Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Firma contabilitate - diminuare impozit profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Firma contabilitate - diminuare impozit profit


17 replies to this topic

#1 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 17 December 2009 - 03:56 PM

M-am uitat pe situatile contabile de pe www.mfinante.ro a catorva firme de contabilitate, majoritatea compuse din actionarul unic expert contabili si 3-4 angajati. Am fost uimit sa constat ca la o cifra de afaceri de 3-400.000 RON profitul inregistrat este foarte mic. Consider ca la o firma de prestari servicii contabile, marja de profit trebuie sa fie cel putin 20-30%. Intrebarea mea este: oare la ce artificii recurg aceste firme pentru diminuarea profitului? Am auzit si un caz de folosire de facturi false. Chiar si in aceasta varianta, ce poti scrie pe acele facturi ca sa fie cheltuieli aferente unei societati ce presteaza servicii de contabilitate.



#2 marix2008

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 December 2009 - 04:31 PM

pai tu nu stiai ca cine imparte parte isi face?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 February 2010 - 08:24 PM




#3 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 17 December 2009 - 06:17 PM

pt. flo8200
facturi false???... la ce te referi mai exact?
pt. a diminua "artificial" profitul dau doar doua exemple (poate sunt mai multe dar acestea imi vin acum in minte):

1. "incarci" cheltuielile - dar pentru asta ai nevoie de documente justificative, ca facturi de la furnizori sau chitante care sa ateste alte plati, pt. care nu este nevoie de factura.
ca sa "faci rost" de facturi/chitante de cumparare:
- ori editezi tu insuti niste facturi/chitante "in fals", ca si cum le-ai fi primit de la altcineva, treaba extrem de riscanta (si am aici in vedere numai cazul in care cineva ar compara declaratiile 394 depuse de tine si firma/firmele in speta);
- ori convingi unul sau mai multi furnizori sa-ti dea facturi pentru produse sau servicii de care, in fapt, nu beneficiezi. dar e greu de crezut ca cineva accepta sa emita facturi pentru care, in primul rand, colecteaza tva+plateste imp. pe profit si pe care, in al doilea rand, va trebui sa le si incaseze efectiv.

2. diminuezi veniturile, fie prin munca "la negru", fara sa eliberezi factura, fie "omitand" de la inregistrare anumite venituri pe care le realizezi dar nu le declari. ambele practici sunt foarte riscante si implica urmatoarele:
- in cazul firmelor de conta munca "la negru" e practic imposibila, deoarece prestezi pt. firme care la randul lor au nevoie de factura/chitanta eliberata de tine;
- in cazul neinregistrarii veniturilor e fapta clara de evaziune fiscala.

oricare dintre spetele expuse mai sus au cel putin unul din urmatoarele dezavantaje: ori sunt extrem de greu de pus in practica, ori riscul este enorm, ori ambele. mi-e greu sa cred ca cineva s-ar putea expune, cu buna stiinta, la riscul de a fi acuzat de asemenea fapte penale: fals, uz de fals, frauda, evaziune fiscala...
...doamne fereste! :pullhair:



#4 mik37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 17 December 2009 - 07:33 PM

Stiu mai multe cazuri in care societatea cere mai mult decat valoarea facturii eliberate...
Au facturi multe de consumabile (ptr.imprimanta, hartie...)
Au oricum ca orice alta firma cheltuieli cu chirie, en.electrica...
Pot avea salarii mari ptr.cei 3-4 angajati (cheltuiala)



#5 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2009 - 07:35 PM

Deci cum zicea colega Maria Viorica prin practicarea partiala a muncii la negru.



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 December 2009 - 08:08 PM

Vezi postareaflo8200, la Dec 17 2009, 03:56 PM, a spus:

Am auzit si un caz de folosire de facturi false.
Cum poti sa crezi asemenea aberatii? Mai ce va mai trece prin cap! :frusty: :smile:
Nici cu munca la negru nu tine la o firma de contabilitate, gandeste-te ca este vorba despre firme care raspund pentru serviciile prestate, clientii lor au nevoie de facturi si contracte. :pullhair:



#7 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 17 December 2009 - 08:42 PM

Opinia mea este ca ne jigneste brutal , chiar la noi acasa .

I-mi pare rau.... insa si firmele de contabilitate au costuri ca si celelate firme: investitii , leasinguri....
Nu poti sa-ti dai cu parerea asupra unei situatii pe care nu o cunosti clar si
nu poti generaliza ca situatiile firmelor de contabilitate sunt asemanatoare.



#8 giucontex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:oradea

Postat 17 December 2009 - 09:38 PM

Sunt de acord cu Doiny, eu ma simt jignita. functionam si noi pe aceleasi principii ca si orice societate comerciala. Dar ce vrei tu sa subliniezi cu afirmatiile tale? Sincer din cati colegi cu care tin legatura toti lucreaza corect si mi-e greu sa cred ca inca se mai practica munca la negru in bresla noastra. Eu cred ca ar trebui sa fim un exemplu de corectitudine. :pullhair:



#9 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 December 2009 - 10:42 PM

si eu ma simt jignita.
Cred ca opinia asta provine si din conceptia celorlalti asupra noastra: muncesti la mai multe societati, iei mai multi bani de la toti, deci ai venituri uriase. Si cheltuieli -deloc, pai ce platesti? ca depui declaratii?
Eu am auzit foarte des parerea asta, voi?



#10 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 18 December 2009 - 08:12 AM

Incercati sa nu va simtiti atat de jigniti ca nu este cazul.
Repet, stiu cateva firme de contabilitate unde patronul nu are salariu, are o cifra de afaceri de aproximativ 300.000 RON pe 2008 si profit net sub 10.000 RON. Sa inteleg ca numai din aceasta suma minus impozitul pe dividende a trait un an acel domn expert contabil?
Prin Bucuresti inca am vazut persoane care vindeau pe strada facturi. Probabil ca unii apeleaza si la aceasta varianta si isi trec, de exemplu, reparatii la masina sub 5000 RON ca sa le plateasca chipurile numerar.
Venituri la negru probabil ca se mai pot face atata timp cat si clientul firmei de contabilitate face venituri la negru. Nu cred ca primiti de fiecare data bon fiscal la orice magazinas.
Probabil ca se pot lua si facturi de la librarii cu diverse rechizite. Atata timp cat libraria respectiva da numai bonuri fiscale, ar putea accepta contra unei mici atentii sa iti dea o factura destul de maricica pentru ca nu se incarca cu venituri si TVA.



#11 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 18 December 2009 - 10:53 AM

Depinde ce orizont de mentalitate aveti.
Daca considerati ca cineva mai are curajul sa cumpere facturi cand facturile se raporteaza la fisc , prin Decl 394, discutam despre altfel de oameni.
Iar daca credeti ca o firma autorizata este inconstienta sa lucreze la negru iar va inselati.
trebuie sa stiti ca expertii contabili sunt datori sa apere prestigiul acestei profesii si as incerca sa nu insist in probleme generale.
Eu cred ca aici trebuie sa discutam im mod cinstit si legal. fara a mai avea aceste conceptii mizerabile.



#12 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 18 December 2009 - 12:02 PM

Nu am zis ca sint de acord cu folosirea facturilor cumparate de pe marginea drumului. Am pus doar intrebarea daca cumva se practica. Asa ca va rog sa va pastrati pentru dumneavoastra aprecierile privind mentalitatea sau conceptiile mele.
Sunteti putin rupta de realitate daca credeti ca nu mai sunt firme autorizate CECCAR care sa nu incaseze o parte din venit la negru. Cu totii trebuie sa contribuim la o imagine cat mai buna a profesiei contabile, dar sa nu ne ascundem dupa deget.
Chiar daca facturile se raporteaza la fisc prin 394, eu ca si cumparator am declarat factura, iar furnizorul nu a declarat. Cine credeti ca o va pati? Fiscul poate sa interpreteze ca furnizorul nu si-a declarat veniturile. Repet nu recomand aceasta solutie. Nu aceasta a fost ideea acestui topic. Am vrut doar sa gasesc unele solutii la care eu personal nu m-am gandit de a mai prinde cateva cheltuieli deductibile pe firma. Sa nu imi spuneti ca scopul profesiei contabile este de a plati cat mai multe impozite la stat sau sa se mai simta cineva jignit ca vreau sa imi diminuez impozitele.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 February 2010 - 08:24 PM




#13 amandeal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 18 December 2009 - 12:38 PM

Mi se pare jignitor, chiar faptul ca raspundem la o astfel de ofensa . Nu intelegeam ce va roade pe dvs , de fapt .Am inteles, dupa ultimul mesaj postat ca activati in aceeasi breasla si va mirati cum de altii nu au profit si dvs aveti . Daca doriti sa lucrati la limita legii , nu vad ce va impiedica , pentru ca vad ca aveti mijloacele necesare ( facturi fictive ,,, etc ).
Propun administratorului acestui site sa inchida acest topic, intrucat discutia in sine este o rusine la adresa noastra, a contabililor.



#14 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 18 December 2009 - 01:18 PM

Vezi postareaamandeal, la Dec 18 2009, 01:38 PM, a spus:

Mi se pare jignitor, chiar faptul ca raspundem la o astfel de ofensa . Nu intelegeam ce va roade pe dvs , de fapt .Am inteles, dupa ultimul mesaj postat ca activati in aceeasi breasla si va mirati cum de altii nu au profit si dvs aveti . Daca doriti sa lucrati la limita legii , nu vad ce va impiedica , pentru ca vad ca aveti mijloacele necesare ( facturi fictive ,,, etc ).
Propun administratorului acestui site sa inchida acest topic, intrucat discutia in sine este o rusine la adresa noastra, a contabililor.
Alta persoana jignita.
Exact, de asta ma miram, cum e posibil ca o firma de contabilitate cu cifra de afaceri 3-400.000 RON sa aiba un profit de sub 10.000 RON. E greu de crezut pentru mine asta in conditiile in care actionarul unic nu are salariu si traieste din dividende.
Nu imi vine sa cred, oameni jigniti, ofensati. Intrebarea mea este o "rusine" la adresa contabililor.

Aceasta postare a fost editata de flo8200: 18 December 2009 - 01:21 PM




#15 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 18 December 2009 - 01:48 PM

Veniti cu DATE CONCRETE si NUME .

Nu mai aberati aici , nu putem sa ne dam cu parerea intr-o problema care vi se pare dumneavoastra.

V-as recomanda un curs de psihoterapie pozitiva, deoarece reusiti sa enervati un forum intreg.



#16 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 18 December 2009 - 02:33 PM

Vezi postareadoiny, la Dec 18 2009, 02:48 PM, a spus:

Veniti cu DATE CONCRETE si NUME .

Nu mai aberati aici , nu putem sa ne dam cu parerea intr-o problema care vi se pare dumneavoastra.

V-as recomanda un curs de psihoterapie pozitiva, deoarece reusiti sa enervati un forum intreg.
Stimata Doamna,

daca nu puteti sa va dati cu parerea, poate mai bine ar fi sa va abtineti.
Voi lua in serios recomandarea dumneavoastra si va rog si eu sa urmati un curs pentru a scapa de mania persecutiei.
Date concrete v-am oferit, nume nu pot sa va dau, banuiesc ca intelegeti de ce.



#17 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 18 December 2009 - 03:00 PM

Poate ca va inteleg,
doriti sa stiti o opinie cum reusesc unele firme sa minimizeze profitul.
Uneori in mod legal, incadrandu-se in codul fiscal, urmaresc anumite operatiuni sa se efectueze intentionat , ( conform unui plan de afaceri)

Alteori , in activitatea curenta gandesc intotdeauna cum sa-si organizeze activitatea sa se incadreze in limitele pe care le au.

Nu pot sa va confirm ca firmele de contabilitate fac operatiuni care ar contravine legii ....
acesta este si rolul unui expert de a sfatui clientii sa optimizeze taxele si impozitele catre stat , in mod legal. , cu alte cuvinte sa evite risipa intr-o societate.

O zi buna, si sarbatori fericite



#18 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 18 December 2009 - 03:04 PM

In primul rand doresc sa va multumesc pentru mesaj.
Departe de mine gandul de a generaliza ca toate firmele de contabilitate fac operatiuni care contravin legii. Probabil ca si firmele la care faceam referire si care aveau un profit destul de mic, au motive intemeiate si perfect legale care ar justifica cifrele raportate.
Sarbatori Fericite!

Aceasta postare a fost editata de flo8200: 18 December 2009 - 03:08 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL