Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
!Noul proiect de lege a pensiilor / CAS obligatoriu conventii civile / drepturi de autor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


!Noul proiect de lege a pensiilor / CAS obligatoriu conventii civile / drepturi de autor


3 replies to this topic

#1 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 11 January 2010 - 02:54 PM

Buna ziua,

Vad ca pe foarte multe forumuri inca nu se discuta despre acest proiect de lege, desi este deja larg dezbatut in presa. Referitor la faptul ca se va impune ca obligatorie contributia CAS pentru conventii civile si drepturi de autor.

Eu unul sunt inregistrat ca PFA din Octombrie 2009, si lucrez cu clienti cu contract de presatari servicii.

In acest moment, stiu ca pentru PFA este obligatorie contributia CASS (Sanatate) de 5,5% si pentru CAS (Pensii) de ~31% dintr-un venit declarat (asigurat).

Nelamurirea mea este daca acest nou proiect de lege a pensiilor ne va afecta si pe noi ca PFA ? (Fiind vorba de conventii civile in acest proiect, desi legi (legisatia e varza nu pot gasi definitia exact la conventiile astea, stiu ca se faceau itnr-o vreme intre firme si persoane fizice sau intre persoane fizice si PFA). Si se impozitau cu 10% si erau scutite de restul.

In orice caz, vreau sa stiu (si nu doar eu, ci majoritatea care suntem PFA in acest moment), daca cumva acest nou proiect de lege ne va OBLIGA sa platim 31,3% din TOT ce incasam? (Ce declaram in declaratia 200)? Sau in continuare vom plati 31,3% din cat declaram (intr-o vreme era 29% x 1/4 din salariul mediu brut pe economie, care acuma e ~1830 RON/luna).

As dori, care dintre dumneavoastra sunteti avocati sau contabili sa lamuriti acest lucru, deoarece e o chestiune ce ne ingrijoreaza foarte mult si pe mine, si pe alti prieteni care lucram cu PFA, deoarece daca s-ar aplica aceasta lege, ne e frica sa nu ajungem sa platim peste 50% din tot ce incasam la stat (16%+5,5% sanatate + 31,3% pensii).


Va rog sa imi raspundeti la intrebare care stiti mai multe despre asta, deoarece informatiile gasite pe internet nu sunt complete, iar spre mirarea mea inca nu am vazut discutata aceasta problema pe nici un forum.

Numai bine,
Voicu Rogojan



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2010 - 04:24 PM

pai, deocamdata n-avem ce vb fiindca nu e nimic aprobat ! e doar o discutie la nivel guvernamental si, prin urmare, in presa, dar sunt sanse reale sa nu se aplice, cel putin nu in 2010.

si daca se va aplica, probabil ca nu-i va viza pe cei ce au si CTR de munca.

ca o parere personala, daca-mi permiti : eu cred ca nu se aplica modificarea fiindca impactul e f mare la presa, artisti, scriitori ...




#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2010 - 05:19 PM

Eu am asa un feeling ca baietii o pregateau de mult timp si ca de data asta nu mai scapam.
Dar intr-adevar pana nu vedem legea e discutie de dragul discutiei.
Dragos



#4 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 12 January 2010 - 03:43 AM

Salut,

Mersi de raspunsuri. Intre timp am aflat pe site la realitatea (nu stiu daca am voie sa postez link), dar voi cita:

Citeaza

După ce vineri anunțase că este posibil să se ridice excepția de la plata CAS-ului în cazul contractelor privind drepturile de autor, șeful de la Muncă face acum un pas înapoi.

Mihai Șeitan susține că "unii s-au inflamat în necunoștință de cauză" și că, de fapt nu era vorba decât despre o idee ce urmează să fie analizată la nivelul ministerelor, după ce a fost prezentată în ședința de Guvern de săptămâna trecută.

Ministrul a mai declarat că măsura e posibil să nici nu fie adoptată. Dar dacă totuși se va adopta, ea va fi inclusă în proiectul noii legi a sistemului de pensii și nu va intra în vigoare decât odată cu acesta, adică cel mai devreme în 2011.

Ca urmare s-ar putea aplica din 2011 cel devreme. Oricum nu stiu daca ar fi chiar ni discutie si PFA-ul, deoarece la PFA (fie ca e contract de prestari servicii sau conventie civila) deja e obligatorie pensia (~30% din cat de clari).

Parerea mea personala e ca pentru mine ca PFA daca fac un contract cu cineva sa-i instalez un Linux, va trebui sa ii cer cu 30% mai mult , sau mi-ar lua 30% din instalare doar pt pensie ? Pai aia cu PFA care au si TVA ce se fac? Impozitele se pot deduce, dar ca PFA mai trebuie sa si traiesti... nu poti sa iti decontezi si ciorapii si hainele si cadourile si iesitu in oras, si mersul la c***e , sau berile ce le bei pe terasa.

De asemenea daca se va aplica celor care obtin venituri exclusive din asta. In situatia asta, oricine isi face un SRL cu minim 2 asociati, se autoangajeaza, isi face contract de muncac u 1 ora / zi (iese la vreo 1/8 din salariul minim pe economie) si plateste un 50 ron. la pensie si la revedere.

Altfel, am da faliment cu totii. Personal (nu vreau sa intru in polemica cu nimeni), dar pe mine pensia e ultimul lucru ce ma intereseaza. Mai ales cu noile reglementari cu iesitul la 65 de ani de pensie. Pentru mine ar fi execrabil sa dau pe langa 16% si 5,5%, sa mai dau 31% din ce castig la pensii. Vorba aia, trebuie sa fim sociali, dar totusi..... sa dai 31% pentru o pensie pe care 90% ai sanse sa NU O APUCI NICIODATA? ....
Am 21 de ani, si personal mi se cam rupe in 16 de pensie, intentionez sa lucrez in Romania doar pana ce termin facultatea. Odata ce-am terminato, adio Romania. Ca orice tanar, am un depozit in banca in care pun cam ... 31% din ce castig pentru calatorii si un master in strainatate. Ca vorba aia, la varsta asta te formezi profesional, nu la 40 de ani.

Mi se pare scarbos sa vina Guvernul si sa imi ia acesti bani chiar acum la tinerete, pentru o pensie de care nu ma prea intereseaza. De altfel nu ma prea intereseaza sa mai fiu cetatean roman in urmatorii 5-10 ani, iar motivele mele sunt impartasite de multi.

De altfel, in IT foarte multi sunt chiar angajati ca PFA deoarece angajarea prin PFA permite plata unui "salariu" cu mult mai bun si mai decent. CAS-urile imense sunt una dintre principalele cauze ale salariilor mici de la noi. Ori munca de programator, inginer de sistem sau developer nu e o munca usoara, si nu e pentru oricine. Singura metoda sa atragi astfel de tineri sa lucreze pentru tine ca si firma romaneasca e sa le dai un salariu decent,nu? Eu garantez oricui, cu 1200-1300 ron/luna nici un absolvent de facultate nu se va angaja, in conditiile ni care are alternative suficiente in tarile occidentale. Pe timpul facultatii, din nou nu se va angaja, deoarece munca in IT presupune efroturi mari, iar implica riscul intarzierii absolvirii facultatii. Chiar daca tanarul acumuleaza experienta, el nu isi va risca studiile pentru un salariu mic.
Ori, cu PFA salariul creste cu 30-40%, iar ajunge la un plafon unde un tanar va accepta (cel putin pe timpul facultatii sau in primii ani de experienta) sa lucreze. Angajarea ca PFA in IT e, deocamdata, una din putinele sanse ca un tanar sa aiba parte de un salariu decent. Pe 90% din tineri ii cam doare in 16 de pensia ce o vor primi dupa 65 de ani. Cu nivelul actual de trai, nu prea pauci varsta aia, si daca o apuci, majoritatea avocatilor, contabililor sau informaticienilor batrani lucreaza in continuare si fac bani. Cunosc cazuri.

Numai bine, si raspundeti daca aveti informatii noi,
Voicu Rogjoan






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL