM

1. nu sunt obosit
2. nu ma cert cu nimeni
3. nu ai raspuns la intrebare, doar te-ai bagat in seama, e ca si cum as intreba cat e kilu' de mere si tu mi-ai spune ca au aparut perele
4. Nicolett a pus o intrebare la care eu am raspuns la obiect; daca intreba "in baza carui act normativ se plateste impozit minim si anul acesta" era alta mancare de peste
5. nu am timp sa dau citate din codul fiscal care sunt in vigoare din 01.05.2009, din moment ce nu s-a cerut lucrul acesta
6. de obicei cine "ma citeste" stie ca nu dau raspunsuri neargumentate



#76 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 March 2010 - 05:38 PM

Proiect OUG forfetar, de luat in calcul.

Mediafax mentioneaza ca a obtinut un proiect de OUG referitoare la modificarea Codul Fiscal in sensul introducerii unui impozit forfetar.
In acest proiect sunt incluse 28 de domenii de activitate, pentru care se va plati impozit forfetar, si anume:
- intretinerea si repararea autovehiculelor (vulcanizari, spalatoriile auto),
- transporturile urbane, suburbane si metropolitane de calatori (ex: taxiuri),
- alte transporturi terestre de calatori,
- activitati de intretinere peisagistica,
- activitati suport pentru interpretare artistica (spectacole),
- activitati de creare artistica,
- activitati de gestionare a salilor de spectacole si alte activitati de servicii
- hoteluri si alte facilitati de cazare similare,
- facilitati de cazare pentru vacante si perioade de scurta durata,
- parcuri pentru rulote, campinguri si tabere si alte servicii de cazare,
- restaurante,
- firme prestatoare de servicii in alimentatie (catering) pentru evenimente,
- alte activitati de alimentatie,
- baruri si alte activitati de servire a bauturilor,
- alte servicii de rezervare si asistenta turistica,
- repararea dispozitivelor de uz gospodaresc si a echipamentelor pentru casa si gradina,
- repararea incaltamintei si a articolelor din piele,
- repararea mobilei si a furniturilor casnice,
- repararea ceasurilor si a bijuteriilor,
- repararea articolelor de uz personal si gospodaresc,
- spalarea si curatarea (uscata) articolelor textile si a produselor din blana,
- coafura si alte activitati de infrumusetare,
- activitati de pompe funebre si similare,
- activitati de intretinere corporala si alte activitati de servicii,


In proiectul de OUG este prezentata si modalitatea de calcul pentru stabilirea impozitului forfetar. De exemplu, in cazul categoriilor “Restaurante, baruri cafenele” firmele prestatoare vor plati o suma care creste odata cu rangul localitatii unde se afla restaurantul si a suprafetei totale utile. Cel mai mic impozit forfetar, de 2.000 de lei, va fi platit pentru localurile de la sat care nu au o suprafata utila mai mare de 10 metri patrati.
Pentru activitatile din categoria “Hoteluri si alte facilitati de cazare”, impozitul forfetar este propus a fi calculat in functie de numarul de camere autorizate si numarul de stele sau margarete.


Se pare ca au fost exclusi touroperatorii, centrele de fitness, parcurile de distractii si alte activitati recreative si de distractive, repararea calculatoarelor si a echipamentelor de comunicatii, repararea ceasurilor si a bijuteriilor.

Potrivit proiectului obtinut de Mediafax, impozitul forfetar se va declara si plati trimestrial, in suma de o patrime din impozitul forfetar anual, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului pentru care se datoreaza impozitul.

Don't worry! Just panic!



#77 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 25 March 2010 - 05:45 PM

La cum functioneaza in Romania legiferarea, nimic nu trebuie luat in calcul pana la aparitia variantei finale in Monitorul Oficial. Si chiar si asa, pot apare modificari la scurt timp dupa legiferare. Daca ar fi sa lucram dupa ce se spune la televizor/presa sau dupa ce scrie in diversele proiecte de lege... Socola ne asteapta
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#78 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 March 2010 - 05:50 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Mar 25 2010, 05:35 PM, a spus:

1. nu sunt obosit
2. nu ma cert cu nimeni
3. nu ai raspuns la intrebare, doar te-ai bagat in seama, e ca si cum as intreba cat e kilu' de mere si tu mi-ai spune ca au aparut perele
4. Nicolett a pus o intrebare la care eu am raspuns la obiect; daca intreba "in baza carui act normativ se plateste impozit minim si anul acesta" era alta mancare de peste
5. nu am timp sa dau citate din codul fiscal care sunt in vigoare din 01.05.2009, din moment ce nu s-a cerut lucrul acesta
6. de obicei cine "ma citeste" stie ca nu dau raspunsuri neargumentate


Iti raspund doar la 3, am raspuns si mult mai clar decat ai facut-o tu, "da"- sec, faptul ca nu citesti si te arunci in comentarii este problema acestui "dialog" si as vrea sa-l inchei, daca nu vrei, imi pare rau, dar vei vorbi singur... Pe mine nu ma citeste nimeni, ca eu nu creez aici, eu preiau o informatie care o transmit mai departe, considerand-o de interes major, pentru "creatiile" mele am alt mijloc de comunicare la un click distanta pe net.
Don't worry! Just panic!



#79 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 March 2010 - 05:58 PM

A apărut noul impozit forfetar. Vezi cine plateste - articol pe money.ro/24.03.2010

Transportul cu taxiuri, spalatoriile auto si interpretarea artistica se numara printre activitatile introduse intr-o lista ce cuprinde 28 de servicii pentru care se va plati impozit forfetar, potrivit unui nou proiect, in care nu mai figureaza touroperatorii sau centrele de fitness.
Citeste tot articolul aici

Plata anticipata a impozitului pe profit, amanata pana in 2012 – sursa Mediafax/24.03.2010

Guvernul a decis, miercuri, ca intrarea în vigoare a plății anticipate a impozitului pe profit să fie amânată până în anul 2012, a anunțat premierul Emil Boc, la sfârșitul ședinței de miercuri a Executivului.
Ministerul Finanțelor a elaborat un proiect de ordonanță de urgență în care propunea ca intrarea în vigoare a plății anticipate a impozitului pe profit să fie amânată pentru 2015, ceea ce ar fi determinat majorarea veniturilor bugetare cu 625,7 milioane lei (0,12% din PIB) în acest an.
Potrivit legii, începând de la 1 ianuarie 2010, toate companiile ar trebui să plătească anticipat impozitul pe profit în fiecare trimestru, calculat la valoarea profitului obținut în anul precedent, actualizat cu indicele de inflație și divizat la patru.
Referitor la comparația impozitului pe profit cu impozitul minim, în cazul în care impozitul pe profit al unui contribuabil este mai mic decât suma impozitului minim anual, stabilit în funcție de veniturile totale înregistrate în anul precedent, firma este obligată la plata impozitului minim.
Premierul Emil Boc a declarat, la începutul lunii martie, că plata anticipată a impozitului pe profit va fi amânată și nu va intra în vigoare în acest an.



#80 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 March 2010 - 06:44 PM

Vezi postareaflorinmladin, la Mar 25 2010, 05:38 PM, a spus:

Proiect OUG forfetar, de luat in calcul.
[size=3]

Mediafax mentioneaza ca a obtinut un proiect de OUG referitoare la modificarea Codul Fiscal in sensul introducerii unui impozit forfetar.
.......................
asa da :laugh:
ai vazut ca se poate sa raspunzi la intrebare?
partea proasta e ca te si enervezi cand o faci, mai bine ai recunoaste ca ai dat raspunsul prima oara pentru alta intrebare :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 30 March 2010 - 12:43 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL