Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
auto factura la achizitii intra-comunitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


auto factura la achizitii intra-comunitare


4 replies to this topic

#1 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 January 2010 - 10:21 PM

Dragi colegi, dati-mi va rog raspunsul ca nu mai stiu ce sa cred.
Primesc marfa in cursul lunii decembrie, pe baza de CMR si document de transport (packing list, de multe ori nu scrie decat cantitatea, fara valoare sau greutate neta). Astept pana pe 15 ianuarie si nu primesc factura, deci auto-facturez pe 15 ian.
Cand declar in 300 si 390? la decembrie sau la ianuarie?

Codul fiscal:
Faptul generator și exigibilitatea pentru achiziții intracomunitare de bunuri
Art. 135. –
(1) În cazul unei achiziții intracomunitare de bunuri, faptul generator intervine la data la care ar interveni faptul generator pentru livrări de bunuri similare, în statul membru în care se face achiziția.
(2) În cazul unei achiziții intracomunitare de bunuri, exigibilitatea taxei intervine în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a intervenit faptul generator.
(3) Prin excepție de la prevederile alin. (2), exigibilitatea taxei intervine la data emiterii facturii prevăzute în legislația altui stat membru la articolul echivalent art. 155 alin. (1), dacă aceasta este emisă înainte de cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a intervenit faptul generator.

17. Există o relație clară între faptul generator în cazul unei livrări intracomunitare de bunuri și faptul generator în cazul unei achiziții intracomunitare de bunuri, care intervin în același moment, respectiv în momentul livrării de bunuri.
Pentru a evita orice neconcordanță între livrările intracomunitare de bunuri, scutite de TVA, care se includ în declarația recapitulativă pentru astfel de livrări, în statul membru de origine, și achizițiile intracomunitare, evidențiate în decontul de TVA și în declarația recapitulativă pentru achiziții intracomunitare, prevăzută la art. 1564 din Codul fiscal, în România, momentul exigibilității a fost stabilit :
-fie în a cincisprezecea zi a lunii următoare celei în care a avut loc faptul generator,
-fie la data facturii pentru contravaloarea totală sau parțială, atât pentru livrările intracomunitare, cât și pentru achizițiile intracomunitare.

In decl 390
c) achizitii intracomunitare de bunuri – se inscrie suma totala a achizitiilor intracomunitare de bunuri, pe fiecare furnizor, pentru care persoana impozabila, care depune declaratia, este obligata la plata taxei conform art.151 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare si pentru care exigibilitatea taxei intervine in trimestrul calendaristic respectiv, inclusiv sumele din facturile primite pentru plati de avansuri partiale pentru achizitii intracomunitare de bunuri;

Cod fiscal: Decontul de taxa
Art. 156(2). - (1) Persoanele inregistrate conform art. 153 trebuie sa depuna la organele fiscale competente, pentru fiecare perioada fiscala, un decont de taxa, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se incheie perioada fiscala respectiva.
(2) Decontul de taxa intocmit de persoanele inregistrate conform art. 153 va cuprinde suma taxei deductibile pentru care ia nastere dreptul de deducere in perioada fiscala de raportare si, dupa caz, suma taxei pentru care se exercita dreptul de deducere, in conditiile prevazute la art. 147(1) alin. (2), suma taxei colectate a carei exigibilitate ia nastere in perioada fiscala de raportare si, dupa caz, suma taxei colectate care nu a fost inscrisa in decontul perioadei fiscale in care a luat nastere exigibilitatea taxei, precum si alte informatii prevazute in modelul stabilit de Ministerul Finantelor Publice.
(3) Datele inscrise incorect intr-un decont de taxa se pot corecta prin decontul unei perioade fiscale ulterioare si se vor inscrie la randurile de regularizari. *)

Declaratia recapitulativa

Art. 156(4).*) - (1) Fiecare persoana impozabila, inregistrata conform art. 153, trebuie sa intocmeasca si sa depuna la organele fiscale competente, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare unui trimestru calendaristic, o declaratie recapitulativa privind livrarile intracomunitare, conform modelului stabilit de Ministerul Finantelor Publice, care va cuprinde urmatoarele informatii:
a) suma totala a livrarilor intracomunitare de bunuri scutite de la plata taxei, in conditiile art. 143 alin. (2) lit. a) si d) pe fiecare cumparator, pentru care exigibilitatea taxei a luat nastere in trimestrul calendaristic respectiv;
b) suma totala a livrarilor de bunuri efectuate in cadrul unei operatiuni triunghiulare, prevazute la art. 132(1) alin. (5) lit. b), efectuate in statul membru de sosire a bunurilor expediate sau transportate, pe fiecare beneficiar al livrarii ulterioare care are desemnat un cod T, si pentru care exigibilitatea taxei a luat nastere in trimestrul calendaristic respectiv.
(2) Fiecare persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA, conform art. 153 si 153(1), trebuie sa depuna la organele fiscale competente, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare unui trimestru calendaristic, o declaratie recapitulativa privind achizitiile intracomunitare, conform modelului stabilit de Ministerul Finantelor Publice, care va cuprinde urmatoarele informatii:
a) suma totala a achizitiilor intracomunitare de bunuri, pe fiecare furnizor, pentru care aceasta persoana impozabila este obligata la plata taxei, conform art. 151, si pentru care exigibilitatea taxei a intervenit in trimestrul calendaristic respectiv;
b) suma totala a achizitiilor de bunuri efectuate in cadrul unei operatiuni triunghiulare, pentru care furnizorul a desemnat persoana impozabila beneficiara drept persoana obligata la plata taxei, in conformitate cu prevederile art. 150 alin. (1) lit. e).
(3) Declaratiile recapitulative se depun numai pentru perioadele in care ia nastere exigibilitatea taxei pentru astfel de operatiuni.
----------------



Multumesc mult.



#2 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2010 - 11:40 PM

In 300 si 390 declari in ianuarie, atunci cand intervine exigibilitatea taxei, respectiv 15 ianuarie cand intocmesti autofactura.In decembrie inregistrezi doar receptia bunurilor/serviciilor, si d'abia in ianuarie cand faci autofactura inregistrezi si 4426=4427.Ulterior, la primirea facturii furnizorului, se efectuează corecții pentru a determina baza achiziției intracomunitare la cursul din data emiterii facturii de furnizor, numai în situația în care factura a fost emisă înaintea celei de a 15-a zi a lunii următoare celei în care a avut loc livrarea.




#3 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 07 January 2010 - 12:11 AM

multumesc mult.
asa interpretam si eu, dar din finante, de la declaratii si control fiscal, insistau ca in decembrie, intrucat eu primesc marfa si implicit transp are data de decembrie. Tare mi-e teama ca ei sunt cei care vin in control si asa vor interpreta.



#4 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2010 - 12:10 AM

Draga Mihaela , parerea mea este ca tu trebuie sa faci conform legislatiei in vigoare si anume la momentul cand taxa devine exigibila, in cazul tau 15 ianuarie 2010. Sincer eu m-am cam saturat de incompetenta, parerile si interpretarile celor de la fisc. Acum sa nu ma intelegi gresit si sa crezi ca generalizez, mai sunt si persoane competente dar din pacate destul de putine :pullhair:



#5 ionela-stefania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2010 - 01:51 PM

Buna ziua si La multi ani !

Am urmatoarea problema :

-in data de 11.11.09, platesc un avans catre un furnizor intracomunitar in valoare de 10.000 euro;
-in data de 20.11.09, primesc marfa insa fact. are o val mai mica, adica 9.500 euro;

Eu am declarat in Decontul 300 val facturii, in nov.09, adica cand a intervenit faptul generator ( < de 15 zile ptr. autofact.)

Stiti cumva daca trebuia sa fac autofacura ptr. val. platita in plus 500 euro, conf. art. 155 ind.1 alin.(2) ?

(2) Persoana impozabilă sau persoana juridică neimpozabilă, obligată la plata taxei în condițiile art. 150 alin. (2) - (4) și (6), trebuie să autofactureze suma avansurilor plătite în legătură cu operațiunile respective cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a plătit avansurile, în cazul în care persoana respectivă nu se află în posesia facturii emise de furnizor/prestator, cu excepția situației în care faptul generator de taxă a intervenit în aceeași lună, caz în care sunt aplicabile prevederile alin. (1).
Multumesc anticipat !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL