Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
omf 3055/2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


omf 3055/2009


81 replies to this topic

#21 anansc83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 11 March 2010 - 09:17 AM

Spitalul de psihiatrie Socola (adica ajungem la nebuni :smile: )

Aceasta postare a fost editata de anansc83: 11 March 2010 - 09:18 AM




#22 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2010 - 11:33 AM

La punctul 186 scrie clar ca reevaluarea se va face lunar.

186. - La finele fiecărei luni, creanțele și datoriile în valută se evaluează la cursul de schimb al pieței valutare, comunicat de Banca Națională a României din ultima zi bancară a lunii în cauză. Diferențele de curs înregistrate se recunosc în contabilitate la venituri sau cheltuieli din diferențe de curs valutar, după caz.
Prevederile de mai sus se aplică și creanțelor și datoriilor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute. În acest caz, diferențele înregistrate se recunosc în contabilitate la alte venituri financiare sau alte cheltuieli financiare, după caz.

Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#23 iuliana_71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 March 2010 - 02:23 PM

Asta ma omoara si pe mine Mihaela_cva, avem 20 de contracte de leasing de la furnizori diferiti pe care le platim in functie de cursul valutar si toti factureaza cu diferente de curs de la 31.12.2009 in februarie 2010 (respectiv martie).



#24 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2010 - 03:31 PM

Voua la ce curs va vin facturile de leasing? La curs BNR sau BNR+marja?

Eu nu sunt lamurita 100% cu reevaluarile lunare.
Chiar sunt intr-o polemica pe tema asta cu colega mea.
In afara de leasing-uri, noi avem aproape toate contractele cu furnizorii/clientii, exprimate in valuta dar cu decontare in lei, la cursul facturii.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2010 - 04:17 PM

reevaluarea lunara e randul de dif. curs valutar din fact de leasing.
la fel se calc. si la alte ctr comerciale cu facturare lunara sau nu.

ex. :
curs contractare/semnare ctr. = 4 lei/euro
curs febr. zi de facturare = 4,2 lei/euro
baza de calcul : prestare serviciu de 100 euro

fact. febr. :
val. serviciu facturat = 100 x 4 = 400 lei - ct. 628
dif. c.v. (reeval. datorie catre fz. ) = 0.2 x 100 = 20 lei - ct. 668
total factura = 400+20 = 420 lei

tu, ca si client inreg :
% = 401
628
668

analog, pt. furnizor, schimband ct de chelt. in cele de venituri

asta era problema sau n-am priceput ce nu intelegeai, Bea ? :frusty:



#26 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2010 - 04:47 PM

Scuze pentru neclaritate si iarta-ma daca te-am facut sa piezi timpul aiurea.
Nu stiu eu alte inreg.mai complicate si de care nu m-am mai lovit dar diferentele de curs stiu cum sa le inregistrez :frusty: .

Polemica era ca ea sustine ca atata timp cat in contract este prevazut plata la cursul facturii, nu am de ce sa fac diferente de curs, chiar daca contractul are valoarea totala exprimata in valuta.

In alta ordine de idei, am continuat inregistrarile tale asa cum am inteles eu mai departe:

curs contractare/semnare ctr. = 4 lei/euro
baza de calcul : prestare serviciu de 100 euro

inreg.fact. pe data de 05 febr. curs facturare 4.4:

val. serviciu facturat = 100 x 4 = 400 lei - ct. 628
dif. c.v. (reeval. datorie catre fz. ) = 0.4 x 100 = 40 lei - ct. 668
total factura = 400+40 = 440 lei

la sf.lunii feb.factura nu s-a platit, reevaluez datoria
curs final de luna 4.3

401=768 10lei
rezulta sold furnizor (401) 430lei

martie, se achita factura

curs din ziua platii 4.1

401 = 5121 410lei
401 = 768 20lei

imi elibereaza sau nu fz facturi pe dif de curs calculate intre data facturarii si data platii? si daca da cand si in valoare de cat?
si daca partenerii nu vor sa reevalueze? ce naiba fac? am avut situatii in trecut
eu am inteles ca si soldurile se reevalueaza! adica, la sfarsit de luna, iau la mana componenta 404/411 , vad care sunt in valuta cu decontare in lei si da-i bataie fato! poate nu am inteles bine
poate ca am scris prostii dar acum, asta am in cap

PS- mi-a placut cum mi-ai zis; asa imi zic prietenii :laugh:
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2010 - 07:03 PM

1. NU reevaluezi la sf. lunii, iubito, ca dai in benga si nici nu trebuie,
2. datoria la fz. ramane aia din factura, indiferent cand se achita ea !!! :biggrin: nu se inreg. atatea dif. de c.v. in fct de plata fact., de aia nici fz. tau nu reeval. asa, ati damblagi amandoi sa faceti asta la fiecare operatiune, apoi el primeste banii la 1-2-3 zile dupa ce ai platit tu si ce sa faca - sa reeval. si el la 3 zile ?? nuuuuuu ! :laugh:
3. la plata fact. inreg ramane 401=5121 fiindca tr' sa platesti fact asa cum ti-a dat-o fz. tau, nu altcumva !
4. soldurile se reeval. la sf. anului, atat !

te-am pupat, Bea :frusty:



#28 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2010 - 07:22 PM

Pai deja am dat in benga, ca eu asa am inteles din frazele de mai jos. Tu intelegi altfel?
De vreo doua zile ma tot framant cu articolele astea.


185.
(9) Diferențele de valoare care apar cu ocazia decontării creanțelor și datoriilor exprimate în lei, în funcție de un curs valutar diferit de cel la care au fost înregistrate inițial pe parcursul lunii sau față de cele la care sunt înregistrate în contabilitate trebuie recunoscute în luna în care apar, la alte venituri sau cheltuieli financiare. Atunci când creanța sau datoria este decontată în decursul aceleiași luni în care a survenit, întreaga diferență rezultată este recunoscută în acea lună.

Atunci când creanța sau datoria este decontată într-o lună ulterioară, diferența recunoscută în fiecare lună, care intervine până în luna decontării, se determină ținând seama de modificarea cursurilor de schimb, survenită în cursul fiecărei luni.


186. - La finele fiecărei luni, creanțele și datoriile în valută se evaluează la cursul de schimb al pieței valutare, comunicat de Banca Națională a României din ultima zi bancară a lunii în cauză. Diferențele de curs înregistrate se recunosc în contabilitate la venituri sau cheltuieli din diferențe de curs valutar, după caz.

Prevederile de mai sus se aplică și creanțelor și datoriilor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute. În acest caz, diferențele înregistrate se recunosc în contabilitate la alte venituri financiare sau alte cheltuieli financiare, după caz.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#29 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 March 2010 - 09:29 PM

si eu inteleg ca trebuie facut la fel cum zici, in plus reeevaluam si soldul lui 167 (datoria restanta fata de furnizor) lunar. Ma omoara asta! Oare e vreo cale sa nu facem asta? Sa intelegem noi prost? Programul meu nu face automat...le fac manual si e teribil...



#30 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2010 - 09:38 PM

nici al meu nu le face automat :laugh:

sa vedem si alte pareri, poate intelegem noi stramb :frusty: desi mi se pare foarte clara exprimarea

vorba Denisei, ajungem la Socola, sau Balaceanca...iar bucurestenii la sp.9 ca e mai aproape :laugh:

in alta ordine de idei, cred ca totusi topicul asta ar trebui spart in doua, noi discutam de ordinul 3055 si titlul zice altceva.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#31 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 March 2010 - 10:03 PM

oare Poiana Mare mai exista? ... ca ar fi mai aproape :biggrin: :frusty:



#32 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 15 March 2010 - 10:06 PM

Poate titlul topicului este motivul pentru care d-na Otilia sustine faptul ca nu evaluam lunar elementele in valuta sau asimilate acestora. Cred ca discutia asta trebuia s-o facem in topicul OMF3055.
Tot in sus-numitul, la pct.186 spune negru pe alb:
,, 186 - La finele fiecărei luni, creanțele și datoriile în valută se evaluează la cursul de schimb al pieței valutare, comunicat de Banca Națională a României din ultima zi bancară a lunii în cauză. Diferențele de curs înregistrate se recunosc în contabilitate la venituri sau cheltuieli din diferențe de curs valutar, după caz. (folosim765/665)
Prevederile de mai sus se aplică și creanțelor și datoriilor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute. În acest caz, diferențele înregistrate se recunosc în contabilitate la alte venituri financiare sau alte cheltuieli financiare, după caz. "-(folosim 768/668)''

Acum facem o paranteza in care subliniem faptul ca pot exista creanțe și datorii exprimate în lei, în funcție de cursul unei valute, daaaar decontarea acestora se face in lei-- aceasta spetza NU face obiectul reevaluarii la cursul de schimb al pieței valutare, comunicat de Banca Națională a României din ultima zi bancară a lunii în cauză. (asa consider eu- sa ma contrazica cine nu este de acord).

Acum sa vedem ce ne spune si CF (ca mai avem si TVA-uri pe aici):

ART. 1391
Cursul de schimb valutar
(1) Dacă elementele folosite la stabilirea bazei de impozitare a unui import de bunuri se exprimă în valută, cursul de schimb valutar se stabilește conform prevederilor comunitare care reglementează calculul valorii în vamă.
(2) Dacă elementele folosite pentru stabilirea bazei de impozitare a unei operațiuni, alta decât importul de bunuri, se exprimă în valută, cursul de schimb care se aplică este ultimul curs de schimb comunicat de Banca Națională a României sau cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectuează decontările, din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operațiunea în cauză.
Norme metodologice
22. (1) În sensul art. 1391 alin. (2) din Codul fiscal, prin ultimul curs de schimb comunicat de Banca Națională a României se înțelege cursul de schimb comunicat de respectiva bancă în ziua anterioară și care este valabil pentru operațiunile care se vor desfășura în ziua următoare.
(2) În contractele încheiate între părți trebuie menționat dacă pentru decontări va fi utilizat cursul de schimb al unei bănci comerciale, în caz contrar aplicându-se cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României. În cazul încasării de avansuri înainte de livrarea de bunuri sau prestarea de servicii, cursul de schimb valutar utilizat pentru determinarea bazei de impozitare a taxei pe valoarea adăugată la data încasării avansurilor va rămâne neschimbat la data definitivării operațiunii, respectiv atunci când se fac regularizările avansurilor încasate......urmeaza exemplul
(3) Pentru livrări de bunuri sau prestări de servicii în interiorul țării, contractate în valută cu decontare în lei la cursul de schimb din data plății, diferențele de curs dintre cursul de schimb menționat în factura întocmită conform alin. (1) și cursul de schimb utilizat la data încasării nu sunt considerate diferențe de preț și nu se emite o factură în acest sens.



.....
(6) Pentru operațiunile în interiorul țării, dacă baza impozabilă este stabilită în valută, transformarea în lei se va efectua la cursul din data la care intervine exigibilitatea taxei conform prevederilor art. 134 - 1342.

Mai reflectez o noapte sau doua, si poate reusim sa concluzionam ceva. Acum mi s-au incalcit ideile de la oboseala.

Ups!...ne-am suprapus in pareri-Beatrice;)).

Aceasta postare a fost editata de DENISA GRIGORITA: 15 March 2010 - 10:07 PM

%%%




***



#33 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2010 - 10:07 PM

google zice ca exista :laugh:
deci te-ai scos :frusty: nu dai multi bani pe transport

Aceasta postare a fost editata de beatrice1971: 15 March 2010 - 10:09 PM

Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#34 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 March 2010 - 10:19 PM

Vezi postareabeatrice1971, la Mar 15 2010, 04:47 PM, a spus:

imi elibereaza sau nu fz facturi pe dif de curs calculate intre data facturarii si data platii? si daca da cand si in valoare de cat?
si daca partenerii nu vor sa reevalueze? ce naiba fac? am avut situatii in trecut
eu am inteles ca si soldurile se reevalueaza! adica, la sfarsit de luna, iau la mana componenta 404/411 , vad care sunt in valuta cu decontare in lei si da-i bataie fato! poate nu am inteles bine
Aceste diferente de reevaluare de sfarsit de luna nu se mai factureaza, si clientul si furnizorul au in contabilitate aceleasi solduri, iar diferentele de curs se trec pe venituri/cheltuieli financiare. Diferentele de curs intre data emiterii facturii si data plati ar trebui facturate, dar daca nu ti le factureaza le inregistrezi tu corespunzator in contabilitate, la alte venituri/cheltuieli financiare.



#35 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2010 - 10:20 PM

Denisa, cu argumentatia din TVA m-ai bagat in ceata definitiv, o aprofundez mai incolo
Oricum merci pentru post :frusty: , asta si asteptam, sa combatem

Eu ma intreb asa, mai simplu, ca e ora tarzie, cu ce e diferit un contract de leasing incheiat pe teritoriul Romaniei, intre doua persoane juridice romane, care este in valuta, facturi emise in lei, decontarea (plata) in lei fata de un contract cu un furnizor oarecare din Romania, valoarea totala a contractului tot in valuta, facturile emise in lei raportate la o valuta si decontarea in tot in lei.

Ma doare capul....
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#36 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 March 2010 - 12:40 AM

Referitor la derularea contractelor de leasing:
vin si eu cu completari (poate si repetari) la discutia deschisa:

d.p.v. TVA:

ART. 1391 Cursul de schimb valutar
(2) Dacă elementele folosite pentru stabilirea bazei de impozitare a unei operațiuni, alta decât importul de bunuri, se exprimă în valută, cursul de schimb care se aplică este ultimul curs de schimb comunicat de Banca Națională a României sau cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectuează decontările, din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operațiunea în cauză.
Norme metodologice art 1391
(3) Pentru livrări de bunuri sau prestări de servicii în interiorul țării, contractate în valută cu decontare în lei la cursul de schimb din data plății, diferențele de curs dintre cursul de schimb menționat în factura întocmită conform alin. (1) și cursul de schimb utilizat la data încasării nu sunt considerate diferențe de preț și nu se emite o factură în acest sens.
(6) Pentru operațiunile în interiorul țării, dacă baza impozabilă este stabilită în valută, transformarea în lei se va efectua la cursul din data la care intervine exigibilitatea taxei conform prevederilor art. 134 - 1342.
ART. 1341 Faptul generator pentru livrări de bunuri și prestări de servicii
(9) În cazul operațiunilor de închiriere, leasing, concesionare și arendare de bunuri, serviciul se consideră efectuat la fiecare dată specificată în contract pentru efectuarea plății.

d.p.v. contabil (ordin 3055) specifica la functiunea conturilor:

Contul 167 "Alte împrumuturi și datorii asimilate"
În creditul contului 167 "Alte împrumuturi și datorii asimilate" se înregistrează:
- diferențele nefavorabile de curs valutar rezultate din evaluarea, la finele lunii, a împrumuturilor și datoriilor asimilate în valută (665);
- diferențele nefavorabile aferente datoriilor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora la finele lunii (668).
În debitul contului 167 "Alte împrumuturi și datorii asimilate" se înregistrează:
- diferențele favorabile de curs valutar rezultate din evaluarea, la finele lunii, a împrumuturilor și datoriilor asimilate, în valută, precum și la rambursarea acestora (765);
- diferențele favorabile aferente datoriilor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora la finele lunii (768).
Soldul contului reprezintă alte împrumuturi și datorii asimilate, nerestituite.

Contul 401 "Furnizori"
În creditul contului 401 "Furnizori" se înregistrează:
- diferențele nefavorabile de curs valutar din evaluarea soldului în valută, înregistrate la finele lunii (665);
- diferențele nefavorabile aferente datoriilor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora la finele lunii (668);
În debitul contului 401 "Furnizori" se înregistrează:
- diferențele favorabile de curs valutar aferente datoriilor către furnizori, la decontarea acestora sau cu ocazia evaluării lor la finele lunii (765);
- diferențele favorabile aferente datoriilor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, la decontarea acestora sau cu ocazia evaluării lor la finele lunii (768).
Soldul contului reprezintă sumele datorate furnizorilor.
Contul 512 "Conturi curente la bănci"
În debitul contului 512 "Conturi curente la bănci" se înregistrează:
- diferențele favorabile de curs valutar, aferente operațiunilor efectuate în valută în cursul perioadei sau disponibilităților la bancă, în valută, existente la finele lunii (765);
- diferențele favorabile, aferente operațiunilor cu decontare în funcție de cursul unei valute, în cursul exercițiului (768).
În creditul contului 512 "Conturi curente la bănci" se înregistrează:
- diferențele nefavorabile de curs valutar, aferente operațiunilor în valută, efectuate în cursul perioadei, sau disponibilităților aflate în conturi la bancă în valută, la finele lunii (665);
- diferențele nefavorabile, aferente operațiunilor cu decontare în funcție de cursul unei valute, în cursul perioadei (668).
Soldul debitor reprezintă disponibilitățile în lei și în valută, iar soldul creditor, creditele primite.

Contul 665 "Cheltuieli din diferențe de curs valutar"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența cheltuielilor privind diferențele de curs valutar.
În debitul contului 665 "Cheltuieli din diferențe de curs valutar" se înregistrează:
- diferențele nefavorabile de curs valutar, rezultate în urma încasării creanțelor
în valută (267, 411, 413, 451, 453, 456, 461);
- diferențele nefavorabile de curs valutar aferente avansurilor plătite, la
decontarea acestora (232, 234, 409);
- diferențele nefavorabile de curs valutar rezultate în urma evaluării creanțelor în valută, la finele lunii (232, 234, 267, 409, 411, 413, 418, 451, 453, 456, 461);
- diferențele nefavorabile de curs valutar, rezultate în urma achitării datoriilor în valută (512, 531, 541);
- diferențele nefavorabile de curs valutar, aferente avansurilor încasate, la decontarea acestora (419);
- diferențele nefavorabile de curs valutar rezultate din evaluarea datoriilor în valută, la finele lunii (161, 162, 166, 167, 168, 269, 401, 403, 404, 405, 408, 419, 451, 453, 455, 462, 509);
- diferențele nefavorabile de curs valutar rezultate din evaluarea la finele lunii a disponibilităților bancare în valută, a disponibilităților în valută existente în casierie, precum și a depozitelor și altor valori de trezorerie în valută (512, 531, 541, 542, 267, 508);
- diferențele nefavorabile de curs valutar rezultate din lichidarea depozitelor, a acreditivelor și avansurilor de trezorerie în valută (267, 508, 541, 542);
- diferențele nefavorabile de curs valutar înregistrate la cedarea unei participații într-o entitate externă care a fost cuprinsă în consolidare (107);
- diferențele nefavorabile de curs valutar înregistrate în situațiile financiare
anuale consolidate, aferente unui element monetar care face parte dintr-o
investiție netă a entității într-o entitate străină (106).
Contul 668 "Alte cheltuieli financiare"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența cheltuielilor financiare, altele decât cele înregistrate în celelalte conturi din această grupă.
Contul 668 "Alte cheltuieli financiare" funcționează similar celorlalte conturi din grupa 66 "Cheltuieli financiare".
În debitul contului 668 "Alte cheltuieli financiare" se înregistrează:
- diferențele nefavorabile aferente furnizorilor și creditorilor, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora sau cu ocazia decontării lor (401, 404, 408, 419, 462, 512);
- diferențele nefavorabile aferente datoriilor din leasing financiar, exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora la finele lunii (167);
- diferențele nefavorabile aferente clienților și debitorilor, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora sau cu ocazia decontării lor (411, 418, 409, 461);
- diferențele nefavorabile aferente creanțelor din avansuri acordate furnizorilor de imobilizări, exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora la finele lunii sau cu ocazia decontării lor (232, 234);
- diferențele nefavorabile aferente datoriilor față de entitățile afiliate și entitățile legate prin interese de participare exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora la finele lunii sau cu ocazia decontării lor (451, 453, 512);
- diferențe nefavorabile aferente creanțelor față de entitățile afiliate și entitățile legate prin interese de participare exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora finele lunii sau cu ocazia decontării lor (451, 453);
- diferențele nefavorabile din evaluarea la încheierea exercițiului financiar, a valorilor mobiliare pe termen scurt admise la tranzacționare pe o piață reglementată (501, 506).
samd

Denisa, mie mi se pare ca totusi pot exista creanțe și datorii exprimate în lei, în funcție de cursul unei valute, daaaar decontarea acestora se face in lei-- aceasta spetza face obiectul reevaluarii la cursul de schimb al pieței valutare, comunicat de Banca Națională a României din ultima zi bancară a lunii în cauză. . De fapt asta si vor, sa calculezi lunar si sa ajungem la Socola, Balaceanca, Sp.9, Poiana Mare etc.
Sau sa impunem programatorilor modificari de program, pe cale de consecinta :frusty:

avansurile, inreg contractelor de leasing le las pentru alta data. Deja am dureri de cap!

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 16 March 2010 - 12:43 AM




#37 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 March 2010 - 01:14 AM

ce parere aveti de exprimarea asta:
O obligație curentă există atunci, și numai atunci, când entitatea nu are o altă alternativă realistă decât să efectueze aceste plăți. (punct 189 la mine, se refera la datorille cu personalul)

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 16 March 2010 - 01:14 AM




#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2010 - 01:24 AM

Denisa, multumesc mult pt prezumtia de nevinovatie :laugh: , dar faza cu reeval. lunara abia am aflat-o :laugh: , n-am apucat sa citesc ca lumea ord. 3055/2009, asta-i adevarul, ce s-o dau dupa frunze... :sad: daca as fi stiut de asta as fi inteles ce zice Bea, chit ca era la alt topic.

Uff, reeval. se face lunar incepand din 2010, asa e, numai ca exista situatii speciale, cum ar fi fact de telefonie mobila (datorie in valuta - ctr in valuta- exprimata in lei, f. clar apare costul in valuta in desfasurator), la care doar baza e in valuta, nu si tva fiindca acel cost in valuta se transforma in lei si la acei LEI se adauga tva tot in lei.
asadar, cand reeval. la sf. lunii, o fac doar pt baza ?? ca doar aia e in valuta... :frusty:

o solutie sa scapam de reeval. e plata facturii pana la sf. lunii, adica sa nu trecem cu sold dintr-o luna in alta, numai ca de la dorinta la putinta e drum lung mai ales cand fact. vine pe la sf lunii si are termen scadent in luna urmatoare. :frusty:

deci, reevaluam :
* soldul lui 167.analitic (rest contracte) si 404.analitic (fact. curente)
* apoi, toate soldurile din conturile valutare bancare si din casa in valuta
* toate soldurile fz. cu ctr. INTERNE in valuta, care emit fact. in lei (majoritatea, sau destul de multi)
* toate soldurile clientilor pe care ii fact. in lei pe baza unui ctr in valuta
* .... ??

cel mai naspa e in ian., apoi se poate face mai usor fiindca plecam de la o baza comuna, desi eu prefer mult contabilitatea analitica.

Fratilor, voi intelegeti logica acestei reeval. lunare a creanțelor și datoriilor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute ?? la soldurile in valuta neta si fz in valuta neta, parca-parca mai treca-mearga, dar la celelalte eu nu gasesc utilitatea, zau ca nu !
oricum, programele de conta trebuie sa se updateze cu faza asta, altfel o luam pe campii ... si oricum o sa facem la dif de curs de-o sa ne crape capul :laugh:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 16 March 2010 - 01:46 AM




#39 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2010 - 01:45 AM

Hai ca ti-am dat teme de gandire la o bucata de noapte. Vad ca bantui prin forum :frusty: .
Facem si maine brainstorming pe subiect cu tartacutele intregi ca trebuie sa concluzionam ceva cu diferentele astea de curs.
Noapte buna!

Aceasta postare a fost editata de beatrice1971: 16 March 2010 - 01:47 AM

Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2010 - 01:48 AM

bantui, bantui ... ca mi-a sarit somnu' la faza cu reeval. naibii :laugh:

noapte buna si tie, draga mea :laugh:
si sar'mana ca m-ai trezit :frusty:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL