Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalizare carburant - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Fiscalizare carburant


9 replies to this topic

#1 mihaela_mihai15

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 10 December 2009 - 10:11 AM

Buna ziua tuturor.
Am nevoie de ajutor intr-o problema pe o speta concreta: ch cu carburantul la scolile de soferi.
Lucrurile stau asa: e o chestiune general cunoscuta ca scolile de soferi nu fiscalizeaza carburantul consumat cu instruirea cursantilor (adica chipurile cursantul insusi alimenteaza masina la pompa). In practica, elevul plateste la scoala sau instructorului o suma pentru carburant, (care de regula depaseste cu mult cv carburantului consumat in mod real) si nu primeste chitanta sau bf pt suma respectiva. In contabilitatea firmei banii astia nu exista.
Eu imi dau seama ca treaba asta s-ar putea incadra lejer la evaziune fiscala dar, nefiind din bransa, as vrea sa-mi spuneti daca stiti ce acte normative prevad obligativitatea fiscalizarii carburantului pentru domeniile in care acesta este mijloc de productie (scoli de soferi, taximetrie, curierat, etc) si care sunt sanctiunile la care se expun cei care procedeaza in alt fel.
Daca mi-ati indica actele normative si articolele unde gasesc treburile astea, caut singura.
Multumesc mult.



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2009 - 12:59 PM

Nu prea inteleg ce vrei sa spui prin "fiscalizare".
Cursantul plateste un curs de instruire, care include anumite consumuri din partea prestatorului.

Dragos



#3 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 10 December 2009 - 01:39 PM

cred ca voia sa intrebe daca exista obligativitatea inregistrarii bonurilor in contabilitate, din moment ce carburantul se foloseste in scopul desfasurarii activitatii.
asa e, mihaela?
din ce spune ea, sumele pe care le platesc cursantii pt. combustibil sunt "la negru", fara chitanta, adica nu se incaseaza pe firma. dar atunci cine plateste efectiv alimentarea masinilor... patronul/patronii din banii lor personali...!?
:pullhair: in cazul asta nu pricep de ce nu deconteaza acele bonuri, mai ales ca in domeniul lor de activ. si cheltuiala si tva-ul aferent sunt deductibile.



#4 mihaela_mihai15

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 10 December 2009 - 02:19 PM

exact asta voiam sa spun: cursantul intreaba: "cat costa scoala" iar raspunsul e "2 lei pregatirea si 4 lei carburantul". Cursantul plateste 6 lei dar primeste bf doar pe 2 lei, restul fiind pt carburantul care se consuma. Din astia 4 lei instructorul alimenteaza doar 1 leu, restul se baga in buzunar. ma intereseaza sa stiu daca asta e o practica legala ( se pretinde ca nimeni nu ia banii astia, ca elevul alimenteaza cu mana lui). In contabilitate nu se inregistreaza carburantul deloc: nici ca incasare nici cheltuiala. Ma intreb daca nu exista un act normativ care sa specifice faptul ca tariful unei prestatii trebuie sa contina in mod obligatoriu toate elementele de cost aferente prestatiei. Asta as vrea sa aflu de la voi daca stiti.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 December 2009 - 03:18 PM




#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2009 - 03:02 PM

Eu cred ca asta este o practica noua, avand in vedere noua legislatie in domeniu.
Eu am platit chiar de curand asa ceva (acum cateva luni) si am platit pregatire nu si combustibil.
Este complet ilegala practica, o simpla sesizare a unui client este de ajuns pentru a avea probleme serioase.
Dragos



#6 mihaela_mihai15

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 10 December 2009 - 04:13 PM

De acord cu tine dar eu am nevoie de argumente solide ca sa demonstrez ca e o practica ilegala, nu doar o parere de bun simt. Si practica nu e deloc noua.

De ex: cum demonstrez ca e ilegal in faptul ca in contractul cu cursantul scoala scrie ca tariful acopera doar prestarea de serviciu iar carburantul va fi asigurat de cursant prin alimentare la pompa in cantitate de, sa zicem, 100 l ?
sau: cum argumentez ca e ilegal ca din tariful afisat de o scoala (sau op de transport) lipsesc ch cu carburantul, acesta fiind asigurat de client (pers fizica)
Intelegi ce caut?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 December 2009 - 03:19 PM




#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 10 December 2009 - 11:36 PM

METODOLOGIA din 2 octombrie 2009
de organizare si desfasurare a cursurilor de pregatire teoretica si practica in vederea obtinerii permisului de conducere*)

EMITENT: MINISTERUL TRANSPORTURILOR SI INFRASTRUCTURII
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 684 bis din 12 octombrie 2009
Data intrarii in vigoare: 12 Octombrie 2009

ART. 62
(1) Tariful de școlarizare este compus din tariful aferent pregătirii teoretice și tariful aferent pregătirii practice.
(2) Tariful prevăzut la alin. (1) va fi compus obligatoriu din toate elementele de costuri aferente pregătirii.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#8 mihaela_mihai15

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 11 December 2009 - 09:44 AM

multumesc nopris, stiam de ordinul asta dar nu-mi este de prea mare folos.
Ma gandeam ca poate in legislatia fiscala gasesc ceva mai bun, un cod de bune practici comerciale sau ceva legat de protectia consumatorului. Un ordin al ministrului transporturilor nu poate sa decida in legatura cu chestiuni legate de partea financiara a firmei.
Mai descriu odata spteta: clientul nu este inselat, i se spune pretul corect (care acopera toate ch aferente) doar ca i se spune ca va primi bf doar pt o parte din banii astia, cu restul va alimenta el insusi la pompa un anumit nr de litri de carburant la fiecare ora de practica. Banii de carburant nu-i ia nimeni ca sa zici ca ai incasat fara chitanta. Bonurile de carb nu intra in contab ca si cheltuieli pt ca banii aferenti nu au fost inregistrati la venituri. E ca la firmele de constructii care lucreaza cu materialul clientului.
Este legal sau nu? si daca nu e legal, unde scrie asta?



#9 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2009 - 10:28 AM

Art. 9. - (1) Constituie infracțiuni de evaziune fiscală și se pedepsesc cu închisoare de la 2 ani la 8 ani și interzicerea unor drepturi următoarele fapte săvârșite în scopul sustragerii de la îndeplinirea obligațiilor fiscale:
a) ascunderea bunului ori a sursei impozabile sau taxabile;
b) omisiunea, în tot sau în parte, a evidențierii, în actele contabile ori în alte documente legale, a operațiunilor comerciale efectuate sau a veniturilor realizate;
c) evidențierea, în actele contabile sau în alte documente legale, a cheltuielilor care nu au la bază operațiuni reale ori evidențierea altor operațiuni fictive;
d) alterarea, distrugerea sau ascunderea de acte contabile, memorii ale aparatelor de taxat ori de marcat electronice fiscale sau de alte mijloace de stocare a datelor;
e) executarea de evidențe contabile duble, folosindu-se înscrisuri sau alte mijloace de stocare a datelor;
f) sustragerea de la efectuarea verificărilor financiare, fiscale sau vamale, prin nedeclararea, declararea fictivă ori declararea inexactă cu privire la sediile principale sau secundare ale persoanelor verificate;
g) substituirea, degradarea sau înstrăinarea de către debitor ori de către terțe persoane a bunurilor sechestrate în conformitate cu prevederile Codului de procedură fiscală și ale Codului de procedură penală.
(2) Dacă prin faptele prevăzute la alin. (1) s-a produs un prejudiciu mai mare de 100.000 euro, în echivalentul monedei naționale, limita minimă a pedepsei prevăzute de lege și limita maximă a acesteia se majorează cu 2 ani.
(3) Dacă prin faptele prevăzute la alin. (1) s-a produs un prejudiciu mai mare de 500.000 euro, în echivalentul monedei naționale, limita minimă a pedepsei prevăzute de lege și limita maximă a acesteia se majorează cu 3 ani.
Lege nr. 241 din 15/07/2005

Aceasta postare a fost editata de negocont: 11 December 2009 - 10:29 AM

Dragos



#10 mihaela_mihai15

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 11 December 2009 - 09:14 PM

multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL