Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cont bancar PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cont bancar PFA


4 replies to this topic

#1 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 30 November 2009 - 10:55 AM

Buna ziua,

Am cateva intrebari legate de contul bancar PFA. In opinia mea, acest cont functioneaza ca si cont de persoana juridica, si cont de persoana fizica. Juridica pentru ca se pot face operatiuni legate de incasari/plati PFA, precum si de persoana fizica intrucit se pot face retrageri de bani in interes personal.
Acum intrebarile:
1) de ce unele banci cer stampila la retragerea de numerar de la casierie, desi retragerea se face in interes personal si nu in interesul PFA? Mai exact de ce orice operatiune la casierie este considerata ca fiind facuta de persoana juridica, si nu de persoana fizica? In opinia mea banii retrasi de la banca pot fi considerati ca folositi de persoana juridica PFA numai in momentul cand ei se regasesc in registrele si jurnalele PFA, ca o cheltuiala deductibila sau nu. Deci banca nu poate considera apriori o retragere ca fiind o operatiune pe PFA.
2) Contul bancar de PFA poate fi utilizat si ca un cont de persoana fizica ? Pot depune bani in el ca persoana fizica si ii pot utiliza ulterior tot ca persoana fizica? Daca da, de ce da, daca nu, de ce nu ?
3) De ce PFA nu poate retrage valuta ca persoana fizica daca incasarile sunt in valuta? Mai concret , pfa are regim de persoana juridica in privinta regimului valutar. Eu inteleg lucrul urmator: PFA presteaza un serviciu, are niste incasari ( lei sau valuta) , plateste impozitele pe acele venituri, iar restul banilor sint bani personali, utilizati in folos propriu, fara nevoie de a justifica folosirea lor ( echivalentul banilor provenind din salariu). Atata timp cat este permisa detinerea de valuta ca persoana fizica in Romania, iar PFA nu este obligata sa justifice folosirea banilor din acest cont ( sunt bani personali) de ce nu este permisa retragerea directa de valuta, dar este permisa schimbarea ei in lei si apoi achizitionarea de valuta din aceeasi bani, de data aceasta ca persoana fizica? Stupid, nu? Sunt bani personali, dar nu sunt de fapt.....
4) Este obligatorie utilizarea unui cont de PFA pentru operatiunile efectuate de PFA? Am gasit pe alte forumuri informatia ca BNR nu obliga acest lucru, putand fi folosite si conturi personale.
5) Exista undeva reglementata notiunea de cont PFA, sau fiecare banca o foloseste dupa bunul plac?

Niste raspunsuri cu trimitere la legi, ordonante, norme de aplicare sunt foarte apreciate.

Multumesc pentru timpul acordat.



#2 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 31 December 2009 - 12:53 AM

In Romania, persoana fizica autorizata, sau intreprinderea individuala (cu toate formele de cabinet de avocatura, cabinet notarial, cabinet medical etc.) sunt asimilate persoanelor juridice. Motiv pentru care, la ridicarile de numerar de pe conturile de PFA, bancile care solicita stampila (atentie, nu toate bancile solicita stampila la ridicarile de numerar de pe PJ). Nu exista posibilitatea de a face o diferentiere intre operatiunile facute in interesul PFA si cele in interes personal pe acel cont, motiv pentru care se considera, a priori, facute in interesul PFA. Mai mult, pe ce baza diferentiati in inregistrarile contabile operatiunile PFA de cele facute in interes personal pe acel cont?

Referitor la intrebari:

1) Am raspuns mai sus.

2) Bancile considera operatiunile facute pe contul de PFA ca fiind facute in interesul PFA. Daca vrei sa faci depuneri personale, nu are nimeni ceva impotriva, dar cum evidentiezi (pe ce baza) operatiunile personale in evidenta contabila a PFA?

3) Articolul 3 din Regulamentul nr. 4, republicare 1, din 1 aprilie 2005, emis de Banca Nationala a Romaniei si publicat in M. Of. Partea I, nr. 616 din 06.09.2007, spune urmatoarele: "Art. 3. -(1) Plățile, încasările, transferurile și orice alte asemenea operațiuni între rezidenți, care fac obiectul comerțului cu bunuri și servicii, se realizează numai în moneda națională (leu), cu excepția operațiunilor prevăzute în anexa nr. 2 "Categorii de rezidenți care pot efectua operațiuni în valută", care se pot efectua și în valută.
(2) Toate celelalte operațiuni între rezidenți, care nu fac obiectul comerțului cu bunuri și servicii, pot fi efectuate în mod liber fie în moneda națională (leu), fie în valută."

De aici rezulta ca, o PFA, daca presteaza servicii si nu se incadreaza in anexa nr. 2, nu poate dispune liber de valuta. Pentru banii personali, exista conturile de persoana fizica, unde banca nu cere explicatii. De ce sa amestecam PFA-ul cu persoana fizica? Nu e mai usor la evidenta contabila sa fie diferit?? Inca sunt banci in Romania care nu au comisioane de administrare la contul de persoana fizica, asa ca ar fi usor de folosit separat un astfel de cont (parerea mea, cel putin).

4) Nu stiu sa existe vreo reglementare BNR in acest sens, dar Administratia Financiara este de acord? Mai mult, contul de persoana fizica se identifica prin CNP (ca si cod de identificare este transmis in permanenta CNP-ul), in schimb la cel de PFA este CIF-ul.

5) Contul de PFA este asimilat contului de persoana juridica. De ce? PFA-ul este asimilat persoanei juridice, conform definitiilor Codului Civil, intrucat nu poate fi asimilat persoanei fizice. Capacitatea de folosinta a persoanei juridice, acea parte a capacitatiicivile care consta in aptitudinea de a avea drepturi si obligatii civile, apare la infiintarea lor, spre deosebire de persoana fizica, unde incepe la nasterea persoanei (nu cred ca putem considera PFA-ul ca se naste...)




#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2010 - 03:39 PM

1. Au interpretat si ei legea in interesul lor, bancile castiga in felul acesta pentru ca aplica taxe si comisionane ca la persoane juridice, si in plus PFA-ul mai deschide si un alt cont pentru uz personal.
Multa lume asimileaza PFA persoanelor juridice, dar este complet gresit. PFA-ul este o categorie aparte, intre persoana juridica si PFA exista diferente majore (a se vedea OUG 44 / 2008 si Legea 31 / 1990).
Eu nu am gasit nicaieri in Codul Civil unde s-a sugera macar aceasta "asimilare", si chiar daca ar exista nu are importanta cele doua forme de organizare pentru comert sunt clar si distinct reglementate prin normele de mai sus.
2. Nu ai niciun interes sa folosesti contul de PFA ca si cont personal, se aplica taxe si comisioane mai mari, adica mai mari; invers iesi mai bine. Cunosc cazuri de persoane care folosesc contul personal si pentru incasarile pe PFA si nu au avut probleme.
3. Asta probabil face parte din politica monetara (in mod sigur exista o reglementare BNR), si e "normal" sa fie asa, altfel leul s-ar deprecia.
Dragos



#4 Dan Topor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 November 2010 - 12:04 PM

Excelenta intrebare!

M-am lovit de aceeasi problema.
Sumele incasate in valuta sunt incasate in baza unor facturi, PFA-ul are toate taxele si impozitele platite la zi - in RON, prin urmare sumele disponibile in valuta reprezinta in mod real un venit net al persoanei fizice, respectiv al titularului PFA-ului, care nu este nici asociat, nici actionar.
De asemenea, venitul impozabil al PFA-ului se declara la ANAF ca venit pe PERSOANA FIZICA, deci aici apare un conflict cu incadrarea PFA-ului strict la persoane juridice.
Pe de alta parte, daca bancile considera PFA ca persoana juridica, iata ca am gasit o banca care nu ofera servicii de Bilet la ordin pentru PFA-uri, fapt care ar putea fi incadrat la discriminare !?
Dupa parerea mea, situatia PFA-urilor este extrem de prost reglementata, sau sa spun mai bine incomplet reglementata. Nu sunt stabilite clar raporturile fata de institutii etc. Fata de unele institutii are statut de persoana juridica, insa fata de altele are statu de persoana fizica.
Din cate stiu, de exemplu, ca PFA nu pot apela la insolventa, deoarece sunt considerat persoana fizica in acest caz... sau ma insel?



#5 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 06 November 2010 - 03:24 PM

eu personal de cand activez ca pf sau ulterior pfa, am acelasi cont deschis pe persoana fizica obisnuita in care fac incasari si din care fac plati. banca nu a cerut niciodata acte suplimentare, stampila sau alte lucruri cand incasez sau fac plati, singurul lucru care il cereau acum ceva vreme dar intre timp au renuntat, era sa prezint factura cand incasam ceva. in rest nimic. acum nu stiu cat de legal activez eu, dar acest cont este inregistrat la finante ca si cont de pf/pfa (adica il trec mereu pe declaratia 200 :thumbup: cand o depun)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL