Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
omf 3055/2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


omf 3055/2009


81 replies to this topic

#61 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2010 - 05:14 PM

In urma aparitiei OPANAF 2606/2010,
a aparut in 28.10.2010 o noua versiune
a Programului Declaratii fiscale: vers. 1.0.2.6.
P.S. Daca am postat unde nu trebuie, rog ignorati mesajul !

Aceasta postare a fost editata de cuceritor: 29 October 2010 - 05:17 PM




#62 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 January 2011 - 07:52 PM

ORDIN 2869/23.12.2010 pentru modificarea si completarea unor reglementari contabile publicat in MO882/29.12.2010
ART. I
Reglementarile contabile conforme cu Directiva a IV-a a comunitatilor Economice Europene, prevazute in anexa la Ordinul ministrului finantelor publice nr. 3.055/2009 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 766 si 766 bis din 10 noiembrie 2009, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. La punctul 51, alineatul (4) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(4) Reducerile comerciale primite ulterior facturarii, respectiv acordate ulterior facturarii, indiferent de perioada la care se refera, se evidentiaza distinct in contabilitate (contul 609 «Reduceri comerciale primite», respectiv contul 709 «Reduceri comerciale acordate»), pe seama conturilor de terti. Acelasi tratament contabil se aplica si in cazul reducerilor comerciale legate de prestarile de servicii. In cazul in care reducerile comerciale reprezinta evenimente ulterioare datei bilantului, acestea se inregistreaza la data bilantului in contul 408 «Furnizori - facturi nesosite », respectiv contul 418 «Clienti - facturi de intocmit» si se reflecta in situatiile financiare ale exercitiului pentru care se face raportarea daca sumele respective se cunosc la data bilantului."




#63 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 15 February 2011 - 10:52 PM

In acelasi ordin 2869/2010 se precizeaza:
6. La punctul 188, alineatul (3) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
“(3) In cazul marfurilor returnate de clienti in acelasi exercitiu financiar in care a avut loc operatiunea de vanzare, se corecteaza conturile 411 <<Clienti>>, 707 <<Venituri din vanzarea marfurilor>>, 607 <<Cheltuieli privind marfurile>> si 371 <<Marfuri>>. In cazul in care marfurile returnate se refera la o vanzare efectuata in exercitiul financiar precedent, corectia se inregistreaza la data bilantului in contul 418 <<Clienti – facturi de intocmit>>, respectiv contul 408 <<Furnizori – facturi nesosite>> si se reflecta in situatiile financiare ale exercitiului pentru care se face raportarea daca sumele respective se cunosc la data bilantului. Tratamentul TVA in aceste situatii este cel prevazut de legislatia in domeniu.”

Cum se fac inregistrarile in cazul in care am retur de la client in ianuarie 2011 aferenta unei facturi din 2010? Asa cum inteleg din ordin, ar tb sa fac la 31.12.2010 inregistrarile: 418 = 707 ( in rosu) si, eventual, 607 = 371 ( in rosu), rezultand ca soldul la 371 nu mai corespunde cu inventarul fizic, soldul lui 418 va fi creditor.
Va rog sa-mi spuneti daca gresesc undeva? Multumesc.
oare unde o sa ajungem?



#64 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 February 2011 - 01:13 AM

faci analitic la 371 -marfa returnata efectiv in ian si la 418-clienti intocmit factura in ian. Similar cu custodia.
Altfel bineinteles ca nu o sa bata cu inventarierea (astia cu regulile lor "clare" au uitat ca exista si alte principii-cum bine ai observat inventarierea-si ca se bat cap in cap).



#65 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 16 February 2011 - 07:29 PM

Si imi va aparea 418 pe debit cu minus la 31.12.2010. :thumbup:
Nu mi se pare normal, avand in vedere ca 418 este cont de activ. Apare cam aiurea in balanta
oare unde o sa ajungem?



#66 mady90

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 20 February 2011 - 01:17 PM

buna ziua! sunt noua pe acest forum, deci va rog sa imi scuzati stangaciile! :thumbup:
voiam sa va rog sa ma ajutati intr-o problema. sunt in ultimul an la CIG. am la licenta tema Reglementarea TVA. Legat de avizul de insotire a marfii, am gasit intr-un loc ca factura trebuie intocmita in max 3 zile, intr-o carte ca in max 5 zile iar pe un alt forum ca se poate intocmi in max 15 zile in luna urmatoare celei in care i-a nastere evenimentul. cum este corect???



#67 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 20 February 2011 - 01:59 PM

in momentul in care destinatarul devine proprietarul bunurilor.
In general avizele se fac pt. transportul bunurilor la destinatie, pe aviz fiind inscrisa mentiunea "urmeaza factura", pt bunuri date in consignatie sau puse la dispoz.clientului.
In cod fiscal art.155.1 alte documente: " (4) În cazul livrărilor în vederea testării sau pentru verificarea conformităţii, a stocurilor în regim de consignaţie sau a stocurilor puse la dispoziţie clientului, la data punerii la dispoziţie sau a expedierii bunurilor, persoana impozabilă va emite către destinatarul bunurilor un document care cuprinde următoarele informaţii:a) un număr de ordine secvenţial şi data emiterii documentului;b) denumirea/numele şi adresa părţilor;c) data punerii la dispoziţie sau a expedierii bunurilor;d) denumirea şi cantitatea bunurilor.
(5) În cazurile prevăzute la alin. (4), persoana impozabilă trebuie să emită un document către destinatarul bunurilor, în momentul returnării parţiale sau integrale a bunurilor de către acesta din urmă. Acest document trebuie să cuprindă informaţiile prevăzute la alin. (4), cu excepţia datei punerii la dispoziţie sau a expedierii bunurilor, care este înlocuită de data primirii bunurilor.
(6) Pentru operaţiunile menţionate la alin. (4), factura se emite în momentul în care destinatarul devine proprietarul bunurilor şi cuprinde o referire la documentele emise conform alin. (4) şi (5)."

Cartille tale pot fi mai vechi, legile se schimba in tara.
E important pentru care motiv se intocmeste aviz, regula generala (baza) este ce ti-am spus: transferul de proprietate.



#68 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 20 February 2011 - 04:23 PM

Vezi postareabibilica, la Feb 16 2011, 07:29 PM, a spus:

Si imi va aparea 418 pe debit cu minus la 31.12.2010. :thumbup:
Nu mi se pare normal, avand in vedere ca 418 este cont de activ. Apare cam aiurea in balanta
Asa e dar in bilant ai sume corecte respectiv:
418%707,4428 in rosu cu val retur
creante 411+418(-)= creanta certa
venitul este corectat
cheltuiala anulata 607=371 in rosu
=>rezultat corect af. exercitiului incheiat
iar stocul e bun pentru ca faci concomitent si 357=371 in negru -marfurile erau erau efectiv plecate din gestiunea ta.
in ian 2011
4428=4427 il scoti din neexigibil in ianuarie la inregistrarea facturii de retur(rosu)
411 = 418 val factura incl tva(rosu)
%%%




***



#69 mady90

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 20 February 2011 - 07:28 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 20 2011, 01:59 PM, a spus:

in momentul in care destinatarul devine proprietarul bunurilor.
In general avizele se fac pt. transportul bunurilor la destinatie, pe aviz fiind inscrisa mentiunea "urmeaza factura", pt bunuri date in consignatie sau puse la dispoz.clientului.
In cod fiscal art.155.1 alte documente: " (4) În cazul livrărilor în vederea testării sau pentru verificarea conformităţii, a stocurilor în regim de consignaţie sau a stocurilor puse la dispoziţie clientului, la data punerii la dispoziţie sau a expedierii bunurilor, persoana impozabilă va emite către destinatarul bunurilor un document care cuprinde următoarele informaţii:a) un număr de ordine secvenţial şi data emiterii documentului;b) denumirea/numele şi adresa părţilor;c) data punerii la dispoziţie sau a expedierii bunurilor;d) denumirea şi cantitatea bunurilor.
(5) În cazurile prevăzute la alin. (4), persoana impozabilă trebuie să emită un document către destinatarul bunurilor, în momentul returnării parţiale sau integrale a bunurilor de către acesta din urmă. Acest document trebuie să cuprindă informaţiile prevăzute la alin. (4), cu excepţia datei punerii la dispoziţie sau a expedierii bunurilor, care este înlocuită de data primirii bunurilor.
(6) Pentru operaţiunile menţionate la alin. (4), factura se emite în momentul în care destinatarul devine proprietarul bunurilor şi cuprinde o referire la documentele emise conform alin. (4) şi (5)."

Cartille tale pot fi mai vechi, legile se schimba in tara.
E important pentru care motiv se intocmeste aviz, regula generala (baza) este ce ti-am spus: transferul de proprietate.
Multumesc mult pt raspuns. Daca se poate lasa-mi si mie niste site-uri unde gasesc informatii actualizate. mie imi trebuia la partea de teorie a licentei, strict, in cate zile maxim trebuie emisa factura in cazul in care marfa a plecat doar cu aviz de insotire a marfii. :wink:



#70 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 21 February 2011 - 01:31 AM

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Cod_f..._norme_2011.htm

in general aici http://static.anaf.ro/public/wps/portal/&#...M5MDE0ODM!/



#71 mady90

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 21 February 2011 - 01:12 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 21 2011, 01:31 AM, a spus:

multumesc mult. sunteti f amabila! ma bucur ca intalnesc astfel de persoane! :thumbup:



#72 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 08 March 2011 - 05:11 PM

Buna ziua
Am si eu un contract in eur in UE, factura client eur si nu stiu daca am inteles corect:

Imi ramane sold la sfarsitul lunii. Eu reevaluez atat la sfarsitul lunii cat si la incasare ?

665 = 4111 sau 4111 = 765 atat la sfarsitul lunii cat si la incasare?



#73 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 08 March 2011 - 10:45 PM

Pt. Lucia 2 : DA.

Dana




#74 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 09 March 2011 - 09:27 AM

Vezi postareaDana42, la Mar 8 2011, 10:45 PM, a spus:

Pt. Lucia 2 : DA.

Multumesc! :thumbup:



#75 ionela-stefania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2011 - 01:34 PM

Cum se fac inregistrarile in cazul in care am retur de la client in februarie 2011 aferenta unei facturi din 2010? Asa cum inteleg din ordin, ar trebui sa fac la 31.12.2010 inregistrarile: 418 = 707 ( in rosu) si, eventual, 607 = 371 ( in rosu), tva-ul in 4428. Cum ramane cu inventarul ? N-o sa-mi mai dea nici macar lunar conf. cu gestiunea, avand in vedere ca in descarcarea de gestiune oricum se storna 607= 371 ! Ma poate ajuta cineva cu o monografie ptr.2010 si una ptr.2011 ? Merci.



#76 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 March 2011 - 01:57 PM

te poti ajuta singura citind postarea 68 din acest topic



#77 ionela-stefania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2011 - 02:33 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Mar 10 2011, 02:57 PM, a spus:

te poti ajuta singura citind postarea 68 din acest topic

MULTUMESC ! ASA E CRED CA-MI TREBUIE OCHELARI ! BANUIESC CA 607=371 IN ROSU VA FI CU VAL. DE CUMP. A MARFII, F. AC, LA FEL CA LA DESC.DE GEST. SAU GRESESC ?



#78 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 March 2011 - 09:11 PM

nu gresesti



#79 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 March 2011 - 01:40 PM

Ionela, Denisa a explicat corect inregistrarile, la fel si Mihaela, eu le reiau, pentru ca am senzatia ca ai ramas cu impresia ca vei avea o diferenta la marfa la 31.12.2010 :
2010
-vanzarea initiala a marfii la data xx.xx.2010 : 4111 % 707, 4427 Y lei.
- scaderea din gestiune a marfii : 378, 4428, 607 % 371 X lei
- in decembrie, daca nu s-a depus bilantul pana cand deja stii ca se va efectua returul marfii in 2011 si cunosti valoarea, inregistrezi urmatoarele :
- factura de retur din 2011, aferenta marfii din anul 2010 : 418 % 707, 4428 -Y lei
- scaderea din gestiune a marfii : 378, 4428, 607 % 371 -X lei si concomitent 357=371 +X lei, avand in vedere ca marfa ta in decembrie 2010 se afla inca la terti iar intrarea ei in gestiune s-a facut efectiv in anul 2011. In acest fel nu vei avea diferente la inventar la marfa la 31.12.2010.
2011
- regularizarea facturii de retur : 4111=418 si 4428=4427 cu - Y lei
- inreg. intrarii marfii in gestiune : 371=357 X lei sau 357=371 - X lei, eu as opta pt. prima varianta pentru a nu denatura corelatiile care exista intre conturile 371, 4428, 707, 378 si 607.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 11 March 2011 - 01:43 PM

Dana




#80 mady90

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 14 March 2011 - 12:46 PM

stiti cumva daca exista vre-un pdf cu corespondentele intre conturile vechi si noi modificate in conformitate cu ord 3055/2009?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL